• Mistrzostwa szkoły w SCRABBLE

     • Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w szkolnych rozgrywkach SCRABBLE - popularnej gry słownej. Zaczynamy w najbliższy  czwartek – 21 III 2019 r. o godzinie 10.00 w czytelni szkolnej.

      Pierwszym etapem będzie zarejestrowanie 4 drużyn- każda po 4 graczy. Jednocześnie, na 4 planszach, będzie grało 16 osób. Zwycięzcy z tych rozgrywek - 4 osoby, przystąpią do części finałowej. Dla zwycięzcy dyplom i drobny upominek, dla wszystkich graczy słodki poczęstunek.

      Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej w celu rejestracji i zapoznania się z regulaminem.

      Szczegóły w bibliotece szkolnej!

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Biblioteka szkolna zaprasza na powitanie wiosny!

     • Zapraszamy do udziału w konkursie matematycznym i polonistycznym. Wystarczy 21 III 2019 roku (tj. czwartek) przyjść do biblioteki szkolnej i odpowiedzieć na 5 pytań (z matematyki lub języka polskiego) z zakresu szkoły ponadgimnazjalnej. O godzinie 13.00 nastąpi oficjalne rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymają słodkie niespodzianki!

      Zapraszamy!

     • Bezpieczne z@kupy w sieci

     • W dniu 19.03.2019r. w Szkole Katolickiej Komenda Miejska Policji w Łomży wraz z Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w porozumieniu z grupą Allegro zostało zorganizowane spotkanie w ramach programu "Bezpieczne z@kupy w sieci".

      Celem spotkania jest zapoznanie odbiorców z najczęstszymi zagrożeniami związanymi z zwieraniem transakcji internetowych, metodami weryfikacji kontrahentów oraz w efekcie wykształcenie u jego odbiorców postaw umożliwiających bezpieczne i świadome dokonywanie zakupów oraz płatności w cyberprzestrzeni.

      W spotkaniu uczestniczyły klasy 1E, 1F, 2E, 3F, 2BS, 1BK, 1I, 3I wraz z opiekunami D. Bagińska, K. Parol, A. Makowski, M. Niedźwiecki, M. Romaniuk-Sutowska, R. Karwowski, M. Sobociński oraz A. Piotrowski.

    • Uczniowie klas II, III lub IV to ogłoszenie jest dla Was
     • Uczniowie klas II, III lub IV to ogłoszenie jest dla Was

     • Konkurs

      „Trzeci język obcy na maturze – język matematyki”

       

      Pomyślisz pewnie, do matury jeszcze daleko… Nawet się nie obejrzysz i już będziesz maturzystą.

      Skoro konkurs matematyczny, będą do rozwiązania zadania.

      Cała trudność polega na tym, że treść zadań będzie w języku angielskim.

      Konkurs odbędzie się w Auli naszej szkoły w dniu 21 marca 2019 r.

      O godzinie rozpoczęcia poinformujemy na dzień przed konkursem.

      Regulamin konkursu dostępny na facebooku ZSMiO.

      Zapraszamy

      Anna Sacharczuk i Agata Siwik

     • WarsawMotorcycle Show

     • W piątek, 1 marca, uczniowie naszej szkoły z klas o profilu samochodowym (2S i 3S), wraz z opiekunami: Panią Katarzyną Marek, ks. Pawłem Michałczakiem i Kamilem Piwko, wzięli udział w targach motocykli odbywających się w Nadarzynie. Wyjazd został zorganizowany przy dużym zaangażowaniu nauczyciela przedmiotów zawodowych- pana Kamila Piwko.

      WarsawMotorcycle Show to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z większych w Europie. Nasi uczniowie mogli zobaczyć ponad 1000 modeli motorów- od zabytkowych, poprzez ciekawe modele tuningowane przez ich właścicieli, po te najnowsze i najnowocześniejsze. Wyeksponowane zostały także quady, skutery i łodzie motorowodne. W czasie naszego pobytu odbyło się kilka premier motocykli różnych firm, m. in. Yamaha, Kawasaki, Suzuki czy Harley- Davidson.

