• Wyniki konkursy z okazji Światowego Dnia Życzliwości

     • Dnia 22 listopada zostały rozstrzygnięte dwa  konkursy z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień- święta,  którego obchody  jak co roku organizowane są w naszej szkole

      Pierwszy z nich to konkurs na najżyczliwszego nauczyciela w szkole  i ucznia w klasie.

      Wyniki konkursu przedstawiają się w następujący sposób:

      NAJŻYCZLIWSZY NAUCZYCIEL W SZKOLE:

      Miejsce I  Pan Adam Bruliński

      Miejsce II Pan Marek Sobociński

      Miejsce III Pan Rafał Bućkowski

       

      NAJŻYCZLIWSI UCZNIOWIE W KLASACH:

      Klasa 1 bds  Kacper Paprocki

      Klasa 2 bds Aleksander Sobolewski, Bacławski Daniel

      Klasa 3 bds Bartosz Zalewski

      Klasa 1E Bialuk Grzegorz

      Klasa 1F/TG Kacper Sobol

      Klasa 1 I Mateusz Tyl

      Klasa 1 S Wiktor Żelazny

      Klasa 1T/TD Krystian Ostapowicz

      Klasa 2E Łukasz Jankowski

      Klasa 2F/N Kamil Iwanowski

      Klasa 2I  Kozicki Szymon, Koryszewski Bartosz

      Klasa 2M Rafał Filipkowski

      Klasa 2P Dzwonkowski Krystian

      Klasa 2S    Piotr Cwalina

      Klasa 2TG/TG  Agata Modzelewska

      Klasa 3 E/F Alan Chojnowski

      Klasa  3I Magdalena Pachucka

      Klasa 3M Daniel Rezka

      Klasa 3P Dobek Maciej

      Klasa 3STG Bartosz Weber

      Klasa 4 E/TD Kołota Bartosz

      Klasa 4M Sobieski Kacper

      Klasa 4P/F Kossakowski Karol

      Klasa 4S Maksymilian Pac

      Klasa 4T/TG Błażej Narolewski

      Klasa 5E/F Mateusz Biedrzycki

      Klasa 5I Jakub Piasecki

      Klasa 5M Dominik Mucha

      Klasa 5S/TG Kacper Szymański

      Klasa 5T/TD Dawid Staniurski

       

      Drugi konkurs dotyczył umiejętności artystycznych uczniów - plakat lub zdjęcie promujące „Życzliwość wokół nas”. 

      Po burzliwych obradach Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je następujący uczniowie:

      Gabriela Gradowska, kl. 1 P

      Maciej Rydel, kl. 1 P

      Daniel Samul, kl.3 I

       

      Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

     • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Mechaniaku

     • Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a oryginalna nazwa Dnia Życzliwości i Pozdrowień brzmi: Hello World Day. Nazwa symbolizuje główny cel tego święta, jakim jest wyrażenie sympatii i życzliwości poprzez mówienie hello (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. 

      Najlepszym sposobem  na problemy i nierzadko smutną rzeczywistość dnia codziennego jest wzajemna życzliwość i wzbudzenie pozytywnych emocji wśród ludzi.

      Jak co roku w tym dniu  uczniowie, nauczyciele i pracownicy  naszej szkoły witani byli gorącym uśmiechem, a każdy z wchodzących do szkoły otrzymywał słodką niespodziankę- pyszne ciasteczko czy słodkiego cukierka. Nacieszyć się słodkimi przekąskami można było także podczas przerw międzylekcyjnych, kiedy to uczniowie częstowali wszystkich cukierkami i ciasteczkami. Dodatkowo, niezmiennie od kilku lat, uczniów i nauczycieli obdarowywano serduszkami z logo naszej szkoły i życzliwymi pozdrowieniami.

      Każdy uczeń mógł wykonać zdjęcia na tle skrzydeł Anioła Życzliwości,  przesłać przez szkolny radiowęzeł serdeczne pozdrowienia dla kolegi czy koleżanki z klasy.

