• „Patriotyczne Inspiracje” 10 lat konkursu fotograficznego

     • W Bibliotece Pedagogicznej w Łomży została otwarta  wystawa fotografii nagrodzonych w ciągu dziesięciu edycji konkursu.  Zapraszamy do obejrzenia prac, których autorzy,  w sposób twórczy i ciekawy, zmierzyli się z tematem patriotyzmu.

      Obrazy, portrety, historie, impresje… uchwycone okiem aparatu fotograficznego uzmysławiają,  że ojczyznę można dostrzec w szumie wiatru, promieniach słońca, opadłych liściach - i… monumentalnych   pomnikach…

      Wzruszających refleksji w kontakcie z fotografią życzą organizatorki wystawy:  Beata Borawska i Ewa Fronc-Romaniuk.

      https://www.cen.lomza.pl/biblioteka

     • 11 Listopada

     • Święto 11 listopada zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu uroczystości  ZSMiO. Jest to czas, kiedy wracamy myślami do przeszłości, do  wydarzeń, które sprawiły, że znów możemy cieszyć się wolnością naszej ojczyzny. Coroczne akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominają nam piękno polskiej poezji i pieśni patriotycznych. Są wydarzeniem, które prezentuje inwencję uczniów i nauczycieli, kunszt aktorski i artystyczny osób, które uczestniczą w przygotowaniu akademii. W tym roku podczas uroczystości obejrzeliśmy spektakl pt. „Nie zginęła i niech żyje”, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. M. Obryckiej-Meja i p. R. Bućkowskiego. Wyjątkowo zapadła nam w pamięć scena, w której młodzi ludzie jednego dnia beztrosko bawili się na imieninach koleżanki, a następnego - złożyli życie na barykadach walczącej stolicy. Przejmujący ton syreny wywoływał głębokie poruszenie, zwłaszcza w kontekście współczesnych wydarzeń w Europie.

      W tym roku podczas uroczystości przyjęliśmy wyjątkowych gości, byli to absolwenci Mechaniaka, którzy naszą szkołę ukończyli w roku 1968 - ponad pół wieku temu. Z nieukrywanym wzruszeniem obserwowaliśmy ich radość ze spotkania z kolegami ze szkolnej ławki. Po zakończeniu uroczystości absolwenci- panowie już w statecznym wieku, wspominali dawne czasy w jednej z pracowni szkolnych we własnym gronie. Serdeczność, radość, refleksja towarzyszyły temu niezwykle miłemu spotkaniu po latach. Na długo zapamiętamy uśmiechy na ich twarzach i oczy zamglone łzami wzruszenia….

     • Wyniki konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej

     • Komisja w składzie:

      Przewodniczący - p. Kamil Parol

      Członkowie: p. Beata Borawska
                          p. Iwona Zakrzewska
                          p. Elżbieta Mikołajczyk

      wyłoniła laureatów 15 edycji konkursu plastycznego:

      • I miejsce - Konrad Sawicki kl. I TG
      • II miejsce - Anna Gutowska  kl. I TG
      • III miejsce - Maciej Papież kl. 4 TI 5

       Na konkurs wpłynęło 16 prac. Prace uczniów można było oglądać na wystawie szkolnej.

       Organizator: D. Kołakowska

     • Światowy Dzień Życzliwości

     • 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.  Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

      Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

      Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra  i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

      Zachęcamy do bycia życzliwym i włączenia się w obchody Dnia Życzliwości.

       

      Pedagog  i psycholog szkolny

     • Warsaw Industry Week

     • 9 listopada br. 46 uczniów ZSMiO z Łomży - uczestników projektu pt. „Rozwijaj i realizuj swoje zainteresowania zawodowe - elektromobilność” wzięło udział w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week.

      Platforma ta skupia największych i najbardziej kreatywnie myślących przedstawicieli branży. Wśród nich można znaleźć konstruktorów i dostawców maszyn, pojazdów drogowych i szynowych, przemysłu motoryzacyjnego, stoczniowego, lotniczego, elektrycznego i elektronicznego, głównych mechaników, mechaników precyzyjnych, producentów blach i wyrobów metalowych oraz firmy wykańczające powierzchnie.

