• II edycja projektu edukacyjnego "W służbie Ojczyźnie"

          •        II edycja projektu edukacyjnego "W służbie Ojczyźnie"

            Po raz drugi nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez IPN oraz MEiN - "W służbie Ojczyźnie".

            W realizacji projektu aktywny udział bierze ponad dwudziestu uczniów naszej szkoły, którzy uczestniczą w wykładach i zajęciach historycznych. 28 lutego w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku, uczniowie spotkali się w archeologiem i antropologiem z Biura Poszukiwań. Kolejne zajęcia odbędą się 20 marca i dotyczyć będą Akcji Burza i Operacji Ostra Brama. Natomiast w czerwcu czekają uczniów dwudniowe zajęcia teoretyczno-praktyczne na poligonie wojskowym.

          • Szkolny Konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

          • III edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odbyła się 5 marca w auli szkolnej. Trzynastu uczniów z różnych klas przystąpiło do konkursowych zmagań.

            Wyniki konkursu są następujące:

            1. I miejsce Jakub Plona kl. 1M
            2. II miejsce  Łukasz Jankowski kl. 2E
            3. III miejsce   Adam Burczyk klasa 2S

            Zwycięzcom gratulujemy wiedzy historycznej a wszystkich uczestników zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

          • Współpraca z CEiPM w Łomży

          • W ramach współpracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Łomży w dniach 28-29.02.2024 w naszej szkole miały miejsce spotkania z doradcami zawodowymi, panią Urszulą Derejko i Alicją Czech z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Łomży. Celem spotkań było wykonanie przez uczniów „kwestionariusza zainteresowań zawodowych”.

            Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych to licencjonowane narzędzie diagnozy predyspozycji zawodowych, zainteresowań zawodowych jak również potencjalnych możliwości rozwoju, obejmuje 11 skal zainteresowań zawodowych: zainteresowania artystyczne, badawcze, handlowe, komunikacyjne, konwencjonalne, mechaniczne, opiekuńcze, perswazyjne, przedsiębiorcze, realistyczne, społeczne. Dodatkowo profil kontrolny stanowi przesłankę do rozstrzygnięcia i sprecyzowania diagnozy oraz wychwycenia wyników nietypowych. W ramach  spotkania, każdy z uczniów wygenerował swój profil zainteresowań zawodowych. Kolejnym etapem jest możliwość spotkania się z doradcą zawodowym CEiPM, który na podstawie diagnozy predyspozycji zawodowych uczniów, ich motywacji oraz posiadanych kwalifikacji i umiejętności, opracuje indywidualną ścieżkę edukacyjno-zawodową.

            W zajęciach brały udział klasy: 5M, 5E/F. Okazało się, że określenie własnych predyspozycji - to nie jest prosta sprawa, trafne dopasowanie do nich zawodu – tym bardziej, a zaplanowanie całej kariery – to dopiero sztuka!

            Spotkania koordynowała – Katarzyna Mieczkowska (doradca zawodowy)

          • Wystawa prac plastycznych pani Joanny Małkowskiej

          • Wystawa prac plastycznych pani Joanny Małkowskiej zorganizowana w naszej szkole przez p. M. Cieplińską –Gawrych oraz p. wicedyrektor E. Fronc-Romaniuk, stała się inspiracją do przeprowadzenia lekcji otwartych z języka polskiego na temat: Synteza sztuk- teksty i konteksty w wypowiedzi argumentacyjnej.

            Pani Joanna Małkowska jest artystką - plastykiem, absolwentką Wydziału Malarstwa i Historii Sztuki na uczelni Łukaszewskiego w Warszawie. Obecnie pracuje jako nauczycielka w S.P. w Konarzycach. Uczniom z klas 5M i 5I pani Joanna opowiedziała o  swojej ulubionej technice plastycznej, interesującej ją tematyce, emocjach towarzyszących jej malarstwu, okolicznościach tworzenia obrazów. Osobiste wątki połączyła z wiadomościami o malarstwie współczesnym, zaprezentowała twórczość swoich ulubionych malarzy, wśród których znaleźli się:  Salvador Dali,  Zdzisław Beksiński, Jacek Malczewski.

