• "Drzewiarze" z Mechaniaka - robią budki lęgowe dla ptaków

     • Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Ożywiają w sposób namacalny nasze otoczenie. Nawet w betonowych miastach, można je zaobserwować i z usłyszeć ich śpiew. Niestety jest ich coraz mniej i coraz szybciej znikają.

      Dlaczego tak się dzieje? Miejsca, które jeszcze kilkanaście lat temu były zieloną, otwartą przestrzenią, dziś są w szybkim tempie zabudowywane. Z terenów, na które wprowadzają się ludzie, często wyprowadzają się ptaki. Zamurowywanie i zasłanianie wszelkich dziur i szpar w budynkach, zabudowa coraz większych obszarów, przekształcanie siedlisk, wycinka starych, dziuplastych drzew, plaga wałęsających się kotów. Wszystko to powoduje, że ptaki mają coraz słabsze warunki do rozrodu i wiele z nich nie przystępuje do lęgów. Nie chcemy, aby z miejskiego krajobrazu zniknęły ptasie trele.  Betonowe osiedla i tak są już smutne. Dlatego "Drzewiarze" z Mechaniaka - robią budki lęgowe dla ptaków. Można też przyjąć, że wykonanie i powieszenie budek stanowi rekompensatę dla ptaków za szkody, które te  doznały z ręki człowieka. Ona nam za to odpłacą śpiewem... już za chwilę odwiedzą nas: skowronki, szpaki, kosy, drozdy śpiewaki, rudziki, samice sikor, samice zięb, kopciuszki. W kwietniu wtedy wrócą np. słowiki szare, pleszki, muchołówki. Bliżej maja znów zobaczymy jerzyki (co oznacza też „powrót” ich przysmaku, czyli komarów). Jako ostatnie w maju przyfruną piękne, żółte wilgi, zaganiacze i łozówki – nasi najlepsi śpiewacy, z którymi może równać się tylko słowik.

     • Finaliści tenisa stołowego na szczeblu województwa podlaskiego

     • Finaliści tenisa stołowego na szczeblu województwa podlaskiego stoczyli pojedynki w hali sportowej przy 2 LO w Łomży 23 marca 2018 roku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4 TD Kamil Baranowski i Sebastian Suchnicki. Znaleźli się oni wśród najlepszych zawodników szkół ponadgimnazjalnych Podlasia. To niekwestionowany sukces i zaszczyt sportowców by toczyć zmagania na tak wysokim poziomie. Pomimo, że podopieczni pani Elżbiety Mikołajczyk nie stanęli na pudle, nie można im odebrać woli walki i zaangażowania o jak najlepszy wynik rywalizacji. Dziękujemy  i cieszymy się, że pośród nas są sportowcy, którzy godnie promują Mechaniak w środowisku pozaszkolnym. Gratulujemy!!!

     • Światowy Dzień Wody

     • Dnia 21 marca 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Patronat honorowy nad przeprowadzaną akcją objął Prezydent Miasta Łomża.

               Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

      W ramach obchodów odbyła się akcja edukacyjna, uczniowie klasy II TTD/TG wraz z opiekunami (Katarzyną Mieczkowską i Jadwigą Brzóska) w autobusach MPK rozdawali ulotki mieszkańcom Łomży informujące, jak racjonalnie gospodarować wodą.

      W szkole prowadzona była sprzedaż opasek oraz ołówków w ramach wsparcia akcji Studnia dla Południa Polskiej Akcji Humanitarnej. Za sprzedaż odpowiedzialne były uczennice klasy III Technikum Geodezyjnego – Patrycja Doliwa i Klaudia Gąska. Wszystkie gadżety zostały sprzedane, a całkowity dochód (550 zł) zostanie przekazany na konto PAH. Pragniemy podziękować pani dyrektor Ewie Fronc-Romaniuk za motywację uczniów do aktywnego wspierania akcji oraz wszystkim, którzy zechcieli zakupić gadżety i w ten sposób wesprzeć działania PAH, a szczególnie klasom: IV E i I F.

      W ramach obchodzonego Dnia Wody przeprowadzone zostały dwa konkursy: Konkurs wiedzy ekologicznej oraz Konkurs fotograficzny „Natura dla wody”, które przeprowadziła nauczycielka Anna Maczewska.

      Wyniki Szkolnego Konkursu Ekologicznego:

      I miejsce: Maciej Zieliński kl. 2 TG

      II miejsce: Mikołaj Jastrzębski kl. 1 F

      III miejsce: Łukasz Zakrzewski kl. 1 M

      Wyniki Konkursu fotograficznego: „Natura dla wody”:

      I miejsce: Dawid Sławiński kl. 1 I

      II miejsce: Sebastian Obrycki kl. 2 F

      III miejsce: Sylwester Kosiewicz kl. 2 S

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży.

