• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. o godz. 9.00 na placu przed szkołą.

      Uczniowie klas pierwszych spotykają się z wychowawcą  klasy o godz. 8.45 w salach:

      Kl. I E  (technik elektryk) wych. Dorota Bagińska s.215

      Kl. I F  (technik informatyk) wych. Ewa Dziedzicka – Twardowska s. 214

      Kl. I i  (technik informatyk) wych. Dariusz Śliwecki s. 216

      Kl. I M (technik mechatronik) wych. Irena Cieciórska s. 306

      Kl. I S  (technik pojazdów samochodowych) wych. Artur Nadolny s. 225

      Kl. I TG/P (technik geodeta/ technik mechatronik) wych. Iwona Zakrzewska s. 229

      Kl. I BKD (kierowca mechanik/ elektromechanik pojazdów samochodowych) wych. Robert Karwowski s. 119

      Pozostali uczniowie spotykają się z wychowawcami po rozpoczęciu roku szkolnego:

       

      Klasy drugie

      2E 142

      2F 318

      2I 308

      2M 130

      2S 118

      2GT 237

       

      Klasy trzecie

      3E 234

      3F 230

      3I 217

      3M 138

      3S 317

      3TP 233

      3TG/TTD 310

       

      Klasy czwarte

      4E 134

      4F 117

      4I 314

      4M 319

      4S 133

      4GT 136

      4TG/ /TTD/ TOŚ 201

       

      Branżow Szkoła I stopnia

      2bk 143

      2bs 311

       

      Zasadnicza Szkoła Zawodowa

      3zd 315

      3zs 227

       

     • Egzaminy poprawkowe

     • Egzaminy poprawkowe:

      • 27 sierpnia 2018 r. - przedmioty zawodowe, pracownie
      • 28 sierpnia 2018 r. - język polski, język angielski, fizyka, matematyka kl. 3 S, 1 bk, 1 bs, 2 zd, 2 zs
      • 29 sierpnia 2018 r. - matematyka – pozostałe klasy

      Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 8.00

     • 1 sierpnia - akcji BohaterON czyli napisz do powstańca

     • 1 sierpnia rozpocznie się trzecia edycja akcji BohaterON, której organizatorzy zachęcają do wysyłania kartek pocztowych do powstańców warszawskich. W minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano ponad 215 tysięcy pocztówek.

      BohaterON to kampania, dzięki której każdy może oddać indywidualny hołd tym, którzy walczyli o nasza wspólną wolność - powstańcom warszawskim. W minionych latach do uczestników walk o stolicę wysłano ok. 215 tys. kartek i listów.

      Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Akcja trwa od 1 sierpnia do 2 października – dnia, w którym przed 74 laty zakończyło się Powstanie Warszawskie. 

      W naszej szkole udało się zorganizować akcję już w czerwcu tak by w trakcie wakacji jej nie przegapić.

      Uczniowie klas I i II pisali kartki na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie.

     • Uczniowie klas I

     • Prosimy o wpłatę na strój gimnastyczny do 25 lipca 2018 oraz o  jak najszybsze uzupełnienie dokumentów o zaświadczenie lekarskie z Poradni Medycyny Pracy.

     • Uwaga!!! Uczniowie klas pierwszych

     • Uczniowie klas pierwszych w r. szk. 2018/2019 prosimy o wpłatę 69 zł na strój sportowy, obowiązujący na lekcjach wychowania fizycznego przez cały okres nauki oraz podanie rozmiaru: S, M, L, XL, XXL w sekretariacie szkoły od  dnia 11 lipca 2018 r.

