• Uwaga maturzyści
     • Uwaga maturzyści

     • Uprzejmie przypominam, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COViD-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314):

      • w 2021 r. nie przeprowadza się egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej;z wyjątkiem egzaminu dla absolwentów, którzy wynik części ustnej egzaminu maturalnego zobowiązani są przedstawić w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub zobowiązani są do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej;
      • w 2021 r. absolwent nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.

      W związku z powyższym uprzejmie proszę Państwa Dyrektorów o:

      • przekazanie uczniom/absolwentom informacji o powyższych zmianach;
      • odebranie od uczniów/absolwentów potwierdzenia ich wyborów egzaminacyjnych (tzn., czy muszą oni zdawać egzamin ustny i czy przystępują do egzaminu z przedmiotu dodatkowego);
      • wprowadzenie zaktualizowanych deklaracji do systemu SIOEO.

      Wyjaśniając Państwa wątpliwości dotyczące zmian w deklaracjach, wprowadzonych ww. rozporządzeniem, ustala się, co poniżej:

      1.Wszystkie zadeklarowane przez zdających egzaminy w części ustnej są anulowane z mocy prawa – zdający nie musi dokonywać zmiany w deklaracji wstępnej.

      Uczeń/absolwent, który spełnia określone w § 11 kzd ww. rozporządzenia warunki i musi przystąpić do egzaminu w części ustnej, w terminie do 8 lutego 2021 r. powinien złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego (Załącznik 30. do „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2015 obowiązującej w roku szkolnym 2020/2021 AKTUALIZACJA z 29 grudnia 2020 r.”).
      Do oświadczenia
      uczeń/absolwent powinien dołączyć dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. 

      2.   Uczniowie/absolwenci, którzy w terminie do 30 września 2020 r. złożyli deklarację wstępną, w terminie do 7 lutego 2021 r. mogą dokonać zmian w tej deklaracji, wykreślając przedmiot z zadeklarowanego jednego przedmiotu dodatkowego. Jeżeli zmiana nie zostanie dokonana i dana osoba nie przystąpi do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, to na świadectwie dojrzałości zostanie umieszczony wynik „0%”.

      3.   Absolwenci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, składają deklarację w terminie do 7 lutego 2021 r.

     • Święty Mikołaj w MECHANIAKU!!!

     • Społeczność uczniowska ZSMiO dzięki uprzejmości firmy ERGOM otrzymała nowe wyposażenie pracowni instalacji elektrycznych. Na ściany pracowni trafią nowe ekspozytory, a w ręce uczniów (zaraz po zakończeniu nauczania zdalnego) trafią narzędzia niezbędne w pracy elektryka - dwa rodzaje prasek, noże i strippery oraz końcówki HI. 

      Otrzymaliśmy 6 kompletów narzędzi, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć 6 stanowisk do nauki. Uczniowie już nie mogą się doczekać :-))

      Firma ERGOM zostaje oficjalnie wpisana do księgi "Przyjaciół Mechaniaka".

      Pozdrawiamy całą załogę.

     • Życzenia świąteczne - rada rodziców

     • Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

      W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale,

      w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,

      do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem,

      byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój.

      Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Wszystkim prezydium rady rodziców

     • Życzenia świąteczne - Nauczyciele bibliotekarze

     • Z okazji

      Świąt Bożego Narodzenia

      życzymy Wszystkim Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom

      aby w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ze względu na pandemię,

      nauczanie i uczenie się pozostało pasją i niosło ze sobą radość

      ze wspólnego odkrywania świata, kultury i nauki.

      Natomiast zbliżające się Święta,

      niech będą chwilą wytchnienia, w której znajdziecie czas na czytanie.

      Życzymy, by pod Waszą choinką

      znalazł się najpiękniejszy prezent: miłość od najbliższych,

      którą będziecie mogli podzielić się z innymi.

       

          Nauczyciele bibliotekarze

     • Zwolnieni z Teorii

     • Mamy przyjemność poinformować, że uczeń z naszej szkoły, Rafał Rybicki, przeszedł do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

      Serdecznie gratulujemy innowacyjnego podejścia oraz wspierania uczniów przez nauczycieli w rozwijaniu kompetencji przyszłości.

