• 6 miejsce w Ogólnpolskim Konkursie Historycznym.

     • 20 marca odbył się finał Konkursu "Marszałek Józef Piłsudski". Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza 20 pytań testowych rozwiązywanych indywidualnie, a następnie po krótkiej przerwie  10 min na pytania otwarte.

      W konkursie brało udział 17 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Tak jak w poprzednim etapie, chłopakom zabrakło 1 punktu do zdobycia tytułu Laureata. Damian Patalan 4f i Damian Szymański 4 s zajęli ostatecznie 6 miejsce.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • 21 MARCA WYJŚCIE INTEGRACYJNE NA FORTY

     • Pierwszy dzień wiosny klasy: 1i, 1s, 2i, 3etd spędziły na integracji w Piątnicy na forcie III.

      Zaplanowany został wspólny wyjazd na którym uczniowie zwiedzili Fort III. Pan Ludwik Zalewski bardzo ciekawie przedstawił historię Łomży, Piątnicy i fortyfikacji. Następnie młodzież strzelała do tarczy z karabinka sportowego. Mieli również szczęście zobaczyć, w treningu, Dawida Chojnowskiego z Wygody Mistrza Świata juniorów z 2022 roku w strzelaniu dynamicznym. Na koniec wyjazdu zaplanowane było ognisko.

     • MECHANIAK + GROBLA JEDNACZEWSKA = OPERACJA CZYSTA RZEKA

     • PO RAZ 5 W POLSCE I PO RAZ 2 W MECHANIAKU

      W trzy godziny 25 worków śmieci na Grobli Jednaczewskiej uzbierała klasa 1 i.

      To trochę więcej niż w zeszłym roku i nie wiadomo czy się cieszyć z tego wyniku czy racze ubolewać, że coraz więcej tego mamy do zbierania. W tym roku, tak jak i w poprzednim dominowały puste butelki i puszki po alkoholu. Zdarzyły się również opony!!! nawet komplet + jedno w zapasie. Dodatkowo gdyby ktoś się nudził to jeszcze google na xboxa. Jedna rodzina postawiła pozbyć się wszystkich za małych i zużytych butów, od kapci mamy po kalosze dwójki dzieci oraz trochę większych taty. Nota bene zimowe trapery też zapakowane z garaży, kable , gniazdka i kontakty do światła również znalazły się w tym samym worku. Płyty cd z filmami i muzyką mp3  "jakiegoś" Michała ;) spodnie spodenki i piękne palto na wiosnę też się znalazło.

      Łącznie ponad 20 worków przeróżnych śmieci ale to nie wszystko ponieważ w oddali do głównej ścieżki jest jeszcze sporo do uprzątnięcia więc spokojnie planujemy  jeszcze jedną akcję... chyba nawet w tym roku.

      23 kwietnia akcję przeprowadzają Morsy Łomża do których z miłą chęcią się Mechaniak przyłączy.

      WIĘCEJ INFO ZNAJDZIECIE TUTAJ

      https://www.facebook.com/operacjarzeka

      https://operacjarzeka.pl/

     • Festyn Szkół Zawodowych

     • Dnia 22 marca 2023r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Łomży odbył się, zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 2, Festyn Szkół Zawodowych.
      Podczas Festynu Szkół Zawodowych swoje propozycje edukacyjne zaprezentowało 18 szkół i burs z Łomży i Marianowa.
      Swoją ofertę zaprezentował również Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży, popularny "Mechaniak". Na naszym stoisku można było porozmawiać z uczniami, obejrzeć prace, otrzymać ulotki. Zaprezentowaliśmy bogaty wybór kierunków.

      Doradca zawodowy
      Katarzyna Mieczkowska 

     • Wycieczka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

     • Pierwszy Dzień Wiosny- potoczne zwany DNIEM WAGAROWICZA maturzyści klasy 4S4/4TG4 spędzili bardzo twórczo i patriotycznie.

      Wycieczka rozpoczęła się od Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Nowy piękny, okazały  gmach zachęca do obejrzenia i pochylenia się nad historią. Na początku obejrzeliśmy film INKA. Nawet dorośli mężczyźni, ocierali łzy ze wzruszenia. Uczniowie mogli dotykać eksponatów np. trzymać broń w ręku używaną przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie. Na wartość jego przekazu,  niewątpliwie  ma wpływ fakt, że muzeum  tworzył od podstaw, a ponadto jest żołnierzem. Wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mieczysława Dziemieszkiewicza PS.RÓJ, urodzonego w Zagrobach, niedaleko Łomży.

      Organizatorzy wycieczki przewidzieli cos dla ducha i cos dla ciała. Gra w paintball była ekscytująca, pochłonęła dużo energii i dostarczyła mnóstwo relaksu.   

                                                                                                                                  Bożena Banach

     • Historyczny wykład o "Żołnierzach Wyklętych" w dniu 16.03.2023

     • W ramach współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pan  Paweł Murawski, przeprowadził wykład z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych. 

      Po krótkiej prelekcji dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego młodzież zapoznała się z prezentacją sylwetek poszczególnych osób związanych z podziemiem niepodległościowym.