            Najważniejszym zamysłem lekcji otwartych z języka polskiego, które zostały przeprowadzone przez p. M. Cieplińską-Gawrych w kl. 5M oraz wicedyrektor E. Fronc-Romaniuk w kl.5I,  była koncepcja połączenia elementów edukacji kulturalnej z realizacją podstawy programowej z języka polskiego. W trosce o uczniów klas maturalnych, tematyka i cele lekcji odnosiły się do ważnych kompetencji uczniów  w zakresie analizy i interpretacji motywów literackich w kontekście dzieł plastycznych. Refleksje uczniów o malarstwie i funkcjach sztuki, świadczyły o ich wrażliwości estetycznej i dojrzałości sądów na temat tekstów kultury.

            Lekcje otwarte z zainteresowaniem oglądały panie polonistki: T. Filochowska, B. Zgrzywa, D. Kołakowska, wicedyrektor W. Cwalina oraz Marlena Siok - dziennikarka telewizji Narew, przygotowująca reportaż promujący lokalną twórczość artystyczną i działalność edukacyjną naszej szkoły.

          • Z wizytą na Politechnice Białostockiej

          • 19 lutego 2024r. odbyła się wycieczka uczniów klas maturalnych na Politechnikę Białostocką. Uczniowie z klas: 5E, 5F, 5M, 5I, 5S i 5TG pod opieką p. Katarzyny Mieczkowskiej, p. Michała Niedźwieckiego, p. Stanisława Karasiewicza i p. Bernarda Wróblewskiego mieli możliwość zwiedzania Wydziałów PB:  Elektrycznego, Mechanicznego i Informatyki.

            Uczniowie mogli zapoznać się z bogatą bazą dydaktyczną i nowoczesnymi laboratoriami. Na Wydziale Elektrycznym studenci przygotowali praktyczne ćwiczenia, np. zdalne pomiary temperatury szynoprzewodów za pomocą pirometrów i kamery termowizyjnej oraz  dynamiczne działania prądu na przewody instalacyjne. Uczniowie poznali również laboratorium techniki wysokich napięć, gdzie z zainteresowaniem obserwowali wyładowania elektryczne. Wydział Mechaniczny udostępnił ekspozycję konstrukcji samochodów specjalnych -monster truck, buggy, dragster. Uczniowie zapoznali się z etapami tworzenia bolidów klasy Formula Student. Pracownik PB szczegółowo omówił międzynarodowe zawody Formuły.

            Na Wydziale Informatyki PB odbyły się wykłady i warsztaty rozszerzające wiedzę uczniów z zakresu matematyki i informatyki. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu, który przybliżył młodzieży problem z zakresu algorytmiki, np. algorytm Forda-Fulkersona – służący do wyznaczania maksymalnego przepływu. Niewątpliwą atrakcja było uczestnictwo w warsztatach prowadzonych przez studentów Koła Naukowego „Mobilne Systemy Inteligentne”. Koło MSI zajmuje się programowaniem i budowaniem robotów LEGO.

            Kolejnym etapem wizyty na PB było Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. Muzeum gromadzi dokumenty związane z powstaniem uczelni oraz ekspozycje, m.in. urządzenia i aparaturę techniczną, filmy, fotografie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób i w jakich okolicznościach w powojennym Białymstoku tworzyła się uczelnia techniczna.

            Pracownicy poszczególnych wydziałów przedstawili szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji oraz całego procesu studiowania na Politechnice Białostockiej, zachęcając naszych maturzystów do podjęcia studiów na uczelni.

          • I miejsce naszych uczniów w Olimpiadzie Gier Planszowych !!!

          • 22.02.2024r. w Białymstoku  odbyły się eliminacje regionalne II edycji Olimpiady Gier Planszowych pod patronatem IPN oraz MEiN. W eliminacjach wzięło udział 177 uczniów z województwa podlaskiego. Naszą szkołę reprezentowało dziesięciu zawodników, którzy  uczestniczyli w dwóch grach:  Niepodległa, 301, 303 i 7.

            I miejsce , po dogrywce z rywalami, z którymi mierzyli się również w zeszłym roku, zdobyli: Mateusz Maszkowski 3M,  Patryk Szenk 3M oraz Piotr Szymański 3P.  Są to uczniowie, którzy zostali wicemistrzami Polski w  Olimpiadzie Gier Planszowych roku 2023. Teraz  mają okazję powalczyć o tytuł mistrzowski.

            Jakub Plona, Filip Żelazny i Krystian Demiańczuk po raz pierwszy wzięli udział w rywalizacji. Udało się wygrać kilka partii i była to dobra przeprawa przed kolejnymi eliminacjami. Chłopcy otarli się o podium i zakończyli swój debiut na miejscu IV.

