• Mistrzostwa Miasta w Drużynowym Tenisie Stołowym

     • 17 listopada 2018 roku w ZSEiO nr 6 w Łomży odbyły się Mistrzostwa Miasta w Drużynowym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali:

      • Piotr Lendzioszek kl. III E
      • Karol Zaremba kl. I E
      • Adrian Borawski kl. I bk

      Nasza reprezentacja szybko doszła do finału, w którym trafiła na wymagającego przeciwnika z II LO. Mimo ogromnego zaangażowania i wyrównanych pojedynków, przegraliśmy układem setów 3:4. Ostatnie decydujące starcie zakończyło się rywalizacją na przewagi. Zmotywowani i żądni sukcesu przystąpiliśmy do walki o drugie miejsce z drużyną III LO. Tutaj nie pozostawiliśmy złudzeń kto jest lepszy i wygraliśmy 4:1. Dumna pani instruktor Elżbieta Mikołajczyk gratulowała sukcesu swoim podopiecznym, po tym jak odmłodzony skład drużyny o dwóch zawodników z klas pierwszych zaskoczył wysoką formą i świetną postawą na zawodach.

      Jesteśmy wicemistrzami miasta, czyli srebrną drużyną tego turnieju.

     • 100 lat Niepodległości Polski i 97 lat Pana Tadeusza Grabowskiego. Projekt BOHATERON w Mechaniaku.

     • W ramach projektu historycznego BohaterOn naszą szkołę odwiedził Pan Tadeusz Grabowski urodzony w 1921 r. pamięta nie tylko odrodzenie Wolnej i Niepodległej, pamięta również "straszną wojnę" 1939 roku, obronę Wizny i kapitana Raginisa, pamięta okupację niemiecką i rosyjską a także życie w okresie PRL.

      Wszystko to Pan Tadeusz bez problemu odtwarza w swojej pamięci, przy okazji recytując swoje wiersze, śpiewając swoje pieśni i piosenki i jednocześnie wygrywając piękne melodie na własnoręcznie zrobionej mandolinie.

      Na pytanie czy jest patriotyzm odpowiada bardzo krótko - to bycie Polakiem. Nic więcej nie trzeba tutaj dodawać.

      W ramach projektu BohaterOn wysłane zostały pocztówki do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

      Kolejną punktem projektu jest spotkanie z Bohaterem walk i działalności niepodległościowych.

      Uczniowie Mechaniaka nagrali całe spotkanie z Panem Tadeuszem, najciekawszą historię życia naszego Gościa zrekonstruują historycznie.

      Innym sposobem zapisania w pamięci życia i działalności Pana Tadeusza  będzie mini komiks dla dzieci i młodzieży.

      Finałem dzisiejszego spotkania był Dąb Pamięci o imieniu Tadeusz, posadzony na terenie szkoły.

      Spotkanie nie odbyło by się gdyby nie pomoc Pana Józefa Janczewskiego oraz Pana Wojciecha Nitkiewicza z Wizny.

      W organizacji pomagali: Oskar Konichał II i, Aleksy Kowalczyk III TP, Bartosz Niedbała I M, Hubert Ostaszewski II i, Weronika Tadaj II F, Karol Mularczuk IV TG, Piotr Bagiński III M, Sebastian Ostaszewski III TP oraz Bartosz Sokołowski  III E.

      Podziękowania dla Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży.

      Wsparcie medialne: Polskie Radio Białystok, Rmf Maxxx, Radio Eska.

       

      https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/161962

     • Światowy Dzień Życzliwości

     • 21 listopada w ponad 180 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości, którego celem uwrażliwienie na wzajemną życzliwość.

