• Święty Mikołaj w MECHANIAKU!!!

     • Społeczność uczniowska ZSMiO dzięki uprzejmości firmy ERGOM otrzymała nowe wyposażenie pracowni instalacji elektrycznych. Na ściany pracowni trafią nowe ekspozytory, a w ręce uczniów (zaraz po zakończeniu nauczania zdalnego) trafią narzędzia niezbędne w pracy elektryka - dwa rodzaje prasek, noże i strippery oraz końcówki HI. 

      Otrzymaliśmy 6 kompletów narzędzi, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć 6 stanowisk do nauki. Uczniowie już nie mogą się doczekać :-))

      Firma ERGOM zostaje oficjalnie wpisana do księgi "Przyjaciół Mechaniaka".

      Pozdrawiamy całą załogę.

     • Życzenia świąteczne - rada rodziców

     • Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.

      W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale,

      w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,

      do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem,

      byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój.

      Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzy Wszystkim prezydium rady rodziców

     • Życzenia świąteczne - Nauczyciele bibliotekarze

     • Z okazji

      Świąt Bożego Narodzenia

      życzymy Wszystkim Nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom

      aby w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ze względu na pandemię,

      nauczanie i uczenie się pozostało pasją i niosło ze sobą radość

      ze wspólnego odkrywania świata, kultury i nauki.

      Natomiast zbliżające się Święta,

      niech będą chwilą wytchnienia, w której znajdziecie czas na czytanie.

      Życzymy, by pod Waszą choinką

      znalazł się najpiękniejszy prezent: miłość od najbliższych,

      którą będziecie mogli podzielić się z innymi.

       

          Nauczyciele bibliotekarze

     • Zwolnieni z Teorii

     • Mamy przyjemność poinformować, że uczeń z naszej szkoły, Rafał Rybicki, przeszedł do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

      Serdecznie gratulujemy innowacyjnego podejścia oraz wspierania uczniów przez nauczycieli w rozwijaniu kompetencji przyszłości.

     • Wzrok a praca przed komputerem

     • Coraz częściej mówi się i pisze o Syndromie Widzenia Komputerowego, określanego w skrócie jako CVS (Computer Vision Syndrome). Dolegliwość  określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze. Na CSV narażonych jest 75% osób, które spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny dziennie. Tego rodzaju praca wpływa specyficznie na organizm. Przede wszystkim pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki. W normalnych warunkach mrugamy około 12 razy na minutę, a patrząc w ekran, nawet pięć razy mniej. Do tego oko szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym obiekcie podczas pracy z komputerem. Osłabiają się również mięśnie gałki ocznej. Nie można zapominać również o niekorzystnym wpływie promieniowania ekranu na oczy. W rezultacie tego wszystkiego dochodzi do syndromu CSV, z którym wiążą się często:

      • osłabienie wzroku
      • ból oczu
      • swędzenie oczu
      • zespół suchego oka

      Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

      1.Przede wszystkim warto zacząć od tego, że aby nie zmęczyć wzroku i należycie o niego dbać, trzeba robić przerwy w pracy. Co jakiś czas oderwij wzrok od monitora i popatrz na coś, co znajduje się przynajmniej kilka metrów od ciebie. Zmęczone oczy doskonale odpoczywają także, kiedy spoglądamy przed okno. Odrywajmy więc wzrok, a co jakiś czas - jeżeli tylko możesz - podchodź do okna.

      2.Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowe ustawienie monitora. Powinien się on znajdować 45 do 75 cm od naszej twarzy. Warto ustawić go również tak, aby znajdował się nieco poniżej poziomu oczu. Chodzi o to, abyśmy spoglądając w dal, na wysokości wzroku mieli górną krawędź monitora. Dzięki temu, że podczas pracy będziemy lekko zerkać w dół, nasze oczy będą mniej zmęczone.

