• Spektakl krakowskiego teatru "Kurtyna" pt. "Ślepy tor"

     • 16.03.2018r. uczniowie ZSMiO obejrzeli spektakl krakowskiego teatru "Kurtyna" pt. "Ślepy tor". Spektakl miał na celu sprowokowanie młodego człowieka, biorącego udział w przedstawieniu, do refleksji nad tym, iż to od niego samego zależy jego los. Życie polega na ciągłym dokonywaniu wyborów, a każda podjęta decyzja niesie ze sobą konsekwencje.

      W inscenizacji poruszony został również problem używek oraz sztucznego komunikowania się. Te dwie rzeczy sprawiają, że nie jesteśmy sobą. Używki psują nasze wzajemne relacje, a internet prowokuje nas do tego, iż udajemy kogoś kim nie jesteśmy.

      "Ślepy tor" to również brak szacunku dla wartości i prawa, brak relacji międzyludzkich w realu,  na rzecz sztucznego komunikowania się w sieci. Po przedstawieniu uczniowie wysłuchali krótkiego posumowania, podczas którego  prowadząca poruszyła problem odpowiedzialności za swoje często nieprzemyślane decyzje, ich konsekwencje dla własnego zdrowia i życia.

      Życzymy przemyślanych, dobrych decyzji życiowych - Pedagodzy

    • Konkurs „Trzeci język obcy na maturze – język matematyki”
     • Konkurs „Trzeci język obcy na maturze – język matematyki”

     • Pomyślisz pewnie, do matury jeszcze daleko… Nawet się nie obejrzysz i już będziesz maturzystą.

      Skoro konkurs matematyczny, będą do rozwiązania zadania.

      Cała trudność polega na tym, że treść zadań będzie w języku angielskim.

      Konkurs odbędzie się w Auli naszej szkoły w dniu 21 marca 2018 r.

      Regulamin konkursu już wkrótce na facebooku ZSMiO.

      Zapraszamy

    • Światowe Dni Wody
     • Światowe Dni Wody

     • Dnia 21 marca 2018 r. w naszej szkole odbędą się obchody Światowego Dnia Wody.

      W związku z tym organizowane będą :

      1. Bieg patrolowy.
      2. Konkurs wiedzy ekologicznej – test.
      3. Konkurs fotograficzny pt. „Natura dla wody”.
      4. Wsparcie Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej poprzez możliwość zakupu gadżetów.

      Za udział w biegu patrolowym oraz konkursie wiedzy ekologicznej i fotograficznym przewidziane są dla wszystkich uczestników dodatkowe punkty z zachowania.

      Ilość miejsc ograniczona!

      Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów i wręczenie nagród odbędzie się 21 marca na auli szkolnej.

      Wszelkich dodatkowych informacji udziela organizator: Monika Fabiszewska.

      Serdecznie zapraszamy!

     • Randka z książką

     • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

      Wisława Szymborska
                       


      8  marca 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się  uroczystość poświęcona książce i czytaniu -  „Randka z książką”. 
      Tego dnia czytelnia zamieniła się w klimatyczną kawiarnię, gdzie można było napić się ciepłej herbaty, zjeść babeczkę, posłuchać romantycznej muzyki, porozmawiać. 
      Z tej okazji czytelnicy odwiedzili nas wyjątkowo licznie, byli w odświętnych strojach, tak jak na randkę przystało.  Jednak w centrum zainteresowania była książka i to właśnie jej poświęciliśmy najwięcej uwagi.
      Każdy z uczniów przybyłych na spotkanie mógł wypożyczyć sobie książkę- niespodziankę, zapakowaną jak prawdziwy prezent. Wiązało się to z tym, że nie wiadomo było, kto jest jej autorem i jaki jest jej tytuł. Dopiero po rozpakowaniu w domu okazywało się, co kryje się pod ozdobnym papierem.  Dodatkowo wśród książek znajdowały się prawdziwe niespodzianki. Można było trafić na słodką bombonierkę zamiast książki.
      Spotkanie z książką było też pretekstem do dyskusji, o tym jakie są walory czytania, jak wygląda stan czytelnictwa Polaków i dlaczego warto pielęgnować w sobie nawyk czytania.

      Do tej rozmowy włączyła się klasa II E, która wysnuła z raportu o stanie czytelnictwa Polaków przygotowanego przez Bibliotekę Narodową , ciekawe wnioski.
      Dodam jeszcze,że w naszą czytelniczą akcję chętnie włączyli się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele – z Dyrekcją naszej szkoły na czele.
      Bardzo dziękujemy, że byliście z nami. Pokazaliście tym, że nie należycie do tej niechlubnej większości, która deklaruje, że niczego nie czyta. Udowodniliście, że wspólnie możemy zrobić coś ciekawego w naszej szkole.
      Szczególne ukłony w kierunku uczniów najbardziej zaangażowanych w organizację naszej „randki”: Tomasza Olszewskiego, Moniki Liżewskiej, Sebastiana Obryckiego, Karola Komorowskiego, Eweliny Tomaszczyk, Tomasza Dęby i Karola Ramotowskiego.