      W tym dniu każdy z nas miał na sobie coś żółtego- kolor Dnia Życzliwości, a uczniowie ubrani na żółto nie byli odpytywani. Szkoła przyozdobiona niebiesko - żółtymi buźkami emanowała radością i ciepłem. W korytarzu szkolnym pojawiła się także kolorowa gazetka symbolizująca to święto.

      Pamiętajmy o tym, że życzliwość, wzajemne dobro, uśmiech i miłe słowo to małe skarby, które sprawiają, że życie staje się lepsze

      Zachęcamy do bycia życzliwym i włączenia się w coroczne obchody Dnia Życzliwości.

      Dziękujemy Radzie Rodziców i Piekarni Sulima na wsparcie w organizacji Dnia Życzliwości.

      Pozdrawiamy

      Organizatorzy

    • „Lepszy własny biznes niż praca na etacie” - debata oksfordzka
     • „Lepszy własny biznes niż praca na etacie” - debata oksfordzka

     • „Lepszy własny biznes niż praca na etacie” - pod takim hasłem, w naszej szkole, 18 listopada, odbyła się debata oksfordzka. Wzięło w niej udział około 200 osób. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Szymański kl.5S, Mateusz Mioduszewski kl.4F, Piotr Szymański kl.3P, Dominik Mucha kl.5M. Mateusz Długozima i Maciej Bączek z klasy 3I jako osoby wspierające wzmacniali zespół Mechaniaka. Młodzież debatowała nad tezą: „Lepszy własny biznes niż praca na etacie”. Warsztaty były wprowadzeniem do II edycji konkursu” Mój pomysł na biznes - Zabiznesuj w Łomży”. Jego tegoroczna edycja ruszy już 1 grudnia 2023 r.
      Celem konkursu jest kształcenie kompetencji zawodowych, promocja przedsiębiorczych postaw młodzieży oraz przedstawienie zalet prowadzenia własnego biznesu, jako sposobu osiągnięcia sukcesu zawodowego.
       

      W warsztatach, które odbyły się w Mechaniaku, udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 oraz  Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5. Swoimi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu podzielił się z uczestnikami Paweł Kowalewski z firmy Automatyka Wschód Sp. z o.o., absolwent łomżyńskiego Mechaniaka. Firma wśród swoich osiągnięć wymienia dostawę i serwis systemów automatycznych w takich projektach, jak wieża kontroli lotów, stacja metra w Warszawie, huta w Krakowie, Stadion Narodowy w Warszawie i wiele innych.

      W trakcie debat młodzież była podzielona na dwie grupy, z których jedna opowiadała się za własną działalnością, a druga za pracą na etacie. Drużyna broniąca tezy wskazywała  zalety prowadzenia własnej firmy, takie jak decyzyjność, niezależność, samodzielność w podejmowaniu decyzji, elastyczne godziny pracy, wysokie zarobki podkreślając, że wśród 100 najbogatszych ludzi na świecie nie ma ani jednej osoby zatrudnionej na etacie. Zespół obalający tezę zwracał uwagą na atuty zatrudnienia na etacie, takie jak stabilizacja, unormowany czas pracy, więcej czasu dla siebie i możliwość poświęcenia się pasjom, mniejsze zarobki usprawiedliwiając twierdzeniem, że pieniądze w życiu nie są najważniejsze. Najlepszym mówcą opozycji okazał się Dominik Mucha, uczeń klasy 5M.
      Organizatorem warsztatów było Miasto Łomża. Obsługę organizacyjną zapewniło Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego przy wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego w Łomży. Prezydent Łomży podziękował dyrektorowi Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży za udostępnienie i przygotowanie sali do przeprowadzenia debaty oraz nauczycielom przedsiębiorczości w szkołach I, II i III LO oraz w ZSMiO nr 5, ZSEiO nr 6, ZSWiO nr 7 za wsparcie merytoryczne w przygotowaniu młodzieży.