      3.Pamiętajmy również o prawidłowym oświetleniu. Monitor nie powinien być jedynym lub mocniejszym źródłem światła. Należy wyrównać światło pomieszczenia i ekranu. Kiedy na niego spoglądamy, nie powinniśmy mieć wrażenia, że jest jaśniejszy od otoczenia.

      4.Wystarczy też, że zmniejszymy jasność monitora i nieco zwiększymy kontrast. Można również zastosować specjalny program, który dopasowuje kolor ekranu do pory dnia. Dzięki temu nasze oczy nie będą się aż tak męczyć podczas spoglądania w monitor.

      5.Nie zapominajmy również o mruganiu. Jak już wspominaliśmy, kiedy patrzymy w monitor, często po prostu tego nie robimy. Warto co jakiś czas zamknąć oczy. Dzięki temu będą się one naturalnie nawilżać. Jeżeli stale pomijamy ten krok, przywieśmy sobie na monitorze samoprzylepną karteczkę np. z napisem “Mrugaj!”   i za każdym razem, kiedy na nią spojrzymy - zamykajmy powieki.

      6.Jeżeli tylko to możliwe, co jakiś czas mimo wszystko starajmy się otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenia. Czasami jednak jedynym ratunkiem będą krople do oczu - sztuczne łzy. Pamiętajmy, że istotne jest również nawilżanie ciała od wewnątrz - pijmy więc wodę, starajmy się zawsze mieć ją pod ręką.

      7.Zieleń uspokaja wzrok i dobrze działa na oczy. Świetne okazuje się więc zazielenienie pokoju. Nie chodzi tutaj oczywiście o kolory ścian, ale np. o taki kąt w pomieszczeniu, gdzie będą znajdowały się doniczki z kwiatami. Dzięki temu podczas przerw możemy na nie zerkać, a oczy naturalnie odpoczną.

       

      Ćwiczenia redukujące zmęczenie oczu

      Jak dbać o oczy? Co jakiś czas warto również wykonywać ćwiczenia, które pomogą pielęgnować nasz wzrok. Co możemy robić? Poznaj przykładowe ćwiczenia!

       

      1.Popatrz na ścianę, która powinna znajdować się jakieś 2 metry od Ciebie. “Rysuj” na niej oczami ósemki. Nie ruszaj głową. Nakreśl 5 ósemek w lewo i 5 w prawo.

      2.Usiądź prosto, trzymaj głowę w tej samej pozycji (nie ruszaj nią) i spoglądaj w górę, dół, lewo i prawo. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

      3.Spoglądaj na przedmiot znajdujący się blisko Ciebie, a następnie szybko oderwij od niego wzrok i spójrz na coś w odległości kilku metrów.

      4.Zamknij oczy i przykryj je dłońmi (jednak nie dotykaj gałek ocznych!). Staraj się zrobić to tak, by nie docierało do Ciebie światło, a przed oczami ukazała się głęboka ciemność. Trwaj tak przez minutę i spokojnie oddychaj. Ćwiczenie wykonuj wtedy, kiedy czujesz się zmęczony światłem monitora.

       

       

      Warto skorzystać z porad:

      https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-dbac-o-wzrok-przed-komputerem

    • Ważne terminy
     • Ważne terminy

     • 17.12.2020 godz. 16.30 - zebranie z rodzicami

      22.12.2020 r. - zakończenie I semestru klas maturalnych

      29.01. 2021 r.- zakończenie I semestru wszystkich klas (poza  maturalnymi)