      Z czytelniczym pozdrowieniem 
      Beata Borawska

     • Tenisiści w finale

     • We wtorek 6 lutego w hali sportowej MOSIR w Grajewie tenisiści Mechaniaka startowali w Półfinale Indywidualnych Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym. Wśród reprezentantów szkoły znalazły się: Kadyszewska Katarzyna i Nierwińska Patrycja z klasy 2 TG obok doświadczonych graczy takich jak: Baranowski Kamil 4 TD, Suchnicki  Sebastian 4 TD, Żelechowski Wiesław 4 E i Lendzioszek Piotr 2 E.

      Rywalizacja była bardzo emocjonująca, ze względu na wysoki poziom gry przeciwników. Do finału awansowali: Baranowski Kamil z miejsca 3 i Suchnicki Sebastian z miejsca 5. Zadowolona z postawy podopiecznych Pani Elżbieta Mikołajczyk pogratulowała dobrych wyników i gry fair play podczas półfinałów.

     • Finał VII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika”

     • W Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach w dniu 2 marca odbył się Finał VII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika” pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk .

      W tym etapie – o miano najlepszego matematyka – rywalizowało 42 uczniów z klas trzecich i czwartych techników z 12 szkół województwa podlaskiego.

      W finałowej rywalizacji młodzi matematycy przez 75 minut rozwiązywali 15 niełatwych zadań na każdym poziomie. Po zakończeniu wyznaczonego czasu, w oczekiwaniu na wyniki, uczniowie wzięli udział w turnieju Quarto.

      Drugie miejsce w kategorii klas czwartych zajął uczeń Technikum Mechatronicznego Piotr Kryś zaś piąte miejsce w kategorii klas trzecich uczeń Technikum Mechatronicznego Hubert Więcek..

      Zwycięzcom gratulujemy!

    • Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym
     • Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym

     • Wójt Gminy Piątnica, Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, HEXA Bank Spółdzielczy w Piątnicy zapraszają na Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się 4 marca 2018r na Forcie III w Piątnicy.  Bieg rusza o godzinie 13:00. Dystans to 1963 metry.

    • Komisyjne odliczanie...
     • Komisyjne odliczanie...

     • Dziękujmey Wam, kochani uczniowie za to, że z takim poświęceniem i zaangażowaniem wsparliście akcję.

      1. Bagiński Mateusz 3F
      2. Dęby Tomasz 3F
      3. Filipkowski Adrian 3F
      4. Ptak Łukasz 3F
      5. Ramotowski Karol 3F
      6. Śniadach Przemysław 3F
      7. Berliński Patryk 2E
      8. Kryś Piotr 4M

      Bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom - bez Waszej przychylnej, aktywnej postawy zorganizowanie tej akcji pomocy nie byłoby możliwe w kształcie, w jakim się odbyła.

      1. Ewa Fron - Romaniuk
      2. Alicja Wejroch
      3. Edyta Dziekońska
      4. Sylwia Kalicka
      5. Jolanta Czaplicka
     • Wykład Kajetana Rajskiego

     • 27 lutego 2018r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbył się wykład Kajetana Rajskiego poświęcony historii powojennego podziemia niepodległościowego. Wzięła w nim udział duża grupa uczniów naszej szkoły.

      Spotkanie rozpoczął Dyrektor Jacek Kocoń przedstawiając sylwetkę gościa, redaktora naczelnego Kwartalnika „Wyklęci” oraz autora bestsellera na rynku książki historycznej – dwutomowego cyklu „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

      Kajetan Rajski w ciekawy sposób przedstawił uczniom historię Żołnierzy Wyklętych. Wyjaśnił, skąd pochodzili, dlaczego nazywamy ich Wyklętymi i dlaczego, mimo zakończenia II wojny światowej, nie złożyli broni i  walczyli dalej. Prelegent opowiedział również o metodach walki z Wyklętymi, które były stosowane przez władze komunistyczne.

      Kajetan Rajski (ur. 1994) jest studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, a także publicystą i działaczem społecznym. Poza tematami związanymi z historią, zajmuje się problematyką religijną i teologiczną.