     • Wzrok a praca przed komputerem

     • Coraz częściej mówi się i pisze o Syndromie Widzenia Komputerowego, określanego w skrócie jako CVS (Computer Vision Syndrome). Dolegliwość  określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze. Na CSV narażonych jest 75% osób, które spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny dziennie. Tego rodzaju praca wpływa specyficznie na organizm. Przede wszystkim pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki. W normalnych warunkach mrugamy około 12 razy na minutę, a patrząc w ekran, nawet pięć razy mniej. Do tego oko szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym obiekcie podczas pracy z komputerem. Osłabiają się również mięśnie gałki ocznej. Nie można zapominać również o niekorzystnym wpływie promieniowania ekranu na oczy. W rezultacie tego wszystkiego dochodzi do syndromu CSV, z którym wiążą się często:

      • osłabienie wzroku
      • ból oczu
      • swędzenie oczu
      • zespół suchego oka

      Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

      1.Przede wszystkim warto zacząć od tego, że aby nie zmęczyć wzroku i należycie o niego dbać, trzeba robić przerwy w pracy. Co jakiś czas oderwij wzrok od monitora i popatrz na coś, co znajduje się przynajmniej kilka metrów od ciebie. Zmęczone oczy doskonale odpoczywają także, kiedy spoglądamy przed okno. Odrywajmy więc wzrok, a co jakiś czas - jeżeli tylko możesz - podchodź do okna.

      2.Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowe ustawienie monitora. Powinien się on znajdować 45 do 75 cm od naszej twarzy. Warto ustawić go również tak, aby znajdował się nieco poniżej poziomu oczu. Chodzi o to, abyśmy spoglądając w dal, na wysokości wzroku mieli górną krawędź monitora. Dzięki temu, że podczas pracy będziemy lekko zerkać w dół, nasze oczy będą mniej zmęczone.

      3.Pamiętajmy również o prawidłowym oświetleniu. Monitor nie powinien być jedynym lub mocniejszym źródłem światła. Należy wyrównać światło pomieszczenia i ekranu. Kiedy na niego spoglądamy, nie powinniśmy mieć wrażenia, że jest jaśniejszy od otoczenia.

      4.Wystarczy też, że zmniejszymy jasność monitora i nieco zwiększymy kontrast. Można również zastosować specjalny program, który dopasowuje kolor ekranu do pory dnia. Dzięki temu nasze oczy nie będą się aż tak męczyć podczas spoglądania w monitor.

      5.Nie zapominajmy również o mruganiu. Jak już wspominaliśmy, kiedy patrzymy w monitor, często po prostu tego nie robimy. Warto co jakiś czas zamknąć oczy. Dzięki temu będą się one naturalnie nawilżać. Jeżeli stale pomijamy ten krok, przywieśmy sobie na monitorze samoprzylepną karteczkę np. z napisem “Mrugaj!”   i za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy - zamykajmy powieki.

      6.Jeżeli tylko to możliwe, co jakiś czas mimo wszystko starajmy się otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenia. Czasami jednak jedynym ratunkiem będą krople do oczu - sztuczne łzy. Pamiętajmy, że istotne jest również nawilżanie ciała od wewnątrz - pijmy więc wodę, starajmy się zawsze mieć ją pod ręką.

      7.Zieleń uspokaja wzrok i dobrze działa na oczy. Świetne okazuje się więc zazielenienie pokoju. Nie chodzi tutaj oczywiście o kolory ścian, ale np. o taki kąt w pomieszczeniu, gdzie będą znajdowały się doniczki z kwiatami. Dzięki temu podczas przerw możemy na nie zerkać, a oczy naturalnie odpoczną.

       

      Ćwiczenia redukujące zmęczenie oczu

      Jak dbać o oczy? Co jakiś czas warto również wykonywać ćwiczenia, które pomogą pielęgnować nasz wzrok. Co możemy robić? Poznaj przykładowe ćwiczenia!