      „Drugą edycję konkursu rozpoczęliśmy debatami oksfordzkimi. Formuła warsztatów zakłada dyskusję i debatę na zadany temat. Chcieliśmy, aby młodzież sama zdefiniowała i przytoczyła atuty dotyczące przedsiębiorczości. I tak się stało. W debacie młodzież spierała się na merytoryczne argumenty, starając się przekonać publiczność do swojej tezy. Jestem pewien, że debaty oksfordzkie były dobrą okazją do pozyskania wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej, ale też zachęciły młodzież do wzięcia udziału w konkursie Zabiznesuj w Łomży” –w taki sposób zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki ocenił i skomentował debatę.      Konkurs „Mój pomysł na biznes - Zabiznesuj w Łomży” realizowany jest przez Miasto Łomża we współpracy z Gminą Piątnica w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Szczegóły dotyczące jego drugiej edycji dostępne są na stronie internetowej https://liblink.pl/Zgot9h8afU

    • Uczniowie SP1 na zajęciach z montażu układów elektronicznych
     • Uczniowie SP1 na zajęciach z montażu układów elektronicznych

     • W piątek 17 listopada 2023  w naszej szkole odbyły się warsztaty praktyczne realizowane w ramach projektu „Łomża – miasto w którym żyję i pracuję” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Budżetu Państwa. W zajęciach praktycznych z montażu układów elektronicznych uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej nr 1 z klasy 7. Zajęcia odbywały się w dwóch pracowniach elektronicznych pod kierunkiem Pana Andrzeja Makowskiego oraz Pana Szymona Brzóski przy wsparciu uczniów ze klas starszych technikum mechatronicznego i elektrycznego.

      W ramach zajęć uczniowie ze szkoły podstawowej poznali tajniki montażu elementów elektronicznych na płytkach drukowanych oraz opanowali technikę lutowania płytek drukowanych. Każdy z uczestników szkolenia otrzymał zestaw elementów elektronicznych wraz z płytką uniwersalną do samoczynnego montażu oraz certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. Podczas zajęć praktycznych był obecny Pan wiceprezydent miasta Pan Andrzej Garlicki, który stwierdził, że zajęcia takiego typu  są bardzo ciekawe i pomocne młodzieży, rozwijają ich zainteresowania wiedzą techniczną i służą do promocji szkoły. Zajęcia te miały na celu promocję kierunków kształcenia: technik mechatronik, technik elektryk i elektromechanik. Lekcje w Mechaniaku wzbudziły ogromne zainteresowanie uczniów ze szkoły podstawowej, co może wpłynąć na zainteresowanie ósmoklasistów nauką w naszej szkole i lepszym naborem w przyszłym roku szkolnym.  

     • Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Łomży

     • W ramach współpracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łomży w dniach 16-17.11.2023 w naszej szkole miały miejsce spotkania z doradcami zawodowymi, panią Urszulą Derejko i Alicją Czech z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łomży. Celem spotkań było wykonanie przez uczniów „kwestionariusza zainteresowań zawodowych”.  Diagnoza zainteresowań zawodowych na podstawie badania ma postać profilu, obejmującego standaryzowane wyniki w poszczególnych skalach zainteresowań zawodowych. Dodatkowo profil kontrolny stanowi przesłankę do rozstrzygnięcia i sprecyzowania diagnozy oraz wychwycenia wyników nietypowych. W ramach  spotkania, każdy z uczniów wygenerował swój profil zainteresowań zawodowych. Kolejnym etapem jest możliwość spotkania się z doradcą zawodowym CEiPM, który na podstawie diagnozy predyspozycji zawodowych uczniów, ich motywacji oraz posiadanych kwalifikacji i umiejętności opracuje indywidualną ścieżkę edukacyjno-zawodową. W zajęciach brały udział klasy: 5I, 5T, 5TD i 5TG/S.