      Targom towarzyszyły również wydarzenia sportowe, wśród których prym wiodły walki bokserskie i test siłowy polegający na unoszeniu dwóch dużych opon na wyprostowanych przedramionach. Chętni mogli skorzystać z usług profesjonalnego barbera. Na odważnych czekały też symulatory jazdy „ścigaczem”. Dla odwiedzających targi została przygotowana  bogata oferta sprzętu oraz akcesoriów motocyklowych. Dużym zainteresowaniem uczestników targów obdarzone zostały popisy kaskaderskie – „kula śmierci”. Uczniowie mogli także uczestniczyć w serii ciekawych wykładów poświęconych, między innymi, udzielaniu pierwszej pomocy w wypadkach motocyklowych, a także o tym jak zostać zawodnikiem i ścigać się na torze, czy też, ciesząca się największym zainteresowaniem naszej młodzieży, prelekcja z inżynierii i budowy motocykla pt. „Motocykl. Teoria napędu- jak dobrane są przełożenia” oraz o bezpiecznej i skutecznej technice jazdy jednośladem.

      Oko odwiedzających targi cieszyły nie tylko prezentowane jednoślady czy klasyczne samochody ale także piękne hostessy.

      Nasz wspólny szkolny wyjazd należy uznać za bardzo udany. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli uczestniczyć w WarsawMotorcycle Show 2020.

     • Uwaga! Konkurs plastyczny

     • Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „ Czytanie jest the best!”. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada o. w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi oraz Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.

      Cele szczegółowe konkursu:

      - promowanie czytania jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu,

      -podkreślenie roli czytania w rozwoju myślenia, wyobraźni i wrażliwości,

      -rozwijanie wyobraźni twórczej,

      - zachęcenie do podejmowania twórczych działań,

      - umożliwienie prezentacji własnej twórczości,

      - podjęcie działań zgodnych z realizacją kierunków polityki oświatowej MEN:

      „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.

      Warunki uczestnictwa:

      1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.
      2. Każda szkoła może przesłać na konkurs maksymalnie 3 prace w każdej kategorii wiekowej.
      3. Każda praca powinna posiadać naklejoną na odwrocie metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, nazwę i adres szkoły, klasę, imię i nazwisko opiekuna,  adres mailowy i telefon kontaktowy opiekuna.
      4. Każda praca powinna zawierać włożoną do osobnej koszulki – przypiętej spinaczem do pracy – zgodę na przetwarzanie danych osobowych i publikowanie pracy podpisaną przez rodzica uczestnika i samego uczestnika.
      5. Każdy uczestnik wykonuje pracę indywidualnie i samodzielnie.
      6. Prace konkursowe należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie  do 4. 04.2019 r.    Prace nadesłane po terminie nie będą oceniane.
      7. Prace zostaną ocenione przez profesjonalne jury składające się z pracowników Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane najpierw w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas Targów, następnie w wybranych filiach Książnicy Podlaskiej.  Prace wyróżnione będą wyeksponowane w „ Galerii na Złotej” w budynku CEN oraz w wersji elektronicznej na stronie Biblioservisu Bibliotek Szkolnych Podlasia.

      Tematyka i forma prac:

      - plakat promujący czytanie i VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku lub/i Festiwal literacki „ Na pograniczu kultur” towarzyszący targom ( mile widziane nawiązanie do programu tegorocznych targów, autorów goszczących na targach itd. – informacje na stronie internetowej): https://pl-pl.facebook.com/TargiKsiazkiWBialymstoku/

      - format A3

      - technika dowolna.

       

      Szczegóły w bibliotece szkolnej !

     • Dzień Kobiet

     • Z okazji Dnia Kobiet

      Tyle spokoju, ile tylko potrzebujecie,

      Tyle szaleństwa, aby życie nie wydawało się nudne,

      Tyle szczęścia, abyście nie oszalały z nadmiaru,

      zaś miłości ponad wszystko

      życzą Faceci z Mechaniaka

     • Finał VIII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika”

     • W Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach w dniu 1 marca 2019 roku odbył się Finał VIII Konkursu Matematycznego „Matematyka pasją technika” pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałk .

      W tym etapie – o miano najlepszego matematyka – rywalizowało 39 uczniów z klas trzecich i czwartych techników z 16 szkół województwa podlaskiego.

      W finałowej rywalizacji młodzi matematycy przez 75 minut rozwiązywali 15 niełatwych zadań na każdym poziomie. Po zakończeniu wyznaczonego czasu, w oczekiwaniu na wyniki, uczniowie wzięli udział w turnieju Quarto- drugie i trzecie miejsce w tych zmaganiach zajęli uczniowie naszej szkoły- Andrzej Tyborowski i Michał Gryglik,.

      Drugie miejsce w kategorii klas czwartych Konkursu Matematycznego zajął uczeń Technikum Mechatronicznego Hubert Więcek.