       

      1.Popatrz na ścianę, która powinna znajdować się jakieś 2 metry od Ciebie. “Rysuj” na niej oczami ósemki. Nie ruszaj głową. Nakreśl 5 ósemek w lewo i 5 w prawo.

      2.Usiądź prosto, trzymaj głowę w tej samej pozycji (nie ruszaj nią) i spoglądaj w górę, dół, lewo i prawo. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

      3.Spoglądaj na przedmiot znajdujący się blisko Ciebie, a następnie szybko oderwij od niego wzrok i spójrz na coś w odległości kilku metrów.

      4.Zamknij oczy i przykryj je dłońmi (jednak nie dotykaj gałek ocznych!). Staraj się zrobić to tak, by nie docierało do Ciebie światło, a przed oczami ukazała się głęboka ciemność. Trwaj tak przez minutę i spokojnie oddychaj. Ćwiczenie wykonuj wtedy, kiedy czujesz się zmęczony światłem monitora.

       

       

      Warto skorzystać z porad:

      https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-dbac-o-wzrok-przed-komputerem

    • Ważne terminy
     • Ważne terminy

     • 17.12.2020 godz. 16.30 - zebranie z rodzicami

      22.12.2020 r. - zakończenie I semestru klas maturalnych

      29.01. 2021 r.- zakończenie I semestru wszystkich klas (poza  maturalnymi)

     • 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

     • W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością.
      Większości z nas niepełnosprawność kojarzy się z ruchową lub intelektualną. Jednak to tylko dwa rodzaje z 12 rozróżnianych.  Pozostałe niepełnosprawności to m.in. Niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepota, Niepełnosprawność słuchui/lub mowy, Choroby psychiczne.
      W Polsce istnieje biuro rzecznika ds. osób z niepełnosprawnością do którego można zgłaszać swoje pomysły, potrzeby, wątpliwości.
      Niepełnosprawność wcale nie musi być od urodzenia, można ją nabyć w ciągu życia w wyniku różnych doświadczeń. Warto zwrócić uwagę na to, że na początku  jest człowiek dopiero później jego niepełnosprawność. Dlatego tak ważne jest aby mówić osoby z niepełnosprawnością. To podkreśla ich człowieczeństwo i godność człowieka. Zmagają się z barierami, trudnościami, które dla człowieka zdrowego są trudne do zrozumienia. Coś co możemy uczynić drugiemu człowiekowi to być przy nim, wspierać go i pomagać na tyle ile jest możliwe. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Warto zadać sobie pytanie: Jaka jest moja postawa wobec osób z niepełnosprawnością? Czy pomagam tym, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują? Każdy z nas zasługuje na godne życie. Niepełnosprawność nie warunkuje gorszego życia. Niekiedy sprawia, że życie nabiera sensu, wartości, znaczenia.

      Przydatne linki:
      https://liblink.pl/U2TmtJNHPB
      https://liblink.pl/8V3s35Xub0
      https://liblink.pl/uB9nV3Eeoa
      Opracował: psycholog szkolny Anna Przesław

     • Życzliwy nauczyciel, życzliwy uczeń ZSM i O nr 5 w Łomży 2020/2021

     • Pedagodzy szkolni po raz kolejny zorganizowali wybory na najbardziej życzliwszego ucznia oraz nauczyciela. W tym roku szkolnym, w związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju odbyły się one nieco inaczej, niż dotychczas. Uczniowie głosowali on-line, wybierając najżyczliwszego ucznia w swojej klasie oraz oddawali swój głos na najżyczliwszego nauczyciela szkoły.

      Bycie życzliwym w czasie pandemii, zajęć zdalnych, jest trudne ale... nie niemożliwe. Za to jest bardziej cenione i...pożądane. Bądźmy zatem mili wobec siebie tak jak nasi najżyczliwsi.

      https://spczyzowice.gorzyce.pl/aktualnosci/index/Swiatowy-Dzien-Zyczliwosci/idn:89

       

      Najżyczliwszym nauczycielem ZSM i O nr 5 w tym roku szkolnym została

      Pani Małgorzata Obrycka-Meja!