            Podobna sytuacja miała miejsce w grze Niepodległa, gdzie Wiktor Wysocki 4S, Eryk Jasiński  3S, Igor Gruszfeld 3P oraz Kacper Konopka 2TD minimalnie przegrali walkę o podium.

            Więcej informacji na temat Olimpiady Gier Planszowych można znaleźć tutaj:

            https://www.facebook.com/OlimpiadaGier

            https://www.facebook.com/IPN.Bialystok

            https://bialystok.tvp.pl/75258495/historia-na-planszy

             

            Wszystkich amatorów różnorakich gier planszowych, tych mniej i bardziej zaawansowanych, zapraszam na zajęcia Szkolnego Koła Gier w każdy czwartek  na 7 i 8 godzinie lekcyjnej do sali 317.

                                                                                                                                                                    Kamil Parol

          • Walentynki

          • Uczniowie uczęszczający na zajęcia rozwijające zainteresowania teatralne i artystyczne zaprezentowali walentynkowy koncert muzyki i poezji. Umiejętności techniczne uczniów pozwoliły na zorganizowanie transmisji on-line, dzięki której nieśmiertelne strofy Mickiewicza o miłości, nieco ironiczne refleksje Szymborskiej oraz nuty żalu w wierszach Poświatowskiej snuły się po całej szkole, przenosząc wyobraźnię słuchaczy w przestrzenie niewypowiedzianych doznań i emocji, które wypełniają swoją treścią słowo – Miłość. Muzyka i piosenki wykonane przez naszych artystów ubarwiły i wzbogaciły doznania słuchaczy, wzbudzając niewątpliwie tęsknotę za miłością, która uskrzydla, uszczęśliwia, daje energię do działania i wypełnia sensem cały świat.

            Pod kierunkiem p. Beaty Borawskiej, p. Doroty Kołakowskiej i p. Katarzyny Marek montaż poetycko- muzyczny zaprezentowany w auli szkolnej przearanżowanej w przytulną kawiarenkę,  przygotowali:

            Ewelina Borawska, Wiktoria Dabioch, Wiktoria Gosk, Gabriela Gradowska, Gabriela Szeligowska, Angelika Dymek, Natalia Zuzga, Zuzanna Mystkowska, Piotr Prusaczyk, Wiktor Ostrowski, Paweł Szydlik, Szymon Tyborowski, Mateusz Such –Kaczanowicz, Gabriel Sokołowski, Szymon Sobczyński, Igor Gruszfeld, Hubert Piechocki, Wiktor Czarnecki.

          • Wycieczka do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży

          • 9 lutego 2024r. uczniowie klasy 3BD/BS szkoły branżowej I stopnia w ramach zajęć  z doradztwa zawodowego odbyli interesującą wycieczkę do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką branży elektro-mechanicznej,  warunkami pracy, predyspozycjami psycho-fizycznymi niezbędnymi do wykonywania danego zawodu.

            Pan Andrzej Kobyliński – kierownik warsztatów, zapoznał uczniów się z funkcjonowaniem warsztatów przedsiębiorstwa, omówił proces modernizacji taboru autobusowego. Młodzież została przyjęta profesjonalnie  i bardzo życzliwie. Dzięki uprzejmości kierownictwa przedsiębiorstwa, uczniowie mogli nie tylko zwiedzić zakład oraz poznać rozwiązania techniczne stosowane we współczesnych środkach transportu, ale również odbyć przejażdżkę autobusem miejskim. Obecnie komunikacja miejska w Łomży składa się z 38 autobusów, osiem z nich to elektryczne Youtongi E12. Kolejne cztery zostaną dostarczone do naszego miasta w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. MPK w Łomży posiada własne punkty ładowania. Dzięki zakupieniu nowych ekologicznych autobusów znacząco poprawiono w Łomży czystość powietrza.  

            Organizatorem wycieczki i opiekunem młodzieży była Katarzyna Mieczkowska.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to wyjątkowe wydarzenie, które co roku przypomina nam, jak istotne jest bezpieczne korzystanie z internetu. W naszej szkole również przywiązujemy dużą wagę do zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że edukacja na temat jest niezwykle istotna, szczególnie w erze, gdy technologia staje się nieodłączną częścią naszego życia.