      W wykładzie uczestniczyły następujące klasy : Kl. 4 S/TG, 2P, 4M t5, 3M, 1M, 1P, 1I, 4F i 3s

      Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

     • Nasi uczniowie w projekcie historyczno-wojskowym "W służbie Ojczyźnie"

     • Projekt "W służbie Ojczyźnie" jest organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na udziale w cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, drugi etap to jednodniowe zajęcia wojskowe w Białymstoku.

      W projekcie biorą udział następujący uczniowie: Jakubiak Hubert I bs, Dominik Postół II i, Bruliński Jan i Jankowski Łukasz I e, Walczyk Gabriel, Tyborowski Filip, Miłosz Owsianko IV e/f, Bartosz Gąska i Arkadiusz Podbielski 3 e, Szymański Piotr II p, Wiktor Wysocki, Kacper Krakowiecki i Jakub Kalinowski III s.

      Zajęcia edukacyjne odbyły się dziś w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku . Wykład przeprowadził specjalista IPN Pan Marek Gajewski, który dotyczył zagadnień Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921.  Po przeprowadzonym wykładzie odbyły się warsztaty pod okiem Pani Marzeny Zieziuli. W czerwcu odbędą się całodniowe zajęcia wojskowe połączone z zakończeniem projektu edukacyjnego.

      Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

      Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie

     • Zwyczaje żywieniowe w Niemczech

     • Poznajemy zwyczaje kulinarne swoich geograficznych sąsiadów na lekcji języka niemieckiego. Uczenie się potraw i posiłków wcale nie musi być nudne, dlatego uczniowie klasy 2M stwierdzili, że najskuteczniej formą nauki nowego słownictwa, będzie konsumowanie jednego z niemieckich przysmaków. Kartoffelsalat to coś, czego mechatronicy mogli spróbować podczas lekcji.  

     • Awans do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski"

     • Z satysfakcją informujemy, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"

      •     Damian Patalan klasa IV F
      •     Kacper Szymański klasa IV S

      9. marca odbył się etap wojewódzki konkursu Damian i Kacper uczestniczyli w konkursie jako zespół. Drugą parę uczestników tworzyli Paweł Gutowski z klasy III F oraz Jankowski Łukasz z klasy I E. Im z kolei niewiele brakowało by wystąpić w finale, tylko  a może aż 1 punkt. Szlaki przetarte więc za rok będzie łatwiej o awans.
      Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
      Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie.
      więcej info
      https://zorrpwlkp.pl/konkursy.htm

      Awans do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"Z satysfakcją informujemy, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"    Damian Patalan klasa IV F    Kacper Szymański klasa IV S9. marca odbył się etap wojewódzki konkursu Damian i Kacper uczestniczyli w konkursie jako zespół. Drugą parę uczestników tworzyli Paweł Gutowski z klasy III F oraz Jankowski Łukasz z klasy I E. Im z kolei niewiele brakowało by wystąpić w finale, tylko  a może aż 1 punkt. Szlaki przetarte więc za rok będzie łatwiej o awans.Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie.więcej info https://zorrpwlkp.pl/konkursy.htm

     • XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Piątnicy

     • W niedzielę 5 marca o godzinie 12.30 21 uczniów "Mechaniaka" wystartowało w XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Piątnicy. Inicjatorem biegu był nauczyciel historii Pan Kamil Parol. W biegu wziął udział także Pan Dyrektor Jacek Kocoń.

      Jest nam miło zakomunikować, iż Dawid Piekarski, uczeń klasy 1E uplasował się na podium na miejscu II w klasyfikacji OPEN Mężczyzn. Gratulujemy!

     • Zakończyliśmy XXIII edycję GÓRY GROSZA !

     • Od listopada do lutego zbieraliśmy  monety  na Górę Grosza.  Zebrane pieniądze zostaną przekazane  na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

      Tym razem udało się zebrać prawie 10kg monet co w sumie dało nam 176 złotych i 32 grosze.

      Akcję koordynował Samorząd Uczniowski, a skrupulatne segregowanie i liczenie monet przeprowadziła klasa I i.

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie

     • Konkurs Szkolny "Żołnierze Wyklęci"

     • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

      Po raz kolejny odbył się konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych w naszej szkole.

      Ponad pięćdziesięciu uczniów klas I-IV wzięło udział w interaktywnym konkursie.

      Najlepiej odpowiadali na pytania uczniowie ostatniej i pierwszej klasy:

      Maciej Papież IV i oraz Łukasz Jankowski I e. Kolejne miejsca i wyróżnienia Robert Cwalina IV S, Konrad Mieczkowski IV M oraz Sebastian Świderski IV i.

      Nagrody rzeczowe zapewniła Fundacja Sensoria oraz Organizatorzy Biegu Wilczym Tropem 

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do pogłębiania wiedzy historycznej także poza zajęciami w szkole.

      Konkurs wiedzy zorganizowali i przeprowadzili: Pani Katarzyna Mieczkowska i Pan Kamil Parol

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • Michał Niedźwiecki - administrator strony
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
    • 718 14 59 880
    • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
   • Logowanie