      Spotkania koordynowała – Katarzyna Mieczkowska (doradca zawodowy)

     • Budki lęgowe

     • Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży, kształcący się w zawodzie technik technologii drewna, wykonali w ramach swoich zajęć praktycznych 50 budek lęgowych dla ptaków.  Pod kierunkiem nauczyciela  przedmiotów zawodowych, p. Janusza Gietka, uczniowie  przygotowali domki dla ptaków z wydrążonych  pniaków brzozowych. Zamieszkają w nich zimą przede wszystkim sikorki.

      Budki w dniu 15.11.2023r. zostały przekazane Panu Mariuszowi Sachmacińskiemu, Dyrektorowi Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

      Jesienią i wiosną każdego roku  budki lęgowe są wykonywane przez uczniów naszej szkoły kształcących się na kierunku technik technologii drewna w ramach współpracy z Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi. Uczniowie, doskonaląc umiejętności zawodowe, jednocześnie kształtują swoją wrażliwość na potrzeby środowiska naturalnego i dbają o przyrodę.

     • Mechaniak Mistrzem Miasta w Drużynowym Tenisie Stołowym

     • 18 listopada 2023 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr6 w Łomży odbyły się mistrzostwa Miasta w Drużynowym Tenisie Stołowym. W licealiadzie w kategorii chłopców udział wzięło 6 drużyn łomżyńskich szkół ponadpodstawowych.  Drużyna Mechaniaka broniła tytułu Mistrza z ubiegłego roku i potwierdziła dobre przygotowanie.  Podopieczni pani Elżbiety Mikołajczyk pokonali przeciwników, wygrywając w każdym meczu 4 : 0. O zwycięstwie zadecydowały  taktyczne i techniczne elementy gry. Mechaniak od początku był faworytem zawodów i rozstawiony został w tabeli z numerem 1 co dawało uprzywilejowaną pozycję  podczas losowania gier. Najlepszą drużynę tenisistów w tym roku tworzą:

      • Roszkowski Maciej kl. 5I
      • Cekała Jakub kl. 2F
      • Kotowski Łukasz kl. 2S
      • Trzciński Patryk kl. 5F

      Gratulujemy chłopakom zwycięstwa i czekamy na dalsze sukcesy we współzawodnictwie sportowym.                              

    • Prezentacja kierunku technik technologii drewna w ramach Programu „Rozwój Lokalny"
     • Prezentacja kierunku technik technologii drewna w ramach Programu „Rozwój Lokalny"

     • W dniu 08.11.2023 odbyła się w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego prezentacja jednego z kierunków kształcenia - technik technologii drewna w ramach Programu „Rozwój Lokalny” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowanego na lata 2014-2021 oraz Budżetu Państwa.

      Już na wejściu do pracowni dało się zauważyć ogromne zainteresowanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 materiałami i narzędziami przygotowanymi na stołach roboczych oraz wystawą przedstawiającą produkty z drewna wykonane przez uczniów ZSMiO nr 5 w Łomży w ramach zajęć lekcyjnych. Szczególną uwagę nasi goście zwrócili na drewniany samochód.

      Po ogólnym przedstawieniu zawodu technik technologii drewna, uczniowie klasy ósmej SP nr 10 w Łomży spróbowali swoich sił wykonując samodzielnie drewniane budki zgodnie z przygotowanym rysunkiem.  Montaż budek lęgowych dla ptaków oraz karmników przysporzył niektórym uczniom dużo potu, odcisków ale i wiele radości, satysfakcji i dumy z samodzielnie wykonanego zadania.

      Uczniowie wychodząc z pracowni podstaw stolarstwa demonstrowali swoje prace, dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi zastosowanych materiałów i technik, obiecali wykonane przez siebie budki i karmniki  zamocować pod oknami swoich domów.

     • Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości to wieloletnia tradycja i ważny element budowania szkolnej wspólnoty. Nauczyciele i uczniowie wykreowali swoimi działaniami niezwykłą, podniosłą i radosną atmosferę święta. Szkoła tego dnia, w barwach bieli i czerwieni, stała się miejscem celebracji wartości narodowych i patriotycznych.

      W roku szkolnym 2023/24 odbyły się liczne, wartościowe przedsięwzięcia w związku ze 105 rocznicą odzyskania niepodległości.

      „Wiwat Niepodległa”- spektakl patriotyczny zaprezentowany przez młodzież podczas uroczystości szkolnej,  przygotowany pod kierunkiem p. Edyty Dziekońskiej. O oprawę muzyczną zadbały: p. Sylwia Kalicka i p. Katarzyna Marek. O piękną dekorację sali gimnastycznej i szkoły zadbały: p. Jolanta Czaplicka p. Ewa Dziedzicka-Twardowska , p. Rafał Bućkowski.

      „Nasz Patron”- konkurs wiedzy o Patronie, Marszałku J. Piłsudskim przeprowadził p. Kamil Parol

      „11 Listopada- Wolność w bieli i czerwieni”- konkurs plastyczny zrealizowany został przez p. Dorotę. Łazarczyk i Dorotę Kołakowską

      „Szkoła do hymnu”- o godz. 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, przystępując do ogólnopolskiej akcji

      Kotyliony - wykonał z własnej inicjatywy Jakub Plona z kl.1M, łącząc je z życzeniami radosnego świętowania dla uczniów i nauczycieli

      Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że szkoła była odświętna i wyjątkowa. Przypomnienie sylwetki i słów  Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego, które brzmiały tego dnia głośno, uzmysławiały kolejnemu pokoleniu uczniów Mechaniaka, jak ważna i cenna jest WOLNOŚĆ.

      Uczniowie biorący udział w akadmii:

      prowadzący: Paweł Chomentowski i Dominik Postół, Damian Szymański 

      recytatorzy: Julia Jarnutowska, Gabriela Gradowska  i Kacper Kurpiewski

      zespół: Angelika Dymek

      Gabriela Szeligowska

      Gabriela Gradowska

      Szymon Sobczyński

      Igor Gruszfeld

      Wiktor Czarnecki

      Hubert Piechocki

      Filip Tyborowski

      Sebastian Staniurski

      Miłosz Owsianko


    • 11 Listopada
     • 11 Listopada

     • Człowiek jest powołany do wolności.

      Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru.

      Wolność jest wielkim dobrem wówczas, kiedy umiemy świadomie jej używać do tego wszystkiego, co jest prawdziwym dobrem.

      Nie ma wolności bez prawdy.

      Nie ma wolności bez miłości.

      Nie ma wolności bez solidarności.

      Nie ma wolności bez ofiar.

      Nie ma wolności bez sprawiedliwości.

      Idea wolności może być przeniesiona w realia życia tylko tam, gdzie ludzie wspólnie są o niej przekonani i nią przeniknięci, świadomi niepowtarzalności i godności człowieka oraz jego odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi.

      Wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi.

      Wolność jest niezwykle cenną wartością, za którą trzeba płacić wysoką cenę.

      Nikt nie może się uchylać od osobistej odpowiedzialności za wolność.

      Jeśli, ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności.

                                                                                                          Jan Paweł II

      10 listopada 2023r. w ZSMiO Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Młodzież, świętując 105 rocznicę odzyskania niepodległości,  zaprezentowała spektakl pt. ”Wiwat Niepodległa!”, który dostarczył uczestnikom wielu wrażeń artystycznych, a przede wszystkim skłaniał do patriotycznych uczuć i refleksji.

     • „Niepodległa do Hymnu” + "Szkoła do Hymnu"

     • W związku z przypadającą w tym roku 105. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości zachęca do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11 listopada o godz. 12.00.

