• BEZPIECZNE WAKACJE 2023

     • W poniedziałek 12.06.2023 r. w Naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem grupy ratowniczej „Nadzieja”. Uczniowie mieli możliwość pozyskania wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, niezwykle ważnej umiejętności szczególnie w okresie wakacyjnym. Należy pamiętać o tym, że okres wakacji to moment kiedy młodzi ludzie zapominają o bezpieczeństwie- ryzykowne zachowania, kąpiel w miejscach niestrzeżonych, uśpiona uwaga i zatracone poczucie odpowiedzialności powodują, że to właśnie podczas wakacji dochodzi do tak wielu niebezpiecznych i zupełnie niepotrzebnych zdarzeń… dlatego drodzy uczniowie pamiętajcie o bezpiecznych wakacjach, spędzajcie je miło i przyjemnie ale z głową.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

     • Wycieczka turystyczno-krajoznawczej: Gdańsk - Gdynia

     • W dniach 31 maj – 1 czerwiec 2023r grupa 47 uczniów klas: 2M, 2S, 3 E/TD i 3M wraz z opiekunami: Moniką Fabiszewską, Sylwią Gradowską, Markiem Sobocińskim oraz Dariuszem Śliweckim uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej: Gdańsk - Gdynia.

      Podróż rozpoczęła się o godzinie 5.00. Pierwszy dzień spędziliśmy w Gdyni – zwiedziliśmy ORP „BŁYSKAWICA” oraz Akwarium Gdyńskie, a po obiedzie udaliśmy się do Adventure Park Gdynia, gdzie zostały przygotowane różne atrakcje (m.in. park linowy, paintball, strzelnica). Po dniu pełnym wrażeń zakwaterowaliśmy się w obiekcie B&B Molo Sopot, a po kolacji poszliśmy na spacer na sopockie Molo.

      Drugiego dnia wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Gdańsk: Droga Królewska - Brama Wyżynna, targ Węglowy, Wielka Zbrojownia, Złota Brama, Ratusz, Długi Targ, fontanna Neptuna, Kościół Mariacki, Zielona Brama.

      Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny - to miejsce kultury wielu wymiarów - Sercem muzeum jest wystawa główna - opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy.

      Na koniec pojechaliśmy zwiedzić Westerplatte – miejsce pierwszej bitwy II wojny światowej. Uczniowie zobaczyliśmy tam ruiny koszar, cmentarz Obrońców Westerplatte oraz pomnik Obrońców Wybrzeża.

      O godzinie 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Łomży.

      Były to dla nas niezapomniane przeżycia, pełne wrażeń, a także wzbogacenie wiedzy o Trójmieście i historii Polski.

      MFabiszewska

     • Światowy Dzień Ochrony Środowiska w Mechaniaku

     • Już od rana uczniowie mogli zapoznać się z okolicznościową gazetką szkolną, na której znalazło się aż 40 propozycji „Jak na co dzień dbać o środowisko”.

      Poprzez radiowęzeł poinformowano społeczność szkolną o stanie środowiska w naszym kraju, przytaczając kilka niechlubnych danych statystycznych. Zaapelowano, aby zrewidować swoje codzienne nawyki, pamiętając o tym, że chroniąc środowisko dbamy o swoje zdrowie.

      Zorganizowano też wystawę przedmiotów wykonanych przez uczniów i pracowników naszej szkoły
      w ramach upcyklingu. W ten sposób pokazano, jak można nadać drugie życie pozornie zbędnym rzeczom.

