• Kampania # Jaka jest przyczyna bólu głowy?

• Kampania # Jaka jest przyczyna bólu głowy? ma na celu budowanie świadomości i edukowanie społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Łomży.

Problem pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży narasta i jest coraz bardziej dostrzegalny, wymagając zdecydowanych działań. Tę potrzebę dostrzegają rodzice, nauczyciele i specjaliści.

Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023.

- To zagadnienie wieloczynnikowe - mówi Kamil Kamiński, psycholog pracujący z dziećmi i młodzieżą oraz społecznik.- Po pierwsze zwiększyła się świadomość rodziców i dzieci odnośnie zdrowia psychicznego. O wielu sprawach, które wcześniej były tematami tabu, mówi się teraz otwarcie, a na pewno pomaga to, że o wiele więcej teraz dostrzegamy. Druga kwestia to skomplikowaność świata, gdzie dochodzą jeszcze media społecznościowe, również wpływające na młodych ludzi. Oczywiście również w sposób pozytywny, bo przybliżają do wiedzy i będąc w Łomży można posłuchać wykładu z Wielkiej Brytanii, ale niosą też wiele niebezpieczeństw, jak dostęp do zagrażających treści, cyberprzemoc, manipulacje, itd. Kolejnym aspektem jest bardzo napięta sytuacja międzynarodowa, co też generuje dużo lęku, związanego choćby z wojną w Ukrainie. Izolacja związana z covidem też wpłynęła negatywnie na wszystkich, nie tylko na dzieci, ale też osoby dorosłe. No i katastrofa klimatyczna, kolejny bardzo ważny i niepokojący młodych ludzi problem. Te wszystkie czynniki sprawiają, że stan psychofizyczny dzieci ulega zmianie.
            Pandemia to wszystko uwypukliła, a nauczanie zdalne nie tylko sprawiło, że dzieci młodzież zaczęły spędzać jeszcze więcej czasu przed komputerami, ale też zaczęły się jeszcze bardziej izolować, unikać kontaktu z rówieśnikami, a naturalne więzi społeczne między kolegami i koleżankami z klasy czy szkoły zaczęły zanikać.

Projekt pn. Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża! został dofinansowany ze środków pochodzących z

• (0-86) 219-87-93
          fax. (0-86) 218-62-39