• Walentynki

     • Uczniowie uczęszczający na zajęcia rozwijające zainteresowania teatralne i artystyczne zaprezentowali walentynkowy koncert muzyki i poezji. Umiejętności techniczne uczniów pozwoliły na zorganizowanie transmisji on-line, dzięki której nieśmiertelne strofy Mickiewicza o miłości, nieco ironiczne refleksje Szymborskiej oraz nuty żalu w wierszach Poświatowskiej snuły się po całej szkole, przenosząc wyobraźnię słuchaczy w przestrzenie niewypowiedzianych doznań i emocji, które wypełniają swoją treścią słowo – Miłość. Muzyka i piosenki wykonane przez naszych artystów ubarwiły i wzbogaciły doznania słuchaczy, wzbudzając niewątpliwie tęsknotę za miłością, która uskrzydla, uszczęśliwia, daje energię do działania i wypełnia sensem cały świat.

      Pod kierunkiem p. Beaty Borawskiej, p. Doroty Kołakowskiej i p. Katarzyny Marek montaż poetycko- muzyczny zaprezentowany w auli szkolnej przearanżowanej w przytulną kawiarenkę,  przygotowali:

      Ewelina Borawska, Wiktoria Dabioch, Wiktoria Gosk, Gabriela Gradowska, Gabriela Szeligowska, Angelika Dymek, Natalia Zuzga, Zuzanna Mystkowska, Piotr Prusaczyk, Wiktor Ostrowski, Paweł Szydlik, Szymon Tyborowski, Mateusz Such –Kaczanowicz, Gabriel Sokołowski, Szymon Sobczyński, Igor Gruszfeld, Hubert Piechocki, Wiktor Czarnecki.

     • Wycieczka do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży

     • 9 lutego 2024r. uczniowie klasy 3BD/BS szkoły branżowej I stopnia w ramach zajęć  z doradztwa zawodowego odbyli interesującą wycieczkę do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką branży elektro-mechanicznej,  warunkami pracy, predyspozycjami psycho-fizycznymi niezbędnymi do wykonywania danego zawodu.

      Pan Andrzej Kobyliński – kierownik warsztatów, zapoznał uczniów się z funkcjonowaniem warsztatów przedsiębiorstwa, omówił proces modernizacji taboru autobusowego. Młodzież została przyjęta profesjonalnie  i bardzo życzliwie. Dzięki uprzejmości kierownictwa przedsiębiorstwa, uczniowie mogli nie tylko zwiedzić zakład oraz poznać rozwiązania techniczne stosowane we współczesnych środkach transportu, ale również odbyć przejażdżkę autobusem miejskim. Obecnie komunikacja miejska w Łomży składa się z 38 autobusów, osiem z nich to elektryczne Youtongi E12. Kolejne cztery zostaną dostarczone do naszego miasta w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. MPK w Łomży posiada własne punkty ładowania. Dzięki zakupieniu nowych ekologicznych autobusów znacząco poprawiono w Łomży czystość powietrza.  

      Organizatorem wycieczki i opiekunem młodzieży była Katarzyna Mieczkowska.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to wyjątkowe wydarzenie, które co roku przypomina nam, jak istotne jest bezpieczne korzystanie z internetu. W naszej szkole również przywiązujemy dużą wagę do zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że edukacja na temat jest niezwykle istotna, szczególnie w erze, gdy technologia staje się nieodłączną częścią naszego życia.

      W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole skupia się na trzech kluczowych aspektach: edukacji, świadomości i odpowiedzialności. Poprzez różnorodne działania i aktywności chcemy zwiększyć wiedzę naszych uczniów na temat zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci oraz nauczyć ich praktycznych sposobów ochrony przed negatywnymi skutkami korzystania z internetu,

      Jednym z najważniejszych punktów programu jest przeprowadzenie zajęć na temat bezpiecznego korzystania z internetu  na godzinach do dyspozycji  wychowawcy oraz podczas lekcji z przedmiotów informatycznych.  Tematy poruszane podczas tych zajęć obejmują m.in. cyberprzemoc, kradzież tożsamości, bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz znaczenie ochrony prywatności online. Chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w sieci oraz aby mieli narzędzia, aby się przed nimi bronić.Dzień Bezpiecznego Internetu wykorzystujemy  do podkreślenia, jak istotna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uczniowie będą bardziej świadomi zagrożeń online i będą potrafili chronić swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych w sieci. Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa w naszych wydarzeniach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu i do wspólnego dbania o bezpieczną przestrzeń online!