     • Turniej charytatywny zakończony sukcesem

     • W piątek 23 lutego społeczność naszej szkoły udowodniła, że silne jest w niej poczucie solidarności i chęć pomocy potrzebującym. A było to naturalne, gdyż tym razem potrzebującym pomocy okazał się nasz uczeń Damian Śliwowski, który w ubiegłym roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi komunikacyjnemu. Dlatego postanowiliśmy, że tego dnia postaramy się poruszyć dla niego jak najwięcej serc. 

      Zorganizowaliśmy charytatywny turniej piłki nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Łomża w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży. W turnieju - oprócz drużyny naszej szkoły - wzięły udział reprezentacje Urzędu Miasta Łomża, Starostwa Powiatowego w Łomży, II Liceum Ogólnokształcącego, a także drużyna PWSiP, WETY i Młodzieżowej Rady Miasta. Wpisowe turnieju zostało w całości przekazane na potrzeby Damiana.

      Sam turniej nie był jednak jedyną charytatywną atrakcją, gdyż fundusze były zbierane również poprzez sprzedaż gadżetów z Mechaniaka, a także dzięki sprzedaży ciast. Odbyła się też licytacja cennych przedmiotów, przede wszystkim unikalny motocykl CZ 175 z 1961 roku przekazany przez naszą szkołę. Na licytacji można też było zakupić koszulkę Rafała Boguskiego, płytę z autografem Zenona Martyniuka, a nawet pejzaż fotograficzny wykonany przez Pana Dyrektora Jacka Koconia. Wszystkie licytowane przedmioty znalazły szczęśliwych nabywców.

      Całe wydarzenie okazało się sukcesem, więc nie zamierzamy tym poprzestać. Już w kwietniu zorganizowana zostanie kolejna akcja na rzecz naszego ucznia, która - jesteśmy tego pewni - również zakończy się powodzeniem, a życie Damiana stanie się dzięki niej łatwiejsze.

    • Piłkarski Turniej Charytatywny "Z serca datek - na gadżet"
     • Piłkarski Turniej Charytatywny "Z serca datek - na gadżet"

     • W dzisiejszym świecie nie wszyscy mają równe szanse.

      Niektórzy rodzą się chorzy, innym  się przytrafia choroba, wypadek…. Taką osobą jest nasz kolega – Damian, który uległ poważnemu wypadkowi na motorze. Główną konsekwencją jest uraz czaszkowo-mózgowy, przez który musiał mieć operację kraniektomii odbarczającej.

      Aby mógł wrócić do zdrowia i do nas – konieczna jest długa, trudna, i bardzo kosztowna rehabilitacja.

      Organizujemy i włączamy się w różnorodne formy pomocy na rzecz Damiana.

      Już w piątek – 23 lutego 2018 r. odbędzie się  Turniej Charytatywny o Puchar Prezydenta Miasta. Początek o godz. 10:00 w Hali Sportowej przy SP 9 im. Olimpijczyków Polskich.

      W trakcie Turnieju – zorganizowana zostanie akcja (każdy los wygrywa!), aukcja – (można wylicytować motocykl z ZSMiO) oraz wiele innych atrakcji.

      Cały dochód będzie przekazany na rzecz Damiana Śliwowskiego. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy też, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki, przyjazny. Nie jest bezdusznym miejscem, gdzie rządzi tylko pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.

       

      Pomóc Damianowi można także dokonując wpłaty na konto:

      Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
      Bank BZ WBK
      31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
      Tytułem: “1069 pomoc dla Damiana Śliwowskiego”

       

      wpłaty zagraniczne – foreignpayments to help Damian:
      Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
      PL31109028350000000121731374
      swift code: WBKPPLPP
      Bank Zachodni WBK
      Title: “1069 Help for Damian Sliwowski”


      Aby przekazać 1% podatku dla Damiana:
      należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
      oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “1069 pomoc dla Damiana Śliwowskiego”

     • Informatycy kontra narty

     • Uczniowie klasy 2F wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Mikołajczyk lutowy poniedziałek spędzili na wyciągu narciarskim w Rybnie. W grupie uczestników znalazło się tylko kilku chłopców potrafiących jeździć na nartach. Stanowili oni odrębną podgrupę, która zaraz po przyjeździe udała się na wyciąg i samodzielnie zjeżdżała z góry. Pozostałe osoby tworzyły podgrupę narciarzy amatorów, która szkoliła się pod okiem instruktora, a trzecią grupę stanowili miłośnicy deski snowboardowej, którą zaopiekował się pan Artur Nadolny.

