• Polecamy

   • Polecamy… na Dzień Nauczyciela

    W szkole spędzamy kilkanaście lat naszego życia. Spotykamy tam wielu różnych ludzi- kolegów i nauczycieli. Z pewnością najbardziej zapadają w pamięć nauczyciele-  charyzmatyczni, wyjątkowi,  pomysłowi, tacy, którzy umieją zachęcić  swoich uczniów do myślenia, podążania za marzeniami, próbowania, działania!

    Przed nami Dzień Edukacji Narodowej – polecamy Wam kilka filmów i książek, w których bohaterami są nietuzinkowi nauczyciele.

     

    1. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów

    John Keating

    Co prawda książka powstała na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza, ale nie przeszkadza nam to zupełnie, ponieważ historia o nauczycielu-pasjonacie, który w wyobraźni wielu widzów ma twarz Robina Williamsa, jest znakomita w wersji papierowej i filmowej. Do kadry pedagogicznej elitarnej szkoły o surowej dyscyplinie dołącza John Keating. Zderza tradycje Akademii Weltona z nowym sposobem kształtowania młodych ludzi, którym daje prawo do młodzieńczego buntu i marzeń. Po tej lekturze będziecie chcieli wejść na stół, żeby zakrzyknąć razem z bohaterami: „Kapitanie mój, kapitanie!”.

    2. J. Salinger, Buszujący w zbożu

    Profesor Spencer

    W tej książce nauczyciel jest postacią drugoplanową, ale dosyć istotną, jeżeli chodzi o sytuację, w której poznajemy głównego bohatera i narratora. Holden Caulfield nie zaliczył większości przedmiotów, w wyniku czego został wyrzucony ze szkoły. Jeden z nauczycieli prosi go o wizytę zanim na dobre opuści mury Pencey. Spotkanie z profesorem Spencerem wywołuje w młodym chłopaku irytację, ponieważ historyk uświadamia mu, że po raz kolejny zawiódł rodziców - nie jest to jego pierwsze wydalenie ze szkoły. Nauczyciel pełen dobrych chęci, odczytuje wypracowanie Spencera i wyjaśnia, z jakich powodów wystawił ocenę niedostateczną.

    3.  Gombrowicz  W., Ferdydurke

    Profesor Pimko, dyrektor Piórkowski, Pan Bladaczka

    Chyba nikt z nas nie chciałby przeżyć na własnej skórze lekcji w gomborowiczowskiej szkole. Profesor Pimko po zauważeniu braków w edukacji Józia, a konkretnie w deklinacji łacińskiej, zabiera go do szkoły, w celu uzupełnienia oburzających braków, gdzie upupia się uczniów. Nauczyciele infantylizują chłopców, próbują narzucić im konformistyczne postawy, powtarzając te same frazy. W końcu stwierdzenie Bladaczki, że „Słowacki wielkim poetą był!” nie wymaga ze strony ciała pedagogicznego racjonalnych argumentów.

     

    4. Makuszyński K., Szatan z siódmej klasy

    Profesor Gąsowski

    Akcję książki rozpoczynają zdarzenia jeszcze w roku szkolnym. Profesor Gąsowski, nauczyciel historii, egzaminuje uczniów według swojego tajnego systemu. Wręcz przepada za siódmą klasą, której uczniowie zawsze byli przygotowani do zajęć. Pewnego razu żaden z trzech wywołanych do odpowiedzi chłopców nie potrafi udzielić mu odpowiedzi na zadane pytanie. Kiedy Adam Cisowski wyjawia nauczycielowi, że już dawno rozszyfrował jego system, nauczyciel jest niezwykle zaskoczony. Dalsza fabuła książki dotyczy głównie tych dwóch postaci – profesor prosi bystrego chłopca o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki.