      W kategorii klas trzecich Konkursu Matematycznego pierwsze miejsce zajął uczeń Technikum Mechatronicznego Michał Gryglik, zaś czwarte miejsce w  tej kategorii uczeń drugiej klasy Technikum Mechatronicznego Andrzej Tyborowski.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłorocznych matematycznych zmaganiach.

     • Aktywny Samorząd Moduł II dla studentów w 2019 r.

     • W załączeniu :

      - informacje w pigułce dotyczące pilotażowego programu “Aktywny Samorząd”w 2019 r., Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższy

      Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem:

      www.mopslomza.pl> Osoby niepełnosprawne > Aktywny Samorząd w 2019  (link do strony: http://mopslomza.pl/bzironas2019.html)

      Pilotażowy programy “Aktywny Samorząd”, Moduł II , skierowany jest do osób niepełnosprawnych.

      Dofinansowanie może uzyskać osoba niepełnosprawna, która:

      • posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
      • pobiera naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium lub ma przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

      Realizator: Miasto Łomża przez MOPS-BZiRON ustalił termin rozpoczęcia i zakończenia przyjmowania wniosków w Module II o dofinansowanie kosztów nauki:

      - semestr letni 2018/2019 od dnia 01.03.2019 r. do dnia 30.03.2019 r.

      - semestr zimowy 2019/2020 od dnia 02.09.2019 r. do dnia 10.10.2019 r.

      Załącznik

     • Prelekcja i Konkurs Państwowej Komisji Wyborczej "Wybieram Wybory"

     • 20 lutego w naszej szkole odbył się wykład przygotowując uczniów do ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie wyborczym.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie zgłoszeni do konkursu oraz klasa II E.

      Wszystkie zawiłości prawa wyborczego oraz zbliżających się wyborów wyjaśniła uczniom Pani Ewa Dobrzycka  z Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Łomży.Konkurs "Wybieram Wybory" odbył się dziś o godzinie 12.00.

      Wyniki jeszcze w tym tygodniu.

     • „NIEZŁOMNI”

     • Dnia 26 lutego 2019 r.  w naszej szkole odbyła się  uroczystość związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych- świętem państwowym uchwalonym  przez Sejm RP w 2011 r.

      Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia  w Polsce,  których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie. Rozpoczął ją sugestywny video-klip zespołu Forteca  „Kto dziś upomni się o pamięć ” Potem zabrała głos  pani dyrektor  Ewa Fronc-Romaniuk,  podkreślając, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są nie tylko nauką patriotyzmu , ale także i wartości, którymi należy się kierować w życiu w każdej epoce. Następnie uczniowie  Mateusz Gronostajski i Jakub Kopacz  z klasy 1 GT krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych. Wybrane sylwetki  „Niezłomnych”, w formie prezentacji multimedialnej,  zostały przedstawione  przez  historyka - pana Wiesława Czupryńskiego. Muzyczny zespół szkolny pod kierunkiem pani Sylwii Kalickiej  przygotował i wykonał kilka okolicznościowych piosenek: „Balladę o Rotmistrzu Pileckim” „Biały Krzyż” oraz „Poprzysięgali Rzeczpospolitej”.  Okolicznościowa wystawa fotografii i publikacji zwianych z tematyką uroczystości  została przygotowana pod kierunkiem przez pani Beaty Borawskiej.

     • Ferie w bibliotece

     • Wszystkich uczniów, którzy chcą miło i kreatywnie spędzić czas, zapraszamy w najbliższą środę (tj. 30.01.2019) w godz. 10.00-12.00 do czytelni szkolnej.

      W planie zajęć przewidziane są gry i zabawy planszowe, spotkanie z wierszem Wisławy Szymborskiej oraz warsztaty z robienia pachnących i ekologicznych mydełek. Dla każdego, coś miłego!

      Do zobaczenia!

     • VII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

     • Uczeń naszej szkoły  z klasy 1 GT Mateusz Gronostajski został laureatem VII Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim pt. „Suwerenność to wolność samodecydowania”. Konkurs polegał na napisaniu eseju na zadany temat ( był on napisany pod kierunkiem p. Wiesława Czupryńskiego).

      W dniu 17 stycznia 2019 r. w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala, na której wręczano nagrody i dyplomy wyróżnionym uczestnikom konkursu. Mateusz Gronostajski zajął III miejsce w konkursie. W trakcie uroczystej gali wystąpił m.in. Waldemar Tyszuk  z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiono inscenizację, związaną z Romanem Dmowskim, zatytułowaną „Pogrzeb Wielkiego Kanclerza Narodu”.