     • Studniówka 2024

     • Naszą codzienność wypełniają wymagające obowiązki, praca, nauka, ale zdarzają się też dni, kiedy możemy oddać się zabawie i przyjemnościom. Sobotni wieczór 20 stycznia 2024r. podarował nam takie niezapomniane, radosne, wspólne chwile.

      Studniówka w Mechaniaku - bal wyjątkowy, podniosły, rozradowany i roztańczony… Uczniowie klas piątych: 5i z wychowawcą Michałem Niedźwieckim, 5E/F wychowawczyni Teresa Filochowska, 5S/TG wychowawczyni Maria Jurkiewicz, 5T/TD wychowawczyni Anna Baczewska, 5M wychowawczyni Małgorzata Romanik-Sutowska, rodzice i nauczyciele oraz zaproszeni goście z radością uczestniczyli w oficjalnym otwarciu balu studniówkowego. Piosenka „Mój pierwszy bal” wykonana przez Amadeusza Szeligowskiego, pokaz zaprezentowany przez tancerzy z klubu tańca towarzyskiego Akat i przede wszystkim dostojny polonez oraz walc- jako pierwszy taniec balu- wykreowały niezwykłą atmosferę tego wieczoru.

      W imieniu rodziców zabrała głos Pani Joanna Kondracka - Boć. Zwróciła się do uczniów słowami pełnymi ciepła i miłości: „Kochani uczniowie! Patrzę na Was z dumą i zachwytem. Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno byliście małymi, beztroskimi dziećmi a dziś widzę dorosłych uczniów Mechaniaka, tegorocznych maturzystów. Wypełniacie tę salę radością i młodzieńczą energią, wzruszacie nas swoim pięknem i postawą. Życzę Wam dzisiaj niezapomnianych, szczęśliwych chwil, niech pozostaną one w Waszych sercach jako jedne z najpiękniejszych w życiu”.

      Pani J. Kondracka - Boć skierowała również podziękowania do Dyrekcji i Rady Pedagogicznej: „Najcenniejszym prezentem, jaki można podarować dziecku  jest wykształcenie, dlatego pragnę w imieniu rodziców podziękować Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za wieloletnią troskę o edukację naszych dzieci. Życzę, by uwieńczeniem tego trudu były sukcesy naszych uczniów za 100 dni na egzaminie maturalnym”.

      Radość, serdeczność, wdzięczność i poczucie, że jesteśmy razem – malowały się na twarzach wszystkich uczestników Studniówki 2024 w Mechaniaku.

     • Warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?”

     • Kolejne ważne wydarzenie kulturowe - 5.01.2024r. w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?” przeprowadzone przez p. dr Małgorzatę Frąckiewicz - doktor nauk humanistycznych, językoznawca polonistyczny, adiunkt w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu w Białymstoku; prof. w WSD w Łomży, członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży oraz członek zarządu ŁTN.

      Podczas niezwykle ciekawego spotkania uczniowie mogli poznać etymologię swoich imion i nazwisk, zrozumieć ich kulturowe i społeczne znaczenie. Uzmysłowili sobie, że imię jest  ważnym elementem identyfikacji człowieka i znakiem naszej tożsamości, pozwalającym uchronić się przed unifikacją we współczesnym świecie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że nazwisko, jako dziedziczone określenie człowieka, „znak widomy odrębności ludzkiej” - jest źródłem wiedzy o przodkach, ich pochodzeniu narodowym, przynależności społecznej i środowiskowej, wyznaniu religijnym, wykonywanym zawodzie.

      Spotkanie uczniów z dr M. Frąckiewicz stało się podróżą w głąb rodzinnych, osobistych historii i poszukiwaniem nieznanych dotąd, fascynujących elementów tożsamości. Uczniowie z kl. 4P/F oraz 4M z zainteresowaniem i ciekawością w tej podróży wzięli udział.