      Listopadowe wydarzenie było podzielone na 10 sektorów:

      • Strefa Obróbki Metali
      • Strefa Lakiernictwa
      • Strefa Hydrauliki i Pneumatyki
      • Strefa Lasery 4.0
      • Strefa Spawalnictwa
      • Strefa Druku 3D
      • Strefa Robotyki i Automatyki
      • Strefa Narzędzi
      • Strefa Obróbki Drewna
      • Strefa Oprogramowania

      Mimo, że miało ono charakter głównie kontraktacyjny i było skierowane do przedstawicieli biznesu, to dla uczniów była to nie lada okazja zapoznania się z szeroką ofertą producentów i dystrybutorów, a poprzez szerokie spektrum salonów tematycznych, poznania nowości i inspirujących rozwiązań z kluczowych sektorów przemysłu, rozwijających się w Polsce. W zasięgu ich ręki znalazły się: maszyny do obróbki metali, maszyny do obróbki drewna, obrabiarki skrawających, obrabiarki CNC, obrabiarki do obróbki plastycznej, maszyny do cięcia laserem i wodą, tokarki, narzędzia do obróbki, systemy CAD/CAM, oprogramowanie dla przemysłu, automatyki i robotyki w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, a także narzędzia pomiarowe i metrologii przemysłowej, inżynierii utrzymania ruchu, lakiernictwa przemysłowego, osprzęt spawalniczy oraz inne rozwiązania dla szeroko pojętego przemysłu. Profesjonalnie skomponowany plan wydarzenia umożliwiał im również udział w konferencjach i spotkaniach branżowych, porozmawiania z przedstawicielami biznesu oraz zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.

     • Program II Zlotu Absolwentów

     • 10:30-11:30 Msza Święta w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Bożego Ciała w Łomży

      11:30-13:00 Uroczystość oficjalna: 

      1.  Powitanie Gości przez Dyrektora Szkoły mgr Jacka Koconia
      2. Program artystyczny w wykonaniu uczniów ZSMIO pt. „Nie zginęła i niech żyje"

      13:00-15:00 Spotkanie absolwentów z kolegami i nauczycielami w Auli Szkolnej

      15:00 Sentymentalny wyjazd do dawnej siedziby szkoły przy ul. Senatorskiej 13 w Łomży

      17:00 Uroczysty obiad w restauracji „Swojskie Jadło" ul. Nowogrodzka 58 w Łomży

     • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2022

     • W dniach 18-20.10.2022 w naszej szkole miały miejsce spotkania z doradcą zawodowym, panią Sylwią Wiktorzak z Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. Zajęcia były przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, odbywającego się pod hasłem „Złap za stery swojej kariery”. Ich celem było propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie uczniów do planowania kariery zawodowej. Osoby kończące szkołę ponadpodstawową stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, chcą przyjrzeć się dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym. Takie spotkania pozwalają mieć większą świadomość i być bardziej zorientowanym w tym kluczowym momencie swojego zawodowego życia. W zajęciach brały udział klasy: 4E, 4T, 4S, 4TG, 4M, 4I, 3BS i 3BK. Gościa zaprosiła oraz zajęcia koordynowała Katarzyna Mieczkowska.

     • MECHANIAK – MISTRZEM

     • W Licealiadzie miejskiej w drużynowym tenisie stołowym, która odbyła się 22 października 2022 roku  w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 team z Mechaniaka zdobył Mistrzostwo Miasta. Naszą szkołę reprezentowali:

      • Szymon Sierbiński - Włodkowski kl. 4S
      • Maciej Roszkowski kl. 4I5
      • Jakub Cekała kl. 1F

      W trudnych eliminacjach i wyrównanej grze tenisiści z Mechaniaka zmierzyli się z drużyną z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, wygrywając różnicą w meczu 4 : 3

      Podobny wynik miała rywalizacja z tenisistami z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4,  4 : 3 w meczu.

