• Życzenia świąteczne - Nauczyciele bibliotekarze

          • Z okazji

            Świąt Bożego Narodzenia

            życzymy Wszystkim Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom

            aby w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ze względu na pandemię,

            nauczanie i uczenie się pozostało pasją i niosło ze sobą radość

            ze wspólnego odkrywania świata, kultury i nauki.

            Natomiast zbliżające się Święta,

            niech będą chwilą wytchnienia, w której znajdziecie czas na czytanie.

            Życzymy, by pod Waszą choinką

            znalazł się najpiękniejszy prezent: miłość od najbliższych,

            którą będziecie mogli podzielić się z innymi.

             

                Nauczyciele bibliotekarze

          • Zwolnieni z Teorii

          • Mamy przyjemność poinformować, że uczeń z naszej szkoły, Rafał Rybicki, przeszedł do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

            Serdecznie gratulujemy innowacyjnego podejścia oraz wspierania uczniów przez nauczycieli w rozwijaniu kompetencji przyszłości.

          • Wzrok a praca przed komputerem

          • Coraz częściej mówi się i pisze o Syndromie Widzenia Komputerowego, określanego w skrócie jako CVS (Computer Vision Syndrome). Dolegliwość  określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze. Na CSV narażonych jest 75% osób, które spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny dziennie. Tego rodzaju praca wpływa specyficznie na organizm. Przede wszystkim pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki. W normalnych warunkach mrugamy około 12 razy na minutę, a patrząc w ekran, nawet pięć razy mniej. Do tego oko szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym obiekcie podczas pracy z komputerem. Osłabiają się również mięśnie gałki ocznej. Nie można zapominać również o niekorzystnym wpływie promieniowania ekranu na oczy. W rezultacie tego wszystkiego dochodzi do syndromu CSV, z którym wiążą się często:

            • osłabienie wzroku
            • ból oczu
            • swędzenie oczu
            • zespół suchego oka

            Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

            1.Przede wszystkim warto zacząć od tego, że aby nie zmęczyć wzroku i należycie o niego dbać, trzeba robić przerwy w pracy. Co jakiś czas oderwij wzrok od monitora i popatrz na coś, co znajduje się przynajmniej kilka metrów od ciebie. Zmęczone oczy doskonale odpoczywają także, kiedy spoglądamy przed okno. Odrywajmy więc wzrok, a co jakiś czas - jeżeli tylko możesz - podchodź do okna.

            2.Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowe ustawienie monitora. Powinien się on znajdować 45 do 75 cm od naszej twarzy. Warto ustawić go również tak, aby znajdował się nieco poniżej poziomu oczu. Chodzi o to, abyśmy spoglądając w dal, na wysokości wzroku mieli górną krawędź monitora. Dzięki temu, że podczas pracy będziemy lekko zerkać w dół, nasze oczy będą mniej zmęczone.

            3.Pamiętajmy również o prawidłowym oświetleniu. Monitor nie powinien być jedynym lub mocniejszym źródłem światła. Należy wyrównać światło pomieszczenia i ekranu. Kiedy na niego spoglądamy, nie powinniśmy mieć wrażenia, że jest jaśniejszy od otoczenia.

            4.Wystarczy też, że zmniejszymy jasność monitora i nieco zwiększymy kontrast. Można również zastosować specjalny program, który dopasowuje kolor ekranu do pory dnia. Dzięki temu nasze oczy nie będą się aż tak męczyć podczas spoglądania w monitor.

            5.Nie zapominajmy również o mruganiu. Jak już wspominaliśmy, kiedy patrzymy w monitor, często po prostu tego nie robimy. Warto co jakiś czas zamknąć oczy. Dzięki temu będą się one naturalnie nawilżać. Jeżeli stale pomijamy ten krok, przywieśmy sobie na monitorze samoprzylepną karteczkę np. z napisem “Mrugaj!”   i za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy - zamykajmy powieki.