     • Koncert Lata 20-te, lata 30-te

     • Za oknem sypie śnieg, świat zasłany bielą - a w auli szkolnej - ogniste tanga, fokstroty, walce śpiewane w manierze wzorującej się na dawnych gwiazdach – Ordonównie, Foggu, Bodo czy Żabczyńskim… Melodie przeniosły słuchaczy w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki, wprowadzając nastrój pogodnej, wzruszającej i nieco nostalgicznej zabawy karnawałowej.

      Koncert „Lata 20-te, lata 30-te…” w wykonaniu artystów z ARTE MUZA, odbył się 3 stycznia 2024r., stwarzając uczniom wyjątkową możliwość posłuchania na żywo polskiej muzyki rozrywkowej z dwudziestolecia międzywojennego. 

     • Dyplom BohaterON włącz historię!

     • Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji Fundacji Sensoria  BohaterON w Twojej Szkole 2023, realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię! 

      Jej celem było upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia.

      Na podstawie materiałów otrzymanych od organizatora odbyły się lekcje, których finałem były zdjęcia oraz wpisy na stronie dumnizpowstncow.pl

      Dzięki kilkuletniej współpracy z Fundacją, uczniowie pogłębiają wiedzę na temat wybuchu i przebiegu Powstania Warszawskiego oraz osiągają sukcesy w konkursie historycznym „ BohaterON włącz historię!”

     • Konkurs historyczny "Solidarność - droga do wolności”

     • Sukces uczniów ZSMiO Nr 5 w konkursie historycznym "Solidarność - droga do wolności”.

      • Gutowski Paweł z kl.  IV F  zajął 3 miejsce 
      • Jakub Plona z kl.  I M otrzymał wyróżnienie

      Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pogłębiania wiedzy historycznej.

     • Mechaniak poamaga

     • Drobny gest każdego z nas przyczynił się do pięknego wymiaru świątecznej pomocy, którą zaoferowaliśmy potrzebującym. Społeczność Mechaniaka aktywnie włączyła się do wielu przedsięwzięć, dzieląc się przede wszystkim sercem i uśmiechem, radością i ciepłem z tymi, którzy mogli czuć się smutni i zapomniani.

      Uczniowie kl.3I wraz z wychowawczynią i rodzicami, przygotowali Szlachetną paczkę.

      Na rzecz Hospicjum p.w. Świętego Ducha i Caritas przekazaliśmy produkty żywnościowe i środkihigieny osobistej.

      Drewniane zabawki i pluszowe maskotki wykonane własnoręcznie przez uczniów, otrzymali podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

      Jadłodzielnię przy parafii Miłosierdzia Bożego wsparliśmy produktami żywnościowymi. 

      Paczki świąteczne pełne słodkości otrzymali wybrani uczniowie naszej szkoły. 

      Pamiętaliśmy też o zwierzętach- przekazując ok.300 kg karmy i koce dla schroniska Arka.Pomaganie daje radość.Wesołych Świąt!

      Ewa Fronc-Romaniuk

     • 13. Maraton Pisania Listów 2023 zakończony

     • Wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową w Kupiskach, III Liceum Ogólnokształcącym napisaliśmy  1562  listy.

      Podziękowania kierujemy do Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa oraz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

      Za współpracę dziękujemy Dyrekcji, Uczniom i Opiekunom Szkół biorących udział w tym wydarzeniu

      Razem mamy siłę.

     • Nakarmiliśmy pieski ze schroniska Arka

     • Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zbiórce na rzecz  podopiecznych schroniska Arka, w wyniku której zebrano około 300 kg karmy. Za okazaną pomoc – serdecznie podziękowania.

     • Animacja poklatkowa WESOŁYCH ŚWIĄT

     • Wszystkie klasy pierwsze Technikum Nr 5, przygotowały animację poklatkową w ramach zajęć z plastyki pod kierunkiem p. Ewy Bielak. Prace zostały wykonane z użyciem aplikacji CapCut, a najważniejszą inspiracją były nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i wyobraźnia uczniów. Prezentujemy efekty ich  pracy, dołączając  życzenia - WESOŁYCH ŚWIĄT!!

