• Doradcy zawodowi ŁCRE

     • Doradcy zawodowi ŁCRE serdecznie zapraszają na konsultacje indywidualne uczniów klas maturalnych na terenie naszej placówki.

      Terminy spotkań od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-13.00 po wcześniejszym telefonicznym  lub mailowym ustaleniu. Zachęcamy do współpracy.

      Prosimy o przekazanie informacji uczniom klas VIII i ich rodzicom poprzez dziennik elektroniczny.

      Tel./fax 86 2180544
      e-mail -
       lcre.lomza@interia.eu

      e-mail - sylwialutostanska@wp.pl

      e-mail- mariola.milewska@poczta.onet.pl

       

     • CZYTAMY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W ŁOMŻY

     • W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, która odbywa się pod hasłem "Zasmakuj w bibliotece", przyjęliśmy zaproszenie do wspólnego czytania organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Wspólnie posmakowaliśmy australijskich przygód z Tomkiem, Wilmowskim i fragmentem powieści młodzieżowej "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego. Dreszczyk emocji wzbudziło czytanie tajemniczej powieści „Wiejemy do lasu" Lyn Gardner. Razem z Jordanem Petersonem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić, aby świat był lepszy? Snuliśmy refleksje nad kondycją współczesnego człowieka przywołując hermetyczny i niebezpieczny świat powieści" Rok 1984” George'a Orwella.

      Zapraszamy do zasmakowania w bibliotece razem z nami.

      filianr6lomza.blogspot.com

     • 100 lecie urodzin Jana Pawła II

     • 100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

      Nie ma chyba w naszym kraju, a nawet odważyłbym się powiedzieć, że i na świecie człowieka, który by nie miał choćby szczątkowych informacji na temat życia, posługi, a także znaczenia osoby św. Jana Pawła II w historii Kościoła i jego oddziaływania na rozwój wydarzeń w świecie.

      W tym wyjątkowym roku, zdaje się szczególnie, gdy pozostajemy w izolacji w trosce o nasze zdrowie i życie, kiedy z wielką radością w sercu przygotowywaliśmy się na czerwcową beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bez którego, jak sam zaznaczył Jan Paweł II, nie byłoby Polaka na tronie piotrowym, obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Polaka, papieża, świętego.

      Zwykle gdy mamy świętować okrągłe rocznice doniosłych wydarzeń historycznych, przygotowywane są liczne uroczystości, koncerty, spektakle itp. Tak miało być i w tym przypadku.

      Planowana była narodowa pielgrzymka dziękczynna do Progów Apostolskich, do Rzymu, ale z oczywistych względów nie może się odbyć jak również i inne wydarzenia.

      Z jednej strony może w naszych sercach zrodzić się swoisty smutek, poczucie straty, że tak wiele naszych planów nie doszło do skutku.

      Jest to zupełnie zrozumiałe, jednak sądzę, że ta sytuacja może być dla nas niezwykłą okazją do zatrzymania się i głębokiego zastanowienia się nie tylko nad swoim życiem, jak zwykle czynimy to w trudnych chwilach życia, gdy czujemy się zagrożeni, ale także nad znaczeniem tej wyjątkowej postaci dla naszej Ojczyzny, świata, ale myślę, że najbardziej cenne byłoby zastanowienie się nad pytaniem: kim dla mnie osobiście jest Jan Paweł II? Czy tylko postacią historyczną, która coraz bardziej porasta kurzem i patyną? Może wzorem, przewodnikiem, jak odważnie realizować to do czego stworzył mnie Bóg? Być może nie wiele wiem o jego życiu?

      Korzystając z możliwości niemal nieograniczonego dostępu do informacji niech każdy z nas postara przypomnieć sobie choćby zarys biografii tego świętego Polaka, aby pamięć o nim nie pozostała tylko w kręgach duchowieństwa, ale by była powszechną i ciągle żywą.