      W ramach zapoczątkowanej w 2018 roku akcji, Polacy śpiewają hymn Polski w dniu Narodowego Święta Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w wydarzeniach oficjalnych udział wzięło prawie 1000 podmiotów na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie i w zeszłym roku wybrzmiał on również w ponad 1000 miejsc. 

      Jak podkreślają organizatorzy, świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez zbiorowe odśpiewanie hymnu państwowego jest wyjątkową okazją do podkreślenia wspólnotowego wymiaru obchodów.

       

      W ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości wspólne śpiewanie najważniejszej polskiej pieśni patriotycznej odbędzie się 10 listopada o godzinie 11.11.

      Gorąco zachęcamy wszystkich do patriotycznej postawy i głośnego śpiewu jako wyrażenia szacunku do naszego kraju.

       

      Jak należy zachowywać się podczas śpiewania hymnu?

      Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. 

     • Nasi "Młodzi Radni" zakończyli swoją dwuletnią kadencję.

     • Wiktoria Gosk z klasy 4F, Bartosz Kołota z klasy 4 E  oraz Amadeusz Szeligowski i Dawid Tyborowski z klasy 5M zakończyli swoją działalność w Młodzieżowej Radzie Miejskiej trzeciej kadencji.

      We wtorek w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się ostatnie posiedzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej trzeciej kadencji. Radni podsumowali swoją dwuletnią działalność na rzecz Łomży, a obecny na sesji prezydent Mariusz Chrzanowski przekazał im wyrazy uznania za zaangażowanie i wiele ciekawych inicjatyw.

      Młodzi Radni zrealizowali wiele projektów z których najważniejsze to promocja budżetu obywatelskiego wśród uczniów łomżyńskich szkół, akcje charytatywne, udział w szkoleniach czy turniej e – sportowy, który zgromadził ponad setkę uczestników.

      W  kolejnej, czwartej kadencji,  będziemy mieli swoich dwóch przedstawicieli.

      Ponownie zobaczymy Amadeusza Szeligowskiego i Patryka Zalewskiego z klasy 4 E. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz swoich Koleżanek i Kolegów

       

      więcej info znajdziecie tutaj:

      http://www.lomza.pl/index.php?wiad=12656

      https://mylomza.pl/artykul/ostatnie-spotkanie-trzeciej/1495796

     • Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły rozstrzygnięty

     • W dniu 8. listopada rozstrzygnięty został szkolny konkurs historyczny. W dwuetapowym konkursie udział wzięło ponad 50 uczniów klas I-V.  Największą reprezentację wystawiła klasa 3 technikum informatycznego. Do finałowego drugiego etapu zakwalifikowało się 16 najlepszych  uczniów. Dopiero dogrywka wyłoniła najlepszych znawców życia i czynów Marszałka Piłsudskiego.

      Wyniki konkursu:

      1. miejsce  Jakub Plona 1M

      2. miejsce  Gutowski Paweł 4F, Filip Żelazny 1M

      3. miejsce  Dominik Postół 3i, Kacper Szymański 4S

      wyróżnienia: Krystian Demiańczuk 1M, Łukasz Jankowski 2E, Mateusz Mioduszewski 4F.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do pogłębiania wiedzy historycznej także poza zajęciami w szkole.

     • Wyjście klasy IV S na wykład historyczny i wystawę plenerową

     • W dniu 6.11.23 klasa IV technikum samochodowego udała się do  siedziby 18 Pułku Logistycznego, gdzie w sali wykładowej wysłuchali prelekcji  dr Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor Muzeum Historii Polski oraz Waldemar Bocheński, prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych poświęconą  Inspektoratowi Granicznemu Łomża 1928-1939. 

      Po wykładzie uczniowie mieli okazje zapoznać się z wystawą planszową  „Konie w formacjach granicznych 1918-1939".