     • 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

     • W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością.
      Większości z nas niepełnosprawność kojarzy się z ruchową lub intelektualną. Jednak to tylko dwa rodzaje z 12 rozróżnianych.  Pozostałe niepełnosprawności to m.in. Niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepota, Niepełnosprawność słuchui/lub mowy, Choroby psychiczne.
      W Polsce istnieje biuro rzecznika ds. osób z niepełnosprawnością do którego można zgłaszać swoje pomysły, potrzeby, wątpliwości.
      Niepełnosprawność wcale nie musi być od urodzenia, można ją nabyć w ciągu życia w wyniku różnych doświadczeń. Warto zwrócić uwagę na to, że na początku  jest człowiek dopiero później jego niepełnosprawność. Dlatego tak ważne jest aby mówić osoby z niepełnosprawnością. To podkreśla ich człowieczeństwo i godność człowieka. Zmagają się z barierami, trudnościami, które dla człowieka zdrowego są trudne do zrozumienia. Coś co możemy uczynić drugiemu człowiekowi to być przy nim, wspierać go i pomagać na tyle ile jest możliwe. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Warto zadać sobie pytanie: Jaka jest moja postawa wobec osób z niepełnosprawnością? Czy pomagam tym, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują? Każdy z nas zasługuje na godne życie. Niepełnosprawność nie warunkuje gorszego życia. Niekiedy sprawia, że życie nabiera sensu, wartości, znaczenia.

      Przydatne linki:
      https://liblink.pl/U2TmtJNHPB
      https://liblink.pl/8V3s35Xub0
      https://liblink.pl/uB9nV3Eeoa
      Opracował: psycholog szkolny Anna Przesław

     • Życzliwy nauczyciel, życzliwy uczeń ZSM i O nr 5 w Łomży 2020/2021

     • Pedagodzy szkolni po raz kolejny zorganizowali wybory na najbardziej życzliwszego ucznia oraz nauczyciela. W tym roku szkolnym, w związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju odbyły się one nieco inaczej, niż dotychczas. Uczniowie głosowali on-line, wybierając najżyczliwszego ucznia w swojej klasie oraz oddawali swój głos na najżyczliwszego nauczyciela szkoły.

      Bycie życzliwym w czasie pandemii, zajęć zdalnych, jest trudne ale... nie niemożliwe. Za to jest bardziej cenione i...pożądane. Bądźmy zatem mili wobec siebie tak jak nasi najżyczliwsi.

      https://spczyzowice.gorzyce.pl/aktualnosci/index/Swiatowy-Dzien-Zyczliwosci/idn:89

       

      Najżyczliwszym nauczycielem ZSM i O nr 5 w tym roku szkolnym została

      Pani Małgorzata Obrycka-Meja!

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Najżyczliwszymi przedstawicielami braci uczniowskiej są:

      Klasy pierwsze:

      - I I - Jakub Tomaszczyk

      - I E/TD - Bartosz Kołota

      - I FP  M - Marcin Scięgosz

      - I S - Igor Wiśniewski

      - I bs- Mariusz Pisiński

      - I bk – Adam Dobrowolski

      Klasy drugie:

      - II M5 - Mucha Dominik

      - II T5/TD - Dawid Staniórski

      - II S/TG - Mateusz Kordal

      - II M  - Damian Pietruszewski

      - II E/T- Adam Przybylski

      - II E - Paweł Mogielnicki

      - II I5 – Jakub Bognacki

      - II P/F – Marcin Ścięgosz

      - II bdg – Kamil Kuczewski

      - II bdp – Jakub Milewski

      Klasy trzecie:

      - III T - Hubert Zelkowski

      - III M -  wszyscy uczniowie uważają się za życzliwych

      - III E – Norbert Sakowski

      - III F – Arkadiusz Cwalina

      - III bkd – Dawid Troks

      Klasy czwarte:

      - IV M - Maksymilian Konopka

      - IV E - Piotr Białobrzeski

      - IV GT – Damian Bacławski i Patryk Duzik

      - IV S – Hubert Borawski

       

       

      Wszystkim wyróżnionym wręczymy pamiątkowe dyplomy (już niedługo – po zakończeniu nauczania zdalnego). Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy, gdyż to dzięki takim ludziom jak Wy – nam wszystkim żyje się lepiej, w miłej, przyjaznej atmosferze.

      Pedagodzy szkolni

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • sekretariat@zsmio.pl
    • Michał Niedźwiecki - administrator strony
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
    • 718 14 59 880
    • Konto Rady Rodziców: 62 8762 0009 0012 0056 3000 0010
  • Galeria zdjęć

    brak danych