      Czym jest życzliwość? To nie tylko szczerość wobec ludzi, to nie tylko chęć niesienia im pomocy, to nie tylko otwartość na problemy innych ludzi. Życzliwość to również uśmiech, jakim obdarzamy drugą osobę, to ciepłe słowa, jakie do niej kierujemy, to spontaniczna uprzejmość i grzeczność. Życzliwość to szczerość wobec ludzi, to nie tylko chęć niesienia im pomocy, to nie tylko otwartość na problemy innych ludzi. Życzliwość to również uśmiech, jakim obdarzamy drugą osobę, to ciepłe słowa, jakie do niej kierujemy, to spontaniczna uprzejmość i grzeczność. Życzliwość to szczerość wobec ludzi i w rzeczywistości nic nas nie kosztuje. Można powiedzieć, że okazując życzliwość poświadczamy swoje człowieczeństwo i sprawiamy przyjemność drugiej osobie. Bo cóż kosztuje nam przepuszczenie kogoś w drzwiach, ustąpienie miejsca w kolejce czy w autobusie? Cóż kosztuje nas powiedzenie dzień dobry z uśmiechem? Cóż kosztuje nas zrobienie dobrego uczynku? Bycie życzliwym wobec ludzi sprawia, że łatwiej nawiązujemy nowe znajomości, że łatwiej zdobywamy zaufanie innych ludzi. Okazując życzliwość możemy sprawić, że dzień drugiego człowieka, który zmaga się z rozmaitymi problemami, stanie się łatwiejszy do zniesienia. Czy nam również nie robi się przyjemniej, jeśli ktoś zupełnie nieznajomy obdarzy nas uśmiechem?

      Magia życzliwości w ZSMiO...  21. 11. 2018r. :

      1. Tego dnia jesteśmy nad wyraz  życzliwi dla wszystkich wokół :)

      2. W szkole wybieramy najżyczliwszego nauczyciela - w klasach najżyczliwszego    kolegę/ koleżankę

      3. Obdarowujemy innych miłymi życzeniami i słodkim upominkiem -   w szkole i w autobusach miejskich :)

      4. Bierzemy udział w szkolnych konkursach ( życzliwa pocztówka)

      Otwórz się na życzliwość.

    • Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Patriotyczne inspiracje 2018”
     • Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Patriotyczne inspiracje 2018”

     • Jury powołane prze Organizatora, obradujące 7 XI 2018 roku o godz. 12.00, dokonało oceny prac uwzględniając kryteria oceny zawarte w Regulaminie Konkursu, przyznało następujące miejsca i wyróżnienia. Ocena jury jest ostateczna.
      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
      W kategorii szkół podstawowych/gimnazjalnych:

      • I miejsce - Julia Bagińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
      • II miejsce - Karolina Ołodziejska- Szkoła Podstawowa Korycin
      • III miejsce - Kinga Nietupska- Szkoła Podstawowa w Korycinie
      • Wyróżnienie - Emilia Połonowska- Szkoła Podstawowa w Korycinie
      • Wyróżnienie - Martyna Krutul – Szkoła Podstawowa w Korycinie

      W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

      • I miejsce - Kamil Zapert - III Liceum Ogólnokształcące w Łomży
      • II miejsce - Aleksandra Marczak – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
      • III miejsce - Patryk Chętnik- II Liceum Ogólnokształcące w Łomży
      • Wyróżnienie: Aleksandra Szeligowska - II Liceum Ogólnokształcące w Łomży
      • Wyróżnienie: Krystian Wysocki- Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży.

      GRATULUJEMY!

     • Wystawa fotografii w Ratuszu Miejskim

     • W 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz  600-lecie nadania praw miejskich Łomży - proponujemy Państwu pokonkursową wystawę fotografii wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych szkół powiatu i miasta Łomża oraz przynależących do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość.

      Wystawa eksponuje prace nagrodzone, wyróżnione oraz inne, godne uwagi  ze względu na swoje walory artystyczne.

      Życzymy Państwu wiele pięknych przeżyć i refleksji w obcowaniu z patriotycznymi obrazami, które zostały uchwycone okiem młodych, wrażliwych ludzi.

      Organizatorem  fotograficznego konkursu „Patriotyczne inspiracje” jest Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących  nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.

      Honorowy Patronat Konkursu sprawują:

      1. Prezydent Miasta Łomża - Mariusz Chrzanowski
      2. Starosta Łomżyński - Elżbieta Parzych

      Na wystawę fotografii zapraszamy do Ratusza Miejskiego w dniach 12 -16 listopada 2018 roku.

     • 100 lat Niepodległej

     • Obchody Święta Niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu naszej szkoły, która nosi dumne imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poeta Jan Lechoń napisał: "Ludzie tacy, jak Józef Piłsudski nie przychodzą na świat po to, aby zaświecić jak meteor w nocy i zostawić po sobie mrok. Dani są narodom, jako wieczne światło, jako drogowskaz i właśnie za grobem są ich największe zwycięstwa." Imię Patrona zobowiązuje nas do tego, by zgłębiać sens, cenić i szanować tak ważne dla każdego wartości, jak patriotyzm, odpowiedzialność, wolność.

