• 5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska
     • 5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska

     • Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony podczas Konferencji Sztokholmskiej
      w 1972 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest on obchodzony w ponad 100 krajach.

      W naszej szkole postanowiliśmy go uczcić, organizując różne konkursy oraz podejmując działania, które w konkretny sposób mogą wpłynąć na poprawę stanu środowiska.

      1. W celu podniesienia świadomości ekologicznej uczniów przeprowadzone będą następujące  konkursy:

      Plakaty mogą być wykonane różnymi technikami plastycznymi. Tematyka może dotyczyć, np.  segregacji odpadów, ekologicznych środków transportu, racjonalnego gospodarowania wodą, odzysku surowców wtórnych, itp. Format plakatu - minimum A3. W ocenie prac pod uwagę brane będą: estetyka wykonania pracy, zgodność z tematem i jego ciekawe ujęcie. Plakaty najpóźniej należy przekazać do 5 czerwca p. Bożenie Banach.

      • Konkurs wiedzy na temat negatywnego wpływu człowieka na środowisko oraz sposobów ograniczenia jego skutków.

      Konkurs odbędzie się 5 czerwca w auli szkolnej na 4 godzinie lekcyjnej. Osoby chętne do udziału
      w konkursie proszone są o zgłoszenie tego faktu p. Marii Jurkiewicz do dnia 1 czerwca.

      • Konkurs „Dajemy drugie życie pozornie zbędnym rzeczom!”

      Wiele rzeczy wyrzucamy, a możemy je jeszcze w jakiś sposób wykorzystać z pożytkiem dla środowiska. Na przykład można uszyć ze starych firanek wielorazowe woreczki na warzywa, albo zrobić zabawkę czy jakąś dekorację do mieszkania, wykorzystując słoiki, wytłaczanki po jajkach, rolki po papierze toaletowym, kubeczki po jogurtach, folię bąbelkową, metalowe puszki, stary karton czy resztki ubrań. Zatem w ramach konkursu należy wykonać coś ciekawego z czegoś pozornie zbędnego.

      To ekologiczne dzieło należy przynieść do szkoły 5. czerwca.  Wszystkie dostarczone rzeczy zostaną wyeksponowane na okolicznościowej wystawie. Najciekawsze pomysły będą nagrodzone.

       

      Zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu kierujemy nie tylko do uczniów, ale także do wszystkich pracowników szkoły.

       

      Każdy uczeń biorący udział w konkursie lub konkursach otrzyma punkty dodatnie
      z zachowania oraz wystawiona zostanie z geografii ocena bardzo dobra za aktywność. Natomiast laureaci poszczególnych konkursów otrzymają ciekawe nagrody rzeczowe.

       

      1. W ramach obchodów Dnia Ochrony Środowiska postanowiliśmy też uszyć ze starych firanek wielorazowe woreczki na warzywa i owoce oraz torby na zakupy, które będą rozdawane uczniom i pracownikom naszej szkoły.
      2. Kulminacją obchodów będzie posadzenie drzewka w otoczeniu szkoły.

       

      Pamiętaj: Na ochronie środowiska, Twoje zdrowie zyska

       

      Organizatorki obchodów:

      Bożena Banach

      Maria Jurkiewicz

     • Turniej piłki nożnej

     • Trwają eliminację do finałów Turnieju piłki nożnej MECHANIAK. Zawodnicy ze wszystkich klas walczą o tytuł najlepszej drużyny w całej szkole.

     • Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”

     • To temat wystawy, którą 21 IV 2023 roku odwiedziła klasa 4I5 T5 w  Bibliotece Pedagogicznej CEN  w Łomży.

      Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Władysława Bartoszewskiego. Omówiona została jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.

      Jak mówi kurator wystawy Marcin Barcz: „To opowieść o najnowszej historii. Znajdują w niej odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei, splecione ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku. Niesie także uniwersalne przesłanie: opowiada o oporze przepełnionego duchem wolności człowieka wobec wszelkich form ucisku i obojętności w obliczu zła. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na gotowość do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doświadczonego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie”.

      Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
      Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” w Bibliotece Pedagogicznej wpisuje się w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

     • II miejsce w Polsce na Olipmiadzie Gier IPN w Warszawie

     • W dniach 12-16 kwietnia nasi uczniowie grali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Gier Planszowych na Stadionie Narodowym. Patryk Szenk, Mateusz Maszkowski obaj klasa II M oraz Piotr Szymański z klasy II P zdobyli II miejsce w Grze Gwiaździsta Eskadra.

      Finały rozgrywane były na Stadionie Narodowym, na którym odbywał się Kongres Pamięci Narodowej.

      Każdego dnia po rywalizacji zorganizowany był czas wolny i wycieczki edukacyjne. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Polin, a w kolejnym Muzeum Józefa Piłsudskiego w  Sulejówku.

      Finał i galę  wręczenia  nagród i dyplomów otworzył prezes IPN Karol Nawrocki.

      Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału innych pasjonatów historii oraz gier planszowych

    • Barbara Oleksy (Śliwińska)
     • Barbara Oleksy (Śliwińska)

     • Pani Barbara Oleksy (Śliwińska), nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w latach 1968-1995, zmarła po długiej chorobie.  Z głębokim żalem żegnamy długoletnią Nauczycielkę i Wychowawczynię wielu pokoleń uczniów.

                                                                                                               Dyrektor Jacek Kocoń

                                                                                                                 Rada Pedagogiczna

                                                                                                               I cała społeczność uczniowska

     • ENERGETYK 2023

     • Drużyna ZSMiO w składzie Daniel Konarzewski i Kacper Komorowski kolejny raz w finale konkursu ENERGETYK 2023. Trzymamy kciuki !!!

      AKTUALIZACJA!!!

      Drużyna zajęła I miejsce. Jeszcze raz gratulujemy!!

     • 6 miejsce w Ogólnpolskim Konkursie Historycznym.

     • 20 marca odbył się finał Konkursu "Marszałek Józef Piłsudski". Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza 20 pytań testowych rozwiązywanych indywidualnie, a następnie po krótkiej przerwie  10 min na pytania otwarte.

      W konkursie brało udział 17 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Tak jak w poprzednim etapie, chłopakom zabrakło 1 punktu do zdobycia tytułu Laureata. Damian Patalan 4f i Damian Szymański 4 s zajęli ostatecznie 6 miejsce.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • 21 MARCA WYJŚCIE INTEGRACYJNE NA FORTY

     • Pierwszy dzień wiosny klasy: 1i, 1s, 2i, 3etd spędziły na integracji w Piątnicy na forcie III.

      Zaplanowany został wspólny wyjazd na którym uczniowie zwiedzili Fort III. Pan Ludwik Zalewski bardzo ciekawie przedstawił historię Łomży, Piątnicy i fortyfikacji. Następnie młodzież strzelała do tarczy z karabinka sportowego. Mieli również szczęście zobaczyć, w treningu, Dawida Chojnowskiego z Wygody Mistrza Świata juniorów z 2022 roku w strzelaniu dynamicznym. Na koniec wyjazdu zaplanowane było ognisko.

     • MECHANIAK + GROBLA JEDNACZEWSKA = OPERACJA CZYSTA RZEKA

     • PO RAZ 5 W POLSCE I PO RAZ 2 W MECHANIAKU

      W trzy godziny 25 worków śmieci na Grobli Jednaczewskiej uzbierała klasa 1 i.

      To trochę więcej niż w zeszłym roku i nie wiadomo czy się cieszyć z tego wyniku czy racze ubolewać, że coraz więcej tego mamy do zbierania. W tym roku, tak jak i w poprzednim dominowały puste butelki i puszki po alkoholu. Zdarzyły się również opony!!! nawet komplet + jedno w zapasie. Dodatkowo gdyby ktoś się nudził to jeszcze google na xboxa. Jedna rodzina postawiła pozbyć się wszystkich za małych i zużytych butów, od kapci mamy po kalosze dwójki dzieci oraz trochę większych taty. Nota bene zimowe trapery też zapakowane z garaży, kable , gniazdka i kontakty do światła również znalazły się w tym samym worku. Płyty cd z filmami i muzyką mp3  "jakiegoś" Michała ;) spodnie spodenki i piękne palto na wiosnę też się znalazło.

      Łącznie ponad 20 worków przeróżnych śmieci ale to nie wszystko ponieważ w oddali do głównej ścieżki jest jeszcze sporo do uprzątnięcia więc spokojnie planujemy  jeszcze jedną akcję... chyba nawet w tym roku.

      23 kwietnia akcję przeprowadzają Morsy Łomża do których z miłą chęcią się Mechaniak przyłączy.

      WIĘCEJ INFO ZNAJDZIECIE TUTAJ

      https://www.facebook.com/operacjarzeka

      https://operacjarzeka.pl/

     • Festyn Szkół Zawodowych

     • Dnia 22 marca 2023r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Łomży odbył się, zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 2, Festyn Szkół Zawodowych.
      Podczas Festynu Szkół Zawodowych swoje propozycje edukacyjne zaprezentowało 18 szkół i burs z Łomży i Marianowa.
      Swoją ofertę zaprezentował również Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży, popularny "Mechaniak". Na naszym stoisku można było porozmawiać z uczniami, obejrzeć prace, otrzymać ulotki. Zaprezentowaliśmy bogaty wybór kierunków.

      Doradca zawodowy
      Katarzyna Mieczkowska 

     • Wycieczka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

     • Pierwszy Dzień Wiosny- potoczne zwany DNIEM WAGAROWICZA maturzyści klasy 4S4/4TG4 spędzili bardzo twórczo i patriotycznie.

      Wycieczka rozpoczęła się od Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Nowy piękny, okazały  gmach zachęca do obejrzenia i pochylenia się nad historią. Na początku obejrzeliśmy film INKA. Nawet dorośli mężczyźni, ocierali łzy ze wzruszenia. Uczniowie mogli dotykać eksponatów np. trzymać broń w ręku używaną przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie. Na wartość jego przekazu,  niewątpliwie  ma wpływ fakt, że muzeum  tworzył od podstaw, a ponadto jest żołnierzem. Wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mieczysława Dziemieszkiewicza PS.RÓJ, urodzonego w Zagrobach, niedaleko Łomży.