            6.Jeżeli tylko to możliwe, co jakiś czas mimo wszystko starajmy się otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenia. Czasami jednak jedynym ratunkiem będą krople do oczu - sztuczne łzy. Pamiętajmy, że istotne jest również nawilżanie ciała od wewnątrz - pijmy więc wodę, starajmy się zawsze mieć ją pod ręką.

            7.Zieleń uspokaja wzrok i dobrze działa na oczy. Świetne okazuje się więc zazielenienie pokoju. Nie chodzi tutaj oczywiście o kolory ścian, ale np. o taki kąt w pomieszczeniu, gdzie będą znajdowały się doniczki z kwiatami. Dzięki temu podczas przerw możemy na nie zerkać, a oczy naturalnie odpoczną.

             

            Ćwiczenia redukujące zmęczenie oczu

            Jak dbać o oczy? Co jakiś czas warto również wykonywać ćwiczenia, które pomogą pielęgnować nasz wzrok. Co możemy robić? Poznaj przykładowe ćwiczenia!

             

            1.Popatrz na ścianę, która powinna znajdować się jakieś 2 metry od Ciebie. “Rysuj” na niej oczami ósemki. Nie ruszaj głową. Nakreśl 5 ósemek w lewo i 5 w prawo.

            2.Usiądź prosto, trzymaj głowę w tej samej pozycji (nie ruszaj nią) i spoglądaj w górę, dół, lewo i prawo. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

            3.Spoglądaj na przedmiot znajdujący się blisko Ciebie, a następnie szybko oderwij od niego wzrok i spójrz na coś w odległości kilku metrów.

            4.Zamknij oczy i przykryj je dłońmi (jednak nie dotykaj gałek ocznych!). Staraj się zrobić to tak, by nie docierało do Ciebie światło, a przed oczami ukazała się głęboka ciemność. Trwaj tak przez minutę i spokojnie oddychaj. Ćwiczenie wykonuj wtedy, kiedy czujesz się zmęczony światłem monitora.

             

             

            Warto skorzystać z porad:

            https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-dbac-o-wzrok-przed-komputerem

        • Ważne terminy
          • Ważne terminy

          • 17.12.2020 godz. 16.30 - zebranie z rodzicami

            22.12.2020 r. - zakończenie I semestru klas maturalnych

            29.01. 2021 r.- zakończenie I semestru wszystkich klas (poza  maturalnymi)

          • 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

          • W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością.
            Większości z nas niepełnosprawność kojarzy się z ruchową lub intelektualną. Jednak to tylko dwa rodzaje z 12 rozróżnianych.  Pozostałe niepełnosprawności to m.in. Niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepota, Niepełnosprawność słuchui/lub mowy, Choroby psychiczne.
            W Polsce istnieje biuro rzecznika ds. osób z niepełnosprawnością do którego można zgłaszać swoje pomysły, potrzeby, wątpliwości.
            Niepełnosprawność wcale nie musi być od urodzenia, można ją nabyć w ciągu życia w wyniku różnych doświadczeń. Warto zwrócić uwagę na to, że na początku  jest człowiek dopiero później jego niepełnosprawność. Dlatego tak ważne jest aby mówić osoby z niepełnosprawnością. To podkreśla ich człowieczeństwo i godność człowieka. Zmagają się z barierami, trudnościami, które dla człowieka zdrowego są trudne do zrozumienia. Coś co możemy uczynić drugiemu człowiekowi to być przy nim, wspierać go i pomagać na tyle ile jest możliwe. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Warto zadać sobie pytanie: Jaka jest moja postawa wobec osób z niepełnosprawnością? Czy pomagam tym, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują? Każdy z nas zasługuje na godne życie. Niepełnosprawność nie warunkuje gorszego życia. Niekiedy sprawia, że życie nabiera sensu, wartości, znaczenia.