      Różnorodne, ciekawe szkolne przedsięwzięcia towarzyszą każdego roku przygotowaniom do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Nauczyciele organizują szkolne i międzyszkolne konkursy motywujące młodzież do poznawania historii, sylwetki Patrona, służące pogłębianiu uczuć patriotycznych i kształtowaniu tożsamości narodowej. Od wielu lat odbywa się w szkole historyczny konkurs Wiedzy o Patronie, plastyczny konkurs „ Mamy Niepodległą” oraz fotograficzny „Patriotyczne Inspiracje”.  Samorząd Uczniowski wykonuje odświętne dekoracje, uczniowie z zaangażowaniem przygotowują kotyliony, wysyłają kartki z życzeniami i radosnym przesłaniem „Cieszmy się Niepodległą” (wykonane własnoręcznie przez uczniów w ramach projektu na lekcji historii lub otrzymane w ramach współpracy z Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku).

      Audycje okolicznościowe i pieśni patriotyczne emitowane przez szkolny radiowęzeł podkreślają, jak ważna jest nasza pamięć o tych, którzy wywalczyli i tworzyli niepodległość. W cyklu audycji uczniowie przybliżają swoim rówieśnikom sylwetki twórców nowej, wolnej Polski.

      Biblioteka szkolna aktywnie i w wartościowy sposób włącza się również do uroczystych obchodów Święta Patrona Szkoły i Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowywane są konkursy, wystawy okolicznościowe, prezentacje multimedialne, materiały historyczne, literackie, filmowe, które cieszą się zainteresowaniem czytelników.

      Radość ze stu lat Niepodległej zaakcentowaliśmy w tym roku uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego, realizacją projektu „Bohater On” oraz spektakularnym udziałem w Akcji Honorowego Krwiodawstwa, którego efektem jest oddanie 100 donacji krwi przez uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów.

      Uwieńczeniem wielu tak ważnych i różnorodnych działań jest oficjalna szkolna uroczystość. To czas wyjątkowy, podniosły, emanujący niepowtarzalnymi emocjami uczniów, nauczycieli i rodziców. To chwile, kiedy zatrzymujemy się, by wyśpiewać i wyrecytować swój patriotyzm, by wzruszać się i jednoczyć w wolnej ojczyźnie.

      W stulecie niepodległości naszej ojczyzny uroczystość szkolna miała wymiar szczególny, została zainaugurowana słowami Patrona: " Oto ja, Wasz wódz, oto ja, Wasz Naczelnik, pierwszy mam szczęście przywitać swoich podwładnych, przywitać tych, których w bój prowadziłem, przywitać jako żołnierzy wolnej, zjednoczonej Polski."

      Podczas uroczystości młodzież zaprezentowała refleksyjny montaż poetycko-muzyczny zainspirowany słowami Świętego Jana Pawła II. Cześć artystyczna przypomina nam o 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz uczy tego, byśmy „byli mocni mocą wiary, nadziei i miłości”.

      Św. Jan Paweł II oraz Marszałek Józef Piłsudski, w opinii współczesnych Polaków przyczynili się do podtrzymania tradycji narodowej w największym stopniu. Dlatego uczymy się patriotyzmu, wsłuchując się w przesłanie książki „Pamięć i tożsamość ‘’ Karola Wojtyły, w słowa pieśni patriotycznych oraz w strofy poezji:

      „Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech

      Którzy wolność swą zdobyli na obronę-

      Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości

      Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności

      Wolność to diament do oszlifowania.”  ( M. Grechuta)

      Cały Mechaniak żyje radością i dumą w rocznicę 100-lecia Niepodległości!

      Część artystyczną oraz dekoracje pod kierunkiem p. Edyty Dziekońskiej,  p.Sylwii Kalickiej i p.Kamila Piwko  przygotowali uczniowie:

      Katarzyna Chaberek  kl. 1 TG

      Damian Wybraniak   kl. 3 TP

      Micha Rogiński  kl.3 I

      Jakub Tarnacki  kl. 2F

      Jan Jakub Kierklo  kl. 4M

      Jakub Nieciecki  kl. 1 M

      Paweł Pisarski  1 M    zespół muzyczny

      Dawid Kraiński  kl. 2F

      Dawid Pańczyszyn  kl. 3 M

      Michał Grużewski   kl.2 S

      Karol Ramotowski  kl. 4 F

      Tomasz Dęby kl. 4F   recytacje

      Gratulujemy wspaniałego występu, który zachwycił uczestników uroczystości.