      Dziękujemy za zaproszenie Muzeum Północno-Mazowieckiemu w osobach  Pani Dyrektor Paulinie Bronowicz-Chojak oraz Panu Wojciechowi Chamrykowi z Działu Edukacji i Promocji.

      Za miłe sąsiedzkie przyjęcie podziękowania należą się 18 Pułkowi Logistycznemu.

       

      Więcej informacji można znaleźć tutaj:

      Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

      https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=66343&fbclid=IwAR1mmRZLXg64jZYurTJuSztTgRm0jN-SSo_nkHBlMmw-oZAZoZy4-LAFFec

     • Wycieczka klasy 2 i do Krakowa i Energylandii

     • W zeszłym tygodniu klasa 2 technikum informatycznego udała się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do małopolski.

      Uczniowie sami zorganizowali swój wyjazd począwszy od transportu aż po ubezpieczenie.

      Pierwszy dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie rano zbiórką ok. godz. 3.00 na placu szkolnym. Na godzinę 10.00 byliśmy w Krakowie gdzie czekała na nas Pani przewodnik Iza Słonina ze Stowarzyszenia KraKkos.

      Zwiedzanie z przewodnikiem największych atrakcji turystycznych: Sukiennice, Kościół Mariacki, Drogą Królewską przejdziemy do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie zejdziemy do Grobów Królewskich. Udajemy się pod krakowski Rondel czyli Barbakan, by zachowaną średniowieczną Bramą Floriańską by przejść na jedną z najbardziej znanych ulic Krakowa - ulicę Floriańską. Na koniec tej części zwiedzania o godzinie 12.00 wysłuchaliśmy Hejnału z Wieży Mariackiej.

      Drugą częścią zwiedzania był  Rynek podziemny - opowieść o Rynku krakowskim jako przestrzeni działalności handlowej i  rzemieślniczej. Na wystawie można obejrzeć relikty średniowiecznej zabudowy i  fundamenty  krakowskich Sukiennic. Wśród średniowiecznych zabytków można zobaczyć m.in.

      srebrny denar bity przez Władysława Łokietka w początkach XIV wieku − z wyobrażeniem                    postaci św. Stanisława czy ważący prawie 700 kg tzw. bochen ołowiu.

      Popołudniu pojechaliśmy do Zatoru do Pensjonatu  "Eko Dworek". Tam też po wypakowaniu bagaży i zakwaterowaniu  zrobiliśmy  ognisko w ramach integracji.

       

      Dzień drugi to pobyt w Energylandii. Zaraz po śniadaniu i zapakowaniu bagaży udaliśmy sie do Parku Rozrywki. Ostatni uczniowie wychodzili przed samą godziną 18.00. Pomimo padającego deszczu wszyscy dobrze się bawili. Zanim wyjechaliśmy z Zatoru udaliśmy sie na obiad a następnie w drogę powrotną do Łomży. 

       

      Podziękowania i rekomendacje należą się :

       

      Robin Travel usługi transportowe

      Eko Dworek  usługi turystyczne

      KraKkos - Przewodnik Kraków   usługi przewodnickie

      bistrocudawianki.pl  obiady domowe

      cuk.pl/placowki/lomza-gielczynska   ubezpieczenia

     • W SŁUŻBIE PRAWU

     • W ramach programu edukacyjnego W SŁUŻBIE PRAWU związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży uczniowie klasy 2 i 3 Branżowej Szkoły Zawodowej w dniu 27 października 2023r. uczestniczyli w spotkaniu wyjazdowym w Czerwonym Borze.
      Na terenie jednostki penitencjarnej, gdzie prawie 958 osób odbywa swoje kary za wykroczenia i złamanie prawa, uczniowie dowiedzieli się o zasadach przebywania na terenie jednostki, organizacji i działaniu poszczególnych podjednostek podlegających pod Zakład Karny w Czerwonym Borze.  Od pracowników zakładu uczniowie usłyszeli o rodzajach odbywanych kar, zwyczajach i zasadach panujących w jednostce.