     • Współpraca z firmą CENTER-MEBEL SP. Z O.O

     • W dniu 30 listopada 2023r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy z firmą CENTER-MEBEL SP. Z O.O. Umowę podpisał Dyrektor Szkoły Jacek Kocoń z Panem Piotrem Górskim reprezentującym firmę Center Mebel.

      Hurtownia akcesoriów meblowych Center Mebel przekazała uczniom koszulki firmowe oraz  wyrzynarkę włosową mechaniczną do pracowni przedmiotów zawodowych drzewnych, która wzbogaci możliwości realizacji  zajęć zawodowych.

      Po części oficjalnej Pan Marcin Leszczyński z firmy Blum przeprowadził szkolenie na temat okuć meblowych. Świetnie przygotowany prowadzący omawiał nowe rozwiązania za pomocą prezentacji i mnóstwa gotowych modułów, które dawały się przemodelować pomysłowymi przyciskami, dźwigniami - dając obraz ogromnych możliwości produkowanych okuć. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodzie technik technologii drewna. Zadawane prowadzącemu pytania wskazywały na duże zainteresowanie uczniów nowymi pomysłami firmy Blum, zasadą działania proponowanych rozwiązań ułatwiających stolarzom realizację najbardziej skomplikowanych rozwiązań zabudów i mebli.

      Na koniec przeprowadzonego szkolenia uczestnicy otrzymali praktyczne gadżety od firm: Blum i Center Mebel. Ustalono datę kolejnego szkolenia, które będzie polegało na  praktyczny montażu produktów firmy Blum.

     • MECHANIAK W FINALE WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADY W TENISIE STOŁOWYM

     • 5 grudnia 2023 r. w Suchowoli odległej ponad 100 km od Łomży odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

      • Maciej Roszkowski klasa 5I
      • Jakub Cekała 2F
      • Łukasz Kotowski 2S

       

      Pierwszy mecz rozegraliśmy z ekipą III LO z Suwałk, pokonując ją 4 : 0. Przeciwnik nie wygrał żadnego pojedynku. Następnie trafiliśmy na ubiegłorocznych wicemistrzów Podlasia, drużynę ZSZ z Grajewa, przegrywając z nią stosunkiem setów 4 : 2. Wszystkie nasze pojedynki były bardzo wyrównane, a sety kończyły się grą na przewagi. Szczęście było po stronie rywali, którzy mieli mnóstwo piłek odbitych od siatki i rantu stołu. Kolejny rywal był naszym sąsiadem z ZSR Marianowo. Bez trudów wygraliśmy 4 : 0.  Następne mecze to:
      ZSMiO nr 5 - I LO Bielsk Podlaski
                      4 :  0
      ZSMiO nr 5 - II LO Białystok
                     4 : 0
      ZSMiO nr 5 - CKZ Wysokie Mazowieckie
                     4 : 1
      Ponownie trafiamy na rywali z Grajewa, z którymi wygrywaliśmy trzy pierwsze sety, jednak, niestety przegraliśmy kolejne. Ostatecznie rywalizacja skończyła się w trzech pojedynkach identycznie 2 : 1 dla przeciwnika. Mecz zakończył się wynikiem: ZSMiO nr 5 - ZSZ Grajewo 2 : 4.
      Drużyna Mechaniaka zdobyła 5 miejsce we współzawodnictwie drużynowym dwudziestu trzech drużyn  zgłoszonych do finałów. To ogromny sukces i wspaniała sportowa postawa naszych zawodników, którzy przywieźli z Suchowoli niezapomniane przeżycia i ogrom doświadczeń zdobytych w rywalizacji z najlepszymi drużynami tenisa stołowego z województwa podlaskiego.