            Przydatne linki:
            https://liblink.pl/U2TmtJNHPB
            https://liblink.pl/8V3s35Xub0
            https://liblink.pl/uB9nV3Eeoa
            Opracował: psycholog szkolny Anna Przesław

          • Życzliwy nauczyciel, życzliwy uczeń ZSM i O nr 5 w Łomży 2020/2021

          • Pedagodzy szkolni po raz kolejny zorganizowali wybory na najbardziej życzliwszego ucznia oraz nauczyciela. W tym roku szkolnym, w związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju odbyły się one nieco inaczej, niż dotychczas. Uczniowie głosowali on-line, wybierając najżyczliwszego ucznia w swojej klasie oraz oddawali swój głos na najżyczliwszego nauczyciela szkoły.

            Bycie życzliwym w czasie pandemii, zajęć zdalnych, jest trudne ale... nie niemożliwe. Za to jest bardziej cenione i...pożądane. Bądźmy zatem mili wobec siebie tak jak nasi najżyczliwsi.

            https://spczyzowice.gorzyce.pl/aktualnosci/index/Swiatowy-Dzien-Zyczliwosci/idn:89

             

            Najżyczliwszym nauczycielem ZSM i O nr 5 w tym roku szkolnym została

            Pani Małgorzata Obrycka-Meja!

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Najżyczliwszymi przedstawicielami braci uczniowskiej są:

            Klasy pierwsze:

            - I I - Jakub Tomaszczyk

            - I E/TD - Bartosz Kołota

            - I FP  M - Marcin Scięgosz

            - I S - Igor Wiśniewski

            - I bs- Mariusz Pisiński

            - I bk – Adam Dobrowolski

            Klasy drugie:

            - II M5 - Mucha Dominik

            - II T5/TD - Dawid Staniórski

            - II S/TG - Mateusz Kordal

            - II M  - Damian Pietruszewski

            - II E/T- Adam Przybylski

            - II E - Paweł Mogielnicki

            - II I5 – Jakub Bognacki

            - II P/F – Marcin Ścięgosz

            - II bdg – Kamil Kuczewski

            - II bdp – Jakub Milewski

            Klasy trzecie:

            - III T - Hubert Zelkowski

            - III M -  wszyscy uczniowie uważają się za życzliwych

            - III E – Norbert Sakowski

            - III F – Arkadiusz Cwalina

            - III bkd – Dawid Troks

            Klasy czwarte:

            - IV M - Maksymilian Konopka

            - IV E - Piotr Białobrzeski

            - IV GT – Damian Bacławski i Patryk Duzik

            - IV S – Hubert Borawski

             

             

            Wszystkim wyróżnionym wręczymy pamiątkowe dyplomy (już niedługo – po zakończeniu nauczania zdalnego). Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy, gdyż to dzięki takim ludziom jak Wy – nam wszystkim żyje się lepiej, w miłej, przyjaznej atmosferze.

            Pedagodzy szkolni

          • Maraton Pisania Listów 2020 zbliża się wielkimi krokami!!!

          • Jak co roku w okolicy Światowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) na całym Świecie, w Polsce i w Naszej Szkole odbywa się Akcja Amnesty International.

            W tym roku potrwa dłużej i będzie inna ale na pewno się odbędzię.

            Od dnia 28.11 do 11.12 2020 będziemy pisalic listy online.

            Wszystkie informacje można znaleźć na stronie Maratonu:

            https://maraton.amnesty.org.pl/

            Zachęcamy do pomocy i aktywności w tym czasie

          • 21 LISTOPADA 2020 ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • Tegoroczny  Dzień Życzliwości przypada w trudnym dla nas wszystkich okresie.

            Lecz tym bardziej wzrasta zapotrzebowanie na dobre słowo, gest, uśmiech – czyli życzliwość!  Większość z nas jest odizolowana od rówieśniczego środowiska, szkoły, przyjaciół, rodziny. Pomóżmy sobie nawzajem. Okażmy życzliwość ludziom nam bliskim: rodzinie, sąsiadom, znajomym i tym – których mijamy zamaskowani na ulicy. Rozejrzy się wokół – może ktoś potrzebuje naszego wsparcia. Tak wiele jest osób samotnych, chorych, odizolowanych. Tak trudno jest prosić o pomoc – nawet wtedy, gdy jest bardzo potrzebna. A uwierzcie – że My dając wsparcie innym – zyskujemy więcej. To uczucie zrobienia czegoś pozytywnego jest bezcenne. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Bądźmy pozytywnie nastawieni do otaczającej nas rzeczywistości, okażmy życzliwość innym... a świat wokół nas nabierze barw, uśmiech rozjaśni listopadowe mgły i rozgrzeje nasze wnętrza.

