• Książka w czasach zarazy- szkolny konkurs fotograficzny

     • Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem: „Książka w czasach zarazy”. Zrób zdjęcie podczas czytania/nauki i przyślij na adres biblioteka.zsmio@gmail.com, podpisz fotografię imieniem i nazwiskiem, podaj pełną nazwę klasy. Czas trwania konkursu 15-27 II 2021 r.

      Zwycięzcę ogłosimy na stronie internetowej zsmio.pl  w dniu 8 III 2021 r. Koniecznie przeczytaj regulamin poniżej:

      1. Organizatorem konkursu jest   biblioteka szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży.
      2. Przystępując do udziału w konkursie jednocześnie wyrażacie zgodę na publikację zdjęcia/ wizerunku osoby na zdjęciu.
      3. Konkurs trwa od 15 do 27 lutego 2021 roku
      4. W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy czytelnicy ZSMiO nr 5 w Łomży.
      5. Tematem konkursu jest wykonanie ciekawej fotografii  inspirowanej  czytaniem/nauką w czasie pandemii.
      6. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do powołania  jury, które wybierze zwycięzcę  i 8 III 2021r.  ogłosi wyniki na stronie internetowej zsmio.pl.
      7. Organizator przyzna nagrody książkowe laureatom trzech pierwszych miejsc.
      8. Jako uczestnicy, wyrażacie zgodę na wielokrotne, nieodpłatne publikowanie prac konkursowych oraz publikowanie swoich danych osobowych w materiałach związanych z konkursem.
      9. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z zapoznaniem się i zaakceptowaniem niniejszego regulaminu.

      Zapraszamy do wspólnego czytania i fotografowania!

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Pożegnanie – zostaniesz w naszej pamięci

     • Z głębokim żalem  żegnamy Pana Dyrektora Mariana Józefa  Jaśkowca, niestrudzonego uczestnika naszych szkolnych wyjazdów i spotkań integracyjnych w gronie nauczycielskim i pracowników szkoły. Ze wzruszeniem wspominamy Pana dyrektora Mariana Jaśkowca jako człowieka o niespotykanej kulturze osobistej, prawdziwego dżentelmena, okazującego sympatię wobec absolwentów i nauczycieli „Mechaniaka”. Dzielił się z nami cennymi radami, ważnymi spostrzeżeniami mądrego, doświadczonego człowieka. Podczas spotkań obdarowywał nas uśmiechem płynącym z głębi  Jego wrażliwej duszy, życzliwością i szacunkiem.

      Pozostanie nam na zawsze w sercach obraz skromnej, subtelnej, nieco pochylonej postaci Starszego Pana, który przemierza swoimi drobnymi kroczkami ulicę Krótką, Długą, Dworną… Podnosi swoją głowę na widok znajomej twarzy, wita się serdecznie, obdarzając nas swoim mądrym, spojrzeniem i ciepłym uśmiechem. Pan dyrektor Marian Jaśkowiec dotarł już do kresu swoich wędrówek, zabrał ze sobą cząstkę historii naszej szkoły. Niech w spokojnym spoczynku po trudach ziemskiego życia otula Go ciepło naszych wspomnień, wyrazy szacunku i sympatii, którymi odwdzięczamy się za to, co zostawił po sobie potomnym…

      Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy ZSMiO nr 5

      Jesteśmy tylko gośćmi na tej ziemi

      czasami pojawiamy się niezauważalnie

      zatrzymujemy na krótko, lub na dłużej,

      ale zawsze pozostawiamy ślad po sobie…

       

      Dnia 30 stycznia 2021 roku, w wieku 89 lat, odszedł od nas Marian Jaśkowiec, w latach 1973-1989-dyrektor, najpierw Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a następnie – po utworzeniu 3-letniego Technikum Mechanicznego (Wydział dla Pracujących), Zasadniczej Szkoły Górniczej, 4-letniego Liceum Zawodowego Mechanicznego, a kolejno również: 5-letniego Technikum Elektrycznego i 5-letniego Technikum Mechanicznego- dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych przy Ul. Senatorskiej 13 w Łomży.

      Dzięki Jego inicjatywie, przy finansowym wsparciu rodziców, a przede wszystkim dużym zaangażowaniu młodzieży pracującej społecznie, powstała przy Szkole długo oczekiwana sala gimnastyczna.

