• Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”

• To temat wystawy, którą 21 IV 2023 roku odwiedziła klasa 4I5 T5 w  Bibliotece Pedagogicznej CEN  w Łomży.

Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Władysława Bartoszewskiego. Omówiona została jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.

Jak mówi kurator wystawy Marcin Barcz: „To opowieść o najnowszej historii. Znajdują w niej odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei, splecione ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku. Niesie także uniwersalne przesłanie: opowiada o oporze przepełnionego duchem wolności człowieka wobec wszelkich form ucisku i obojętności w obliczu zła. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na gotowość do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doświadczonego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie”.

Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
            Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” w Bibliotece Pedagogicznej wpisuje się w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

• II miejsce w Polsce na Olipmiadzie Gier IPN w Warszawie

• W dniach 12-16 kwietnia nasi uczniowie grali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Gier Planszowych na Stadionie Narodowym. Patryk Szenk, Mateusz Maszkowski obaj klasa II M oraz Piotr Szymański z klasy II P zdobyli II miejsce w Grze Gwiaździsta Eskadra.

Finały rozgrywane były na Stadionie Narodowym, na którym odbywał się Kongres Pamięci Narodowej.

Każdego dnia po rywalizacji zorganizowany był czas wolny i wycieczki edukacyjne. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Polin, a w kolejnym Muzeum Józefa Piłsudskiego w  Sulejówku.

Finał i galę  wręczenia  nagród i dyplomów otworzył prezes IPN Karol Nawrocki.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału innych pasjonatów historii oraz gier planszowych

• Barbara Oleksy (Śliwińska)

• Pani Barbara Oleksy (Śliwińska), nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w latach 1968-1995, zmarła po długiej chorobie.  Z głębokim żalem żegnamy długoletnią Nauczycielkę i Wychowawczynię wielu pokoleń uczniów.

Dyrektor Jacek Kocoń

I cała społeczność uczniowska

• ENERGETYK 2023

• Drużyna ZSMiO w składzie Daniel Konarzewski i Kacper Komorowski kolejny raz w finale konkursu ENERGETYK 2023. Trzymamy kciuki !!!

AKTUALIZACJA!!!

Drużyna zajęła I miejsce. Jeszcze raz gratulujemy!!