            Z życzliwymi pozdrowieniami dla całej społeczności szkolnej

                                                        Pedagodzy

          • JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI?

          • Drodzy Uczniowie!

            Przed Wami ważny etap szkolny – podsumowanie I semestru nauki. I ….  nie zawsze wygląda to wesoło. Tu nieprzygotowanie, tam brak pracy, to znów jakaś jedynka, nieobecność …

            Ale mamy jeszcze czas. Potrzeba jedynie odpowiednia motywacja i dobre nastawienie. „Muszę” zamieńcie na „Chcę”  i do dzieła! To nie takie trudne!  Dasz radę!   :)

            Co warto zrobić?

            1. Zadbaj o inspirujący poranek – to zmobilizuje cię do nauki.

            2. Wysypiaj się!

            3. Wykorzystaj metodę małych kroków.

            4. Ucz się stosując wizualizację – to pomoże zapamiętać.

            5. Po wysiłku nie zapomnij o pozytywnym wpływie relaksu.

            6. Nagradzaj się za drobne sukcesy.

            7. Znajdź swój cel w nauce, uczyń „nudny” temat interesującym.

            8. Podziel naukę na etapy, zorganizuj swój czas.

            9. Ustal harmonogram nauki – wypracuj nawyk.

            10. Miej jasność – po co i dla kogo się uczysz.

            11. Używaj map myśli, aby uporządkować informacje.

            12. Zrozum temat, a nie tylko go zapamiętaj.

            13. Dziel się wiedzą (i wątpliwościami) z przyjacielem.

            14. Ucz się w krótkich seriach (wykorzystaj technikę Pomodoro)

            15. Pomyśl o swoim mózgu jak o mięśniu i...ćwicz go :)

               PS - Zawsze możesz się zwrócić o wsparcie do pedagoga/psychologa szkolnego

            Pedagodzy szkolni

          • Nie pozostajemy w tyle za najlepszymi...

          • Grupa uczniów klasy IV technikum elektrycznego, w ciągu 5 tygodni,  wykonała w sali 142 sześć nowych stanowisk, przystosowanych do badania maszyn elektrycznych, według projektu i pod kierunkiem Stanisława Karasiewicza - nauczyciela przedmiotów elektrycznych. Stanowiska zostały w pełni zabezpieczone od porażeń elektrycznych. Zasilanie zarówno trójfazowe, jak i jednofazowe, z możliwością wyboru fazy,  pozwalają w pełni wykorzystać możliwości zainstalowanych maszyn wirujących. Stanowiska pozwolą na pełną realizację programu nauczania, przewidzianego dla technikum elektrycznego. Zostały wykonane profesjonalnie, co świadczy o dużych umiejętnościach i nabytej w trakcie uczenia się wiedzy. Forma wykonania, kolorystyka, oraz dobór zainstalowanych aparatów elektrycznych, nawiązują do całości – wcześniej wykonanych stanowisk, powstałych jeszcze w ramach prac dyplomowych.

            Wykonawcami tego dzieła są uczniowie klasy IV E T5 gr.1 ( na zdjęciu od lewej):

            Mateusz Boć, Piotr Jastrzębski, Mateusz Chojnowski, Michał Chojnowski, Grzegorz Jemielity, Jakub Brzeczko, Mateusz Kozłowski, Bartłomiej Bojar, Jakub Kotowski, Dawid Jastrzębski, Piotr Białobrzeski.

          • Konkurs Wiedzy o Patronie rozstrzygnięty!!!

          • W II etapie konkursu udział wzięło trzynastu uczniów.