     • 600-lecie nadania praw miejskich Łomży

     • 15 VI 2018 roku uczestniczyliśmy w miejskich obchodach 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

      W szkole zaroiło się od rycerzy, dam dworu, mieszczan, mieszczek i ... katów. Nasz szkolny, kolorowy korowód wyruszył powitać książęcą parę ok. godz. 14.00, aby dołączyć do tłumów podążających na Stary Rynek. Na czele naszego pochodu dumnie kroczył rycerz - Paweł Pawłowski, po jego obu stronach asystowali rycerze, niosąc powiewające na wietrze proporce w kolorach Łomży. Damy i mieszczki w towarzystwie mnichów, mieszczan i rycerzy dumnie reprezentowały płeć piękną. Barwny korowód zamykali ubrani na czarno kaci.  Na  Starym Rynku przenieśliśmy się do 1418 roku uczestnicząc w inscenizacji nadania praw miejskich. Mogliśmy podziwiać obozowisko rycerskie i liczne stoiska: cieśli, szewców, szczytników, rymarzy, garncarzy. Plac rozbrzmiewał śpiewem chóru, odbył się sąd książęcy nad kozą, rycerze skrzyżowali miecze i obejrzeliśmy pokazy walk.

      Na Starym Mieście ożył duch przeszłości. Gwar, kolorowe stroje, muzyka wyczarowały atmosferę średniowiecznego miasteczka, w którą wtopiliśmy się w pełni. 

      Serdeczne podziękowania składamy uczniom, którzy reprezentowali Mechaniak w korowodzie historycznym, pani Beacie Borawskiej, koordynującej przygotowania oraz opiekunom młodzieży: pani Jolancie Czaplickiej, Annie Przesław, Małgorzacie Arszułowicz. 

      Przez cały czas towarzyszył nam z aparatem fotograficznym Krystian Wysocki, którego galerię fotografii można podziwiać poniżej.

     • Wybory

     • W miniony piątek  8 czerwca w naszej szkole odbyły się podwójne wybory.

      Pierwsze do Młodzieżowej Rady Miejskiej, drugie zaś do Samorządu Uczniowskiego.

      Frekwencja w wyborach wyniosła 58%, co akurat jest odzwierciedleniem wszelakich wyborów w naszym kraju.

      Najwyższą liczbę głosów w wyborach do SU i MRM uzyskali (wg klejności):

      Patryk Berliński z klasy II E oraz Weronika Tadaj z klasy I F.

      Do Młodzieżowej Rady prócz Patryka i Weroniki dostał się Stasik Karol z klasy II i.

      Gratulujemy wygranej i życzymy owocnej pracy.

       

      Wybory przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy III E: Serafiński Patryk i Mateusz Bikowski oraz Konrad Cwalina, Krystian Czarnecki i Adrian Gietek z klasy I i.

      Opiekunami uczniów są: Rafał Marcin Bućkowski oraz Kamil Parol

    • Akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam"
     • Akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam"

     • 8 czerwca 2018 r.o godzinie 10.00  rozpocznie się ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo "Jak nie czytam, jak czytam". Wszystkich nauczycieli i uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Spotkanie rozpocznie p.Dyrektor Ewa Fronc-Romaniuk. Następnie będziemy czytać przyniesione ze sobą książki oraz fragmenty legendy łomżyńskiej: "O jeleniu, który wskoczył do łomżyńskiego herbu".

      Zapraszamy nauczycieli i uczniów do zejścia przed budynek szkoły w dniu 8 czerwca o godzinie 9.50.      

      Nauczyciele bibliotekarze

       

     • Praktyki informatyków i teleinformatyków w Grecji

     • 4 maja 2018 roku rozpoczęliśmy wspaniały pobyt w Grecji, który jest dla nas nie tylko praktyką zawodową, ale również świetną zabawą i czasem integracji oraz poznawania nowej, jakże odmiennej kultury. Grecja przywitała nas nie zbyt przyjazną pogodą, ale mimo wszystko spodobał nam się region Macedonii, w którym znajduje się hotel San Pantaleimon. Piękne widoki zrekompensowały nam długą  podróż autokarem. Już pierwszego dnia po przyjeździe, mieliśmy spotkanie organizacyjne oraz w zakresie BHP i organizacji stanowiska pracy.

      Spędziliśmy ciekawy i bogaty pod względem kulturowym weekend. W sobotę wybraliśmy się do zespołu klasztorno-skalnego Meteory. Wycieczce tej towarzyszyły piękne widoki i duża dawka wiedzy o samej Grecji, jej historii i kulturze. Zanim wjechaliśmy do klasztoru, odwiedziliśmy pracownię ikon prawosławnych, które niekiedy pisze się nawet 3 miesiące!

