• Stwórz hasło programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027

     • Zapraszamy do udziału w konkursie na hasło programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027.

      W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne: osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie, za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego, które mieszkają w województwie podlaskim. 
       

      Konkurs polega na tym, by przesłać swoje autorskie hasło dotyczące programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027. Praca konkursowa powinna mieć formę hasła, motta, myśli przewodniej czyli zwięzłego jednego zdania lub dwóch, maksymalnie do 200 znaków ze spacjami. Powinno ono nawiązywać do Programu, jego celów oraz wpływu na rozwój województwa podlaskiego.

      Prace konkursowe można przesyłać od 25.11.2021 do 29.12.2021 r.  

      Organizator, czyli Województwo Podlaskie, wyłoni jednego zwycięzcę konkursu, który otrzyma nagrodę finansową o wartości 1,5 tys. zł. W zależności od atrakcyjności przesłanych prac przewidziane są także dwa wyróżnienia – ich autorzy otrzymają po 750 zł.

      Laureaci mogą zostać zaproszeni do udziału oraz wypowiedzi podczas spotkania inaugurującego program, które planowane jest w 2022 r.

      Więcej szczegółów, regulamin i formularze znajdują się na stronie internetowej konkursu.

      Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 – to nowa nazwa dotychczasowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Program będzie realizowany w perspektywie finansowej 2021-2027. Więcej informacji o projekcie programu można znaleźć na stronie https://rpo.wrotapodlasia.pl/konsultacje/.

      Kontakt do Organizatora konkursu: tel. 85 66 54 944, 85 66 54 480, e-mail: rpowp@wrotapodlasia.pl.

      Zapraszamy do udziału w konkursie!

     • Zawody dla uczniów na budowę prostego modelu latającego

     • Już 28 listopada startuje rekrutacja do trzeciej edycji konkursu Learn&Fly. Uczestnicy zawodów Learn&Fly 2022 mają za zadanie zbudować prosty latający model samolotu, a następnie wziąć udział w zawodach na najdłuższy lot. Już w pierwszym etapie do wygrania będą atrakcyjne nagrody pieniężne. Łączna pula nagród dla laureatów wynosi prawie 20 tysięcy złotych.

      http://dolinawiedzy.pl/learnfly

     • Wojsko artyleryjskie zaprezentuje się w Łomży

     • Będzie przejazd ulicami miasta, a po nim pokaz sprzętu wojskowego. Tak zapromuje się w Łomży Wojsko Polskie w ramach ćwiczenia TUMAK-21, w którym udział bierze 11 Mazurski Pułk Artylerii z Węgorzewa. Prezentacja odbędzie się w środę 24 listopada 2021 r.

      Przedsięwzięcie rozpocznie się widowiskowym przejazdem  ulicami miasta, podczas którego można będzie podziwiać pojazdy wojskowe. Po nim zaplanowano rozstawienie namiotu promocyjnego 11 MPA i pokaz sprzętu bojowego. Mieszkańcy będą mogli z bliska zobaczyć 7 pojazdów w tym  4 Wyrzutnie Rakietowe WR-40 "LANGUSTA" na podwoziu samochodu ciężarowego.

      Prezentacja uzbrojenia odbędzie się  w dniu 24.11.2021 r. w godz. 9.30 - 14.30, na terenie parkingu, tuż obok Parku Wodnego przy ul. Wyszyńskiego.

     • Bezpieczni w cyberprzestrzeni

     • Na początku listopada na zaproszenie kl. 2 FP i p. M.Obryckiej-Meja gościliśmy na terenie szkoły płk. Leszka Ładę dawnego absolwenta naszej szkoły. Na spotkaniu z klasami 2 FP i 3I5 uczniowie mieli okazję posłuchać o tym, co należy wiedzieć, aby być bezpiecznym w cyberprzestrzeni. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca informatyków w służbach mundurowych oraz  jak wygląda praca żołnierza zawodowego i z jakimi wyrzeczeniami jest ona związana.

      Dziękujemy bardzo i zapraszamy częściej.

     • Dzień Życzliwości 2021/2022

     • Kochani - przed nami kolejny Światowy  Dzień Życzliwości - Word Hello Day, przypadający na dzień 21 listopada 2021r.