      Organizatorzy wycieczki przewidzieli cos dla ducha i cos dla ciała. Gra w paintball była ekscytująca, pochłonęła dużo energii i dostarczyła mnóstwo relaksu.   

                                                                                                                                  Bożena Banach

     • Historyczny wykład o "Żołnierzach Wyklętych" w dniu 16.03.2023

     • W ramach współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pan  Paweł Murawski, przeprowadził wykład z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych. 

      Po krótkiej prelekcji dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego młodzież zapoznała się z prezentacją sylwetek poszczególnych osób związanych z podziemiem niepodległościowym.

      W wykładzie uczestniczyły następujące klasy : Kl. 4 S/TG, 2P, 4M t5, 3M, 1M, 1P, 1I, 4F i 3s

      Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

     • Nasi uczniowie w projekcie historyczno-wojskowym "W służbie Ojczyźnie"

     • Projekt "W służbie Ojczyźnie" jest organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na udziale w cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, drugi etap to jednodniowe zajęcia wojskowe w Białymstoku.

      W projekcie biorą udział następujący uczniowie: Jakubiak Hubert I bs, Dominik Postół II i, Bruliński Jan i Jankowski Łukasz I e, Walczyk Gabriel, Tyborowski Filip, Miłosz Owsianko IV e/f, Bartosz Gąska i Arkadiusz Podbielski 3 e, Szymański Piotr II p, Wiktor Wysocki, Kacper Krakowiecki i Jakub Kalinowski III s.

      Zajęcia edukacyjne odbyły się dziś w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku . Wykład przeprowadził specjalista IPN Pan Marek Gajewski, który dotyczył zagadnień Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921.  Po przeprowadzonym wykładzie odbyły się warsztaty pod okiem Pani Marzeny Zieziuli. W czerwcu odbędą się całodniowe zajęcia wojskowe połączone z zakończeniem projektu edukacyjnego.

      Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

      Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie

     • Zwyczaje żywieniowe w Niemczech

     • Poznajemy zwyczaje kulinarne swoich geograficznych sąsiadów na lekcji języka niemieckiego. Uczenie się potraw i posiłków wcale nie musi być nudne, dlatego uczniowie klasy 2M stwierdzili, że najskuteczniej formą nauki nowego słownictwa, będzie konsumowanie jednego z niemieckich przysmaków. Kartoffelsalat to coś, czego mechatronicy mogli spróbować podczas lekcji.  

     • Awans do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski"

     • Z satysfakcją informujemy, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"

      •     Damian Patalan klasa IV F
      •     Kacper Szymański klasa IV S

      9. marca odbył się etap wojewódzki konkursu Damian i Kacper uczestniczyli w konkursie jako zespół. Drugą parę uczestników tworzyli Paweł Gutowski z klasy III F oraz Jankowski Łukasz z klasy I E. Im z kolei niewiele brakowało by wystąpić w finale, tylko  a może aż 1 punkt. Szlaki przetarte więc za rok będzie łatwiej o awans.
      Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
      Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie.
      więcej info
      https://zorrpwlkp.pl/konkursy.htm

      Awans do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"Z satysfakcją informujemy, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego  "Marszałek Józef Piłsudski"    Damian Patalan klasa IV F    Kacper Szymański klasa IV S9. marca odbył się etap wojewódzki konkursu Damian i Kacper uczestniczyli w konkursie jako zespół. Drugą parę uczestników tworzyli Paweł Gutowski z klasy III F oraz Jankowski Łukasz z klasy I E. Im z kolei niewiele brakowało by wystąpić w finale, tylko  a może aż 1 punkt. Szlaki przetarte więc za rok będzie łatwiej o awans.Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie.więcej info https://zorrpwlkp.pl/konkursy.htm

     • XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Piątnicy

     • W niedzielę 5 marca o godzinie 12.30 21 uczniów "Mechaniaka" wystartowało w XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Piątnicy. Inicjatorem biegu był nauczyciel historii Pan Kamil Parol. W biegu wziął udział także Pan Dyrektor Jacek Kocoń.

      Jest nam miło zakomunikować, iż Dawid Piekarski, uczeń klasy 1E uplasował się na podium na miejscu II w klasyfikacji OPEN Mężczyzn. Gratulujemy!

     • Zakończyliśmy XXIII edycję GÓRY GROSZA !

     • Od listopada do lutego zbieraliśmy  monety  na Górę Grosza.  Zebrane pieniądze zostaną przekazane  na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

      Tym razem udało się zebrać prawie 10kg monet co w sumie dało nam 176 złotych i 32 grosze.

      Akcję koordynował Samorząd Uczniowski, a skrupulatne segregowanie i liczenie monet przeprowadziła klasa I i.

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
 • Galeria zdjęć

   brak danych