• Prelekcja i Konkurs Państwowej Komisji Wyborczej "Wybieram Wybory"

     • 20 lutego w naszej szkole odbył się wykład przygotowując uczniów do ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie wyborczym.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie zgłoszeni do konkursu oraz klasa II E.

      Wszystkie zawiłości prawa wyborczego oraz zbliżających się wyborów wyjaśniła uczniom Pani Ewa Dobrzycka  z Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Łomży.Konkurs "Wybieram Wybory" odbył się dziś o godzinie 12.00.

      Wyniki jeszcze w tym tygodniu.

     • „NIEZŁOMNI”

     • Dnia 26 lutego 2019 r.  w naszej szkole odbyła się  uroczystość związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych- świętem państwowym uchwalonym  przez Sejm RP w 2011 r.

      Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia  w Polsce,  których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie. Rozpoczął ją sugestywny video-klip zespołu Forteca  „Kto dziś upomni się o pamięć ” Potem zabrała głos  pani dyrektor  Ewa Fronc-Romaniuk,  podkreślając, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są nie tylko nauką patriotyzmu , ale także i wartości, którymi należy się kierować w życiu w każdej epoce. Następnie uczniowie  Mateusz Gronostajski i Jakub Kopacz  z klasy 1 GT krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych. Wybrane sylwetki  „Niezłomnych”, w formie prezentacji multimedialnej,  zostały przedstawione  przez  historyka - pana Wiesława Czupryńskiego. Muzyczny zespół szkolny pod kierunkiem pani Sylwii Kalickiej  przygotował i wykonał kilka okolicznościowych piosenek: „Balladę o Rotmistrzu Pileckim” „Biały Krzyż” oraz „Poprzysięgali Rzeczpospolitej”.  Okolicznościowa wystawa fotografii i publikacji zwianych z tematyką uroczystości  została przygotowana pod kierunkiem przez pani Beaty Borawskiej.

     • Ferie w bibliotece

     • Wszystkich uczniów, którzy chcą miło i kreatywnie spędzić czas, zapraszamy w najbliższą środę (tj. 30.01.2019) w godz. 10.00-12.00 do czytelni szkolnej.

      W planie zajęć przewidziane są gry i zabawy planszowe, spotkanie z wierszem Wisławy Szymborskiej oraz warsztaty z robienia pachnących i ekologicznych mydełek. Dla każdego, coś miłego!

      Do zobaczenia!

     • VII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

     • Uczeń naszej szkoły  z klasy 1 GT Mateusz Gronostajski został laureatem VII Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim pt. „Suwerenność to wolność samodecydowania”. Konkurs polegał na napisaniu eseju na zadany temat ( był on napisany pod kierunkiem p. Wiesława Czupryńskiego).

      W dniu 17 stycznia 2019 r. w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala, na której wręczano nagrody i dyplomy wyróżnionym uczestnikom konkursu. Mateusz Gronostajski zajął III miejsce w konkursie. W trakcie uroczystej gali wystąpił m.in. Waldemar Tyszuk  z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiono inscenizację, związaną z Romanem Dmowskim, zatytułowaną „Pogrzeb Wielkiego Kanclerza Narodu”.

       

      Ogólnopolski konkurs promuje patriotyzm wśród młodzieży, popularyzuje i przypomina dorobek intelektualny, jednego z wybitniejszych polskich polityków II RP – Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości (obok m.in.  patrona naszej szkoły - Józefa Piłsudskiego). Organizatorami w/w konkursu była Fundacja Obowiązek Polski oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a jego patronami: JE Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty.

     • Sprzeciw wobec agresji, nienawiści i fali hejtu

     • W dniu 14 stycznia 2019 r. zmarł prezydent Gdańska.
      Jako społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży łączymy się myślami z Rodziną tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, składając szczere wyrazy współczucia.
      Jednocześnie przeraża nas fakt, że w tak wspaniałym dniu jak finał WOŚP zginął człowiek, który niósł pomoc innym ludziom. Dlatego wyrażamy swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, nienawiści i fali hejtu, które są widoczne w społeczeństwie.

     • I Ty zostań Świętym Mikołajem

     • Uczniowie „Mechaniaka” podzielili się radością z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z dziećmi z ogniska TPD. Tradycja mikołajkowej zabawy ma już kilkanaście lat. W szkole odbyła się zbiórka zabawek i pieniędzy na prezenty dla dzieci. Gdy już wszystko było  gotowe, grupa uczniów pod opieką pani Ireny Cieciórskiej udała się do SP2 na mikołajkowe spotkanie z maluchami z osiedlowych ognisk wychowawczych.

      Święty Mikołaj rozdawał prezenty ku wielkiej uciesze dzieci. Każdy kto chciał otrzymać prezent, musiał zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wiersz. Gry, zabawy, radość i śmiech wypełniły wspólny czas noworocznego spotkania uczniów Mechaniaka i dzieci objętych opieką TPD.

