• 600-lecie nadania praw miejskich Łomży

     • 15 VI 2018 roku uczestniczyliśmy w miejskich obchodach 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

      W szkole zaroiło się od rycerzy, dam dworu, mieszczan, mieszczek i ... katów. Nasz szkolny, kolorowy korowód wyruszył powitać książęcą parę ok. godz. 14.00, aby dołączyć do tłumów podążających na Stary Rynek. Na czele naszego pochodu dumnie kroczył rycerz - Paweł Pawłowski, po jego obu stronach asystowali rycerze, niosąc powiewające na wietrze proporce w kolorach Łomży. Damy i mieszczki w towarzystwie mnichów, mieszczan i rycerzy dumnie reprezentowały płeć piękną. Barwny korowód zamykali ubrani na czarno kaci.  Na  Starym Rynku przenieśliśmy się do 1418 roku uczestnicząc w inscenizacji nadania praw miejskich. Mogliśmy podziwiać obozowisko rycerskie i liczne stoiska: cieśli, szewców, szczytników, rymarzy, garncarzy. Plac rozbrzmiewał śpiewem chóru, odbył się sąd książęcy nad kozą, rycerze skrzyżowali miecze i obejrzeliśmy pokazy walk.

      Na Starym Mieście ożył duch przeszłości. Gwar, kolorowe stroje, muzyka wyczarowały atmosferę średniowiecznego miasteczka, w którą wtopiliśmy się w pełni. 

      Serdeczne podziękowania składamy uczniom, którzy reprezentowali Mechaniak w korowodzie historycznym, pani Beacie Borawskiej, koordynującej przygotowania oraz opiekunom młodzieży: pani Jolancie Czaplickiej, Annie Przesław, Małgorzacie Arszułowicz. 

      Przez cały czas towarzyszył nam z aparatem fotograficznym Krystian Wysocki, którego galerię fotografii można podziwiać poniżej.

     • Wybory

     • W miniony piątek  8 czerwca w naszej szkole odbyły się podwójne wybory.

      Pierwsze do Młodzieżowej Rady Miejskiej, drugie zaś do Samorządu Uczniowskiego.

      Frekwencja w wyborach wyniosła 58%, co akurat jest odzwierciedleniem wszelakich wyborów w naszym kraju.

      Najwyższą liczbę głosów w wyborach do SU i MRM uzyskali (wg klejności):

      Patryk Berliński z klasy II E oraz Weronika Tadaj z klasy I F.

      Do Młodzieżowej Rady prócz Patryka i Weroniki dostał się Stasik Karol z klasy II i.

      Gratulujemy wygranej i życzymy owocnej pracy.

       

      Wybory przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy III E: Serafiński Patryk i Mateusz Bikowski oraz Konrad Cwalina, Krystian Czarnecki i Adrian Gietek z klasy I i.

      Opiekunami uczniów są: Rafał Marcin Bućkowski oraz Kamil Parol

    • Akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam"
     • Akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam"

     • 8 czerwca 2018 r.o godzinie 10.00  rozpocznie się ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam". Wszystkich nauczycieli i uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Spotkanie rozpocznie p.Dyrektor Ewa Fronc-Romaniuk. Następnie będziemy czytać przyniesione ze sobą książki oraz fragmenty legendy łomżyńskiej: "O jeleniu, który wskoczył do łomżyńskiego herbu".

      Zapraszamy nauczycieli i uczniów do zejścia przed budynek szkoły w dniu 8 czerwca o godzinie 9.50.      

      Nauczyciele bibliotekarze

       

     • Praktyki informatyków i teleinformatyków w Grecji

     • 4 maja 2018 roku rozpoczęliśmy wspaniały pobyt w Grecji, który jest dla nas nie tylko praktyką zawodową, ale również świetną zabawą i czasem integracji oraz poznawania nowej, jakże odmiennej kultury. Grecja przywitała nas nie zbyt przyjazną pogodą, ale mimo wszystko spodobał nam się region Macedonii, w którym znajduje się hotel San Pantaleimon. Piękne widoki zrekompensowały nam długą  podróż autokarem. Już pierwszego dnia po przyjeździe, mieliśmy spotkanie organizacyjne oraz w zakresie BHP i organizacji stanowiska pracy.

