• Doradcy zawodowi ŁCRE

     • Doradcy zawodowi ŁCRE serdecznie zapraszają na konsultacje indywidualne uczniów klas maturalnych na terenie naszej placówki.

      Terminy spotkań od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-13.00 po wcześniejszym telefonicznym  lub mailowym ustaleniu. Zachęcamy do współpracy.

      Prosimy o przekazanie informacji uczniom klas VIII i ich rodzicom poprzez dziennik elektroniczny.

      Tel./fax 86 2180544
      e-mail -
       lcre.lomza@interia.eu

      e-mail - sylwialutostanska@wp.pl

      e-mail- mariola.milewska@poczta.onet.pl

       

     • CZYTAMY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W ŁOMŻY

     • W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, która odbywa się pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece", przyjęliśmy zaproszenie do wspólnego czytania organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Wspólnie posmakowaliśmy australijskich przygód z Tomkiem, Wilmowskim i fragmentem powieści młodzieżowej "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego. Dreszczyk emocji wzbudziło czytanie tajemniczej powieści „Wiejemy do lasu" Lyn Gardner. Razem z Jordanem Petersonem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić, aby świat był lepszy? Snuliśmy refleksje nad kondycją współczesnego człowieka przywołując hermetyczny i niebezpieczny świat powieści" Rok 1984” George'a Orwella.

      Zapraszamy do zasmakowania w bibliotece razem z nami.

      filianr6lomza.blogspot.com

     • 100 lecie urodzin Jana Pawła II

     • 100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

      Nie ma chyba w naszym kraju, a nawet odważyłbym się powiedzieć, że i na świecie człowieka, który by nie miał choćby szczątkowych informacji na temat życia, posługi, a także znaczenia osoby św. Jana Pawła II w historii Kościoła i jego oddziaływania na rozwój wydarzeń w świecie.

      W tym wyjątkowym roku, zdaje się szczególnie, gdy pozostajemy w izolacji w trosce o nasze zdrowie i życie, kiedy z wielką radością w sercu przygotowywaliśmy się na czerwcową beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bez którego, jak sam zaznaczył Jan Paweł II, nie byłoby Polaka na tronie piotrowym, obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Polaka, papieża, świętego.

      Zwykle gdy mamy świętować okrągłe rocznice doniosłych wydarzeń historycznych, przygotowywane są liczne uroczystości, koncerty, spektakle itp. Tak miało być i w tym przypadku.

      Planowana była narodowa pielgrzymka dziękczynna do Progów Apostolskich, do Rzymu, ale z oczywistych względów nie może się odbyć jak również i inne wydarzenia.

      Z jednej strony może w naszych sercach zrodzić się swoisty smutek, poczucie straty, że tak wiele naszych planów nie doszło do skutku.

      Jest to zupełnie zrozumiałe, jednak sądzę, że ta sytuacja może być dla nas niezwykłą okazją do zatrzymania się i głębokiego zastanowienia się nie tylko nad swoim życiem, jak zwykle czynimy to w trudnych chwilach życia, gdy czujemy się zagrożeni, ale także nad znaczeniem tej wyjątkowej postaci dla naszej Ojczyzny, świata, ale myślę, że najbardziej cenne byłoby zastanowienie się nad pytaniem: kim dla mnie osobiście jest Jan Paweł II? Czy tylko postacią historyczną, która coraz bardziej porasta kurzem i patyną? Może wzorem, przewodnikiem, jak odważnie realizować to do czego stworzył mnie Bóg? Być może nie wiele wiem o jego życiu?

      Korzystając z możliwości niemal nieograniczonego dostępu do informacji niech każdy z nas postara przypomnieć sobie choćby zarys biografii tego świętego Polaka, aby pamięć o nim nie pozostała tylko w kręgach duchowieństwa, ale by była powszechną i ciągle żywą.

    • Nauczyciele polecają - Andrzej Rodak
     • Nauczyciele polecają - Andrzej Rodak

     • Pan Andrzej Rodak - nauczyciel przedmiotów zawodowych mechatronicznych i elektrycznych, „tęgi umysł ścisły z duszą humanisty”, wielbiciel dzieł klasycznych i science fiction, nieustanny poszukiwacz nowych wrażeń czytelniczych.

      Oto Jego ulubione książki, opatrzone dodatkowo osobistymi notatkami i krótką rekomendacją:

      1. „Obsługiwałem  angielskiego króla”,  Bohumil Hrabal
      2. Piękna żałoba”, Bohumil Hrabal
      3. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, Bohumil Hrabal
      4. „Postrzyżyny”, Bohumil Hrabal
      5. „Contact”, Carl Sagan
      6. „Król szczurów”, James Clavell
      7. „Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood
      8. „Głowa Kasandry”, Marek Baraniecki
      9. „Madame”, Antoni Libera
      10. „Lśnienie”, Stephen King

       

      Ad. 1, 2, 3, 4

      Cztery pozycje bardzo podobne do siebie ukazujące specyficzne podejście Czechów do życia – radość życia, umiłowanie natury, cieszenie się z drobiazgów takich jak np. rozmowa z sąsiadem, zjedzenie dobrego obiadu z nieodzownym kuflem zimnego piwa. To wszystko pokazane jest w tle wielkich wydarzeń politycznych takich jak upadek monarchii austrowęgierskiej, wybuch II wojny światowej.