      W rozgrywce finałowej Mechaniak zmierzył się z utytułowaną reprezentacją II LO, pokonując rywala 4 : 2 .

      Tenisiści z ZSMiO nr5 zdobyli tytuł Mistrza Miasta, BRAWO!!!!!!!

      Gratulujemy zwycięzcom

       oraz opiekunowi Pani Elżbiecie Mikołajczyk.

     • XV edycja konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej

     • Rusza kolejna 15 edycja szkolnego konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej. Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich uczniów naszej szkoły.

      Regulamin szkolnego konkursu plastycznego z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę organizowanego przez bibliotekę szkolną.

      Cele konkursu:

      - pogłębianie wiedzy o ważnych wydarzeniach z historii Polski,

      - pogłębianie uczuć patriotycznych, poczucia tożsamości narodowej i lokalnej,

      - możliwość rozwijania i doskonalenia swojego talentu.

      Uczestnicy konkursu:  wszyscy uczniowie ZSMiO  nr 5 w Łomży.

      Przebieg konkursu;

      - każda klasa może zgłosić na konkurs dowolną liczbę prac,

      - temat pracy: Odzyskanie Niepodległości przez Polskę,

      - praca powinna być wykonana samodzielnie!

      - format pracy dowolny

      - technika dowolna ( może być grafika komputerowa)

      - praca powinna być dostarczona do biblioteki szkolnej do dnia 7 listopada 2022r.

      - każda praca powinna zawierać  informacje o autorze ( imię i nazwisko, klasa, nazwisko wychowawcy),

      - wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13  listopada 2022 r.,

      - prace wyeksponowane zostaną na wystawie szkolnej.

      Komisja dokona oceny prac pod względem:

      - oryginalności pomysłu,

      - techniki wykonania,

      - estetyki.

      NAJLEPSZE  PRACE  ZOSTANĄ  NAGRODZONE!

      Ponadto za udział w konkursie uczniowie otrzymają pozytywne punkty z zachowania. ZAPRASZAMY!!!

                                                     Organizatorzy:    Dorota Kołakowska

                                                                                  Ewa Dziedzicka -Twardowska

    • Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Patriotyczne Inspiracje 2022"
     • Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny „Patriotyczne Inspiracje 2022"

      1. CELE KONKURSU
      1. Rozumienie istoty patriotyzmu przez młodego człowieka.
      2. Wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.
      3. Poznanie miejsc upamiętniających walkę o niepodległość.
      4. Zainteresowanie fotografowaniem jako kreatywnym sposobem spędzania wolnego czasu.
      5. Realizacja zainteresowań i pasji uczniów.

      II. ZAKRES TEMATYCZNY KONKURSU

      1. Twórcza i indywidualna interpretacja tematu „Patriotyczne Inspiracje 2022” np.:
      • miejsca pamięci narodowej dotyczące ważnych wydarzeń historycznych i walki o niepodległość, uroczystości, rocznice, obchody o charakterze patriotycznym,
      • patriotyczne przeżycia, doświadczenia, sytuacje dostrzeżone poprzez obiektyw aparatu fotograficznego.

      III.  POSTANOWIENIA OGÓLNE

      1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.
      2. Zasady konkursu określa niniejszy regulamin.
      3. Konkurs jest otwarty - skierowany do:
      • uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas VIII szkół podstawowych powiatu i miasta Łomża oraz należących do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walk o Niepodległość.
      1. O wynikach konkursu uczestnicy zostaną powiadomieni do dnia 4 XI 2022 r. drogą telefoniczną lub e-mailową.
      2. Zgłoszenie zdjęcia do konkursu oznacza zgodę na zasady zawarte w niniejszym regulaminie oraz nieodpłatne wykorzystywanie fotografii w celu propagowania konkursu i treści patriotycznych. Organizator zastrzega sobie prawo do promocji fotografii zgłoszonych do konkursu, umieszczania ich w przestrzeni internetowej,  w mediach i wykorzystania ich w innej formie, podając dane autora (imię i nazwisko).
      3. Fotografie zgłoszone do konkursu nie będą zwracane, zostaną wyeksponowane na pokonkursowej wystawie w ZSMiO nr 5 w Łomży.
      4. Prace wykonane niezgodnie z regulaminem, nadesłane po terminie, zniszczone w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia nie będą oceniane przez jury konkursu.