      Na wystawie znalazły się m.in.:

      • wielorazowe woreczki na warzywa i owoce uszyte ze starych firanek przez ucznia kl. 4 S5 Michała Kalskiego,
      • torby z tkaniny na zakupy uszyte przez pracownicę naszej szkoły p. Małgorzata Chętnik,
      • maskotki-króliczki wykonane przez uczniów klas I pod kierunkiem p. Ewy Bielak,
      • ozdoby choinkowe, które wykonała p. Katarzyna Marek,
      • metalowe puszki, które mogą służyć na przykład jako pojemniki na długopisy ozdobione przez
       p. Sylwię Kalicką,
      • wazoniki na kwiaty ze szklanych słoiczków ozdobione dzianiną wykonaną na szydełku przez p. Marię Jurkiewicz,
      • plastikowe wiaderka służące jako doniczki do kwiatów – propozycję tę przedstawiła p. Bożena Banach
      • świecznik, do którego uczeń kl. 4 I5 Michał Zaręba wykorzystał m.in. mały słowiczek i widelec.

      Wszystkim wymienionym wyżej osobom serdecznie dziękujemy za wykonanie i udostępnienie eksponatów na wystawę.

      Osoby nagrodzone w ramach konkursu  „Dajemy drugie życie pozornie zbędnym rzeczom!”:

      I m. – p. Małgorzata Chętnik

      II m. - Michał Kalski z kl. 4 S5

      III m. – Parzych Michał z kl. 1 P

      Ponadto odbyły się: Konkurs plastyczny na plakat promujący ekologiczne zachowania i Konkurs wiedzy na temat negatywnego wpływu człowieka na środowisko oraz sposobów ograniczenia jego skutków.

      Laureaci konkursu plastycznego:

      I m. – Mystkowska Zuzanna z kl. 1 P

      II m. – Łażewska Karolina z kl. 2 TG

      III m. – Wolanowski Dawid z kl. II I

       

      Laureaci konkursu wiedzy o ochronie środowiska:

      I miejsce - Szymański Kacper  z kl. 4 S5

      II miejsce - Napiórkowski Mateusz  z kl. 4 M5

      II miejsce – Kadyszewski Adam z kl. 3 F

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów, a laureatom gratulujemy.

      Kulminacją obchodów było posadzenie drzewek w otoczeniu szkoły. Dokonał tego dyrektor p. Jacek Kocoń oraz p. Bożena Banach wraz z uczniami klasy 1 M. Drzewka podarował p. Janusz Gietek.  Przebieg tego przedsięwzięcia sfilmowali uczniowie z kl. 3 F Bartosz Narewski i Mateusz Włodkowski

      Wszystkie wydarzenia, które odbyły się  w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska udokumentował na zdjęciach uczeń klasy 3 F Mateusz Mioduszewski – znajdują się one w galerii.

      Wszystkim osobom, które pomogły nam w organizacji tego Dnia dziękujemy.

                                                                                                                                       Bożena Banach

      Maria Jurkiewicz

    • 5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska
     • 5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska

     • Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony podczas Konferencji Sztokholmskiej
      w 1972 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest on obchodzony w ponad 100 krajach.

      W naszej szkole postanowiliśmy go uczcić, organizując różne konkursy oraz podejmując działania, które w konkretny sposób mogą wpłynąć na poprawę stanu środowiska.

      1. W celu podniesienia świadomości ekologicznej uczniów przeprowadzone będą następujące  konkursy:

      Plakaty mogą być wykonane różnymi technikami plastycznymi. Tematyka może dotyczyć, np.  segregacji odpadów, ekologicznych środków transportu, racjonalnego gospodarowania wodą, odzysku surowców wtórnych, itp. Format plakatu - minimum A3. W ocenie prac pod uwagę brane będą: estetyka wykonania pracy, zgodność z tematem i jego ciekawe ujęcie. Plakaty najpóźniej należy przekazać do 5 czerwca p. Bożenie Banach.

      • Konkurs wiedzy na temat negatywnego wpływu człowieka na środowisko oraz sposobów ograniczenia jego skutków.

      Konkurs odbędzie się 5 czerwca w auli szkolnej na 4 godzinie lekcyjnej. Osoby chętne do udziału
      w konkursie proszone są o zgłoszenie tego faktu p. Marii Jurkiewicz do dnia 1 czerwca.