      Pan Dyrektor postrzegany był jako człowiek pogodny, zrównoważony, wyciszony nieco, lubiący przyrodę, a czasem samotność, ale także kontakty z ludźmi. Otaczał opieką nowych oraz młodych nauczycieli, wprowadzając ich w arkana zawodu. Pracowników zachęcał do podnoszenia kwalifikacji, dzięki czemu wszyscy nauczyciele przedmiotów teoretycznych ukończyli wyższe studia z przygotowaniem pedagogicznym.

      Przez długie lata, będąc już na emeryturze, utrzymywał kontakty ze Szkołą oraz jej pracownikami, chętnie wracając w rozmowach do dawnych lat. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako pogodny, życzliwy człowiek.

      Grażyna Karasiewicz

      (wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkół Mechanicznych, a następnie ZSMiO Nr 5 – w Łomży)

       

      Skany z książki pt. "Wróć na Senatorską... podróż sentymentalna - 1946-1996" autorów: Grażyna Karasiewicz, Stanisław Karasiewicz

       

       

      Bardzo trudno powiedzieć w kilku słowach o Człowieku, z którym przepracowało się prawie 20 lat i zwiedziło pół Europy na szkolnych wycieczkach. Będąc na emeryturze nie opuścił chyba ani jednej. Lubił też uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich z okazji Dnia Nauczyciela.

      Zawsze z radością witaliśmy Pana Dyrektora na Przykoszarowej. Pani Basia parzyła kawę, a potem gawędził w gabinecie Pani Dyrektor.

      Wspominam ś.p. Marian Jaśkowca jako wyrozumiałego szefa, tolerującego zawodowe potknięcia i ciepło traktującego problemy osobiste.

      Zawsze miał czas, by nas wysłuchać i znaleźć wyjście z sytuacji.

      Panie Dyrektorze, spoczywaj w pokoju!

      Irena Cieślewska –  wieloletni nauczyciel ZSMIO, obecnie emerytka

       

      „Jest czas ciszy, jest czas bólu i smutku

      Jest tez czas wdzięcznych wspomnień”

       

      Gdy stajemy w obliczu śmierci osoby, która była nam bliska, chciałoby się powiedzieć bardzo wiele, ale zwykle brakuje nam słów….

      Pracowaliśmy ze ś.p. Dyrektorem Marianem Jaśkowcem 15 lat. Razem przeżywaliśmy kolejne matury naszych wychowanków. Z troską i życzliwością odnosił się do każdego ucznia. Swoją skromnością, pogodą ducha zyskał szacunek i poważanie.

      Po przejściu na emeryturę nasza przyjaźń coraz bardziej się zacieśniała, bo mieliśmy w pamięci dobre chwile i piękne wspomnienia.

      Spotykaliśmy się często w gronie przyjaciół. Wspomnieniom z lat młodości  nie było końca. Dzieliliśmy radości i smutki. W każdej sytuacji służyliśmy sobie radą i pomocą aż do ostatniej chwili życia.

      W sobotę 30 stycznia o godzinie 19.15 usłyszałem ostatnie słowa: „Ryśku, jak będę się lepiej czuł, zadzwonię” – i nie zadzwonił – odszedł o 20.30 kolega i przyjaciel. Dlaczego w tym dniu?

       

      Z żalem żegnamy nie tylko ś.p. Dyrektora Mariana Jaśkowca, ale i wspaniałego człowieka i przyjaciela.

      Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej.

      Irena i Ryszard Mleczek – wieloletni nauczyciele ZSMiO, obecnie emeryci

     • Kampania #SzczepimySię

     • Pokonanie pandemii koronawirusa to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań. Dlatego bardzo liczymy na Państwa aktywność w przekazywaniu rzetelnych informacji na temat walki z koronawirusem i szczepień przeciwko COVID-19.

      W tym celu zachęcam do korzystania z materiałów promocyjnych kampanii #SzczepimySię. Znajdują się wśród nich spoty promocyjne, materiały graficzne, animacje oraz wypowiedzi ekspertów. Zachęcam do pobierania i szerokiego rozpowszechniania wszystkich elementów dostępnych na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-dla-mediow.

      Zachęcamy również do korzystania z informacji ze strony gov.pl/szczepimysie, gdzie na bieżąco umieszczane są aktualności o przebiegu szczepień. Znajdą tam Państwo najnowsze komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

      W załączeniu przekazuję jeden z plakatów promujących szczepienia. 

      Zachęcam do wydrukowania i umieszczenia w widocznym miejscu w Państwa placówce. 