     • Stypendia św. Mikołaja

     • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży w 2018 roku przystąpił do ogólnopolskiego programu stypendialnego SOLIDARNI, obecnie noszącego nazwę Stypendia św. Mikołaja, który został stworzony po to, by budować więź między uczniami, szkołami i absolwentami. Celem inicjatywy jest zbiórka pieniędzy na stypendia  dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Absolwenci i społeczność lokalna fundując stypendium w wybranej szkole, dają ich obecnym uczniom niezwykle ważną szansę na dalszą edukację i spełnienie marzeń. Stypendia może ufundować każdy, kto chce pomóc młodym, zdolnym osobom w trudnej sytuacji materialnej. Jednak pieniądze można wpłacać jedynie na szkoły, które zgłosiły się do programu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny .

      Stypendia są przyznawane przez komisje stypendialne utworzone w szkołach. W naszej szkole powołany został koordynator, pani Katarzyna Mieczkowska, do której zadań należy kontakt z Fundacją oraz m. in. zbieranie wniosków i sprawozdań od uczniów. Uczeń musi spełniać określone wymagania - kryteria przyznania stypendium: dochód na osobę w rodzinie, średnia z ocen z roku poprzedzającego przyznanie stypendium, inne osiągnięcia oraz aktywność społeczno-kulturalna.

      W województwie podlaskim do tej pory do programu zgłosiło się 19 szkół.

      W dniach 13-19.12.2018r. odbył się w naszej szkole kiermasz bożonarodzeniowy. Święta Bożego Narodzenia to czas serdeczności, radości oraz okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Inicjatywa ta miła na celu zbiórkę pieniędzy na stypendia dla naszej młodzieży. Zebraliśmy kwotę 730,00zł.

      Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej.  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu kiermaszu.

      Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za ogrom pracy włożony w przygotowanie ozdób choinkowych na kiermasz, za twórcze zaangażowanie i dobroć. Wszystkie te rękodzieła charakteryzowała duża pomysłowość, która niewątpliwie wywodziła się z chęci współpracy i dobrego serca darowanego uzdolnionym i utalentowanym uczniom.


      Odbiorca:
      Fundacja Świętego Mikołaja
      Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno

      Numer konta:

      85 1090 0004 9149 0000 0000 0497

      Tytułem:

      Darowizna na stypendia w szkole
      Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
      18-400 Łomża, ul. Przykoszarowa 22

     • Euroelektra 2018/2019

     • Uczniowie Mechaniaka podczas zmagań II etapu Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra" w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Trzymamy kciuki !!!!

     • Pomagamy…

     • W atmosferze przedświątecznych przygotowań, wielu wrażeń i wzruszeń, które im towarzyszą, pamiętamy o tych, którzy są samotni, cierpią i potrzebują naszej pomocy. Społeczność MECHANIAKA przystąpiła do zbiórki środków czystości niezbędnych do codziennej działalności Łomżyńskiego „Hospicjum”.

      Przekazując zgromadzone produkty, dzielimy się z serca płynącą życzliwością i troską o podopiecznych Hospicjum.

     • Paczka dla Bohatera

     • Paczka dla Bohatera to organizowana już po raz ósmy ogólnopolska bożonarodzeniowa zbiórka żywności. Gromadzone  produkty żywnościowe oraz chemia gospodarcza pozwalają godnie przeżyć święta osobom walczącym kiedyś za wolność kraju.

      Do akcji tej włączyła się również nasza szkoła. Zbiórka zyskała szeroki oddźwięk wśród uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Drzewnych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 jak również nauczycieli i pracowników szkoły.  Logistyczną stroną przedsięwzięcia zajęła się Kompania Szkolna. Dary, , zbierane były w udostępnionym przez szkołę pomieszczeniu, a w piątek wieczorem szybko i sprawnie zapakowane.

      Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Kilkaset produktów, ponad 50 kartek, własnoręcznie wykonane bombki choinkowe i ozdoby świąteczne doręczone będą  najbardziej potrzebującym kombatantom i inwalidom wojennym.

      Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Czas, kiedy można piękne hasła i symbole zamienić w czyn.

     • Maraton Pisania Listów 2018 zakończony.

     • Wydarzenie, odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka .

      Głównym celem Maratonu jest napisanie jak największej ilości listów i innych apeli do władz państw w obronie niesłusznie przetrzymywanych obywateli.

      Wspólnie z Zespołem Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 ,Szkołą Podstawową nr 10 Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości napisaliśmy  1875  listów.

      Podziękowania kierujemy do Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa oraz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

      Za współpracę dziękujemy Dyrekcji i Uczniom: Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6, Szkole Podstawowej nr 10, Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

      Za wsparcie medialne dziękujęmy Radiu Eska Łomża i Radiu Rmfmaxxx

      Razem mamy siłę.

      http://www.wetalomza.pl/aktualnosci/maraton-pisania-listow-w-wecie/

      https://4lomza.pl/index.php?wiad=50880

     • 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

     • 37 lat temu, w nocy z 12/13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku.