      • Konkurs „Dajemy drugie życie pozornie zbędnym rzeczom!”

      Wiele rzeczy wyrzucamy, a możemy je jeszcze w jakiś sposób wykorzystać z pożytkiem dla środowiska. Na przykład można uszyć ze starych firanek wielorazowe woreczki na warzywa, albo zrobić zabawkę czy jakąś dekorację do mieszkania, wykorzystując słoiki, wytłaczanki po jajkach, rolki po papierze toaletowym, kubeczki po jogurtach, folię bąbelkową, metalowe puszki, stary karton czy resztki ubrań. Zatem w ramach konkursu należy wykonać coś ciekawego z czegoś pozornie zbędnego.

      To ekologiczne dzieło należy przynieść do szkoły 5. czerwca.  Wszystkie dostarczone rzeczy zostaną wyeksponowane na okolicznościowej wystawie. Najciekawsze pomysły będą nagrodzone.

       

      Zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu kierujemy nie tylko do uczniów, ale także do wszystkich pracowników szkoły.

       

      Każdy uczeń biorący udział w konkursie lub konkursach otrzyma punkty dodatnie
      z zachowania oraz wystawiona zostanie z geografii ocena bardzo dobra za aktywność. Natomiast laureaci poszczególnych konkursów otrzymają ciekawe nagrody rzeczowe.

       

      1. W ramach obchodów Dnia Ochrony Środowiska postanowiliśmy też uszyć ze starych firanek wielorazowe woreczki na warzywa i owoce oraz torby na zakupy, które będą rozdawane uczniom i pracownikom naszej szkoły.
      2. Kulminacją obchodów będzie posadzenie drzewka w otoczeniu szkoły.

       

      Pamiętaj: Na ochronie środowiska, Twoje zdrowie zyska

       

      Organizatorki obchodów:

      Bożena Banach

      Maria Jurkiewicz

     • Turniej piłki nożnej

     • Trwają eliminację do finałów Turnieju piłki nożnej MECHANIAK. Zawodnicy ze wszystkich klas walczą o tytuł najlepszej drużyny w całej szkole.

     • Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”

     • To temat wystawy, którą 21 IV 2023 roku odwiedziła klasa 4I5 T5 w  Bibliotece Pedagogicznej CEN  w Łomży.

      Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Władysława Bartoszewskiego. Omówiona została jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.

      Jak mówi kurator wystawy Marcin Barcz: „To opowieść o najnowszej historii. Znajdują w niej odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei, splecione ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku. Niesie także uniwersalne przesłanie: opowiada o oporze przepełnionego duchem wolności człowieka wobec wszelkich form ucisku i obojętności w obliczu zła. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na gotowość do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doświadczonego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie”.

      Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
      Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” w Bibliotece Pedagogicznej wpisuje się w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

     • II miejsce w Polsce na Olipmiadzie Gier IPN w Warszawie

     • W dniach 12-16 kwietnia nasi uczniowie grali w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Gier Planszowych na Stadionie Narodowym. Patryk Szenk, Mateusz Maszkowski obaj klasa II M oraz Piotr Szymański z klasy II P zdobyli II miejsce w Grze Gwiaździsta Eskadra.

      Finały rozgrywane były na Stadionie Narodowym, na którym odbywał się Kongres Pamięci Narodowej.

      Każdego dnia po rywalizacji zorganizowany był czas wolny i wycieczki edukacyjne. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Polin, a w kolejnym Muzeum Józefa Piłsudskiego w  Sulejówku.

      Finał i galę  wręczenia  nagród i dyplomów otworzył prezes IPN Karol Nawrocki.

      Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału innych pasjonatów historii oraz gier planszowych

    • Barbara Oleksy (Śliwińska)
     • Barbara Oleksy (Śliwińska)

     • Pani Barbara Oleksy (Śliwińska), nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w latach 1968-1995, zmarła po długiej chorobie.  Z głębokim żalem żegnamy długoletnią Nauczycielkę i Wychowawczynię wielu pokoleń uczniów.