      IV. PRACE KONKURSOWE

      1. Szkoła może zgłosić dowolną ilość uczestników (załącznik nr 1a lub 1b).
      2. Każdy uczestnik przekazuje 1-3 fotografie w wersji papierowej  w formacie minimum 18x24 cm spełniającą wymogi tematyczne konkursu oraz przesyła na adres biblioteka.zsmio@gmail.com  wersję cyfrową fotografii.
      3. Fotografie mogą być kolorowe, czarno-białe lub w sepii, wywołane na papierze fotograficznym.
      4. Do fotografii należy dołączyć kartę informacyjną (przykleić na odwrocie- załącznik nr 2).
      5. Z konkursu wyłącza się prace uprzednio nagradzane lub wystawiane.
      6. Termin zgłaszania zdjęć mija dnia 31.10.2022 r.
      7. Zdjęcia w wersji papierowej należy przesłać w kopercie, umieszczając na niej następujące informacje:
       imię i nazwisko autora, szkoła, klasa oraz tytuł konkursu „Patriotyczne Inspiracje 2022”.
      8. Fotografie należy składać w sekretariacie lub bibliotece ZSMiO nr 5 w Łomży, można także przesłać na adres:

      Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży

      ul. Przykoszarowa 22

      18-400 Łomża

      z dopiskiem „Patriotyczne Inspiracje 2022 – konkurs fotograficzny”.      V.  KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH

      1. Oceny fotografii dokona powołane jury.
      2. Ocenie podlegać będą następujące elementy prac fotograficznych:
      • zgodność z tematyką konkursu,
      • ekspresja emocji zawartych w obrazie,
      • pomysłowość,
      • oryginalność,
      • estetyka.
      1. Ocena prac będzie odbywać się w dwóch kategoriach wiekowych:
      • uczniowie klas VIII szkół podstawowych,
      • uczniowie szkół ponadpodstawowych.
      1. NAGRODY
       1. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w ZSMiO Nr 5 w Łomży.
       2. W przypadku ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną,  dyplomy i nagrody zostaną przesłane pocztą.
       3. Organizator przewiduje przyznanie nagród rzeczowych w dwóch kategoriach:
      • szkoły podstawowe (klasa VIII) - I, II, III miejsce oraz wyróżnienia,
      • szkoły ponadpodstawowe - I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.

      Zapraszamy do udziału w konkursie!

      Organizatorzy:    

      Ewa Fronc -Romaniuk

      Beata  Borawska


     • SPOTKANIE Z POLICJĄ 21.09.2022

     • Nowe przepisy – Informacje z pierwszej ręki.

      Roadpol  Safety Days to przedsięwzięcie Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów  z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowanie na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Akcja przewiduje działania i wydarzenia podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg oraz promujące bezpieczne zachowania i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego organizowane pod hasłem :  Żyj i pozwól żyć innym.

      Policja w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności  przeprowadza akcje pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

      Uczniowie MECHANIAKA z klas 4S/4TG oraz 4E/4T włączyli się w akcję poprzez zajęcia proponowane przez pracowników KMP w Łomży w WORD.  Z dużym zainteresowaniem  i zaangażowaniem uczestnicy  włączyli się w wykłady jak i ćwiczenia praktyczne. 

     • Dzień bez Samochodu

     • 22 września na świecie obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Ma on zwrócić uwagę na problem spalin, które wytwarzane są przez pojazdy. Pomysłodawcy zachęcają, by na dobę zrezygnować z jazdy autami. Jak więc dotrzeć do pracy, szkoły, na zakupy? Komunikacją publiczną lub rowerem!