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Najżyczliwszymi przedstawicielami braci uczniowskiej są:

      Klasy pierwsze:

      - I I - Jakub Tomaszczyk

      - I E/TD - Bartosz Kołota

      - I FP  M - Marcin Scięgosz

      - I S - Igor Wiśniewski

      - I bs- Mariusz Pisiński

      - I bk – Adam Dobrowolski

      Klasy drugie:

      - II M5 - Mucha Dominik

      - II T5/TD - Dawid Staniórski

      - II S/TG - Mateusz Kordal

      - II M  - Damian Pietruszewski

      - II E/T- Adam Przybylski

      - II E - Paweł Mogielnicki

      - II I5 – Jakub Bognacki

      - II P/F – Marcin Ścięgosz

      - II bdg – Kamil Kuczewski

      - II bdp – Jakub Milewski

      Klasy trzecie:

      - III T - Hubert Zelkowski

      - III M -  wszyscy uczniowie uważają się za życzliwych

      - III E – Norbert Sakowski

      - III F – Arkadiusz Cwalina

      - III bkd – Dawid Troks

      Klasy czwarte:

      - IV M - Maksymilian Konopka

      - IV E - Piotr Białobrzeski

      - IV GT – Damian Bacławski i Patryk Duzik

      - IV S – Hubert Borawski

       

       

      Wszystkim wyróżnionym wręczymy pamiątkowe dyplomy (już niedługo – po zakończeniu nauczania zdalnego). Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy, gdyż to dzięki takim ludziom jak Wy – nam wszystkim żyje się lepiej, w miłej, przyjaznej atmosferze.

      Pedagodzy szkolni

     • Maraton Pisania Listów 2020 zbliża się wielkimi krokami!!!

     • Jak co roku w okolicy Światowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) na całym Świecie, w Polsce i w Naszej Szkole odbywa się Akcja Amnesty International.

      W tym roku potrwa dłużej i będzie inna ale na pewno się odbędzię.

      Od dnia 28.11 do 11.12 2020 będziemy pisalic listy online.

      Wszystkie informacje można znaleźć na stronie Maratonu:

      https://maraton.amnesty.org.pl/

      Zachęcamy do pomocy i aktywności w tym czasie

     • 21 LISTOPADA 2020 ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

     • Tegoroczny  Dzień Życzliwości przypada w trudnym dla nas wszystkich okresie.

      Lecz tym bardziej wzrasta zapotrzebowanie na dobre słowo, gest, uśmiech – czyli życzliwość!  Większość z nas jest odizolowana od rówieśniczego środowiska, szkoły, przyjaciół, rodziny. Pomóżmy sobie nawzajem. Okażmy życzliwość ludziom nam bliskim: rodzinie, sąsiadom, znajomym i tym – których mijamy zamaskowani na ulicy. Rozejrzy się wokół – może ktoś potrzebuje naszego wsparcia. Tak wiele jest osób samotnych, chorych, odizolowanych. Tak trudno jest prosić o pomoc – nawet wtedy, gdy jest bardzo potrzebna. A uwierzcie – że My dając wsparcie innym – zyskujemy więcej. To uczucie zrobienia czegoś pozytywnego jest bezcenne. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Bądźmy pozytywnie nastawieni do otaczającej nas rzeczywistości, okażmy życzliwość innym... a świat wokół nas nabierze barw, uśmiech rozjaśni listopadowe mgły i rozgrzeje nasze wnętrza.

      Z życzliwymi pozdrowieniami dla całej społeczności szkolnej

                                                  Pedagodzy

     • JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI?

     • Drodzy Uczniowie!

      Przed Wami ważny etap szkolny – podsumowanie I semestru nauki. I ….  nie zawsze wygląda to wesoło. Tu nieprzygotowanie, tam brak pracy, to znów jakaś jedynka, nieobecność …

      Ale mamy jeszcze czas. Potrzeba jedynie odpowiednia motywacja i dobre nastawienie. „Muszę” zamieńcie na „Chcę”  i do dzieła! To nie takie trudne!  Dasz radę!   :)

      Co warto zrobić?