                                                                                                               Dyrektor Jacek Kocoń

                                                                                                                 Rada Pedagogiczna

                                                                                                               I cała społeczność uczniowska

     • ENERGETYK 2023

     • Drużyna ZSMiO w składzie Daniel Konarzewski i Kacper Komorowski kolejny raz w finale konkursu ENERGETYK 2023. Trzymamy kciuki !!!

      AKTUALIZACJA!!!

      Drużyna zajęła I miejsce. Jeszcze raz gratulujemy!!

     • 6 miejsce w Ogólnpolskim Konkursie Historycznym.

     • 20 marca odbył się finał Konkursu "Marszałek Józef Piłsudski". Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza 20 pytań testowych rozwiązywanych indywidualnie, a następnie po krótkiej przerwie  10 min na pytania otwarte.

      W konkursie brało udział 17 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Tak jak w poprzednim etapie, chłopakom zabrakło 1 punktu do zdobycia tytułu Laureata. Damian Patalan 4f i Damian Szymański 4 s zajęli ostatecznie 6 miejsce.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • 21 MARCA WYJŚCIE INTEGRACYJNE NA FORTY

     • Pierwszy dzień wiosny klasy: 1i, 1s, 2i, 3etd spędziły na integracji w Piątnicy na forcie III.

      Zaplanowany został wspólny wyjazd na którym uczniowie zwiedzili Fort III. Pan Ludwik Zalewski bardzo ciekawie przedstawił historię Łomży, Piątnicy i fortyfikacji. Następnie młodzież strzelała do tarczy z karabinka sportowego. Mieli również szczęście zobaczyć, w treningu, Dawida Chojnowskiego z Wygody Mistrza Świata juniorów z 2022 roku w strzelaniu dynamicznym. Na koniec wyjazdu zaplanowane było ognisko.

     • MECHANIAK + GROBLA JEDNACZEWSKA = OPERACJA CZYSTA RZEKA

     • PO RAZ 5 W POLSCE I PO RAZ 2 W MECHANIAKU

      W trzy godziny 25 worków śmieci na Grobli Jednaczewskiej uzbierała klasa 1 i.

      To trochę więcej niż w zeszłym roku i nie wiadomo czy się cieszyć z tego wyniku czy racze ubolewać, że coraz więcej tego mamy do zbierania. W tym roku, tak jak i w poprzednim dominowały puste butelki i puszki po alkoholu. Zdarzyły się również opony!!! nawet komplet + jedno w zapasie. Dodatkowo gdyby ktoś się nudził to jeszcze google na xboxa. Jedna rodzina postawiła pozbyć się wszystkich za małych i zużytych butów, od kapci mamy po kalosze dwójki dzieci oraz trochę większych taty. Nota bene zimowe trapery też zapakowane z garaży, kable , gniazdka i kontakty do światła również znalazły się w tym samym worku. Płyty cd z filmami i muzyką mp3  "jakiegoś" Michała ;) spodnie spodenki i piękne palto na wiosnę też się znalazło.

      Łącznie ponad 20 worków przeróżnych śmieci ale to nie wszystko ponieważ w oddali do głównej ścieżki jest jeszcze sporo do uprzątnięcia więc spokojnie planujemy  jeszcze jedną akcję... chyba nawet w tym roku.

      23 kwietnia akcję przeprowadzają Morsy Łomża do których z miłą chęcią się Mechaniak przyłączy.

      WIĘCEJ INFO ZNAJDZIECIE TUTAJ

      https://www.facebook.com/operacjarzeka

      https://operacjarzeka.pl/

     • Festyn Szkół Zawodowych

     • Dnia 22 marca 2023r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 9 w Łomży odbył się, zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 2, Festyn Szkół Zawodowych.
      Podczas Festynu Szkół Zawodowych swoje propozycje edukacyjne zaprezentowało 18 szkół i burs z Łomży i Marianowa.
      Swoją ofertę zaprezentował również Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży, popularny "Mechaniak". Na naszym stoisku można było porozmawiać z uczniami, obejrzeć prace, otrzymać ulotki. Zaprezentowaliśmy bogaty wybór kierunków.