                                                                                                             Ewa Fronc-Romaniuk

    • UWAGA
     • UWAGA

     • Zebranie z rodzicami odbędzie się w dniu 13 listopada 2018 r. godz. 16.30

     • Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra"

     • W dniu dzisiejszym uczniowie Mechaniaka po raz kolejny zmierzyli się z zadaniami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra". Do zmagań przystąpiło 8 uczniów technikum elektrycznego z klas trzecich i czwartych.

      Trzymamy kciuki.

     • Odwiedziny i sprzątanie grobów

     • 30.10.2018r uczniowie klasy 3M wraz z nauczycielem Panem Markiem Sobocińskim odwiedzili groby byłych nauczycieli i pracowników ZSMIO nr 5 spoczywających na cmentarzach przy ul. Kopernika i ul. Przykoszarowej. Podtrzymując coroczną tradycję, zapaliliśmy znicze i chwilą zadumy oddaliśmy naszym byłym Nauczycielom należny hołd.  Ponadto zadbaliśmy o grób Pułkownika Jerzego Sawy-Sawickiego, Leona Kaliwody  oraz odwiedziliśmy miejsce pamięci poświęcone Bojownikom o wolność Ojczyzny przy Szosie Zambrowskiej.

      Poniżej obszerna relacja fotograficzna  z wydarzenia.

     • Konkurs Wiedzy o Patronie rozstrzygnięty

     • W dniu 31 października odbył się drugi etap konkursu wiedzy historycznej.

      Specjalnie na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, uczniowie odpowiedzieli na 100 pytań związanych nie tylko z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale również z Ojcami Niepodległości: Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosem i Wojciechem Korfantym.

      Po raz ostatni, niestety i po raz kolejny zwyciężył tegoroczny maturzysta Jakub Tyborowski z klasy IV M, drugie miejsce zajęli exequo Michał Nowacki klasa I F oraz Paweł Kryś klasa II E, trzecie miejsce Alan Darmetko klasa III M.

      Gratulacje dla Najlepszych i nie tylko, ponieważ w konkursie wzięło udział szesnastu uczniów. Zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy historycznej także poza zajęciami w szkole.

      Podziękowania dla nauczycieli za wyrozumiałość w trakcie dwóch etapów konkursu, a szczególne podziękowania za pomoc należą się klasie IV M.

      Konkurs przygotował i przeprowadził Kamil Parol

      W dniu 31 października odbył się drugi etap konkursu wiedzy historycznej.

      Specjalnie na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, uczniowie odpowiedzieli na 100 pytań związanych nie tylko z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale również z Ojcami Niepodległości: Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosem i Wojciechem Korfantym.

      Po raz ostatni, niestety i po raz kolejny zwyciężył tegoroczny maturzysta Jakub Tyborowski z klasy IV M, drugie miejsce zajęli exequo Michał Nowacki klasa I F oraz Paweł Kryś klasa II E, trzecie miejsce Alan Darmetko klasa III M.

      Gratulacje dla Najlepszych i nie tylko, ponieważ w konkursie wzięło udział szesnastu uczniów. Zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy historycznej także poza zajęciami w szkole.

      Podziękowania dla nauczycieli za wyrozumiałość w trakcie dwóch etapów konkursu, a szczególne podziękowania za pomoc należą się klasie IV M.

      Konkurs przygotował i przeprowadził Kamil Parol

     • Konkurs wiedzy o Łomży

     • 26 października odbył się I etap konkursu historycznego "600-lecie Łomży".

      W konkursie udział wzięło 26 sześciu uczniów klas I-III.

      Uczniowie rozwiązywali test na tabletach, a po każdym pytaniu mogli sprawdzić swoje miejsce w rankingu.

      Najlepszymi znawcami historii naszego miasta okazali się:

      Bartosz Niedbała kl. I M,Sebastian Włostowski kla. III M , Kacper Gawrych kl. III E, Paweł Kryś II E oraz Adrian Pawłowski kl. I E.