     • Marian Józef Jaśkowiec

     • Z głębokim żalem żegnamy Pana Mariana Józefa Jaśkowca wieloletniego i zasłużonego Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Łomży.

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 lutego  2021 r. w poniedziałek na starym cmentarzu przy ul. Kopernika

      Synowi i Rodzinie składamy najszczersze kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia

      Dyrekcja, Rada Pedagogiczna,

      Pracownicy i Emeryci ZSMiO nr 5 w Łomży

     • Zapraszamy do udziału w konkursie

     • Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:

      • plastycznej - stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską,
      • literackiej - przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”,
      • tekst piosenki - przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

      Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2020 r.

      Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, w języku polskim. Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są cenne nagrody.

      Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kancelarii Sejmu

      Proszę o rozpowszechnienie tej informacji wśród uczniów i nauczycieli Państwa szkoły.

      Zachęcam do udziału! 

      Załączniki:

      1. Karta zgłoszenia
     • Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele…

     • Sytuacja pandemii, której obecnie doświadczamy jest niewątpliwie bardzo trudna dla nas wszystkich. Nauka zdalna, przymus izolacji, ograniczenie kontaktów z rodziną i rówieśnikami mogą powodować nasze złe samopoczucie, uczucie strachu, napięcia, rozdrażnienia. Z uwagi na powyższe, w trosce o Wasze dobro Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym – Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania  – 800121212  oraz czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów.

      Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji możecie uzyskać natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.

      Czat internetowy ma charakter nieodpłatny, nie wymaga również logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie  https://brpd.gov.pl/sos-czat/, a obsługujący czat eksperci są osobami profesjonalnie przygotowanymi do udzielania wsparcia. W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt.

      Pamiętajcie, że zawsze możecie tez liczyć na pomoc pedagoga/psychologa szkolnegoZachęcamy do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny, email: pedagogzsmio@gmail.com,  tel.  (0-86) 219-87-93

       

      WAŻNE   TELEFONY ANTYDEPRESYJNE

      Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

      tel. 22 594 91 00
      (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
      koszt połączenia jak na numer stacjonarny
      wg taryfy Twojego operatora telefonicznego

       

      Telefon zaufania dla osób dorosłych
      w kryzysie emocjonalnym

      tel. 116 123
       (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

      Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

      tel. 116 111
      (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

      ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

      tel. 800 70 2222
      (czynne całodobowo)

      ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania

      tel. 22 484 88 01
       

      Telefon zaufania – dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia.

      Telefon Zaufania

      tel. (22) 621 35 37

      Telefon Interwencyjny

      tel. 600 070 717
      Dyżury w godzinach 10:00-16:00
      – psychologiczny: od pon. do pt. (bez czwartków)
      – prawny: czwartki

      Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

      tel. 0 800 108 108
       (poniedziałek-piątek od 14.00 do 20.00)

      Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna

      tel. 22 425 98 48
      (poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)

       

      POMOC DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW 

      Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli

      tel. 800 080 222
      (czynne całodobowo)

       

      Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

      tel. 800 100 100
      (poniedziałek-piątek, od 12.00-15.00)

      Infolinia dla wychowawcy – pierwszy ogólnopolski

      telefon zaufania dla nauczycieli

      tel.  0801 800 967
      (poniedziałek, środa, czwartek od 17:00-19:00)

      POMARAŃCZOWA LINIA – program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki

      tel. 801 140 068
      (poniedziałek – piątek od 14:00 do 20:00)

       

      POMOC DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

       Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli

      tel. 800 080 222
      (czynne całodobowo)

      Dziecięcy Telefon Zaufania
      Rzecznika Praw Dziecka

      tel. 800 12 12 12
      (poniedziałek-piątek od 8.15 do 20.00)

      Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

      tel. 116 111
      (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

      Młodzieżowy Telefon Zaufania

        tel. 19288
      (poniedziałek-piątek od 15:00- 19:00)

      Młodzieżowy telefon zaufania do rozmów o seksie
      Piątkowe Pogotowie Pontonowe

      tel. 22 635 93 92
      (w piątki od godz. 16.00 do 20.00)

      POMOC DLA OFIAR PRZEMOCY

      Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
      „Niebieska Linia”

      tel. 800 120 002
      telefon pracuje całodobowo

      Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”

      tel. 22 668 70 00
      (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)

      Policyjny Telefon Zaufania
      ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

      tel. 800 120 226
      (poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)

      Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

      tel. 800 100 100
      (poniedziałek-piątek, od 12.00-15.00)

       

      Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy

      tel. 600 070 717
      (codziennie / całodobowo)

      Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc

      tel. 800 120 148
      (całodobowo, połączenie bezpłatne)

      Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet

      22 62 13 537
      (czwartki od 10.00 do 16.00 dyżur prawny)

       

      POMOC DLA OSÓB Z UZALEŻNIENIAMI 

      Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”

      tel. 801 889 880
      (Czynny codziennie od godz. 17.00-22.00 z wyjątkiem świąt państwowych)
       Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia

      Ogólnopolski Telefon Zaufania
      „Narkotyki – Narkomania”

      tel. 801 199 990
      (codziennie od godz. 16.00-21.00)
      Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia

      Infolinia stowarzyszenia Karan (problemy narkotykowe)

      tel. 800 120 289
      (poniedziałek – piątek od 9:00 do 17:00, połączenie bezpłatne)

      Infolinia pogotowia makowego „POWRÓT Z U”

      tel. 801 109 696
      (poniedziałek – piątek od 10:00 do 20:00, sobota od 10:00 do 19:00) 

      Narkomania – pomoc rodzinie infolinia towarzystwa rodzin i przyjaciół dzieci uzależnionych „POWRÓT Z U”

      tel. 800 120 359
      (poniedziałek – piątek od 10:00 do 20:00, sobota od 10:00 do 15:00)

     • Sukces Mechaniaka w Konkursie Wiedzy "Solidarność - droga do wolności"

     • Wyniki uczestników Finału z Naszej szkoły przedstawiają się następująco:

      Bajkowski Dawid II BSG - III miejsce 

      Michał Konstanty  IIF, Gutowski Paweł I F, Kryś Paweł IV E, Patalan Damian II F  - wyróżnienie 

      Filip Komorowski 2 F- finalista 

      Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród  odbędzie się 10 lutego br. o godz. 12:00 (w samo południe) w siedzibie  CEN, Plac Kościuszki 2. 

      Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom oraz zachęcamy do zdobywania wiedzy także poza lekcjami w szkole.

    • Uwaga maturzyści
     • Uwaga maturzyści

     • Uprzejmie przypominam, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COViD-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314):

      • w 2021 r. nie przeprowadza się egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej;z wyjątkiem egzaminu dla absolwentów, którzy wynik części ustnej egzaminu maturalnego zobowiązani są przedstawić w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub zobowiązani są do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej;
      • w 2021 r. absolwent nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.

      W związku z powyższym uprzejmie proszę Państwa Dyrektorów o:

      • przekazanie uczniom/absolwentom informacji o powyższych zmianach;
      • odebranie od uczniów/absolwentów potwierdzenia ich wyborów egzaminacyjnych (tzn., czy muszą oni zdawać egzamin ustny i czy przystępują do egzaminu z przedmiotu dodatkowego);
      • wprowadzenie zaktualizowanych deklaracji do systemu SIOEO.

      Wyjaśniając Państwa wątpliwości dotyczące zmian w deklaracjach, wprowadzonych ww. rozporządzeniem, ustala się, co poniżej:

      1.Wszystkie zadeklarowane przez zdających egzaminy w części ustnej są anulowane z mocy prawa – zdający nie musi dokonywać zmiany w deklaracji wstępnej.

      Uczeń/absolwent, który spełnia określone w § 11 kzd ww. rozporządzenia warunki i musi przystąpić do egzaminu w części ustnej, w terminie do 8 lutego 2021 r. powinien złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego (Załącznik 30. do „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2015 obowiązującej w roku szkolnym 2020/2021 AKTUALIZACJA z 29 grudnia 2020 r.”).
      Do oświadczenia
      uczeń/absolwent powinien dołączyć dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. 

      2.   Uczniowie/absolwenci, którzy w terminie do 30 września 2020 r. złożyli deklarację wstępną, w terminie do 7 lutego 2021 r. mogą dokonać zmian w tej deklaracji, wykreślając przedmiot z zadeklarowanego jednego przedmiotu dodatkowego. Jeżeli zmiana nie zostanie dokonana i dana osoba nie przystąpi do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, to na świadectwie dojrzałości zostanie umieszczony wynik „0%”.

      3.   Absolwenci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, składają deklarację w terminie do 7 lutego 2021 r.

     • Święty Mikołaj w MECHANIAKU!!!