      Ad. 5

      Książka science fiction napisana przez naukowca astrofizyka Carla Sagana o kontakcie ziemskiej cywilizacji z obcą cywilizacją przewyższającą nas znacznie pod względem rozwoju technicznego i oddaloną od nas o miliardy lat świetlnych. Książka napisana jest przez naukowca a więc zawiera wiele cennych autentycznych informacji naukowych.

      Ad. 6

      Książka opisująca tragiczny los jeńców wojennych wojsk sprzymierzonych w japońskim obozie jenieckim na jednej z wysp Indonezji. W książce pokazane są różne postawy ludzi wobec trudów codziennego, obozowego życia - od postaw heroicznych po całkowitą utratę godności ludzkiej.

      Ad. 7

      Książka science fiction opisująca rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych po ogólnoświatowej katastrofie i dojściu do władzy różnych grup fundamentalistów religijnych w tym również chrześcijańskich. W książce przedstawiono zniewolenie jednostek i narzucenie im wypaczonych zasad chrześcijańskich. Szczególnie dotyczy to kobiet, które są traktowane przedmiotowo jako gorszy gatunek człowieka.

      Ad. 8

      Książka science fiction opisująca życie na ziemi po wybuchu ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego z użyciem broni atomowej. W książce przedstawione są dylematy głównego bohatera, który musi podjąć decyzję mającą wpływ na dalsze życie na ziemi.

      Ad. 9

      Książka przedstawiająca życie we wczesnej fazie PRL w Warszawie widziana oczyma dorastającego licealisty. Pokazuje bunt wobec bezsensownych przepisów i absurdów codzienności. W tle pojawia się miłość licealisty do nauczycielki języka francuskiego.

      Ad. 10

      Książka horror na podstawie której powstał scenariusz limu Stanleya Kubricka „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Historia rodziny żyjącej przez całą zimę w luksusowym hotelu gdzieś w nieodstępnych górach w Stanach Zjednoczonych. Głowa rodziny niedoszły pisarz pracuje w hotelu jako dozorca mający za zadanie opiekowanie się fotelem w miesiącach zimowych, kiedy hotel nie ma gości. Osamotnienie i zamknięcie w budynku hotelu powoduje obłęd głównego bohatera i nieprzewidziane tego konsekwencje.

     • Maseczki z Mechaniaka

     • Sale lekcyjne w Mechaniaku nie świecą pustakami, pomimo braku uczniów. Zostały zaadaptowane na pracownie krawieckie… Panie pracujące w administracji i obsłudze oraz nauczyciele włączyli się do akcji szycia maseczek zabezpieczających. Profesjonalnie wykonane maseczki, od początku trwania pandemii, są przekazywane pracownikom szpitala i hospicjum Św. Ducha w Łomży.

      Ponownie pokazaliśmy, że na  pomoc Mechaniaka można zawsze liczyć.

     • NAUCZYCIELE POLECAJĄ...

     • Być może nie masz pomysłu na następną książkę, po którą warto sięgnąć. Z pomocą ruszają nauczyciele naszej szkoły, którzy podzielą się z Wami swoimi czytelniczymi doświadczeniami i ulubionymi tytułami.

      Pan Kamil Parol- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, aktywny czytelnik, erudyta i prawdziwy "mol książkowy". Oto jego ulubione książki:

      1.Hasek J., Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej.

      2. Piasecki S., Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy.

      3. Prus B., Lalka.

      4. Brett R., Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu.

      5. Millman D., Siła spokoju.

      6. Totti F.., Kapitan.

      7. Puig M.A., Siła marzeń.

      8.Gadowski W. ,Wieża komunistów.