            W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole skupia się na trzech kluczowych aspektach: edukacji, świadomości i odpowiedzialności. Poprzez różnorodne działania i aktywności chcemy zwiększyć wiedzę naszych uczniów na temat zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci oraz nauczyć ich praktycznych sposobów ochrony przed negatywnymi skutkami korzystania z internetu,

            Jednym z najważniejszych punktów programu jest przeprowadzenie zajęć na temat bezpiecznego korzystania z internetu  na godzinach do dyspozycji  wychowawcy oraz podczas lekcji z przedmiotów informatycznych.  Tematy poruszane podczas tych zajęć obejmują m.in. cyberprzemoc, kradzież tożsamości, bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych oraz znaczenie ochrony prywatności online. Chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w sieci oraz aby mieli narzędzia, aby się przed nimi bronić.Dzień Bezpiecznego Internetu wykorzystujemy  do podkreślenia, jak istotna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uczniowie będą bardziej świadomi zagrożeń online i będą potrafili chronić swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych w sieci. Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa w naszych wydarzeniach z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu i do wspólnego dbania o bezpieczną przestrzeń online!

          • Studniówka 2024

          • Naszą codzienność wypełniają wymagające obowiązki, praca, nauka, ale zdarzają się też dni, kiedy możemy oddać się zabawie i przyjemnościom. Sobotni wieczór 20 stycznia 2024r. podarował nam takie niezapomniane, radosne, wspólne chwile.

            Studniówka w Mechaniaku - bal wyjątkowy, podniosły, rozradowany i roztańczony… Uczniowie klas piątych: 5i z wychowawcą Michałem Niedźwieckim, 5E/F wychowawczyni Teresa Filochowska, 5S/TG wychowawczyni Maria Jurkiewicz, 5T/TD wychowawczyni Anna Baczewska, 5M wychowawczyni Małgorzata Romanik-Sutowska, rodzice i nauczyciele oraz zaproszeni goście z radością uczestniczyli w oficjalnym otwarciu balu studniówkowego. Piosenka „Mój pierwszy bal” wykonana przez Amadeusza Szeligowskiego, pokaz zaprezentowany przez tancerzy z klubu tańca towarzyskiego Akat i przede wszystkim dostojny polonez oraz walc- jako pierwszy taniec balu- wykreowały niezwykłą atmosferę tego wieczoru.

            W imieniu rodziców zabrała głos Pani Joanna Kondracka - Boć. Zwróciła się do uczniów słowami pełnymi ciepła i miłości: „Kochani uczniowie! Patrzę na Was z dumą i zachwytem. Pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno byliście małymi, beztroskimi dziećmi a dziś widzę dorosłych uczniów Mechaniaka, tegorocznych maturzystów. Wypełniacie tę salę radością i młodzieńczą energią, wzruszacie nas swoim pięknem i postawą. Życzę Wam dzisiaj niezapomnianych, szczęśliwych chwil, niech pozostaną one w Waszych sercach jako jedne z najpiękniejszych w życiu”.

            Pani J. Kondracka - Boć skierowała również podziękowania do Dyrekcji i Rady Pedagogicznej: „Najcenniejszym prezentem, jaki można podarować dziecku  jest wykształcenie, dlatego pragnę w imieniu rodziców podziękować Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za wieloletnią troskę o edukację naszych dzieci. Życzę, by uwieńczeniem tego trudu były sukcesy naszych uczniów za 100 dni na egzaminie maturalnym”.

            Radość, serdeczność, wdzięczność i poczucie, że jesteśmy razem – malowały się na twarzach wszystkich uczestników Studniówki 2024 w Mechaniaku.

          • Warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?”

          • Kolejne ważne wydarzenie kulturowe - 5.01.2024r. w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty onomastyczno-genealogiczne „Skąd nasz ród?” przeprowadzone przez p. dr Małgorzatę Frąckiewicz - doktor nauk humanistycznych, językoznawca polonistyczny, adiunkt w Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu w Białymstoku; prof. w WSD w Łomży, członek Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży oraz członek zarządu ŁTN.

            Podczas niezwykle ciekawego spotkania uczniowie mogli poznać etymologię swoich imion i nazwisk, zrozumieć ich kulturowe i społeczne znaczenie. Uzmysłowili sobie, że imię jest  ważnym elementem identyfikacji człowieka i znakiem naszej tożsamości, pozwalającym uchronić się przed unifikacją we współczesnym świecie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że nazwisko, jako dziedziczone określenie człowieka, „znak widomy odrębności ludzkiej” - jest źródłem wiedzy o przodkach, ich pochodzeniu narodowym, przynależności społecznej i środowiskowej, wyznaniu religijnym, wykonywanym zawodzie.