      Najtrudniejszym wyzwaniem okazał sięBieg Patrolowy zorganizowany przez nauczycieli: Monikę Fabiszewską, Paulinę Kornas oraz Janusza Gietek, w którym udział wzięło 10 drużyn z Technikum Nr 5 oraz jedna drużyna z Branżowej Szkoły I stopnia Nr 5. Drużynę tworzyło czworo ucznióworaz opiekun. Bieg polegał na odnalezieniu przy pomocy otrzymanych map14 punktów na terenie Łomży i rozwiązaniu zagadek związanych z wodą, które były ukryte na poszczególnych punktach.Po powrocie drużyn komisja podliczyła zadania rozwiązane na kartach biegu oraz sprawdziła dokumentację fotograficzną z punktów wyznaczonych na trasie biegu. Mamy nadzieję, że uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile.

      Chcieliśmy podziękować za udział następującym drużynom oraz opiekunom:

      1. „Golfiarze” kl. 3 TTD/TG/TOŚ (opiekun: Małgorzata Arszułowicz)
      2. „Hot wheels” kl. 1 S (opiekun: Dariusz Koziatek)
      3. „Maciusie”, kl. 2 E (opiekun: Robert Karwowski)
      4. „Płetwale Błękitne”, kl. 1I (opiekun: Elżbieta Gromadzka)
      5. „JBL”, kl. 2M (opiekun: ks. Michałczak Paweł)
      6. „Pocałunek Posejdona”, kl. 3 F (opiekun: Małgorzata Walijewska)
      7. „Kolorowe Misiaki”, kl. 1 F (opiekun: Sylwia Kalicka)
      8. „Bladzi”, kl. 1 BS (opiekun: Małgorzata Romanik – Sutowska)
      9. MS HANGER”  z klasy 3 GT  (opiekun: Ewa Dziedzicka-Twardowska)
      10. „6.3 AMG” z klasy 3M (opiekun: Andrzej Makowski)
      11. „Sokoły” z klasy 1 M (opiekun: Maria Jurkiewicz)

      Z wymienionych drużyn:

       Miejsce I zajęła drużyna „ Sokoły” w składzie:

      1. Wróbel Rafał
      2. Łepkowski Kacper
      3. Chrostowski Paweł
      4. Bronakowski Szymon

      Miejsce II drużyna „6.3 AMG” w składzie:

      1. Bargielski Hubert
      2. Czarnecki Aleksander
      3. Drozdowski Patryk
      4. Boć Bartosz

      Miejsce III drużyna „MS HANGER” w składzie:

      1. Arnista Paweł
      2. Chojnowski Tomasz
      3. Maliszewski Przemysław
      4. Sakowski Mateusz

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Miasto Łomża.

      Myślę, że szereg działań podjętych tego dnia w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!!!

      Podziękowania składamy  również pani Ewie Dziedzickiej-Twardowskiej za oprawę graficzną obchodów Światowego Dnia Wody.

       

      Organizator Monika Fabiszewska

     • Wyniki konkursu „Trzeci język obcy na maturze – język matematyki”

     • Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się świetną znajomością języka angielskiego i wysokimi umiejętnościami matematycznymi.

       

      Spośród pięciu drużyn reprezentujących klasy pierwsze najlepsi okazali się:

      • Andrzej Tyborowski i Dawid Włodkowski – uczniowie klasy I M

      oraz

      • Krystian Czarnecki i Konrad Cwalina – uczniowie klasy I i 

      Natomiast spośród sześciu drużyn reprezentujących klasy drugie najlepsi byli:

      • Adrian Zaręba i Mateusz Wieczorek – uczniowie klasy II F

      oraz

      • Mateusz Perzan i Adrian  Łada – uczniowie klasy II M

      Dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

      Anna Sacharczuk i Agata Siwik

       

     • Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym

     • Przywracanie pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego jest obowiązkiem współczesnych pokoleń. Uczniowie ZSMiO nr 5 w Łomży 27 lutego 2018 r. rozpoczęli uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wykładem Kajetana Rajskiego. We wtorek 20 marca w auli szkolnej Paweł Murawski z OBEN IPN Białystok  przybliżył wydarzenia z okresu Powstania Antykomunistycznego na białostocczyźnie,  w którym Polacy nie zgodzili się, by Polską rządzili komuniści z nadania Stalina. Przez 20 lat stawiali oni opór zsowietyzowanej  władzy  komunistycznej podporządkowanej ZSRR. 

