• Studniówka 2024

• Naszą codzienność wypełniają wymagające obowiązki, praca, nauka, ale zdarzają się też dni, kiedy możemy oddać się zabawie i przyjemnościom. Sobotni wieczór 20 stycznia 2024r. podarował nam takie niezapomniane, radosne, wspólne chwile.

Studniówka w Mechaniaku - bal wyjątkowy, podniosły, rozradowany i roztańczony… Uczniowie klas piątych: 5i z wychowawcą Michałem Niedźwieckim, 5E/F wychowawczyni Teresa Filochowska, 5S/TG wychowawczyni Maria Jurkiewicz, 5T/TD wychowawczyni Anna Baczewska, 5M wychowawczyni Małgorzata Romanik-Sutowska, rodzice i nauczyciele oraz zaproszeni goście z radością uczestniczyli w oficjalnym otwarciu balu studniówkowego. Piosenka „Mój pierwszy bal” wykonana przez Amadeusza Szeligowskiego, pokaz zaprezentowany przez tancerzy z klubu tańca towarzyskiego Akat i przede wszystkim dostojny polonez oraz walc- jako pierwszy taniec balu- wykreowały niezwykłą atmosferę tego wieczoru.

W imieniu rodziców zabrała głos Pani Joanna Kondracka - Boć. Zwróciła się do uczniów słowami pełnymi ciepła i miłości: „Kochani uczniowie! Patrzę na Was z dumą i zachwytem. Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno byliście małymi, beztroskimi dziećmi a dziś widzę dorosłych uczniów Mechaniaka, tegorocznych maturzystów. Wypełniacie tę salę radością i młodzieńczą energią, wzruszacie nas swoim pięknem i postawą. Życzę Wam dzisiaj niezapomnianych, szczęśliwych chwil, niech pozostaną one w Waszych sercach jako jedne z najpiękniejszych w życiu”.

Pani J. Kondracka - Boć skierowała również podziękowania do Dyrekcji i Rady Pedagogicznej: „Najcenniejszym prezentem, jaki można podarować dziecku  jest wykształcenie, dlatego pragnę w imieniu rodziców podziękować Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za wieloletnią troskę o edukację naszych dzieci. Życzę, by uwieńczeniem tego trudu były sukcesy naszych uczniów za 100 dni na egzaminie maturalnym”.

Radość, serdeczność, wdzięczność i poczucie, że jesteśmy razem – malowały się na twarzach wszystkich uczestników Studniówki 2024 w Mechaniaku.

• Warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?”

• Kolejne ważne wydarzenie kulturowe - 5.01.2024r. w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?” przeprowadzone przez p. dr Małgorzatę Frąckiewicz - doktor nauk humanistycznych, językoznawca polonistyczny, adiunkt w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu w Białymstoku; prof. w WSD w Łomży, członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży oraz członek zarządu ŁTN.

Podczas niezwykle ciekawego spotkania uczniowie mogli poznać etymologię swoich imion i nazwisk, zrozumieć ich kulturowe i społeczne znaczenie. Uzmysłowili sobie, że imię jest  ważnym elementem identyfikacji człowieka i znakiem naszej tożsamości, pozwalającym uchronić się przed unifikacją we współczesnym świecie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że nazwisko, jako dziedziczone określenie człowieka, „znak widomy odrębności ludzkiej” - jest źródłem wiedzy o przodkach, ich pochodzeniu narodowym, przynależności społecznej i środowiskowej, wyznaniu religijnym, wykonywanym zawodzie.

Spotkanie uczniów z dr M. Frąckiewicz stało się podróżą w głąb rodzinnych, osobistych historii i poszukiwaniem nieznanych dotąd, fascynujących elementów tożsamości. Uczniowie z kl. 4P/F oraz 4M z zainteresowaniem i ciekawością w tej podróży wzięli udział.

• Koncert Lata 20-te, lata 30-te

• Za oknem sypie śnieg, świat zasłany bielą - a w auli szkolnej - ogniste tanga, fokstroty, walce śpiewane w manierze wzorującej się na dawnych gwiazdach – Ordonównie, Foggu, Bodo czy Żabczyńskim… Melodie przeniosły słuchaczy w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki, wprowadzając nastrój pogodnej, wzruszającej i nieco nostalgicznej zabawy karnawałowej.

Koncert „Lata 20-te, lata 30-te…” w wykonaniu artystów z ARTE MUZA, odbył się 3 stycznia 2024r., stwarzając uczniom wyjątkową możliwość posłuchania na żywo polskiej muzyki rozrywkowej z dwudziestolecia międzywojennego.

• Dyplom BohaterON włącz historię!

• Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji Fundacji Sensoria  BohaterON w Twojej Szkole 2023, realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię!

Jej celem było upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia.

Na podstawie materiałów otrzymanych od organizatora odbyły się lekcje, których finałem były zdjęcia oraz wpisy na stronie dumnizpowstncow.pl

Dzięki kilkuletniej współpracy z Fundacją, uczniowie pogłębiają wiedzę na temat wybuchu i przebiegu Powstania Warszawskiego oraz osiągają sukcesy w konkursie historycznym „ BohaterON włącz historię!”

• Konkurs historyczny "Solidarność - droga do wolności”

• Sukces uczniów ZSMiO Nr 5 w konkursie historycznym "Solidarność - droga do wolności”.

• Gutowski Paweł z kl.  IV F  zajął 3 miejsce
            • Jakub Plona z kl.  I M otrzymał wyróżnienie

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pogłębiania wiedzy historycznej.