        Jesteśmy  w trudnym czasie pandemii, która nie zwalnia nas od bycia życzliwym. Szczególnie teraz- potrzebna jest bezinteresowna, szczera  życzliwość wobec innych i… samego siebie. Życzliwość staje się cennym darem.  A przecież życzliwość to nie tylko wielkie czyny, to także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach. Ot – chociażby pamięć o bliskich osobach, troska o siebie i innych, przesłany uśmiech do kogoś nieznajomego, miłe słowo. Te „małe czyny” potrafią często odmieć życie człowieka.  Codzienność stwarza  wiele sytuacji w których ważna jest nasza postawa oraz bezinteresowna życzliwość/pomoc.

      Okazana życzliwość powoduje, że my sami postrzegamy się w bardziej pozytywnym świetle, stajemy się bardziej wrażliwi, zadowoleni, mili…. Zachęcamy do bycia życzliwym i włączenia się w obchody Dnia Życzliwości. Działajmy, bądźmy czujni w myśl powiedzenia:

      „Bądź życzliwy dla każdego, bo życzliwość się opłaca i w dobroci do nas wraca”
      A oto co w tym roku proponujemy:

        Konkursy   (z ciekawymi nagrodami):

      • Konkurs klasowy na najciekawszy plakat promujący życzliwość w ZSMiO
      • Konkurs na pocztówkę „Życzliwość w ZSMiO”

      Technika dowolna. Prace dostarczamy do dnia  19 listopada 2021r. do pedagogów szkolnych

      • Konkurs na krótki film/ animację o życzliwości ( termin przekazania prac – 19.11.2021r.) – prace przesyłamy na adres: pedagogzsmio@gmail.com
      • Konkurs na najżyczliwszego ucznia w zespole klasowym (przeprowadzony na godzinach do dyspozycji wychowawcy klasowego) i …najżyczliwszego nauczyciela ZSMiO – przeprowadzi SU

      Poza konkursami w szkole będzie …słodko i życzliwie – a w piątek – 19 listopada
       – wszyscy mający w ubiorze przewagę koloru żółtego są pod szkolną życzliwą ochroną (nie zagraża w tym dniu żadna jedynka
      J )

      Miłego Dnia Życzliwości. 

      Pamiętajcie!

      Nawet pod maseczką widać Wasz uśmiech!

      Dystans TAK – brak uśmiechu  NIE

     • Akcja "Murem za Polskim Mundurem" w Mechaniaku

     • Od rana uczniowie piszą kartki do polskich służb stacjonujących przy granicy z Białorusią.

      Uczniowie piszą kartki z życzeniami, słowami wsparcia i podziękowaniami.

      Niektórzy kierują swoje kartki bezpośrednio do członków swoich rodzin lub kolegów z WOT-u służących aktualnie na granicy.

      Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w akcji i przesyłania ciepłych słów dla ludzi, którzy z poświęceniem strzegą nienaruszalności polskiej granicy

      #MUREMZAPOLSKIMMUNDUREM

     • Konkurs multimedialny „Wirtualny spacer po miastach Europy”

     • Dnia 10.11 2021r. wręczono nagrody i wyróżnienia uczniom biorącym udział w językowym konkursie multimedialnym „Wirtualny spacer po miastach Europy”. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i przygotowanie ciekawych prac. Najlepsze prezentacje  należą do:

      1 miejsce: Karolina Książek

      2 miejsce: Jakub Kizling

      3. miejsce: Jan Księżek i Magdalena Książek

      Prace wyróżnione: Jakub Radkowski, Adam Kotowski.

     • Mechaniak świętował podwójnie

     • 11 listopada to dla szkoły dumnie noszącej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego podwójny powód do świętowania. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości cała społeczność ZSMiO nr 5 w Łomży włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. O godz. 11.11 w murach Mechaniaka rozbrzmiewał z wszystkich klas „Mazurek Dąbrowskiego”. To był dopiero początek…

      O godzinie 14.00 na sali gimnastycznej zgromadzeni goście, nauczyciele i społeczność szkolna wyruszyli w przeszłość naszej ojczyzny. Ola z IV M prowadziła słuchaczy przez wydarzenia historyczne do upragnionej niepodległości Polski. Wolność i niepodległość obwieścił Dawid z IV M, który chociaż niewidoczny na scenie, odegrał kluczową rolę- odczytał tekst Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1918r. ogłaszający powstanie Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy na scenie padły pierwsze akordy „Legionów”, wszyscy wstali i wspólnie odśpiewali „najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. Bardzo miłym zaskoczeniem dla uczniów i nauczycieli był gościnny występ naszego absolwenta Jakuba, który zagrał na pianinie i wspólnie z Kasią z IV TG poruszył emocje słuchaczy słowami utworu Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”.