            Końcowa kwalifikacja:

            1. miejsce KONSTANTY MICHAŁ KLASA II F

            2. miejsce JASTRZĘBSKI MIKOŁAJ KLASA IVF I DAMIAN PATALAN KLASA IIF

            3. miejsce BAJKOWSKI DAWID KLASA II BSG

             

            GRATULUJEMY WYGRANYM ORAZ POZOSAŁYM UCZESTNIKOM I ZACHĘCAMY DO ZDOBYWANIA WIEDZY TAKŻE POZA LEKCJAMI W SZKOLE.

            Organizatorzy: nauczyciele historii

          • 11 Listopada - Święto Niepodległości

          • 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

            Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej 
            i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska

            Zaistniała sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. Cztery lata wcześniej w chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.

            Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne.

            W Cieszynie już od 19 października 1918 r. działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod  przewodnictwem księdza Józefa Londzina.

            28 października 1918 r. w Krakowie posłowie polscy do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL „Piast”.

            31 października rozpoczęto przejmowanie władzy w okupowanej przez Austro-Węgry części Królestwa. W nocy z 6 na 7 listopada w zajętym kilka dni wcześniej Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński, przywódca galicyjskich socjalistów.

            W Warszawie od września 1917 r. działała powołana przez Niemcy i Austro -Węgry Rada Regencyjna. Jej członkami byli  książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup Aleksander Kakowski i hrabia Józef Ostrowski. W grudniu 1917 r. Rada Regencyjna  utworzyła gabinet ministrów, na czele którego stanął Jan Kucharzewski. Na początku listopada 1918 r. regenci zdawali sobie sprawę, że ich polityczna rola dobiega końca i starali się powołać rząd, który miałby szerokie poparcie społeczne i któremu mogliby oddać władzę z przekonaniem, że w możliwie krótkim czasie przeprowadzi on wybory do Sejmu.

            Sytuację polityczną w Warszawie zmieniło w sposób zasadniczy przybycie 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego.
            Na Dworcu Głównym powitał go m.in. reprezentujący Radę Regencyjną  książę Zdzisław Lubomirski.

            Tuż po przybyciu do Warszawy Józef Piłsudski odbył rozmowy z członkami Rady Regencyjnej. W ich wyniku zrezygnował z planowanego wyjazdu do Lublina, gdzie od trzech dni na wyzwolonych terenach działał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.  Rząd ten zresztą na wiadomość o powrocie Piłsudskiego z Magdeburga oddał mu się do dyspozycji.

            Na decyzję Piłsudskiego o pozostaniu w stolicy bez wątpienia miał wpływ fakt, iż w dniu jego przybycia do Warszawy niemiecka okupacja była już w stanie rozkładu i perspektywa utworzenia Rządu Narodowego w stolicy wydawała się bardzo bliska.

            Generalny Gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił miasto, a POW razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej, będącej pod rozkazami Rady Regencyjnej, przystąpiły do rozbrajania stacjonujących w Warszawie oddziałów niemieckich.

            Na ogół akcja rozbrajania przebiegała bez walki, choć zdarzały się również ostre starcia.
            Do  zaciętych walk doszło m.in. przy opanowywaniu Ratusza i Cytadeli.

            Żołnierzy niemieckich wraz z urzędnikami w Warszawie było ok. 30 tys., natomiast w całym Królestwie 80 tys. Jeśli dodać do tego wojska niemieckie stacjonujące na froncie wschodnim, których liczebność wynosiła ok. 600 tys., to widać wyraźnie, iż gdyby jednostki niemieckie zamierzały stawiać opór, to wówczas powstające państwo polskie znalazłoby się bez wątpienia w sytuacji krytycznej. Na szczęście większość niemieckich żołnierzy myślała wówczas przede wszystkim o tym, jak najszybciej powrócić do domów.

            Problemem ewakuacji niemieckiej armii Józef Piłsudski zajął się zaraz po przybyciu do stolicy. Jeszcze 10 listopada doszło do jego spotkania z niemiecką Centralną Radą Żołnierską.
            W wyniku zawartych porozumień do 19 listopada ewakuowano jednostki niemieckie z Królestwa.

            Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców i tylko o jeden dzień wyprzedził wiadomość o tym, że w okolicach Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło działania bojowe I wojny światowej.

            W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość.
            Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

            11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

            Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązała się, oświadczając jednocześnie, iż „od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu”.

             

            źródła:

            - portal historyczny dzieje.pl

            - Archiwum Akt Nowych

             

            filmy:

            - https://youtu.be/4kNx5tziOAA

            - https://youtu.be/igVHpCgAKBk

            - https://youtu.be/bfqId_-ZS80

          • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „Odzyskanie Niepodległości przez Polskę”

          • Komisja w składzie: Przewodnicząca – Pani Małgorzata Obrycka – Meja Członkowie: Pani Iwona Zakrzewska, Pan Kamil Parol oceniła prace i ustaliła werdykt:

            • I miejsce: Mateusz Kaczmarek 4MT5;
            • II miejsce: Jakub Kaczyński 4MT5;
            • III miejsce: Katarzyna Chaberek 3TGT5

            Wyróżnienie: Kacper Komorowski 2MT5

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • Zdrowie na 5+ czyli wzmocnienie organizmu jesienią

          • Odporność to zdolność organizmu do przetrwania niekorzystnych warunków.
            W szczególności dotyczy to działania niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak wysoka i niska temperatura, niedobory wody czy pokarmu oraz obecność i działanie toksyn, pasożytów, mikroorganizmów chorobotwórczych. Zimą, kiedy jest mroźno, jesienią, gdy doskwiera chłód oraz wysoka wilgoć, występują duże amplitudy temperatury - powinniśmy szczególnie zadbać o przygotowanie naszego organizmu. Ważnych jest wiele czynników.

            Należy zwrócić uwagę na równowagę termiczną organizmu (odpowiedni ubiór), ale również zadbać o właściwe odżywienie. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednie i stabilne warunki wewnętrzne, co będzie sprzyjało i zachęcało nasze ciało do rozwoju wysokiego poziomu odporności.  Co zrobić, aby poprawić swoją odporność przed jesienią i zimą? 

            Produkty bogate w witaminę C. Witamina C jak powszechnie wiadomo, bierze udział w procesie wzmacniania odporności. Kwas askorbinowy możemy znaleźć w papryce, natce pietruszki, cytrusach, brokułach, ziemniakach, porzeczkach  i w szpinaku. Gotowanie
            i obróbka cieplna powodują rozkład i obniżenie zawartości tej witaminy w potrawach. Dlatego największe bogactwo odporności i działania przeciwutleniającego, tak potrzebnego przy przeziębieniu, dają surowe owoce i warzywa. Poza wymiataniem wolnych rodników, szkodliwych dla organizmu, witamina C powoduje wytwarzanie przeciwzapalnego interferonu oraz pobudza produkcję kolagenu.

            Miód jest dobry na wszystko W trakcie okresu jesiennego miód sprawdza się rewelacyjnie. Jest bogatym źródłem witamin, mikroelementów oraz białek enzymatycznych, które mobilizują budowę silnego systemu odpornościowego. Jego działanie rozgrzewające oraz regenerujące, są znane od wielu stuleci. Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki dziennie. Świetnie sprawdzają się również preparaty propolisowe czy pyłek pszczeli. Pamiętać trzeba jednak, żeby nie dodawać go do gorących napojów lub gorących potraw, gdyż jego właściwości zanikają już w temperaturze 40 stopni C. Wtedy to substancje odżywcze zawarte w miodzie ulegają rozkładowi i będziemy pili tylko słodki napój bez większego działania.

