• Europejski Dzień Języków

• 26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy w roku 2001. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. W UE obowiązują 24 języki urzędowe: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.

Opanowanie języka jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy należy on do najtrudniejszych języków w Europie. Powszechnie uznaje się, że język polski reprezentuje właśnie tę grupę języków europejskich. Nasz język ojczysty posiada siedem przypadków, co stanowi nie lada wyzwanie dla milionów ludzi na całym świecie próbujących go przyswoić. Nie mówiąc już o spółgłoskach syczących, szczelinowych, szumiących, które często stanowią barierę nie do pokonania dla obcokrajowców.

W naszej szkole, jak co roku,  nauczyciele języków obcych aktywnie włączyli się w organizację tego pięknego święta. Pani Małgorzata Romanik -Sutowska przygotowała dekoracje, gazetki, plakaty, które wykonała z klasą IVTG. Tego dnia nie mogło zabraknąć również flag narodowych, w tym - flagi Unii Europejskiej.

Podczas przerw rozbrzmiewała muzyka, nie tylko w języku polskim i angielskim, ale były utwory w językach niemieckim, hiszpańskim, włoskim. Za zaangażowanie i monitoring dziękujemy Pani

Katarzynie Marek oraz uczniom obsługującym radiowęzeł szkolny.

Uczniowie z klasy 3M przygotowali wywiad na temat: „Jakie języki obce, oprócz nauczanych w szkole, znają lub chcą poznać nasi uczniowie i nauczyciele?” Wiele osób chciałoby uczyć się różnych języków. Wywiad z Panem Rafałem Bućkowskim ujawnił, ze posługuje się on w stopniu podstawowym angielskim i włoskim. Z pewnością wiedzieliście, ze Pan magister inżynier jest fachowcem z elektryki, ale czy wiedzieliście, że interesuje się też nauką języków obcych? Pani Agata Siwik, nauczycielka matematyki  przyznała, że chociaż zna angielski, raczej bardziej go  rozumie niż mówi  i ,jak stwierdziła,  jednak najbliższy jest jej język matematyczny.

W tym roku postanowiliśmy poprosić uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły o stroje, które w jakiś sposób kojarzą nam się z innymi krajami. Zamieszczamy kilka zdjęć wykonanych tego dnia.

Pan Marek Grzymała założył piękny brazylijski kapelusz, bo przecież Brazylia posługuje się jednym z europejskich języków. Dziękujemy tym wszystkim, którzy okazali swoje zainteresowanie wydarzeniami Europejskim Dniem Języków  i po raz kolejny pokazali, że znajomość języków obcych to piękna, satysfakcjonująca umiejętność.

• Spotkanie z przedstawicielami firmy Technik Tools

• 16 września 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kształcących się w zawodach mechatronik i elektryk z przedstawicielami firmy Technik Tools, która ma siedzibę na ul. Aleja Legionów 135A w Łomży. Celem spotkania było podpisanie umowy partnerskiej oraz przekazanie na użytek szkolny narzędzi i elektronarzędzi renomowanej firmy Milwaukee sfinansowanych przez firmę Technik Tools.

Pan Daniel Długozima  podczas spotkania z uczniami podkreślał, jak ważne jest bezpieczeństwo w pracy oraz jakość narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów w różnych branżach. Narzędzia przekazane na użytek szkoły charakteryzują się wysoką jakością oraz są używane przez największe firmy. Podczas spotkania odbył się również mini konkurs sprawdzający wiedzę naszych uczniów, którzy wykazali się dobrym przygotowaniem do pracy w swoim zawodzie oraz dużą wiedzą w zakresie używania narzędzi, za co zostali nagrodzeni upominkami przez firmę Technik Tools. Wierzymy, iż narzędzia przekazane szkole wpłyną na jakość pracy przyszłych techników. Firma Technik Tools oraz Pan Dyrektor Jacek Kocoń wyrazili chęć dalszej współpracy, co wpłynie na poprawę jakości przygotowania uczniów Technikum Nr 5 do wykonywania w przyszłości wybranego zawodu.

• 13 EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA

• W dniach 6 i 9 września 2024r. społeczność Zespołu Szkół Mechanicznych  i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży włączyła się do akcji Narodowego Czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

„Kordian” był czytany przez młodzież z 18 klas podczas lekcji języka polskiego, zajęć z wychowawcą i nauczycielami biblioteki, a nawet podczas przedmiotów zawodowych. Do akcji włączyli się nauczyciele: Pani Dyrektor Ewa Fronc - Romaniuk, Beata Borawska, Jolanta Czaplicka, Marzena Cieplińska - Gawrych, Edyta Dziekońska, Dorota Kołakowska, Dorota Łazarczyk, Elżbieta Mikołajczyk, Małgorzata Obrycka – Meja, Kamil Parol, Iwona Zakrzewska, Katarzyna Zalewska.

Bardzo serdecznie dziękujemy  nauczycielom i młodzieży za tak liczny udział w akcji Narodowego Czytania.

Organizatorki przedsięwzięcia: Dorota Łazarczyk , Dorota Kołakowska

• (0-86) 219-87-93