      Spędziliśmy ciekawy i bogaty pod względem kulturowym weekend. W sobotę wybraliśmy się do zespołu klasztorno-skalnego Meteory. Wycieczce tej towarzyszyły piękne widoki i duża dawka wiedzy o samej Grecji, jej historii i kulturze. Zanim wjechaliśmy do klasztoru, odwiedziliśmy pracownię ikon prawosławnych, które niekiedy pisze się nawet 3 miesiące!

      W niedzielę natomiast popłynęliśmy w rejs na wyspę Skiatos, na pokładzie statku Capitan Costas. W podróży towarzyszyły nam delfiny i mewy, przyciągnięte przez dźwięki polskiej muzyki, dominującej na statku tego dnia. Po 2 godzinnym rejsie dopłynęliśmy do archipelagu Sporad Północny, zjedliśmy obiad i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. To zdecydowanie jedna z najfajniejszych wycieczek, jakie Grecja może oferować. W środę natomiast wybraliśmy się do malowniczej miejscowości ulokowanej na zboczach Olimpu – Stary Pantalejmon, która ugościła nas pięknymi widokami na Riwierę Olimpijską i degustacją miodu z kasztanów, który okazał się bardzo smaczny.

      W ramach praktyki zawodowej wykonywaliśmy różne zadania w zespołach. Część z nas naprawiała laptopy, które wymagały ponownej konfiguracji, inni tworzyli sieci komputerowe, zarabiając przewody i podłączając je do patch panelu. Jeszcze inna grupa projektowała stronę internetową. Mieliśmy pełne ręce roboty, również w dniach kolejnych, podczas których zmienialiśmy stanowiska pracy, wykonując coraz to nowe zadania. Dzięki wsparciu naszego greckiego mentora, wszystkie obowiązki udało nam się sprawnie wykonać.

      Aktywnie spędzamy czas wolny. Niektórzy pływają w basenie, inni w morzu. Gramy w koszykówkę na boisku nieopodal hotelu, piłkę nożną, piłką siatkową na plaży.

      A już w najbliższy weekend czeka nas kolejna atrakcja, wyjazd do Aten, który mimo dalekiej drogi do pokonania, będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

     • „Nadzieja zawieść nie może…”

     • Dnia 12 maja 2018 roku wolontariusze Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży kolejny już raz włączyli się w akcję „Pola Nadziei” organizowaną  przez Fundację „Pomóż Im”, prowadzącą  Domowe Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.

       

      Tegorocznym mottem kampanii były słowa zawarte w Liście do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może…”. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei , tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitają – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa  na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

     • Właściciel firmy OSMODEL w ZSMiO

     • W dniu 25.04.2018r. właściciel firmy OSMODEL, Dariusz Osiecki na zaproszenie nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Katarzyny Mieczkowskiej odwiedził uczniów klasy 2TG/TTD. PHU OSMODEL s.c. to firma z wieloletnią tradycją, zajmująca się produkcją mebli, ich montażem oraz sprzedażą. Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom potrzeby uczenia się, zdobywania wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Nasz gość podkreślał wartość wykształcenia zawodowego m. in. w zakresie kierunku drzewnego. Zachęcał uczniów do nauki, samodoskonalenia się i rozwijania pasji związanych z przyszłym zawodem, a także zachęcał do podejmowania staży i praktyk zawodowych u przedsiębiorców. Poruszył zagadnienia związane z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej, jak działa przedsiębiorstwo i co decyduje o sukcesie firmy.