      Najbardziej zadowalała postawa chłopców, którzy mimo wielu upadków, nie poddawali się i próbowali dalej. Pełna dumy wychowawczyni z radością fotografowała uczniów, którzy tego dnia po raz pierwszy założyli narty i zjeżdżali z całej góry. Imponowali też snowboardziści, którzy początkowo mieli problem z utrzymaniem się na desce, a później zadowalająco pokonywali stok. Informatycy odkryli sposób na aktywny wypoczynek w czasie wolnym. Wielu z nich pokonało własne słabości i z entuzjazmem stwierdziło, że jeszcze tam wrócą.

     • Uczniowie Mechaniaka na zawodach pływackich w Parku Wodnym.

     • 18 lutego 2018 roku, w niedzielny poranek toczyły się zmagania pływaków w Parku Wodnym przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego pod nazwą: Otwarte Zawody Pływackie klas gimnazjalnych i szkół średnich 2017/2018 II edycja. Organizator to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży. Zawodnicy rywalizowali  w 4-rech stylach pływackich: dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym. Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły:   

      Dawid Pańczyszyn klasa 2 M

      Michał Bagiński klasa 2 TG

      Dominik Walczyk klasa 2 TTD

      Dawid Pańczyszn, zawodnik z doświadczeniem zajął 3 miejsce w stylu dowolnym i pokonał przeciwników w stylu grzbietowym zdobywając pierwsze miejsce na podium, na którym znalazł się też Michał Bagiński zajmując trzecią lokatę. Wspierani i dopingowani przez panią Elżbietę Mikołajczyk, która opiekowała się młodymi pływakami godnie znosili trudy współzawodnictwa.   Promocja szkoły w środowisku lokalnym wypadła bez zarzutu, za co kierujemy serdeczne podziękowania i gratulacje.                           

    • Jabłka - źródło zdrowia
     • Jabłka - źródło zdrowia

     • Korzystając z oferty pozyskania bezpłatnie owoców dla uczniów ponownie przystąpiliśmy do programu koordynowanego przez Agencję Rynku Rolnego .
      W piątek 09 lutego 2018 r. dotarł do nas pierwszy transport -2 tony przepysznych owoców od państwa Wykowskich z Łomży.

      Akcja "Jabłka w szkole" spotkała się z dużym zainteresowaniem. Co nas bardzo cieszy - gdyż, jak mawiają Anglicy: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci wcale potrzebny. Nasi dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia – rano dla urody, a wieczorem dla dobrego zdrowia. 
       

      Pedagodzy

    • Wyniki rozgrywek o Mistrzostwo Szkoły w Piłce Siatkowej
     • Wyniki rozgrywek o Mistrzostwo Szkoły w Piłce Siatkowej

     • W grudniu  i styczniu rozegrano mecze w ramach Turnieju o Mistrzostwo Szkoły w Piłce Siatkowej. Do rozgrywek zgłosiło się 11 zespołów z 10 klas. Zostały one podzielone na trzy grupy:

      • Gr. I - klasy: 1F, 1I, 1M1, 1M2
      • Gr. II - klasy: 2E, 2F, 2S
      • Gr. III - klasy: 3I, 3zd, 4E, 4S, 4zd

      Do finałów zakwalifikowały się klasy: 1M1, 1M2, 4E, 4S. Rozegrano 33 mecze systemem  każdy z każdym: 18 eliminacyjnych i 15 finałowych. W wyniku często zaciętej rywalizacji  zwyciężyła klasa 4S, drugie miejsce zajęła klasa 4E, trzecie 2E.

      Tym samym Puchar i Tytuł Mistrza Szkoły w Piłce Siatkowej, w tym roku wywalczyła klasa 4S w składzie: Kłosiński Przemek, Nowociński Karol, Szymański Mateusz, Bałazy Rafał, Raś Bartosz, Wiski Kamil.Za drugie i trzecie miejsce klasy: 4E i 2E otrzymują dyplomy.

      Turniej zorganizowała p. Hanna Żelechowska we współpracy z innymi nauczycielami wychowania fizycznego, oraz z pomocą uczennicy klasy 1F Weroniki Tadaj. 

      Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom rozgrywek dziękujemy za sportową walkę.

    • Nasza nowa strona!
     • Nasza nowa strona!

     • Strona WWW naszej szkoły jest już dostępna w Internecie! Znajdziesz tu wiele pożytecznych i interesujących informacji - aktualności z życia szkoły, plan lekcji, szkolny album zdjęciowy i wiele więcej.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

  • Jasełka szkolne
  • Podsumowanie Dnia Życzliwości
  • 11 Listopada – obchody Święta Niepodległości
  • Pielgrzymka klas maturalnych
  • Dzień Edukacji Narodowej 2019
  • Dzień Otwarty Mechaniaka 2019
  • Jasełka w Mechaniaku 2018
  • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
  • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Zakończenie roku 2017/2018
  • Dzień czytania w Mechaniaku