      Nagrody w konkursie, Monografia Łomży, ufundował Ratusz  natomiast konkurs przeprowadziła firma zewnętrzna.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy historycznej także poza zajęciami w szkole.

    • Konkurs wiedzy o Patronie.
     • Konkurs wiedzy o Patronie.

     • W dniu 3 października odbył się pierwszy etap konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły Marszałku Józefie Piłsudskim.

      W teście wiedzy wzięło udział 25 uczniów z klas I-IV, a do następnego etapu zakwalifikowali się następujący jego uczestnicy:

      1. TYBOROWSKI JAKUB 4M
      2. KAMIŃSKI PATRYK IV GT
      3. DARMETKO ALAN 3M
      4. KRYŚ PAWEŁ II E
      5. JASTRZĘBSKI MIKOŁAJ II F
      6. WŁOSTOWSKI SEBASTIAN 3M
      7. KRUSZEWSKI TOMASZ II E
      8. SAKOWSKI JAKUB II T
      9. KONOPKA PIOTR I F
      10. MROCZKOWSKI MATEUSZ II E
      11. KAMIŃSKI DAMIAN  I S
      12. KOSSAKOWSKI MIKOŁAJ II GT
      13. BAGIŃSKI ADRIAN II G
      14. GĄSIEWSKI ARKADIUSZ I F
      15. NIECIKOWSKI KRYSTIAN I S
      16. NOWACKI MICHAŁ I F
      17. NIEDBAŁA BARTOSZ  I M
      18. GRONOSTAJSKI MATEUSZ I GT

       

      Drugi etap konkursu odbędzie się 31 października na 4 godzinie lekcyjnej w auli szkolnej.

      Informacje na temat wyników, kolejnego etapu, a także wszelkie wątpliwości w tej kwestii można uzyskać w Sali 236.

      Organizatorami konkursu byli nauczyciele historii.

       

    • Uczniowie ZSMiO w firmie MPEC
     • Uczniowie ZSMiO w firmie MPEC

     • W dniu 5.10.2018 z inicjatywy nauczycieli przedmiotów zawodowych, Andrzeja Makowskiego i Leszka Borkowicza, odbyły się zajęcia wyjazdowe na terenie firmy MPEC w Łomży, w których uczestniczyły klasy 3E i 4E.

      Tematyka zajęć:

      • Podstawowe zasady i postępowanie związane z przestrzeganiem warunków BHP i p.poż. na terenie ciepłowni.
      • Informacje o paliwie stosowanym w ciepłowni, systemie podawania do kotłów, procesie spalania i sposobach zagospodarowania odpadów paleniskowych.
      • Nośnik ciepła – jakość wody na cele grzewcze, eksploatacja stacji uzdatniania wody.
      • Kontrola laboratoryjna – zakres analiz, sprzęt do analiz i pokaz pracy wybranego urządzenia.
      • System zarządzania, monitorowania i  kontroli procesami technologicznymi  w  ciepłowni.
      • Maszyny i urządzenia elektryczne - parametry i eksploatacja.

      Podczas tych zajęć uczniowie naszej szkoły byli oprowadzani przez kadrę techniczną firmy MPEC.

      Zainteresowanych tematem zapraszamy na strony:

      https://www.youtube.com/watch?v=KtwrhBNiJ3Y

      https://www.youtube.com/watch?v=5c2TA_fDyOQ

      http://mpec.lom.pl

     • Przedstawiciele Mechaniaka w Młodzieżowej Radzie Miasta.

     • Patryk Berliński, Weronika Tadaj odebrali nominacje na radnych Młodzieżowej Rady Miasta Łomży. Trzeci z młodych radnych Karol Stasiak odbierze nominację po powrocie z praktyk zagranicznych.

      Gratulujemy.

     • Uwaga konkurs!

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji fotograficznego konkursu  "Patriotyczne inspiracje 2018".

      O konkursie:

      1. Uczestnik  przygotowuje 1-3 fotografie spełniające wymogi formalne konkursu (również w wersji elektronicznej).

      2. Zdjęcia mogą być czarno-białe, kolorowe lub w sepii, wywołane na papierze fotograficznym (formatu minimum 18x24).

      3. Do każdej fotografii należy dołączyć kartę informacyjną.

      4. Fotorafie należy składać w bibliotece szkolnej do dnia 31.10.2018 roku.

      Szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu oraz w bibliotece szkolnej.