     • Społeczność uczniowska ZSMiO dzięki uprzejmości firmy ERGOM otrzymała nowe wyposażenie pracowni instalacji elektrycznych. Na ściany pracowni trafią nowe ekspozytory, a w ręce uczniów (zaraz po zakończeniu nauczania zdalnego) trafią narzędzia niezbędne w pracy elektryka - dwa rodzaje prasek, noże i strippery oraz końcówki HI. 

      Otrzymaliśmy 6 kompletów narzędzi, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć 6 stanowisk do nauki. Uczniowie już nie mogą się doczekać :-))

      Firma ERGOM zostaje oficjalnie wpisana do księgi "Przyjaciół Mechaniaka".

      Pozdrawiamy całą załogę.

     • Życzenia świąteczne - rada rodziców

     • Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

      W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale,

      w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,

      do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem,

      byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój.

      Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Wszystkim prezydium rady rodziców

     • Życzenia świąteczne - Nauczyciele bibliotekarze

     • Z okazji

      Świąt Bożego Narodzenia

      życzymy Wszystkim Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom

      aby w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ze względu na pandemię,

      nauczanie i uczenie się pozostało pasją i niosło ze sobą radość

      ze wspólnego odkrywania świata, kultury i nauki.

      Natomiast zbliżające się Święta,

      niech będą chwilą wytchnienia, w której znajdziecie czas na czytanie.

      Życzymy, by pod Waszą choinką

      znalazł się najpiękniejszy prezent: miłość od najbliższych,

      którą będziecie mogli podzielić się z innymi.

       

          Nauczyciele bibliotekarze

     • Zwolnieni z Teorii

     • Mamy przyjemność poinformować, że uczeń z naszej szkoły, Rafał Rybicki, przeszedł do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

      Serdecznie gratulujemy innowacyjnego podejścia oraz wspierania uczniów przez nauczycieli w rozwijaniu kompetencji przyszłości.

     • Wzrok a praca przed komputerem

     • Coraz częściej mówi się i pisze o Syndromie Widzenia Komputerowego, określanego w skrócie jako CVS (Computer Vision Syndrome). Dolegliwość  określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze. Na CSV narażonych jest 75% osób, które spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny dziennie. Tego rodzaju praca wpływa specyficznie na organizm. Przede wszystkim pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki. W normalnych warunkach mrugamy około 12 razy na minutę, a patrząc w ekran, nawet pięć razy mniej. Do tego oko szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym obiekcie podczas pracy z komputerem. Osłabiają się również mięśnie gałki ocznej. Nie można zapominać również o niekorzystnym wpływie promieniowania ekranu na oczy. W rezultacie tego wszystkiego dochodzi do syndromu CSV, z którym wiążą się często:

      • osłabienie wzroku
      • ból oczu
      • swędzenie oczu
      • zespół suchego oka

      Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

      1.Przede wszystkim warto zacząć od tego, że aby nie zmęczyć wzroku i należycie o niego dbać, trzeba robić przerwy w pracy. Co jakiś czas oderwij wzrok od monitora i popatrz na coś, co znajduje się przynajmniej kilka metrów od ciebie. Zmęczone oczy doskonale odpoczywają także, kiedy spoglądamy przed okno. Odrywajmy więc wzrok, a co jakiś czas - jeżeli tylko możesz - podchodź do okna.

      2.Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowe ustawienie monitora. Powinien się on znajdować 45 do 75 cm od naszej twarzy. Warto ustawić go również tak, aby znajdował się nieco poniżej poziomu oczu. Chodzi o to, abyśmy spoglądając w dal, na wysokości wzroku mieli górną krawędź monitora. Dzięki temu, że podczas pracy będziemy lekko zerkać w dół, nasze oczy będą mniej zmęczone.

      3.Pamiętajmy również o prawidłowym oświetleniu. Monitor nie powinien być jedynym lub mocniejszym źródłem światła. Należy wyrównać światło pomieszczenia i ekranu. Kiedy na niego spoglądamy, nie powinniśmy mieć wrażenia, że jest jaśniejszy od otoczenia.

      4.Wystarczy też, że zmniejszymy jasność monitora i nieco zwiększymy kontrast. Można również zastosować specjalny program, który dopasowuje kolor ekranu do pory dnia. Dzięki temu nasze oczy nie będą się aż tak męczyć podczas spoglądania w monitor.