      Przy akompaniamencie pieśni patriotycznych, recytacji wzruszających utworów, z biało-czerwoną scenografią w tle ZSMiO nr 5 świętował 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Uroczystość była transmitowana na żywo o godzinie 14.00. Wszyscy uczniowie i ich rodzice mogli świętować razem z nami.

     • Wycieczka w ramach programu "Poznaj Polskę"

     • 5 listopada uczniowie szkoły branżowej z klas : I BD, II BK, III BDP, III BKP, III BSG i II BS udali się na wycieczkę do Sulejówka i Warszawy.

      Pierwszym punktem wycieczki było niedawno otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  https://muzeumpilsudski.pl/

      Muzeum przybliża, przywraca i propaguje pamięć o życiu, dokonaniach i dziedzictwie Marszałka poprzez działalność naukową, wystawienniczą, wydawniczą oraz programy edukacyjne i społeczne. Jest przestrzenią, w której historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków. Muzeum gromadzi zabytki i przedmioty związane z Józefem Piłsudskim, a także z epoką, w której żył i działał. Zbiory obejmują okres od powstania styczniowego do końca życia Piłsudskiego, a także świadectwa pamięci o Marszałku, aż po dzień dzisiejszy.

      Muzeum prezentuje nowoczesny model uczestnictwa w kulturze. Jest instytucją aktywną na wielu polach, poczynając od społeczności lokalnej po środowiska ogólnopolskie. Ulokowane jest w leśnym parku o powierzchni 4 ha. Trzy zabytkowe budynki i jeden nowy, tworzą kompleks muzealny, którego serce bije w dworku „Milusin”, a źródło wiedzy znajduje się na wystawie stałej w nowym budynku.

      Po wizycie u naszego Patrona udaliśmy się do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl/

      Niedaleko od Warszawy, w miejscowości Otrębusy, przy drodze nr 719 jest takie magiczne miejsce, które przyprawi o zawrót głowy nie tylko małych chłopców, ale każdego mężczyznę czy prawdziwego fana motoryzacji, niezależnie od płci. To małe muzeum motoryzacji skrywa niepowtarzalną kolekcję Państwa Mikiciuków (właścicieli). Przy okazji jest ona największą w Polsce i wyjątkową nawet w skali europejskiej.

      W posiadaniu Muzeum jest około 300 zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych.

      Na uwagę zasługuje min. najstarszy samochód na terenie kraju, J.A.G. z 1897 r, luksusowe limuzyny z lat 30-tych - Mercedesy, Ople, Horchy, Packard czy Adlery, czeskie samochody sportowe zapomnianej marki Aero z lat trzydziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Fani Formuły I. docenią wspaniałą kolekcję formuł startujących w wyścigowych mistrzostwach krajów obozu socjalistycznego w latach 70-tych i 80-tych (notabene jeżdżących i startujących do dziś, bliższe informacje na miejscu), ciężarówki niemieckie z czasów II WŚ, często wypożyczane do filmów oraz zbiór samochodów ważnych dla historii motoryzacji lub interesujących ze względu na osobę właściciela, min.  Volvo 262 Bertone Zbigniewa Preisnera.

      Jest też kolekcja motocykli i rowerów, a ich najstarsze egzemplarze też pochodzą z XIX wieku. Obecne są samochody pancerne i repliki czołgów, a specjalną ciekawostką jest ciężarówka Star 244, przerobiona na Papamobile i wożąca Jana Pawła II podczas I-szej pielgrzymki do kraju w 1979 r. W muzeum znajdziemy również zbiór urządzeń technicznych i gospodarstwa domowego z początków XX w. Aparaty telefoniczne, radiowe i fotograficzne.

      Po obiedzie w Otrębusach udaliśmy się w drogę powrotną do Łomży.

      Mamy nadzieję, że nasi uczniowie kiedyś wrócą jeszcze do tych miejsc i będą miło wspominać chwile spędzone razem z Kolegami.

      W trakcie wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały : Pani Elżbieta Gromadzka, Pani Jolanta Czaplicka, Pani Hanna Żelechowska, Pani Katarzyna Mieczkowska i Pan Kamil Parol.