      Idea rezygnacji z czterech kółek dotyczy oczywiście miast dużych i średnich. Bo właśnie tam problem spalin jest największy. Zanieczyszczenia emitowane przez samochody są częścią „niskiej emisji”, która odpowiada za śmierć 50 tysięcy Polaków rocznie.

      Wniosek jest prosty: ograniczenie ruchu samochodów przekłada się na mniejszą liczbę zgonów mieszkańców dużych miast.  

      Podążając za „modą” na zdrowy tryb życia przyłączyliśmy się do akcji promującej proekologiczne i prozdrowotne źródła transportu. Uczniowie posiadający prawo jazdy oraz nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w akcji: przybyli do szkoły pieszo, rowerami lub skorzystali z komunikacji miejskiej.

       

      MFabiszewska

    • Ogłoszenie
     • Ogłoszenie

     • Uczniowie Branżowej Szkoły I st. Nr 5, którzy ukończyli szkołę w czerwcu 2022 r. proszę o zgłoszenie się do sekretariatu po odbiór dyplomów zawodowych

     • Zebranie z rodzicami

     • Zebranie z rodzicami odbędzie się w dniu 11.09.2022r. (niedziela) o godz. 9:00.

      Rodziców klas I prosimy o wpłatę 90 zł na sportowy strój gimnastyczny.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

     • Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu 1.09.2022r. o godzinie 9.00.

      Uczniowie klas pierwszych spotykają się w wychowawcami w salach lekcyjnych o godzinie 8:45.

       

      TECHNIKUM nr 5

      Szymon Brzóska            t. elektryk    1E    234

      Sylwia Kalicka            t. informatyk/ t. mechatronik    1F/N    318
      Kamil Parol               t. informatyk    1I    317
      Kamil Zalewski            t. mechatronik    1M    236
      Agata Siwik               t. programista    1P    227
      Kamil Piwko               t. poj.samochod.    1S    138
      Katarzyna Marek           t. geodeta/ t. technologii drewna    1TG/TD    143

      Elżbieta Mikołajczyk         t. elektryk/  t. informatyk    2E/F    130                                                                      
      Sylwia Kobylińska            t. informatyk    2I    233
      Monika Fabiszewska           t. mechatronik    2M    308
      Marzena Cieplińska-Gawrych   t. programista    2P    118
      Małgorzata Arszułowicz       t. poj. samochochod./ t. geodeta    2S/TG    P2

      Sylwia Gradowska             t. elektryk/ t. technologii drewna    3E/TD    319
      Marek Grzymała               t. informatyk    3I    131
      Bożena Zgrzywa               t. mechatronik    3M    314
      Małgorzata Obrycka-Meja      t. programista/ t. informatyk    3P/F    136
      Joanna Rogowska              t. poj. samochod.    3S    133
      Edyta Dziekońska             t. teleinformatyk/ t. geodeta    3T/TG    117

      Teresa Filochowska           t. elektryk/ t. informatyk    4E/F5    119
      Michał Niedźwiecki           t. informatyk    4I5    310
      Małgorzata Romanik–Sutowska  t. mechatronik    4M5    311
      Maria Jurkiewicz             t. pojazdów sam./ t. geodeta     4S/TG5    225
      Anna Baczewska               t. teleinformatyk/ t. technologii drewna     4T/TD5    201

      Jadwiga Trzaska           t. elektryk/ t. teleinformatyk    4E/T    230        
      Janusz Gawryś             technik informatyk                4F    217
      Andrzej Piotrowski        technik informatyk                 4I    238
      Beata Borawska            technik mechatronik                4M    229
      Bożena Banach             t. pojazdów sam/ t. geodeta          4S/TG    P4

       

      Branżowa Szkoła I stopnia

      Katarzyna Piotrowska        elektromechanik poj. samoch./mechanik poj. samoch.    1BDS    315
      Robert Karwowski            elektromechanik poj. samoch./mechanik pojazdów samoch.        2BDS    306                 
      Jolanta Czaplicka           kierowca mechanik    3BK    215
      Katarzyna Mieczkowska       mechanik poj. samoch.    3BS    237

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Logowanie