      Uroczyste wręczenie nagród oraz prezentacja wystawy pokonkursowej nastąpi w Święto Szkoły dnia 9 listopada 2018 roku.

    • Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole!
     • Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole!

     • Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie:

      • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
      • zapewnia emocjonalny rozwój,
      • rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
      • uczy myślenia, poprawia koncentrację;
      • wzmacnia poczucie własnej wartości,
      • poszerza wiedzę ogólną,
      • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,
      • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
      • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
      • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,
      • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

       

      Serdecznie zapraszamy wychowawców, nauczycieli przedmiotów, a przede wszystkim uczniów do udziału w akcji głośnego czytania w naszej szkole.

      Proponujemy, aby 1 października 2018 roku  (poniedziałek) 3 lekcję rozpocząć od głośnego czytania fragmentu " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (przewidzianego na ok. 10 min.). Proponowane fragmenty tekstów są dostępne w bibliotece szkolnej oraz w pokoju nauczycielskim.

     • Wycieczka do MPWiK

     • W dniu 12.09.2018r. uczniowie IV klasy Technikum w zawodzie technik ochrony środowiska w ramach łączenia teorii z praktyką zwiedzali obiekty oczyszczalni ścieków w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o w Łomży.  Młodzież ZSMiO w Łomży od lat czerpie wiedzę oraz umiejętności od praktyków, uczestnicząc w wycieczkach przedmiotowych organizowanych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.

      Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości nabytych na zajęciach z przedmiotów zawodowych oraz pokazanie praktycznego zastosowania specjalistycznych urządzeń. Zakład realizuje zadania z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta Łomża i gmin Piątnica oraz Łomża. Na oczyszczalni stosuje się następujące procesy technologiczne oczyszczania ścieków;

      • mechaniczne usuwanie ze ścieków części stałych, z wykorzystaniem urządzeń; krata rzadka, kraty gęste, pompy, piaskowniki, separator piasku, osadnik wstępny, zbiornik retencyjny wód deszczowych.
      • biologiczne oczyszczanie z wykorzystaniem osadu czynnego do redukcji zanieczyszczeń organicznych z wykorzystaniem reaktorów biologicznych, osadników wtórnych, stacji do napowietrzania ścieków, stacji dozowania preparatu PIX.

      Przeróbka osadów ściekowych polega na ich fermentacji w Wydzielonych Komorach Fermentacyjnych, zagęszczaniu i odwadnianiu w wirówkach. Odwodniony osad jest następnie spalany. Uzyskany podczas fermentacji biogaz, po odsiarczeniu wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni.

      Dziękujemy pani Iwonie Domaszewskiej, kierownikowi laboratorium w MPWiK Łomża, za oprowadzenie i omówienie procesu technologicznego oczyszczania ścieków.

     • Spotkanie z wychowawcami

     • Spotkanie z wychowawcami w dniu 16.09.2018 r. godz. 9.00

      Technikum nr 5

      Klasy pierwsze

      1E 227

      1F 214

      1I 216

      1M 306

      1S 225

      1TG/P  229

      Klasy drugie

      2E 142

      2F 318

      2I 236

      2M 130

      2S 118

      2GT 237

      Klasy trzecie

      3E 234

      3F 230

      3I 217

      3M 138

      3S 317

      3TP 233

      3TG/TTD 310

      Klasy czwarte

      4E 134

      4F 117

      4I 314

      4M 319

      4S 133

      4GT 136

      4TG/TTD/ TOŚ 201

       

      Branżowa Szkoła I stopnia nr 5

      1bkd 119

      2bk 143

      2bs 311

       

      Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5

      3zd 315

      3zs 215

     • Dyplomy zawodowe

     • Uczniowie klasy III ZSZ z roku szkolnego 2017/2018 (wych. Jan Rejmer) proszeni są o odbiór dyplomu zawodowego w sekretariacie szkoły.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

  • Jasełka szkolne
  • Podsumowanie Dnia Życzliwości
  • 11 Listopada – obchody Święta Niepodległości
  • Pielgrzymka klas maturalnych
  • Dzień Edukacji Narodowej 2019
  • Dzień Otwarty Mechaniaka 2019
  • Jasełka w Mechaniaku 2018
  • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
  • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Zakończenie roku 2017/2018
  • Dzień czytania w Mechaniaku