       

      Ogólnopolski konkurs promuje patriotyzm wśród młodzieży, popularyzuje i przypomina dorobek intelektualny, jednego z wybitniejszych polskich polityków II RP – Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości (obok m.in.  patrona naszej szkoły - Józefa Piłsudskiego). Organizatorami w/w konkursu była Fundacja Obowiązek Polski oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a jego patronami: JE Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty.

     • Sprzeciw wobec agresji, nienawiści i fali hejtu

     • W dniu 14 stycznia 2019 r. zmarł prezydent Gdańska.
      Jako społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży łączymy się myślami z Rodziną tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, składając szczere wyrazy współczucia.
      Jednocześnie przeraża nas fakt, że w tak wspaniałym dniu jak finał WOŚP zginął człowiek, który niósł pomoc innym ludziom. Dlatego wyrażamy swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, nienawiści i fali hejtu, które są widoczne w społeczeństwie.

     • I Ty zostań Świętym Mikołajem

     • Uczniowie „Mechaniaka” podzielili się radością z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z dziećmi z ogniska TPD. Tradycja mikołajkowej zabawy ma już kilkanaście lat. W szkole odbyła się zbiórka zabawek i pieniędzy na prezenty dla dzieci. Gdy już wszystko było  gotowe, grupa uczniów pod opieką pani Ireny Cieciórskiej udała się do SP2 na mikołajkowe spotkanie z maluchami z osiedlowych ognisk wychowawczych.

      Święty Mikołaj rozdawał prezenty ku wielkiej uciesze dzieci. Każdy kto chciał otrzymać prezent, musiał zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wiersz. Gry, zabawy, radość i śmiech wypełniły wspólny czas noworocznego spotkania uczniów Mechaniaka i dzieci objętych opieką TPD.

     • Stypendia św. Mikołaja

     • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży w 2018 roku przystąpił do ogólnopolskiego programu stypendialnego SOLIDARNI, obecnie noszącego nazwę Stypendia św. Mikołaja, który został stworzony po to, by budować więź między uczniami, szkołami i absolwentami. Celem inicjatywy jest zbiórka pieniędzy na stypendia  dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Absolwenci i społeczność lokalna fundując stypendium w wybranej szkole, dają ich obecnym uczniom niezwykle ważną szansę na dalszą edukację i spełnienie marzeń. Stypendia może ufundować każdy, kto chce pomóc młodym, zdolnym osobom w trudnej sytuacji materialnej. Jednak pieniądze można wpłacać jedynie na szkoły, które zgłosiły się do programu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny .

      Stypendia są przyznawane przez komisje stypendialne utworzone w szkołach. W naszej szkole powołany został koordynator, pani Katarzyna Mieczkowska, do której zadań należy kontakt z Fundacją oraz m. in. zbieranie wniosków i sprawozdań od uczniów. Uczeń musi spełniać określone wymagania - kryteria przyznania stypendium: dochód na osobę w rodzinie, średnia z ocen z roku poprzedzającego przyznanie stypendium, inne osiągnięcia oraz aktywność społeczno-kulturalna.

      W województwie podlaskim do tej pory do programu zgłosiło się 19 szkół.

      W dniach 13-19.12.2018r. odbył się w naszej szkole kiermasz bożonarodzeniowy. Święta Bożego Narodzenia to czas serdeczności, radości oraz okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Inicjatywa ta miła na celu zbiórkę pieniędzy na stypendia dla naszej młodzieży. Zebraliśmy kwotę 730,00zł.

      Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej.  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu kiermaszu.

      Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za ogrom pracy włożony w przygotowanie ozdób choinkowych na kiermasz, za twórcze zaangażowanie i dobroć. Wszystkie te rękodzieła charakteryzowała duża pomysłowość, która niewątpliwie wywodziła się z chęci współpracy i dobrego serca darowanego uzdolnionym i utalentowanym uczniom.


      Odbiorca:
      Fundacja Świętego Mikołaja
      Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno

      Numer konta:

      85 1090 0004 9149 0000 0000 0497

      Tytułem:

      Darowizna na stypendia w szkole
      Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
      18-400 Łomża, ul. Przykoszarowa 22

     • Euroelektra 2018/2019

     • Uczniowie Mechaniaka podczas zmagań II etapu Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra" w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Trzymamy kciuki !!!!

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
   • sekretariat@zsmio.pl
   • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
   • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
   • michniedz@gmail.com
   • 718 14 59 880
 • Galeria zdjęć

   brak danych