      Doradca zawodowy
      Katarzyna Mieczkowska 

     • Wycieczka do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

     • Pierwszy Dzień Wiosny- potoczne zwany DNIEM WAGAROWICZA maturzyści klasy 4S4/4TG4 spędzili bardzo twórczo i patriotycznie.

      Wycieczka rozpoczęła się od Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Nowy piękny, okazały  gmach zachęca do obejrzenia i pochylenia się nad historią. Na początku obejrzeliśmy film INKA. Nawet dorośli mężczyźni, ocierali łzy ze wzruszenia. Uczniowie mogli dotykać eksponatów np. trzymać broń w ręku używaną przez Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie. Na wartość jego przekazu,  niewątpliwie  ma wpływ fakt, że muzeum  tworzył od podstaw, a ponadto jest żołnierzem. Wspólne zdjęcie pod pomnikiem Mieczysława Dziemieszkiewicza PS.RÓJ, urodzonego w Zagrobach, niedaleko Łomży.

      Organizatorzy wycieczki przewidzieli cos dla ducha i cos dla ciała. Gra w paintball była ekscytująca, pochłonęła dużo energii i dostarczyła mnóstwo relaksu.   

                                                                                                                                  Bożena Banach

     • Historyczny wykład o "Żołnierzach Wyklętych" w dniu 16.03.2023

     • W ramach współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Pan  Paweł Murawski, przeprowadził wykład z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych. 

      Po krótkiej prelekcji dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego młodzież zapoznała się z prezentacją sylwetek poszczególnych osób związanych z podziemiem niepodległościowym.

      W wykładzie uczestniczyły następujące klasy : Kl. 4 S/TG, 2P, 4M t5, 3M, 1M, 1P, 1I, 4F i 3s

      Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

     • Nasi uczniowie w projekcie historyczno-wojskowym "W służbie Ojczyźnie"

     • Projekt "W służbie Ojczyźnie" jest organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na udziale w cyklu zajęć edukacyjnych prowadzonych przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, drugi etap to jednodniowe zajęcia wojskowe w Białymstoku.

      W projekcie biorą udział następujący uczniowie: Jakubiak Hubert I bs, Dominik Postół II i, Bruliński Jan i Jankowski Łukasz I e, Walczyk Gabriel, Tyborowski Filip, Miłosz Owsianko IV e/f, Bartosz Gąska i Arkadiusz Podbielski 3 e, Szymański Piotr II p, Wiktor Wysocki, Kacper Krakowiecki i Jakub Kalinowski III s.

      Zajęcia edukacyjne odbyły się dziś w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku . Wykład przeprowadził specjalista IPN Pan Marek Gajewski, który dotyczył zagadnień Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921.  Po przeprowadzonym wykładzie odbyły się warsztaty pod okiem Pani Marzeny Zieziuli. W czerwcu odbędą się całodniowe zajęcia wojskowe połączone z zakończeniem projektu edukacyjnego.

      Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Białystok.

      Opiekunami uczniów są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie

     • Zwyczaje żywieniowe w Niemczech

     • Poznajemy zwyczaje kulinarne swoich geograficznych sąsiadów na lekcji języka niemieckiego. Uczenie się potraw i posiłków wcale nie musi być nudne, dlatego uczniowie klasy 2M stwierdzili, że najskuteczniej formą nauki nowego słownictwa, będzie konsumowanie jednego z niemieckich przysmaków. Kartoffelsalat to coś, czego mechatronicy mogli spróbować podczas lekcji.  

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • Michał Niedźwiecki - administrator strony
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
   • 718 14 59 880
   • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Logowanie