      5.Nie zapominajmy również o mruganiu. Jak już wspominaliśmy, kiedy patrzymy w monitor, często po prostu tego nie robimy. Warto co jakiś czas zamknąć oczy. Dzięki temu będą się one naturalnie nawilżać. Jeżeli stale pomijamy ten krok, przywieśmy sobie na monitorze samoprzylepną karteczkę np. z napisem “Mrugaj!”   i za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy - zamykajmy powieki.

      6.Jeżeli tylko to możliwe, co jakiś czas mimo wszystko starajmy się otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenia. Czasami jednak jedynym ratunkiem będą krople do oczu - sztuczne łzy. Pamiętajmy, że istotne jest również nawilżanie ciała od wewnątrz - pijmy więc wodę, starajmy się zawsze mieć ją pod ręką.

      7.Zieleń uspokaja wzrok i dobrze działa na oczy. Świetne okazuje się więc zazielenienie pokoju. Nie chodzi tutaj oczywiście o kolory ścian, ale np. o taki kąt w pomieszczeniu, gdzie będą znajdowały się doniczki z kwiatami. Dzięki temu podczas przerw możemy na nie zerkać, a oczy naturalnie odpoczną.

       

      Ćwiczenia redukujące zmęczenie oczu

      Jak dbać o oczy? Co jakiś czas warto również wykonywać ćwiczenia, które pomogą pielęgnować nasz wzrok. Co możemy robić? Poznaj przykładowe ćwiczenia!

       

      1.Popatrz na ścianę, która powinna znajdować się jakieś 2 metry od Ciebie. “Rysuj” na niej oczami ósemki. Nie ruszaj głową. Nakreśl 5 ósemek w lewo i 5 w prawo.

      2.Usiądź prosto, trzymaj głowę w tej samej pozycji (nie ruszaj nią) i spoglądaj w górę, dół, lewo i prawo. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

      3.Spoglądaj na przedmiot znajdujący się blisko Ciebie, a następnie szybko oderwij od niego wzrok i spójrz na coś w odległości kilku metrów.

      4.Zamknij oczy i przykryj je dłońmi (jednak nie dotykaj gałek ocznych!). Staraj się zrobić to tak, by nie docierało do Ciebie światło, a przed oczami ukazała się głęboka ciemność. Trwaj tak przez minutę i spokojnie oddychaj. Ćwiczenie wykonuj wtedy, kiedy czujesz się zmęczony światłem monitora.

       

       

      Warto skorzystać z porad:

      https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-dbac-o-wzrok-przed-komputerem

    • Ważne terminy
     • Ważne terminy

     • 17.12.2020 godz. 16.30 - zebranie z rodzicami

      22.12.2020 r. - zakończenie I semestru klas maturalnych

      29.01. 2021 r.- zakończenie I semestru wszystkich klas (poza  maturalnymi)

     • 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

     • W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością.
      Większości z nas niepełnosprawność kojarzy się z ruchową lub intelektualną. Jednak to tylko dwa rodzaje z 12 rozróżnianych.  Pozostałe niepełnosprawności to m.in. Niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepota, Niepełnosprawność słuchui/lub mowy, Choroby psychiczne.
      W Polsce istnieje biuro rzecznika ds. osób z niepełnosprawnością do którego można zgłaszać swoje pomysły, potrzeby, wątpliwości.
      Niepełnosprawność wcale nie musi być od urodzenia, można ją nabyć w ciągu życia w wyniku różnych doświadczeń. Warto zwrócić uwagę na to, że na początku  jest człowiek dopiero później jego niepełnosprawność. Dlatego tak ważne jest aby mówić osoby z niepełnosprawnością. To podkreśla ich człowieczeństwo i godność człowieka. Zmagają się z barierami, trudnościami, które dla człowieka zdrowego są trudne do zrozumienia. Coś co możemy uczynić drugiemu człowiekowi to być przy nim, wspierać go i pomagać na tyle ile jest możliwe. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Warto zadać sobie pytanie: Jaka jest moja postawa wobec osób z niepełnosprawnością? Czy pomagam tym, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują? Każdy z nas zasługuje na godne życie. Niepełnosprawność nie warunkuje gorszego życia. Niekiedy sprawia, że życie nabiera sensu, wartości, znaczenia.

      Przydatne linki:
      https://liblink.pl/U2TmtJNHPB
      https://liblink.pl/8V3s35Xub0
      https://liblink.pl/uB9nV3Eeoa
      Opracował: psycholog szkolny Anna Przesław

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
 • Galeria zdjęć

   brak danych