    5. Tokarczuk O., Prowadź swój pług przez kości umarłych

    Janina Duszejko

    Główna bohaterka powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk  to emerytowana inżynier budowy mostów Janina Duszejko. Po latach pracowitego życia zamieszkała w urokliwie położonej wsi w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie w pobliskiej szkole uczyła angielskiego. W wolnym czasie układała horoskopy, wędrowała po zboczach Sudetów z ukochanymi suczkami, a poza sezonem robiła jeszcze obchód kilku domów powierzonych jej opiece.

    Filmy o nauczycielach

    1.Młodzi gniewni – 1995r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/7664914.3.jpg

     

     

    2. Pan od muzyki- 2004 r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/30187_95320.jpg

     

     

    3. Stowarzyszenie Umarłych Poetów  -1989r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/2c9f387e65309cf6af99238dff441b21.jpg

     

    4. Carte Blanche -2015

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/artworks-000158089973-i9of6y-t500x500.jpg

     

     

    5. Pan  Lazhar – 2011r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/7520101.3.jpg

     Pan Lazhar to edukacyjny  tradycjonalista, próbujący wpasować się do realiów nowoczesnej szkoły. Mimo popełnianych błędów, w końcu udaje mu się nawiązać wspólny język ze swoimi uczniami i wyciągnąć z nich to, czego nie udało się żadnemu z jego poprzedników. Pan Lazhar to film o tym, że relacje międzyludzkie nie znają podziału na rasę, wiek, czy wyznawaną religię. 

     

     6. Z dystansu  -1999r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/z-dystansu-2011_20150407163955.jpg

    Henry Barthes, grany przez Andrew Brody (znamy go z głównej roli w filmie “Pianista”), to człowiek, który bardzo często zmienia miejsce swojej pracy. Jego podejście radykalnie się zmienia po przeczytaniu jednego sprawdzianu …

     

     7. Wytańczyć marzenia -2006r.

    https://travellingteachers.pl/wp-content/uploads/2020/08/7655730.3.jpg


     

    Film o podobnym wątku do “Pana od Muzyki”. Tym razem jednak zamiast podstarzałego, wyłysiałego i okrągłego misiaczka o niskim wzroście, dostajemy samego Antonio Banderasa, który wciela się w postać charyzmatycznego nauczyciela tańca. Głęboko wierzy, że dzięki tym zajęciom, uczniowie nauczą się szacunku, pracy w grupie i godności. 

     

    8. Klub dyskusyjny-  2007r.

    https://fwcdn.pl/fpo/59/56/195956/7179443.3.jpg

     

    Jest to również film biograficzny.  Mel Tolson jest nauczycielem energicznym, charyzmatycznym, wierzącym w wolność słowa, zainspirował młodzież do utworzenia koła dyskusyjnego. Wkrótce jego uczniowie mierzyli się z najlepszymi w mistrzostwach kraju. Film ten ma jednak drugie oblicze- porusza problem rasizmu i niesprawiedliwych procesów. 

     

    9. Szukając siebie-  2000r.

    https://fwcdn.pl/fpo/56/04/5604/7538486.3.jpg

     

    Młody i utalentowany Jamal zaprzyjaźnia się z żyjącym w samotności pisarzem. I to on jest jego najlepszym nauczycielem. Pomaga mu zrozumieć życie i sztukę pisarską, dzięki czemu Jamal odnajduje się w nowej szkole dla najlepszych uczniów. W przeciwieństwie do postaci pisarza został wykreowany profesor literatury- Crawford. 

     

    10. Trener-  2005.

    https://fwcdn.pl/fpo/19/36/121936/7672880.3.jpg

    W roli tytułowego trenera występuje S. L. Jackson. Na początku jego obecność w drużynie nie jest postrzegana pozytywnie. Niektórzy członkowie buntują się przeciw jego metodom. Co robi trener? Pokazuje swoim uczniom, na czym powinna polegać współpraca. Jest przeciwny faworyzacji członków zespołu i rywalizacji między nimi w drużynie. Pokazuje im, że liczy się człowieczeństwo, a nie wygrana. 

     

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

   brak danych