      Wielu Polaków pamięta dramatyczne wydarzenia grudnia 1981 roku, jednak dla młodego pokolenia stan wojenny to przed wszystkim historia, którą mogą poznawać z książek, filmów i świadectw czy też z wierszy jednego z naszych uczniów.

      13 GRUDNIA

      Piękny mroźny poranek

      13 grudnia 1981 roku

      Hałas czołgów i łomot do drzwi

      Budzi Polaków z głębokiego snu

       

      Ojców i synów aresztowano

      I wywieziono nie mówiąc gdzie

      Matki i córki w łzach zostawiono

      Z obawą w sercu , co dzieje się

       

      Telefony wciąż głuche są

      Telewizja i radio nie mówią nic

      W tym ciszę przerwał głos generała

      I w eter Polski tak grożnie brzmi

       

      Obywatelki i obywatele z PRL

      Z myślą o wasze bezpieczeństwo

      Wprowadzam stan wojenny na cały kraj

      I godzinę milicyjną na całą noc

       

      Wojsko milicja a także zomo

      Na skrzyżowaniu ulic tkwi

      Wszystkich sprawdzają i legitymują

      Bez przepustki nie przejdzie nikt

       

      W sklepach na pułkach już niema nic

      Żywność na kartki , paliwo na talony

      Państwo decyduje o tym już dziś

      Jak szary obywatel ma żyć       

      GRUDZIEŃ 13

      W sobotę mama do snu dzieci utuliła

      I śpiąca sama się położyła

      Rankiem 13 grudnia zomo ją zbudziło

      Żeby jej męża za zdradę towarzyszy na zesłanie wywieziono

       

      Dzieci się budzą gdzie tata kochany

      Lecz widzą twarz mamy łzami zalaną

      Mama im włącza kogutka z teleranka

      A tam generał obwieszcza wojnę z samego poranka

       

      Obywatele i obywatelki mówię wam

      Kraj mój jest wielki

      Przyjmiemy was z otwartymi ramionami

      Tylko dla władzy się nie stawiamy

       

      Domów i fabryk zomo broniło

      Żeby się dobrze ludziom tam żyło

      Lecz gdy się zbłądziło i władzy sprzeciwiło

      To zomo grzecznie pałą na dobrą drogę nawróciło

       

      Daniel Kojro kl. III ZS

     • Wizyta studentów informatyki PWSiP w klasie IIi

     • W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję gościć przedstawicieli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.

      Sebastian Chrzanowski, opiekun Samorządu Studenckiego i pracownik Uczelni oraz absolwent naszej szkoły Kamil Gawek.

      Goście opowiadali o studiach i pracy w zawodzie technik informatyk.

      Na co zwrócić szczególną uwagę w szkole średniej i co można robić prócz grania w gry komputerowe.

      Kolejnym etapem będzie wizyta na Uczelni oraz odbycie zajęć praktycznych

     • Wystawa 600-lecie miasta Łomży

     • Wystawa  600-lecie miasta Łomży w dokumencie archiwalnym  jest dostępna w naszej szkole w dniach 10-21 grudnia 2018 roku.

      Wystawa została przygotowana z okazji  jubileuszu 600-lecia praw miejskich Łomży.

      Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego pięknego miasta.

       Nauczyciele bibliotekarze

     • Paczka Dla Bohatera

     • W dniach 7-14 grudnia w naszej szkole odbywa się VIII Akcja Bożonarodzeniowa - Paczka Dla Bohatera.

      Zbieramy upominki i produkty świąteczne:  kawa, herbata, miody, SŁODYCZE, czekoladki, dobre jakościowo syropy, soki etc.

      + własnoręcznie wykonane: kartki świąteczne, bombki i ozdoby choinkowe w klimacie patriotycznym.

      Wszystkie artykuły można przynosić do sali 236.

     • Słowem Malowane 2018

     • W dniu 14 listopada rozstrzygnięto 4 edycję ogólnopolskiego konkursu plastycznego Słowem Malowane 2018 pod hasłem "100 x 100 dla Niepodległej". Na konkurs wpłynęło 551 prac z 75 placówek. Uczennica naszej szkoły Katarzyna Kadyszewska otrzymała wyróżnienie w kategorii szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

      Uczennicę do konkursu przygotowała p. D. Kołakowska.

      Gratulujemy!!!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

  • Dzień Edukacji Narodowej 2020
  • Jasełka szkolne
  • Podsumowanie Dnia Życzliwości
  • 11 Listopada – obchody Święta Niepodległości
  • Pielgrzymka klas maturalnych
  • Dzień Edukacji Narodowej 2019
  • Dzień Otwarty Mechaniaka 2019
  • Jasełka w Mechaniaku 2018
  • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
  • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Zakończenie roku 2017/2018