      Zaprezentował możliwości inwestowania i działania firmy na lokalnym rynku, które dają szanse na osiągnięcie ekonomicznego sukcesu. Omówił kwestie ekonomiczne, głównie źródła dofinansowania działalności gospodarczej oraz kosztami związanymi z prywatnym przedsięwzięciem. Pan Dariusz Osiecki w bardzo przystępny i przejrzysty sposób wyjaśnił te zagadnienia, zachęcając i inspirując uczniów do planowania swojej przyszłości zawodowej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Za poświęcony czas i udzielanie uczniom szczegółowych odpowiedzi serdecznie dziękujemy.

     • Finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto”

     • 18 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbył się finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto” dla szkół średnich. Konkurs zorganizowany był pod Honorowym Patronatem Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. w ramach obchodów   600 lecia nadania praw miejskich Łomży. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie 7 łomżyńskich szkół średnich, którzy uzyskali najlepsze wyniki    w eliminacjach szkolnych. Byli wśród nich reprezentanci I LO, II LO, III LO oraz Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7, a także gospodarze – ZSTiO Nr 4. W teście finałowym uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii miasta, postaci znanych Łomżan, zabytków, pomników i ważnych wydarzeń z dziejów nadnarwiańskiego grodu.

      Komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Sychowicza, wyłoniła 3 laureatów, wśród których znalazł się uczeń Mechaniaka – Kamil Lipski z klasy I F. Kamil za zajęcie III miejsca otrzymał dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową – głośnik mobilny. Pozostali uczniowie: Patryk  Kamiński – IIIGT, Mateusz  Kleszczewski, i Jakub Konopko – IS uplasowali się w środku stawki 22 finalistów i otrzymali pamiątkowe dyplomy gratulacyjne. Wszystkim naszym uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w konkursie upamiętniającym wielki jubileusz naszego miasta i życzymy aktywnego zaangażowania w podejmowaniu cennych inicjatyw na rzecz Małej Ojczyzny.

     • Mistrzostwa LZS

     • W sobotnie przedpołudnie 21 kwietnia swój kolejny występ w barwach Mechaniaka zaliczyli czołowi tenisiści Łomży: Kamil Baranowski 4TD, Sebastian Suchnicki 4TD i Wiesław Żelachowski 4E oraz Katarzyna Kadyszewska z 2TG.

      Mistrzostwo tegorocznych rozgrywek przygotowanych przez LZS należało do reprezentacji Mechaniaka, która była tego dnia bezkonkurencyjna. Podopieczni pani Elżbiety Mikołajczyk zajęli wszystkie miejsca na podium w kategorii młodzieżowiec. Jedyna reprezentantka Mechaniaka, juniorka Kasia Kadyszewska po stresującym finałowym pojedynku 2:1 w setach wywalczyła pierwsze miejsce i odnotowała swój największy sukces w tym sezonie.       Wielkie podziękowania i ogromne gratulacje naszym zawdnikom.

     • Uczniowie Mechaniaka w Grecji

     • W czwartek 19 kwietnia 2018r. w podróż do Grecji na 2-tygodniowe praktyki zawodowe wyruszyła pierwsza 20-osobowa grupa uczniów MECHANIAKA. Szkoła pozyskała środki finansowe na ten cel z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, tworząc projekt pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy” w ramach Programu Erasmus+.

      Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się pod koniec stycznia bieżącego roku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego i poznali podstawy języka greckiego. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli praktyków, którzy na bieżąco używają języka greckiego, doskonale znają zwyczaje, tradycję i kulturę grecką, pozwoliły zaszczepić w młodych ludziach potrzebę poznania tego niezwykłego kraju. Okazji ku temu będzie wiele, ponieważ dwa tygodnie stażu to nie tylko praca i nauka, ale również atrakcyjny program kulturowy, który obejmuje wycieczki do Salonik i klasztorów w Meteorach. Uczniowie zostaną zakwaterowani w hotelach o wysokich standardach pięknie położonych z widokiem na morze i górę Olimp. Miejsca praktyk usytuowane są w Greckim Regionie Tessala w gminie Leptokaria.