            Zupa na rozgrzewkę Ciepły posiłek jest dobrym sposobem na rozgrzanie organizmu od wewnątrz. Ciepło ze środka ciała sprzyja zwiększonej odporności organizmu. Zimno nigdy nie jest bezpośrednią przyczyną przeziębienia, osłabia jednak układ odpornościowy. Zupy, a w szczególności zupy krem, bardzo dobrze przechowują ciepło i są lekkostrawne (zwykle), przez co nie obciążają naszego organizmu. Dobrze jest również dodać rozgrzewających przypraw: pieprzu, ostrej papryki, curry, chili czy imbiru. Po powrocie z pracy, ciepła i lekka zupa z takimi składnikami jest zbawienna i na pewno będzie chroniła nas przed pojawieniem się infekcji.

            Witamina D, nawet kiedy nie ma słońca Istnieje udowodniona naukowo zależność między niedoborem witaminy D, a problemami z odpornością. Witamina D, którą produkuje nasz organizm codziennie, wzmacnia nie tylko nasze kości, ale również układ odpornościowy. Warto więc korzystać z aktywności fizycznej poza domem, nawet w chłodniejsze jesienne dni. Zastosować można też codzienną suplementację witaminową. W ten sposób nie dopuścimy do ubytku tak ważnego składnika.

            Sen w walce o zdrowie Regularny, porządny i uczciwy sen, jest bardzo ważny, kiedy chodzi o higienę odpoczynku. Zapewnienie sobie odpowiedniego stosunku fazy płytkiej snu do fazy głębokiej stanowi klucz do sukcesu. Ważna jest regularność i chęć do poprawy komfortu tego jak zrelaksowany będzie nasz organizm. Odporność jest uwarunkowana od tego jak długo, ale przede wszystkim jak śpimy. Kiedy jakość snu ulegnie poprawie na pewno przyniesie to korzyść naszej odporności. 

            Gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają warto skorzystać z prostych rad powyżej, aby dać sobie szansę na uniknięcie wielu nieprzyjemnych chorób i infekcji, które obecnie czyhają na nas. Nie jest to gwarancja sukcesu i nie uchronimy się przed wszystkimi chorobami, ale w wielu sytuacjach zapewnią one o wiele łagodniejsze przechodzenie tych, które nam się przytrafią.

            Pamiętajcie „w zdrowym ciele – zdrowy duch” a co za tym idzie, łatwiej człowiek zmaga się z wszelkimi problemami natury psychicznej. Dzięki temu, szybszy będzie powrót do „normalności” czego Wam i sobie życzymy!

            Pedagodzy ZSMiO

          • 11 listopada Dzień Niepodległości i Święto Szkoły

          • W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem ogłaszamy akcję  #PokażBarwyNarodowe.

            Akcja skierowana jest do wszystkich, uczniów, nauczycieli, administracji Naszej Szkoły, a także ich Rodzin.

            Co trzeba zrobić???

            Pokaż swoje barwy narodowe, ubierz się lub pomaluj na Biało i Czerwono. Może być flaga, czapka, koszulka, bluza, rysunek, plakat czy obraz. Wszystko co masz, a co wiąże się z naszym krajem - Naszą Ojczyzną.

            Nic nie przeszkadza w godnym świętowaniu 11 listopada 2020.

            Zrób zdjęcie i prześlij na adres nauczycieli historii naszej szkoły: zsmiohis@wp.pl

            Z przesłanych zdjęć zrobiony zostanie plakat, który umieścimy na stronie szkoły, a także wydrukujemy i umieścimy w dobrze widocznym miejscu na korytarzach naszej szkoły.

             

            W jaki sposób czcić barwy narodowe można zobaczyć w tym filmiku

            https://www.youtube.com/watch?v=LfDv3yi5IrM&feature=youtu.be

             

            To naprawdę dziecinnie proste !!!

          • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

          • Drugi etap Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły Marszałku Józefie Piłsudskim odbędzie się we wtorek 10 listopada online o godzinie 12:00.

            Wszyscy zakwalifikowani uczniowie otrzymają kod przez librusa o godzinie 11.00 we wtorek.

            Życzymy powodzenia

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
      • Michał Niedźwiecki - administrator strony
      • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
      • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
      • 718 14 59 880
      • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
    • Logowanie