      W niedzielę natomiast popłynęliśmy w rejs na wyspę Skiatos, na pokładzie statku Capitan Costas. W podróży towarzyszyły nam delfiny i mewy, przyciągnięte przez dźwięki polskiej muzyki, dominującej na statku tego dnia. Po 2 godzinnym rejsie dopłynęliśmy do archipelagu Sporad Północny, zjedliśmy obiad i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. To zdecydowanie jedna z najfajniejszych wycieczek, jakie Grecja może oferować. W środę natomiast wybraliśmy się do malowniczej miejscowości ulokowanej na zboczach Olimpu – Stary Pantalejmon, która ugościła nas pięknymi widokami na Riwierę Olimpijską i degustacją miodu z kasztanów, który okazał się bardzo smaczny.

      W ramach praktyki zawodowej wykonywaliśmy różne zadania w zespołach. Część z nas naprawiała laptopy, które wymagały ponownej konfiguracji, inni tworzyli sieci komputerowe, zarabiając przewody i podłączając je do patch panelu. Jeszcze inna grupa projektowała stronę internetową. Mieliśmy pełne ręce roboty, również w dniach kolejnych, podczas których zmienialiśmy stanowiska pracy, wykonując coraz to nowe zadania. Dzięki wsparciu naszego greckiego mentora, wszystkie obowiązki udało nam się sprawnie wykonać.

      Aktywnie spędzamy czas wolny. Niektórzy pływają w basenie, inni w morzu. Gramy w koszykówkę na boisku nieopodal hotelu, piłkę nożną, piłką siatkową na plaży.

      A już w najbliższy weekend czeka nas kolejna atrakcja, wyjazd do Aten, który mimo dalekiej drogi do pokonania, będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

     • „Nadzieja zawieść nie może…”

     • Dnia 12 maja 2018 roku wolontariusze Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży kolejny już raz włączyli się w akcję „Pola Nadziei” organizowaną  przez Fundację „Pomóż Im”, prowadzącą  Domowe Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.

       

      Tegorocznym mottem kampanii były słowa zawarte w Liście do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może…”. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei , tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitają – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa  na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.

     • Właściciel firmy OSMODEL w ZSMiO

     • W dniu 25.04.2018r. właściciel firmy OSMODEL, Dariusz Osiecki na zaproszenie nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Katarzyny Mieczkowskiej odwiedził uczniów klasy 2TG/TTD. PHU OSMODEL s.c. to firma z wieloletnią tradycją, zajmująca się produkcją mebli, ich montażem oraz sprzedażą. Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom potrzeby uczenia się, zdobywania wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Nasz gość podkreślał wartość wykształcenia zawodowego m. in. w zakresie kierunku drzewnego. Zachęcał uczniów do nauki, samodoskonalenia się i rozwijania pasji związanych z przyszłym zawodem, a także zachęcał do podejmowania staży i praktyk zawodowych u przedsiębiorców. Poruszył zagadnienia związane z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej, jak działa przedsiębiorstwo i co decyduje o sukcesie firmy.

      Zaprezentował możliwości inwestowania i działania firmy na lokalnym rynku, które dają szanse na osiągnięcie ekonomicznego sukcesu. Omówił kwestie ekonomiczne, głównie źródła dofinansowania działalności gospodarczej oraz kosztami związanymi z prywatnym przedsięwzięciem. Pan Dariusz Osiecki w bardzo przystępny i przejrzysty sposób wyjaśnił te zagadnienia, zachęcając i inspirując uczniów do planowania swojej przyszłości zawodowej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Za poświęcony czas i udzielanie uczniom szczegółowych odpowiedzi serdecznie dziękujemy.

     • Finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto”

     • 18 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbył się finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto” dla szkół średnich. Konkurs zorganizowany był pod Honorowym Patronatem Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. w ramach obchodów   600 lecia nadania praw miejskich Łomży. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie 7 łomżyńskich szkół średnich, którzy uzyskali najlepsze wyniki    w eliminacjach szkolnych. Byli wśród nich reprezentanci I LO, II LO, III LO oraz Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7, a także gospodarze – ZSTiO Nr 4. W teście finałowym uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii miasta, postaci znanych Łomżan, zabytków, pomników i ważnych wydarzeń z dziejów nadnarwiańskiego grodu.

      Komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Sychowicza, wyłoniła 3 laureatów, wśród których znalazł się uczeń Mechaniaka – Kamil Lipski z klasy I F. Kamil za zajęcie III miejsca otrzymał dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową – głośnik mobilny. Pozostali uczniowie: Patryk  Kamiński – IIIGT, Mateusz  Kleszczewski, i Jakub Konopko – IS uplasowali się w środku stawki 22 finalistów i otrzymali pamiątkowe dyplomy gratulacyjne. Wszystkim naszym uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w konkursie upamiętniającym wielki jubileusz naszego miasta i życzymy aktywnego zaangażowania w podejmowaniu cennych inicjatyw na rzecz Małej Ojczyzny.

     • Mistrzostwa LZS

     • W sobotnie przedpołudnie 21 kwietnia swój kolejny występ w barwach Mechaniaka zaliczyli czołowi tenisiści Łomży: Kamil Baranowski 4TD, Sebastian Suchnicki 4TD i Wiesław Żelachowski 4E oraz Katarzyna Kadyszewska z 2TG.

      Mistrzostwo tegorocznych rozgrywek przygotowanych przez LZS należało do reprezentacji Mechaniaka, która była tego dnia bezkonkurencyjna. Podopieczni pani Elżbiety Mikołajczyk zajęli wszystkie miejsca na podium w kategorii młodzieżowiec. Jedyna reprezentantka Mechaniaka, juniorka Kasia Kadyszewska po stresującym finałowym pojedynku 2:1 w setach wywalczyła pierwsze miejsce i odnotowała swój największy sukces w tym sezonie.       Wielkie podziękowania i ogromne gratulacje naszym zawdnikom.

     • Uczniowie Mechaniaka w Grecji

     • W czwartek 19 kwietnia 2018r. w podróż do Grecji na 2-tygodniowe praktyki zawodowe wyruszyła pierwsza 20-osobowa grupa uczniów MECHANIAKA. Szkoła pozyskała środki finansowe na ten cel z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, tworząc projekt pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy” w ramach Programu Erasmus+.

      Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się pod koniec stycznia bieżącego roku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego i poznali podstawy języka greckiego. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli praktyków, którzy na bieżąco używają języka greckiego, doskonale znają zwyczaje, tradycję i kulturę grecką, pozwoliły zaszczepić w młodych ludziach potrzebę poznania tego niezwykłego kraju. Okazji ku temu będzie wiele, ponieważ dwa tygodnie stażu to nie tylko praca i nauka, ale również atrakcyjny program kulturowy, który obejmuje wycieczki do Salonik i klasztorów w Meteorach. Uczniowie zostaną zakwaterowani w hotelach o wysokich standardach pięknie położonych z widokiem na morze i górę Olimp. Miejsca praktyk usytuowane są w Greckim Regionie Tessala w gminie Leptokaria.

      W sumie do końca września do Grecji wyjedzie 80 uczniów w zawodach: technik informatyk, technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych. Każdej z czterech grup towarzyszyć będzie po dwóch opiekunów, nauczycieli ZSMiO nr 5 w Łomży. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają nasi podróżnicy o godzinie 4.30. Następne zdjęcia, filmy z podróży i praktyk w Grecji znajdziecie na naszej stronie internetowej w kolejnych dniach.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

  • Jasełka szkolne
  • Podsumowanie Dnia Życzliwości
  • 11 Listopada – obchody Święta Niepodległości
  • Pielgrzymka klas maturalnych
  • Dzień Edukacji Narodowej 2019
  • Dzień Otwarty Mechaniaka 2019
  • Jasełka w Mechaniaku 2018
  • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
  • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Zakończenie roku 2017/2018
  • Dzień czytania w Mechaniaku