      W sumie do końca września do Grecji wyjedzie 80 uczniów w zawodach: technik informatyk, technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych. Każdej z czterech grup towarzyszyć będzie po dwóch opiekunów, nauczycieli ZSMiO nr 5 w Łomży. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają nasi podróżnicy o godzinie 4.30. Następne zdjęcia, filmy z podróży i praktyk w Grecji znajdziecie na naszej stronie internetowej w kolejnych dniach.

     • Miesiąc Pamięci Narodowej

     • Z okazji 100 lat Niepodległości, 600- lecia nadania praw miejskich Łomży, w kwietniu - Miesiącu Pamięci Narodowej - proponujemy Państwu pokonkursową wystawę fotografii wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu i miasta Łomża oraz przynależących do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość.

      Wystawa eksponuje prace nagrodzone, wyróżnione oraz inne, godne uwagi  ze względu na swoje walory artystyczne.

      Życzymy Państwu wielu pięknych przeżyć i refleksji w obcowaniu z patriotycznymi obrazami, które zostały uchwycone okiem młodych, wrażliwych ludzi.

      Organizatorem  fotograficznego konkursu „Patriotyczne inspiracje” jest Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących  nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.

      Honorowy Patronat Konkursu sprawują:

      1. Prezydent Miasta Łomża
      2. Starosta Łomżyński

      Biblioteka Pedagogiczna w Łomży

     • "Otworzyliśmy serca dla Damiana"

     • "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.

      Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

      Jan Paweł II

       

      W sobotę, 14.04.2018r w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbyła się impreza charytatywna, której celem była   pomoc Damianowi Śliwowskiemu, ucz. kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

      Uczeń w maju 2017 r. uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Przeszedł ciężką operację i obecnie przebywa w ośrodku leczenia i rehabilitacji w Toruniu. Proces leczenia jest bardzo kosztowny, stąd wniknęła potrzeba finansowego wsparcia Damiana. Młodzież z „Mechaniaka”, mieszkańcy Łomży i okolic nie pozostawili chłopca i jego rodziny w potrzebie, organizując i czynnie uczestnicząc w imprezie, podczas której odbyły się:

      • liczne koncerty z udziałem:
       • Kingi Lewiarz i Stowarzyszenia „JA i TY” z Łomży, 
       • wkalistów muzyki Disco Polo – Boryss i SebBoy,
       • zespołu z Ostrołęki - "Biuro Rzeczy Znalezionych",
       • zespołu Rest Crew (Adam Zysk I LO, Szymon Nadolny Ekonomik Łomża, Jakub Guowski, Julia Ramotowska, uczniowie z Mechaniaka: Jakub Tarnacki, Krystian Bajno, Jan Kierklo,
      • występ grupy tanecznej "Gwiazdy" wraz z choreografem z Rumunii panem Mariusen Grancea,
      • BK Step Zumba Juniors
      • pokaz sportów obronnych: karate Kyokushin z udziałem Tomasza i Adam Stachacz, pokaz treningu MMA - Norbert Batagowski i Jakub Przybylski,
      • pokaz treningu bokserskiego - Adrian Oleksiej i Dominik Rogiński
      • pokaz ratownictwa medycznego „Grupy Nadzieja”,
      • diagnostyka pojazdów samochodowych
      • zawody sportowe
      • pokaz treningu piłki nożnej dzieci
      • zaprezentowanie umiejętności Ochotniczej Straży Pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego

      Podczas imprezy były zbierane datki pieniężne, które zostaną przekazane na rehabilitacje Damiana.

      Serdecznie dziękujemy organizatorom imprezy i uczestnikom imprezy.

     • Mechaniak dołączył do Niebieskiego Marszu

     • Mechaniak dołączył do Niebieskiego Marszu zorganizowanego w ramach Światowego Dnia Autyzmu. Organizacji działań do II łomżyńskiego marszu podjęła się pani Elżbieta Mikołajczyk. Razem z uczniami klasy 3S przygotowała niebieskie balony, symbol chorych na autyzm, z którymi w towarzystwie klasy 4TD wyruszyła z placu Kościoła Krzyża Świętego ulicami miasta w oficjalnym‘’Marszu Niebieskich’’. Budująca jest postawa młodego człowieka, który rozumie, że chory potrzebuje nie tylko wsparcia, ale tolerancji i zrozumienia.  Mechaniak odważnie spiera takie akcje!!!