      1. Zadbaj o inspirujący poranek – to zmobilizuje cię do nauki.

      2. Wysypiaj się!

      3. Wykorzystaj metodę małych kroków.

      4. Ucz się stosując wizualizację – to pomoże zapamiętać.

      5. Po wysiłku nie zapomnij o pozytywnym wpływie relaksu.

      6. Nagradzaj się za drobne sukcesy.

      7. Znajdź swój cel w nauce, uczyń „nudny” temat interesującym.

      8. Podziel naukę na etapy, zorganizuj swój czas.

      9. Ustal harmonogram nauki – wypracuj nawyk.

      10. Miej jasność – po co i dla kogo się uczysz.

      11. Używaj map myśli, aby uporządkować informacje.

      12. Zrozum temat, a nie tylko go zapamiętaj.

      13. Dziel się wiedzą (i wątpliwościami) z przyjacielem.

      14. Ucz się w krótkich seriach (wykorzystaj technikę Pomodoro)

      15. Pomyśl o swoim mózgu jak o mięśniu i...ćwicz go :)

         PS - Zawsze możesz się zwrócić o wsparcie do pedagoga/psychologa szkolnego

      Pedagodzy szkolni

     • Nie pozostajemy w tyle za najlepszymi...

     • Grupa uczniów klasy IV technikum elektrycznego, w ciągu 5 tygodni,  wykonała w sali 142 sześć nowych stanowisk, przystosowanych do badania maszyn elektrycznych, według projektu i pod kierunkiem Stanisława Karasiewicza - nauczyciela przedmiotów elektrycznych. Stanowiska zostały w pełni zabezpieczone od porażeń elektrycznych. Zasilanie zarówno trójfazowe, jak i jednofazowe, z możliwością wyboru fazy,  pozwalają w pełni wykorzystać możliwości zainstalowanych maszyn wirujących. Stanowiska pozwolą na pełną realizację programu nauczania, przewidzianego dla technikum elektrycznego. Zostały wykonane profesjonalnie, co świadczy o dużych umiejętnościach i nabytej w trakcie uczenia się wiedzy. Forma wykonania, kolorystyka, oraz dobór zainstalowanych aparatów elektrycznych, nawiązują do całości – wcześniej wykonanych stanowisk, powstałych jeszcze w ramach prac dyplomowych.

      Wykonawcami tego dzieła są uczniowie klasy IV E T5 gr.1 ( na zdjęciu od lewej):

      Mateusz Boć, Piotr Jastrzębski, Mateusz Chojnowski, Michał Chojnowski, Grzegorz Jemielity, Jakub Brzeczko, Mateusz Kozłowski, Bartłomiej Bojar, Jakub Kotowski, Dawid Jastrzębski, Piotr Białobrzeski.

     • Konkurs Wiedzy o Patronie rozstrzygnięty!!!

     • W II etapie konkursu udział wzięło trzynastu uczniów.

      Końcowa kwalifikacja:

      1. miejsce KONSTANTY MICHAŁ KLASA II F

      2. miejsce JASTRZĘBSKI MIKOŁAJ KLASA IVF I DAMIAN PATALAN KLASA IIF

      3. miejsce BAJKOWSKI DAWID KLASA II BSG

       

      GRATULUJEMY WYGRANYM ORAZ POZOSAŁYM UCZESTNIKOM I ZACHĘCAMY DO ZDOBYWANIA WIEDZY TAKŻE POZA LEKCJAMI W SZKOLE.

      Organizatorzy: nauczyciele historii

     • 11 Listopada - Święto Niepodległości

     • 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

      Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej 
      i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska

      Zaistniała sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. Cztery lata wcześniej w chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.

      Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne.

      W Cieszynie już od 19 października 1918 r. działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod  przewodnictwem księdza Józefa Londzina.

      28 października 1918 r. w Krakowie posłowie polscy do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL „Piast”.

      31 października rozpoczęto przejmowanie władzy w okupowanej przez Austro-Węgry części Królestwa. W nocy z 6 na 7 listopada w zajętym kilka dni wcześniej Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński, przywódca galicyjskich socjalistów.