      Przepyszne jedzenie na wyjazd zapewniła niezawodna Piekarnia- Cukiernia Sulima.

      Bezpieczną i komfortową podróż zapewniła firma transportowa Robin.

      Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” zostało dofinansowane przez  Ministra Edukacji i Nauki .

     • Konkurs "Solidarność - droga do wolności"

     • 5 listopada odbyła się II edycja Konkursu "Solidarność - droga do wolności" organizowanego przez Solidarność Oświatową w Łomży.

      Do testu składającego się 21 pytań przystąpiło 10 uczniów z klas I-III.

      Do następnego etapu przeszło czterech uczniów: Gutowski Paweł kl. II F, Bajkowski Dawid kl. III BKG, Damian Patalan III F, Kacper Szymański III S.

      Konkurs przeprowadziła Pani Beata Borawska wraz z nauczycielami historii.

      Uczniom gratulujemy i zachęcamy do pogłębiania wiedzy także poza zajęciami w szkole.

     • WYNIKI MIEDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Patriotyczne Inspiracje 2021”

     • W dniu 3 listopada 2021 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej oceniającej fotografie, które wpłynęły na konkurs. Komisja konkursowa w składzie:

      • Przewodniczący- Sławomir Klimczuk

      Członkowie:

      • - Bożena Malinowska
      • - Ewa Dziedzicka- Twardowska

      dokonała oceny 38 fotografii, które wpłynęły na konkurs w kategorii szkół ponadpodstawowych. Uwzględniając kryteria oceny zawarte w regulaminie, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

      • 1 miejsce- Magdalena Książek- Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.
      • 2 miejsce- Michał Chojnowski – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.
      • 3 miejsce -Maciej Grzymała- Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.

      Wyróżnienia

      • Alicja Twardowska III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży
      • Maja Kotlewska - III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży.

      Gratulujemy serdecznie!
      Organizatorzy: E. Fronc-Romaniuk, B. Borawska, M. Niedźwiecki

     • 14 edycja konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej

     • 8 XI 2021 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej.

      Komisja w składzie:

      • p. E. Dziedzicka – Twardowska - przewodnicząca
      • p. I. Zakrzewska
      • p. K. Parol

      wyłoniła laureatów konkursu:

      • I miejsce- Jakub Kościelecki – 1 F
      • II miejsce – praca zbiorowa- Michał Zieliński - 1 P i Kacper Tercjak - 1 P
      • III miejsce – Oskar Wądołowski – 1 I

      Wyróżnienie: Adam Kotowski 4 E

      W konkursie wzięło udział  22 uczniów.

      Na konkurs wpłynęło 17 prac.

      Gratulujemy zwycięzcom!

      Organizator konkursu:

      Dorota  Kołakowska

     • MOSiR serdecznie zaprasza na mecz

     • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży serdecznie zaprasza Dyrekcję, Pracowników Szkoły i Uczniów wraz z Rodzinami na Mecz Piłki Nożnej z okazji Święta Niepodległości Miasto Łomża vs. 18 Łomżyński Pułk Logistyczny, który rozpocznie się o godzinie 14.00 dnia 11 listopada 2021 r. na Stadionie Miejskim przy ulicy Zjazd w Łomży.

      Tego dnia na murawie zobaczymy radnych, urzędników i pracowników samorządowych, którzy zmierzą się z żołnierzami 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

      Gorąco zapraszamy na zadaszone trybuny stadionu do kibicowania zawodnikom obu drużyn. W przerwie przewidziane są konkursy z nagrodami dla publiczności!

      Wstęp bezpłatny. Do zobaczenia!

     • Koszykarze „Mechaniaka” z medalem Licealiady.

     • W czwartek 28.10.2021 r. w Łapach rozegrany został turniej finałowy Wojewódzkiej Licealiady w Koszykówce 3x3. W turnieju brało udział 8 najlepszych zespołów. Bardzo dobrze spisali się reprezentanci naszego miasta podopieczni trenera Bogusława Cichockiego, zdobywając brązowy medal w trudnym turnieju. Zabrakło odrobiny szczęścia, żeby zagrać o I miejsce.

      GRATULUJEMY

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • Michał Niedźwiecki - administrator strony
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
    • 718 14 59 880
    • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Galeria zdjęć

    brak danych