      9. Brown K., Czarnobyl. Instrukcja przetrwania.

      10. Duhigg Ch., Siła nawyku. Dlaczego robimy, to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie.

      Z czytelniczym pozdrowieniem

      Beata Borawska

     • Idź swoją drogą - pożegnanie maturzystów

     • Gdy przejdziesz próg Jest tyle dróg

      Co w świat prowadzą I znasz

      Sto mądrych rad

      Co drogę w świat Wybierać radzą

      I wciąż Ktoś mówi ci

      Że właśnie w tym Tkwi sprawy sedno

      Byś mógł Z tysiąca dróg

      Wybrać tę jedną Gdy tak

      Zrządzi traf Że świata prawd

      Nie zechcesz zmieniać Gdy

      Kark umiesz zgiąć Gdy siłą wziąć

      Sposobu nie ma Gdy w tym

      Nie zgubisz się Nie zwiodą cię

      Niełatwe cele Wierz mi

      Na drodze tej Osiągniesz wiele

      Znajdziesz na Tej jednej z dróg

      I kobiet śmiech I forsy huk

      Choćby cię kląć Świat cały miał

      Lecz w oczy nikt Nie będzie śmiał

      Chcesz łatwo żyć To śmiało idź

      Idź taką Drogą Nim

      Nie raz nie sto Osiągniesz to

      Mój przyjacielu A nim

      Przetarty szlak Wybierzesz jak

      Wybrało wielu I nim

      W świat wejdziesz ten By podług cen

      Pochlebstwem płacić Choć raz

      Raz pomyśl, czy Czegoś nie

      Tracisz Bo przecież jest

      Niejeden szlak Gdzie trudniej iść

      Lecz idąc tak Nie musisz brnąć

      W pochlebstwa dym I karku giąć

      Przed byle kim Rozważ tę myśl

      A potem idź Idź swoja drogą

     • Odbiór świadectw kl. IV 24 kwietnia (piątek)

     • Prosimy przychodzić pojedynczo w maseczkach i ze swoimi długopisami.

      • kl. 4F 8.00 - 9.00
      • kl. 4TG/TTD 9.00 - 9.45
      • kl. 4TP 9.45 - 10.45
      • kl. 4S 10.45 - 11.30
      • kl. 4I 11.30 - 12.30
      • kl. 4E 12.30 - 13.30
      • kl. 4M 13.30 - 14.30

      Dla uczniów, którzy nie mogą odebrać w wyżej podanym terminie 14.30 - 15.30

      Istnieje możliwość odebrania świadectwa w późniejszym terminie po telefonicznym uzgodnieniu z sekretariatem.

       

     • Podziękowania

     • „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

      Mark Twain

      Drodzy Maturzyści! Już kilka lat temu zaczęliście budować swoją przyszłość. Kolejne cegiełki życia są w Waszych rękach, głowach i sercach. Uwierzcie, że lata edukacyjnych wysiłków właśnie teraz przekształcają się w mocny fundament przyszłych sukcesów. Szczególnie serdeczne podziękowania śle do maturzystów z Aktywu Bibliotecznego: M. Liżewskiej, K. Kadyszewskiej, M. Chojnowskiej, M. Grużewskiego, A. Obryckiego. Dziękuję Wam, że byliście aktywni, przedsiębiorczy, zawsze gotowi do podejmowania nowych wyzwań. Będzie Was w bibliotece brakowało.

      Powodzenia na maturze.

      D. Kołakowska

     • UWAGA KONKURS !!!

     • W związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13.04.2020 r. w naszej Szkole odbędzie się test wiedzy QUIZIZZ w dniu 8.04.2020 o godzinie 12.00.

      Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału. Zgłoszenia proszę wysyłać do nauczycieli uczących historii przez librusa pisząc w tytule Konkurs, Imię Nazwisko i klasa.

      Kamil Parol

     • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej

     • Uczniowie z klasy 4S biorącymi udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej odnieśli duży sukces. Na uwagę zasługuje fakt zajęcia 7 miejsca wśród 486 uczestników przez Łukasza Góralczyka w klasyfikacji generalnej. Docenić także należy Łukasza Borawskiego, który zajął 2 miejsce w konkurencji SILNIKI SPALINOWE.

      http://www.otws.sosnowski.pl/

    • ZMIANA PLANU LEKCJI
     • ZMIANA PLANU LEKCJI

     • W środę 25.03.2020r. nastąpi zmiana planu lekcji odnosząca się do zajęć zdalnych.

      Proszę odczytywać informację wysyłane przez Librusa.

       

    • Dwutygodniowa przerwa w nauce to nie są ferie!
     • Dwutygodniowa przerwa w nauce to nie są ferie!

     • Dwutygodniowa przerwa w nauce z powodu zagrożenia koronawirusem to nie są ferie.

      W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych uczniowie są zobowiązani do odczytywania wiadomości wysyłanych przez dzienniki elektroniczny. Przekazywane w nich są materiały do samodzielnej pracy w domu. 

     • Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych

     • Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.03.2020 wszystkie zajęcia lekcyjne jak i pozalekcyjne w są odwołane od 12.03.2020 do 25.03.2020r.

      Wszystkie komunikaty dotyczące organizacji pracy szkoły będą przekazane za pomocą dziennika elektronicznego oraz strony internetowej.

     • Konkurs Energetyk 2020

     • Uczniowie Mechaniaka podczas zmagań na konkursie Energetyk 2020.

      Do etapu praktycznego zakwalifikowali się Paweł Kryś i Patryk Berliński.

      W finale konkursu Energetyk 2020 uczniowie Mechaniaka zajęli drugie miejsce.

      Gratulujemy !!!!!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • michniedz@gmail.com
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

   brak danych