      Zajęcia połączone były ze zwiedzaniem nowo otwartej wystawy ,,Inka”. Mamy nadzieję, że postawy Żołnierzy Drugiej Konspiracji oraz bohaterki wystawy Danuty Siedzikówny będą stanowiły dobry wzorzec w kształtowaniu patriotyzmu i uczyły, że w życiu w każdej sytuacji warto ,,zachować się jak trzeba”.

     • Mechaniak pomaga!

     • W sobotę 17 marca,  drużyna ZSMiO składająca się z nauczycieli, uczniów i pracowników zagrała w  I Charytatywnym Turniej Piłki Nożnej dla Dominika Dąbrowskiego.

      Dominik jest dzieckiem naszego absolwenta Adama Dąbrowskiego. Dominik urodził się  jako wcześniak. Gdy przyszedł na świat ważył zaledwie 650 gramów. Przez 49 dni oddychał za niego respirator. W czasie kilkumiesięcznego pobytu w szpitalu zachorował i do dzisiaj chłopiec ponosi konsekwencje zbyt wczesnego porodu.Wymaga intensywnej rehabilitacji i to właśnie na nią zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas turnieju.

     • Rekolekcje w Mechaniaku

     • 15-16 marca 2018 r. odbyły się w naszej szkole Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje prowadziła Ewangelizacyjna Wspólnota Theoforos z Łomży. Młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w modlitwie, wsłuchiwała się w słowo Boże, wysłuchała świadectw i koncertu w wykonaniu uczestników wspólnoty. Na zakończenie rekolekcji przybył do szkoły J.E. Ks. Biskup T. Bronakowski, który skierował swoje słowo do młodzieży i udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa. Czas rekolekcji jest czasem zadumy, refleksji i na pewno wyda jak największe owoce wzrostu wiary w życiu młodego człowieka.

     • Technik też Biblista

     • 13 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.  Tekstem źródłowym konkursu było Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Edycja Świętego Pawła, 2011). Zakres merytoryczny obejmuje: Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian, wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Tegoroczny wybór ksiąg nawiązuje do programu roku duszpasterskiego 2017/2018, poświęconego Duchowi Świętemu, a więc odkrywaniu darów i owoców Ducha Świętego w życiu osobistym i społecznym.

      W naszej szkole udział wzięło 32 uczniów. Wyniki etapu szkolnego:

      1 miejsce – Czamurecki Aleksander - kl. 3 M

      2. miejsce – Modzelewski Paweł - kl. 3 I

      3 miejsce – Kordal Szymon - kl. 3 I

      Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie składamy podziękowania oraz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zwycięzcy udadzą się na etap diecezjalny, który odbędzie się 18 kwietnia 2018 r. w Łomży.

     • Spektakl krakowskiego teatru "Kurtyna" pt. "Ślepy tor"

     • 16.03.2018r. uczniowie ZSMiO obejrzeli spektakl krakowskiego teatru "Kurtyna" pt. "Ślepy tor". Spektakl miał na celu sprowokowanie młodego człowieka, biorącego udział w przedstawieniu, do refleksji nad tym, iż to od niego samego zależy jego los. Życie polega na ciągłym dokonywaniu wyborów, a każda podjęta decyzja niesie ze sobą konsekwencje.

      W inscenizacji poruszony został również problem używek oraz sztucznego komunikowania się. Te dwie rzeczy sprawiają, że nie jesteśmy sobą. Używki psują nasze wzajemne relacje, a internet prowokuje nas do tego, iż udajemy kogoś kim nie jesteśmy.

      "Ślepy tor" to również brak szacunku dla wartości i prawa, brak relacji międzyludzkich w realu,  na rzecz sztucznego komunikowania się w sieci. Po przedstawieniu uczniowie wysłuchali krótkiego posumowania, podczas którego  prowadząca poruszyła problem odpowiedzialności za swoje często nieprzemyślane decyzje, ich konsekwencje dla własnego zdrowia i życia.

      Życzymy przemyślanych, dobrych decyzji życiowych - Pedagodzy

    • Światowe Dni Wody
     • Światowe Dni Wody

     • Dnia 21 marca 2018 r. w naszej szkole odbędą się obchody Światowego Dnia Wody.

      W związku z tym organizowane będą :

      1. Bieg patrolowy.
      2. Konkurs wiedzy ekologicznej – test.
      3. Konkurs fotograficzny pt. „Natura dla wody”.
      4. Wsparcie Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej poprzez możliwość zakupu gadżetów.

      Za udział w biegu patrolowym oraz konkursie wiedzy ekologicznej i fotograficznym przewidziane są dla wszystkich uczestników dodatkowe punkty z zachowania.

      Ilość miejsc ograniczona!

      Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów i wręczenie nagród odbędzie się 21 marca na auli szkolnej.