    • Technik elektryk w elektrowni
     • Technik elektryk w elektrowni

     • W dniu 6.04.2018 z inicjatywy nauczyciela przedmiotów zawodowych, Leszka Borkowicza, odbyły się zajęcia wyjazdowe na terenie firmy ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, w których uczestniczyła klasa 3E z opiekunami, Leszkiem Borkowiczem i Kamilem Zalewskim.

      Elektrownia jest jedyną w północno-wschodnim regionie elektrownią systemową, zapewniającą bezpieczne prowadzenie ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Praca jej bloków energetycznych jest niezbędna do utrzymania poziomów napięć w regionie. Elektrownia ta składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. Sumaryczna moc osiągalna wynosi 647 MW, co stanowi niemal 2% mocy systemu elektroenergetycznego kraju. Wytwarzana energia elektryczna jest wyprowadzana na napięciu 220 kV (bloki nr 1 i 2) i 110 kV (blok nr 3).
      W trakcie naszej wizyty mogliśmy obserwować proces wyładunku węgla, remont bloku energetycznego i pracę w nastawni.

      W trakcie zajęć omówiono następujące tematy:
      - historia elektrowni;
      - budowa i działanie elektrowni;
      - struktura paliw;
      - urządzenia ochrony środowiska;
      - produkcja gipsu;
      - plany na przyszłość;

      Zainteresowanych tematem zapraszamy na strony:
      https://www.youtube.com/watch?v=o3GJm9HwXKw
      http://www.energaostroleka.energa-wytwarzanie.pl
      http://elektrowniaostroleka.pl

     • "Drzewiarze" z Mechaniaka - robią budki lęgowe dla ptaków

     • Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Ożywiają w sposób namacalny nasze otoczenie. Nawet w betonowych miastach, można je zaobserwować i z usłyszeć ich śpiew. Niestety jest ich coraz mniej i coraz szybciej znikają.

      Dlaczego tak się dzieje? Miejsca, które jeszcze kilkanaście lat temu były zieloną, otwartą przestrzenią, dziś są w szybkim tempie zabudowywane. Z terenów, na które wprowadzają się ludzie, często wyprowadzają się ptaki. Zamurowywanie i zasłanianie wszelkich dziur i szpar w budynkach, zabudowa coraz większych obszarów, przekształcanie siedlisk, wycinka starych, dziuplastych drzew, plaga wałęsających się kotów. Wszystko to powoduje, że ptaki mają coraz słabsze warunki do rozrodu i wiele z nich nie przystępuje do lęgów. Nie chcemy, aby z miejskiego krajobrazu zniknęły ptasie trele.  Betonowe osiedla i tak są już smutne. Dlatego "Drzewiarze" z Mechaniaka - robią budki lęgowe dla ptaków. Można też przyjąć, że wykonanie i powieszenie budek stanowi rekompensatę dla ptaków za szkody, które te  doznały z ręki człowieka. Ona nam za to odpłacą śpiewem... już za chwilę odwiedzą nas: skowronki, szpaki, kosy, drozdy śpiewaki, rudziki, samice sikor, samice zięb, kopciuszki. W kwietniu wtedy wrócą np. słowiki szare, pleszki, muchołówki. Bliżej maja znów zobaczymy jerzyki (co oznacza też „powrót” ich przysmaku, czyli komarów). Jako ostatnie w maju przyfruną piękne, żółte wilgi, zaganiacze i łozówki – nasi najlepsi śpiewacy, z którymi może równać się tylko słowik.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

  • Jasełka w Mechaniaku 2018
  • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
  • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Zakończenie roku 2017/2018
  • Dzień czytania w Mechaniaku
  • Zakończenie klas 4
  • Dzień Otwarty Szkoły
  • Koła zainteresowań