      Uczniowie mieli okazję doświadczyć warunków, w jakich żyją więźniowie odbywający kary, jak wyglądają ich codzienne dni, jakie są rodzaje prac i zajęć wykonywanych przez osadzonych. Odwiedzili także budynki oddziałów zamkniętych i półotwartych stosując się ściśle do wymogów dla odwiedzających. Po wizycie w celi zamkniętej i odbyciu spaceru uczniowie mieli okazję spotkać się z osadzonym i zadać mu pytania oraz zobaczyć stosowanych przez pracowników służby więziennej środki kontroli i zabezpieczeń wobec osadzonych.

      W ramach wizyty odbyło się również spotkanie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzonego przez pracownika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i Służby Więziennej. Dowiedzieli się o konsekwencjach nieprzestrzegania prawa  i mogli zadawać nurtujące ich pytania.

      Takie spotkania pozwalają uczniom uświadomić sobie, jakie mogą być konsekwencje łamania prawa i jak mogą one wpłynąć na przyszłe, dorosłe życie.

      Za możliwość udziału Szkoły w programie edukacyjnym dziękujemy Zakładowi Karnemu w Czerwonym Borze. 

     • Szkolny etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV / AIDS

     • W dniu 30 października odbył się szkolny etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV / AIDS zorganizowany przez Powiatową stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łomży.

      Wzięło w nim udział 40 uczniów klas drugich, trzecich i czwartych. Do etapu powiatowego Olimpiady przeszło 5 uczniów, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów w etapie szkolnym. Są to uczniowie:

      1. Krzysztof Kuzia   klasa 2N

      2. Patryk Szenk   klasa 3M

      3. Piotr Duda     klasa 3M

      4. Julia Jarnutowska   klasa 2P

      5. Sebastian Łomowski  klasa 2P

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy zwycięzcom powodzenia w kolejnych etapach: powiatowym i wojewódzkim!

     • UWAGA KONKURS!

     • Drodzy Uczniowie!
      W związku ze zbliżającym się Dniem Życzliwości zapraszamy do udziału Konkursie na plakat lub zdjęcie promujące „Życzliwość wokół nas”. Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do włączenia się w/w inicjatywę.
      Liczymy na Waszą kreatywność i chęć zaangażowania.

      Pamiętajcie, życzliwym warto być każdego dnia

      Psycholog i pedagog szkolny 

     • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej

     • W dniu 24 października odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady na kolejną kadencję.

      O dwa mandaty, z naszego okręgu wyborczego, ubiegało się dziewięciu kandydatów i kandydatek.

      Najwięcej głosów uzyskał Amadeusz Szeligowski 5M oraz Patryk Zalewski 4E i to oni będą reprezentować Mechaniak w mieście. Amadeusz jest przewodniczącym Rady natomiast Patryk działa w szkole i organizuje bardzo ciekawe przedsięwzięcia.

      Frekwencja w wyborach wyniosła 50 %, 1 głos nieważny, a reszta prawidłowo oddane na swoich wybranych kandydatów.

      Wybory nie mogły by się odbyć bez pomocy Samorządu Uczniowskiego oraz zaangażowanej społeczności szkolnej.

      Podziękowania należą się  Dominikowi Mucha, Krzysztofowi Suchnickiemu, Przemysławowi Adamskiemu, Mikuckiemu Szymonowi, Amadeuszowi Szeligowskiemu, Dawidowi Tyborowskiemu wszyscy klasa 5M, Gabrieli Szeligowskiej i Garbrieli Gradowskiej 1P, Sebastianowi Głowackiemu, Łukaszowi Boś, Maksymilianowi Pietraszewskiemu, Szymonowi Chrostowskiemu klasa 2I. Sprawnie przeprowadzili wybory i policzyli wszystkie głosy.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Logowanie