      Gratulujemy szkolnej drużynie i pani instruktor, Elżbiecie Mikołajczyk

     • HISTORIA SZKOLNICTWA W ŁOMŻY

     • W dniach 27 i 29 listopada 2023r. w czytelni ZSMiO nr 5 w Łomży odbyły się lekcje przeprowadzone przez Panią Ewę Rainko  z uczniami klas:1E T5, 3P T5,2TD/TG T5 i 4S T5, dotyczące historii szkolnictwa w naszym mieście. Autorka publikacji „Szkolnictwo w Łomży w latach 1944-1989” scharakteryzowała początki oświaty w Łomży. Zwróciła uwagę na zaangażowanie i aktywność ówczesnych nauczycieli, którzy w powojennej rzeczywistości, na ruinach miasta z prawdziwym poświęceniem i poczuciem misji organizowali naukę w Łomży. Dzieje szkół w szczególności „Mechaniaka” bardzo zainteresowały młodzież.

                                                                                                      Nauczyciele bibliotekarze

     • Mistrzwo Województwa w unihokeju

     • Świetnie spisali się uczniowie ZSMiO Nr 5 w Łomży podczas licealiady w unihokeju rozgrywanej 25.11.2023r. w Białymstoku. Drużyna Mechaniaka zdobyła tytuł Mistrza Województwa. Trenerem i opiekunem uczniów jest p. Bogusław Cichocki.

      Mechaniak rozpoczął fazę grupową zwycięstwem w meczu z I LO z Grajewa 2:1, następnie przegrał mecz z III LO z Suwałk 0:3, by w emocjonującym meczu z ACE Augustów wywalczyć awans z pierwszego miejsca w grupie wynikiem 3:2.

      W rundzie finałowej spotkały się cztery najlepsze drużyny turnieju. Zespół łomżyński nie pozostawił przeciwnikom żadnych złudzeń- w półfinale pokonał drużynę ZS Suchowola 2:0, a w finale- rozgromił I LO z Grajewa 6:0, zdobywając w pięknym stylu tytuł Mistrza Województwa Podlaskiego.

      Wśród złotych medalistów wyróżnieni zostali:

      Tomasz Smekta -  z dorobkiem 10 bramek zdobył tytuł zawodnika turnieju

      Patryk Kania – strzelec 3 bramek nagrodzony został statuetką najlepszego gracza drużyny

      Oto skład zwycięskiego zespołu Mechaniaka:

      Patryk Kania (K)

      Kacper Szymański (B)

      Tomasz Smekta

      Adrian Tomaszczyk

      Bartosz Kołota

      Mikołaj Zysk

      Patryk Hil

      Mateusz Gacki

      Przemysław Pazik

      Dominik Mucha

      Sebastian Łomotowski   

                                                                Gratulujemy zwycięzcom!

     • PROJEKT BOHATERON 2023 - WŁĄCZ HISTORIĘ

     • W  listopadzie  realizowaliśmy historyczny projekt BohaterOn, w ramach którego zostały zrealizowane  lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego.  Wzięło w nich udział ponad czterystu uczniów z różnych klas. Chętni spośród uczestników lekcji  mogli zrobić wpis na stronie  https://wpis.dumnizpowstancow.pl/. Niektórzy uczniowie nie tylko dokonali wpisu o charakterze patriotycznym czy wdzięcznościowym,  ale zamieścili również zdjęcia grupowe i indywidualne.

      Realizacji projektu przyświecało ważne przesłanie, by pamiętać o naszej historii , uczyć się na błędach i już  nigdy nie dopuścić do powtórki tragicznych wydarzeń z przeszłości.

      Finałem tegorocznej akcji był Szkolny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim, który odbył się  24 listopada 2023r. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki,  a zwycięzcy- atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Fundację Sensoria.

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce     Dominik Postół 3I

      2 miejsce      Filip Żelazny 1M

      3 miejsce     Łukasz Jankowski 2E

                            Jakub Plona 1M

                            Bogdan Marcel 1P

       

      Gratulujemy uczestnikom i finalistom oraz zachęcamy do poszerzania wiedzy o historii naszego kraju.

      Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do Pani Katarzyny Kaźmierczak.

      https://bohateronwtwojejszkole.pl/

      https://wpis.dumnizpowstancow.pl/

      https://fundacjasensoria.pl/

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Logowanie