            Spotkanie uczniów z dr M. Frąckiewicz stało się podróżą w głąb rodzinnych, osobistych historii i poszukiwaniem nieznanych dotąd, fascynujących elementów tożsamości. Uczniowie z kl. 4P/F oraz 4M z zainteresowaniem i ciekawością w tej podróży wzięli udział.

          • Koncert Lata 20-te, lata 30-te

          • Za oknem sypie śnieg, świat zasłany bielą - a w auli szkolnej - ogniste tanga, fokstroty, walce śpiewane w manierze wzorującej się na dawnych gwiazdach – Ordonównie, Foggu, Bodo czy Żabczyńskim… Melodie przeniosły słuchaczy w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki, wprowadzając nastrój pogodnej, wzruszającej i nieco nostalgicznej zabawy karnawałowej.

            Koncert „Lata 20-te, lata 30-te…” w wykonaniu artystów z ARTE MUZA, odbył się 3 stycznia 2024r., stwarzając uczniom wyjątkową możliwość posłuchania na żywo polskiej muzyki rozrywkowej z dwudziestolecia międzywojennego. 

          • Dyplom BohaterON włącz historię!

          • Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji Fundacji Sensoria  BohaterON w Twojej Szkole 2023, realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - włącz historię! 

            Jej celem było upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnowanie pamięci o uczestnikach tego wydarzenia.

            Na podstawie materiałów otrzymanych od organizatora odbyły się lekcje, których finałem były zdjęcia oraz wpisy na stronie dumnizpowstncow.pl

            Dzięki kilkuletniej współpracy z Fundacją, uczniowie pogłębiają wiedzę na temat wybuchu i przebiegu Powstania Warszawskiego oraz osiągają sukcesy w konkursie historycznym „ BohaterON włącz historię!”

          • Konkurs historyczny "Solidarność - droga do wolności”

          • Sukces uczniów ZSMiO Nr 5 w konkursie historycznym "Solidarność - droga do wolności”.

            • Gutowski Paweł z kl.  IV F  zajął 3 miejsce 
            • Jakub Plona z kl.  I M otrzymał wyróżnienie

            Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pogłębiania wiedzy historycznej.

          • Mechaniak poamaga

          • Drobny gest każdego z nas przyczynił się do pięknego wymiaru świątecznej pomocy, którą zaoferowaliśmy potrzebującym. Społeczność Mechaniaka aktywnie włączyła się do wielu przedsięwzięć, dzieląc się przede wszystkim sercem i uśmiechem, radością i ciepłem z tymi, którzy mogli czuć się smutni i zapomniani.

            Uczniowie kl.3I wraz z wychowawczynią i rodzicami, przygotowali Szlachetną paczkę.

            Na rzecz Hospicjum p.w. Świętego Ducha i Caritas przekazaliśmy produkty żywnościowe i środkihigieny osobistej.

            Drewniane zabawki i pluszowe maskotki wykonane własnoręcznie przez uczniów, otrzymali podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

            Jadłodzielnię przy parafii Miłosierdzia Bożego wsparliśmy produktami żywnościowymi. 

            Paczki świąteczne pełne słodkości otrzymali wybrani uczniowie naszej szkoły. 

            Pamiętaliśmy też o zwierzętach- przekazując ok.300 kg karmy i koce dla schroniska Arka.Pomaganie daje radość.Wesołych Świąt!

            Ewa Fronc-Romaniuk

          • 13. Maraton Pisania Listów 2023 zakończony

          • Wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową w Kupiskach, III Liceum Ogólnokształcącym napisaliśmy  1562  listy.

            Podziękowania kierujemy do Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa oraz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

            Za współpracę dziękujemy Dyrekcji, Uczniom i Opiekunom Szkół biorących udział w tym wydarzeniu

            Razem mamy siłę.

          • Nakarmiliśmy pieski ze schroniska Arka

          • Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zbiórce na rzecz  podopiecznych schroniska Arka, w wyniku której zebrano około 300 kg karmy. Za okazaną pomoc – serdecznie podziękowania.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
      • Michał Niedźwiecki - administrator strony
      • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
      • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
      • 718 14 59 880
      • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
    • Logowanie