      Wszelkich dodatkowych informacji udziela organizator: Monika Fabiszewska.

      Serdecznie zapraszamy!

     • Randka z książką

     • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

      Wisława Szymborska
                       


      8  marca 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się  uroczystość poświęcona książce i czytaniu -  „Randka z książką”. 
      Tego dnia czytelnia zamieniła się w klimatyczną kawiarnię, gdzie można było napić się ciepłej herbaty, zjeść babeczkę, posłuchać romantycznej muzyki, porozmawiać. 
      Z tej okazji czytelnicy odwiedzili nas wyjątkowo licznie, byli w odświętnych strojach, tak jak na randkę przystało.  Jednak w centrum zainteresowania była książka i to właśnie jej poświęciliśmy najwięcej uwagi.
      Każdy z uczniów przybyłych na spotkanie mógł wypożyczyć sobie książkę- niespodziankę, zapakowaną jak prawdziwy prezent. Wiązało się to z tym, że nie wiadomo było, kto jest jej autorem i jaki jest jej tytuł. Dopiero po rozpakowaniu w domu okazywało się, co kryje się pod ozdobnym papierem.  Dodatkowo wśród książek znajdowały się prawdziwe niespodzianki. Można było trafić na słodką bombonierkę zamiast książki.
      Spotkanie z książką było też pretekstem do dyskusji, o tym jakie są walory czytania, jak wygląda stan czytelnictwa Polaków i dlaczego warto pielęgnować w sobie nawyk czytania.

      Do tej rozmowy włączyła się klasa II E, która wysnuła z raportu o stanie czytelnictwa Polaków przygotowanego przez Bibliotekę Narodową , ciekawe wnioski.
      Dodam jeszcze,że w naszą czytelniczą akcję chętnie włączyli się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele – z Dyrekcją naszej szkoły na czele.
      Bardzo dziękujemy, że byliście z nami. Pokazaliście tym, że nie należycie do tej niechlubnej większości, która deklaruje, że niczego nie czyta. Udowodniliście, że wspólnie możemy zrobić coś ciekawego w naszej szkole.
      Szczególne ukłony w kierunku uczniów najbardziej zaangażowanych w organizację naszej „randki”: Tomasza Olszewskiego, Moniki Liżewskiej, Sebastiana Obryckiego, Karola Komorowskiego, Eweliny Tomaszczyk, Tomasza Dęby i Karola Ramotowskiego.

      Z czytelniczym pozdrowieniem 
      Beata Borawska

     • Tenisiści w finale

     • We wtorek 6 lutego w hali sportowej MOSIR w Grajewie tenisiści Mechaniaka startowali w Półfinale Indywidualnych Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym. Wśród reprezentantów szkoły znalazły się: Kadyszewska Katarzyna i Nierwińska Patrycja z klasy 2 TG obok doświadczonych graczy takich jak: Baranowski Kamil 4 TD, Suchnicki  Sebastian 4 TD, Żelechowski Wiesław 4 E i Lendzioszek Piotr 2 E.

      Rywalizacja była bardzo emocjonująca, ze względu na wysoki poziom gry przeciwników. Do finału awansowali: Baranowski Kamil z miejsca 3 i Suchnicki Sebastian z miejsca 5. Zadowolona z postawy podopiecznych Pani Elżbieta Mikołajczyk pogratulowała dobrych wyników i gry fair play podczas półfinałów.

     • Finał VII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika”

     • W Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach w dniu 2 marca odbył się Finał VII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika” pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk .

      W tym etapie – o miano najlepszego matematyka – rywalizowało 42 uczniów z klas trzecich i czwartych techników z 12 szkół województwa podlaskiego.

      W finałowej rywalizacji młodzi matematycy przez 75 minut rozwiązywali 15 niełatwych zadań na każdym poziomie. Po zakończeniu wyznaczonego czasu, w oczekiwaniu na wyniki, uczniowie wzięli udział w turnieju Quarto.

      Drugie miejsce w kategorii klas czwartych zajął uczeń Technikum Mechatronicznego Piotr Kryś zaś piąte miejsce w kategorii klas trzecich uczeń Technikum Mechatronicznego Hubert Więcek..

      Zwycięzcom gratulujemy!

    • Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym
     • Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym

     • Wójt Gminy Piątnica, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, HEXA Bank Spółdzielczy w Piątnicy zapraszają na Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się 4 marca 2018r na Forcie III w Piątnicy.  Bieg rusza o godzinie 13:00. Dystans to 1963 metry.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • sekretariat@zsmio.pl
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • michniedz@gmail.com
    • 718 14 59 880
  • Galeria zdjęć

    brak danych