      W Warszawie od września 1917 r. działała powołana przez Niemcy i Austro -Węgry Rada Regencyjna. Jej członkami byli  książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup Aleksander Kakowski i hrabia Józef Ostrowski. W grudniu 1917 r. Rada Regencyjna  utworzyła gabinet ministrów, na czele którego stanął Jan Kucharzewski. Na początku listopada 1918 r. regenci zdawali sobie sprawę, że ich polityczna rola dobiega końca i starali się powołać rząd, który miałby szerokie poparcie społeczne i któremu mogliby oddać władzę z przekonaniem, że w możliwie krótkim czasie przeprowadzi on wybory do Sejmu.

      Sytuację polityczną w Warszawie zmieniło w sposób zasadniczy przybycie 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego.
      Na Dworcu Głównym powitał go m.in. reprezentujący Radę Regencyjną  książę Zdzisław Lubomirski.

      Tuż po przybyciu do Warszawy Józef Piłsudski odbył rozmowy z członkami Rady Regencyjnej. W ich wyniku zrezygnował z planowanego wyjazdu do Lublina, gdzie od trzech dni na wyzwolonych terenach działał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.  Rząd ten zresztą na wiadomość o powrocie Piłsudskiego z Magdeburga oddał mu się do dyspozycji.

      Na decyzję Piłsudskiego o pozostaniu w stolicy bez wątpienia miał wpływ fakt, iż w dniu jego przybycia do Warszawy niemiecka okupacja była już w stanie rozkładu i perspektywa utworzenia Rządu Narodowego w stolicy wydawała się bardzo bliska.

      Generalny Gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił miasto, a POW razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, będącej pod rozkazami Rady Regencyjnej, przystąpiły do rozbrajania stacjonujących w Warszawie oddziałów niemieckich.

      Na ogół akcja rozbrajania przebiegała bez walki, choć zdarzały się również ostre starcia.
      Do  zaciętych walk doszło m.in. przy opanowywaniu Ratusza i Cytadeli.

      Żołnierzy niemieckich wraz z urzędnikami w Warszawie było ok. 30 tys., natomiast w całym Królestwie 80 tys. Jeśli dodać do tego wojska niemieckie stacjonujące na froncie wschodnim, których liczebność wynosiła ok. 600 tys., to widać wyraźnie, iż gdyby jednostki niemieckie zamierzały stawiać opór, to wówczas powstające państwo polskie znalazłoby się bez wątpienia w sytuacji krytycznej. Na szczęście większość niemieckich żołnierzy myślała wówczas przede wszystkim o tym, jak najszybciej powrócić do domów.

      Problemem ewakuacji niemieckiej armii Józef Piłsudski zajął się zaraz po przybyciu do stolicy. Jeszcze 10 listopada doszło do jego spotkania z niemiecką Centralną Radą Żołnierską.
      W wyniku zawartych porozumień do 19 listopada ewakuowano jednostki niemieckie z Królestwa.

      Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców i tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło działania bojowe I wojny światowej.

      W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość.
      Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

      11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

      Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązała się, oświadczając jednocześnie, iż „od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu”.

       

      źródła:

      - portal historyczny dzieje.pl

      - Archiwum Akt Nowych

       

      filmy:

      - https://youtu.be/4kNx5tziOAA

      - https://youtu.be/igVHpCgAKBk

      - https://youtu.be/bfqId_-ZS80

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „Odzyskanie Niepodległości przez Polskę”

     • Komisja w składzie: Przewodnicząca – Pani Małgorzata Obrycka – Meja Członkowie: Pani Iwona Zakrzewska, Pan Kamil Parol oceniła prace i ustaliła werdykt:

      • I miejsce: Mateusz Kaczmarek 4MT5;
      • II miejsce: Jakub Kaczyński 4MT5;
      • III miejsce: Katarzyna Chaberek 3TGT5

      Wyróżnienie: Kacper Komorowski 2MT5

      Gratulujemy zwycięzcom!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • michniedz@gmail.com
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

   brak danych