    • Nauczyciele polecają - Andrzej Rodak
     • Nauczyciele polecają - Andrzej Rodak

     • Pan Andrzej Rodak - nauczyciel przedmiotów zawodowych mechatronicznych i elektrycznych, „tęgi umysł ścisły z duszą humanisty”, wielbiciel dzieł klasycznych i science fiction, nieustanny poszukiwacz nowych wrażeń czytelniczych.

      Oto Jego ulubione książki, opatrzone dodatkowo osobistymi notatkami i krótką rekomendacją:

      1. „Obsługiwałem  angielskiego króla”,  Bohumil Hrabal
      2. Piękna żałoba”, Bohumil Hrabal
      3. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, Bohumil Hrabal
      4. „Postrzyżyny”, Bohumil Hrabal
      5. „Contact”, Carl Sagan
      6. „Król szczurów”, James Clavell
      7. „Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood
      8. „Głowa Kasandry”, Marek Baraniecki
      9. „Madame”, Antoni Libera
      10. „Lśnienie”, Stephen King

       

      Ad. 1, 2, 3, 4

      Cztery pozycje bardzo podobne do siebie ukazujące specyficzne podejście Czechów do życia – radość życia, umiłowanie natury, cieszenie się z drobiazgów takich jak np. rozmowa z sąsiadem, zjedzenie dobrego obiadu z nieodzownym kuflem zimnego piwa. To wszystko pokazane jest w tle wielkich wydarzeń politycznych takich jak upadek monarchii austrowęgierskiej, wybuch II wojny światowej.

      Ad. 5

      Książka science fiction napisana przez naukowca astrofizyka Carla Sagana o kontakcie ziemskiej cywilizacji z obcą cywilizacją przewyższającą nas znacznie pod względem rozwoju technicznego i oddaloną od nas o miliardy lat świetlnych. Książka napisana jest przez naukowca a więc zawiera wiele cennych autentycznych informacji naukowych.

      Ad. 6

      Książka opisująca tragiczny los jeńców wojennych wojsk sprzymierzonych w japońskim obozie jenieckim na jednej z wysp Indonezji. W książce pokazane są różne postawy ludzi wobec trudów codziennego, obozowego życia - od postaw heroicznych po całkowitą utratę godności ludzkiej.

      Ad. 7

      Książka science fiction opisująca rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych po ogólnoświatowej katastrofie i dojściu do władzy różnych grup fundamentalistów religijnych w tym również chrześcijańskich. W książce przedstawiono zniewolenie jednostek i narzucenie im wypaczonych zasad chrześcijańskich. Szczególnie dotyczy to kobiet, które są traktowane przedmiotowo jako gorszy gatunek człowieka.

      Ad. 8

      Książka science fiction opisująca życie na ziemi po wybuchu ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego z użyciem broni atomowej. W książce przedstawione są dylematy głównego bohatera, który musi podjąć decyzję mającą wpływ na dalsze życie na ziemi.

      Ad. 9

      Książka przedstawiająca życie we wczesnej fazie PRL w Warszawie widziana oczyma dorastającego licealisty. Pokazuje bunt wobec bezsensownych przepisów i absurdów codzienności. W tle pojawia się miłość licealisty do nauczycielki języka francuskiego.

      Ad. 10

      Książka horror na podstawie której powstał scenariusz limu Stanleya Kubricka „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Historia rodziny żyjącej przez całą zimę w luksusowym hotelu gdzieś w nieodstępnych górach w Stanach Zjednoczonych. Głowa rodziny niedoszły pisarz pracuje w hotelu jako dozorca mający za zadanie opiekowanie się fotelem w miesiącach zimowych, kiedy hotel nie ma gości. Osamotnienie i zamknięcie w budynku hotelu powoduje obłęd głównego bohatera i nieprzewidziane tego konsekwencje.

     • Maseczki z Mechaniaka

     • Sale lekcyjne w Mechaniaku nie świecą pustakami, pomimo braku uczniów. Zostały zaadaptowane na pracownie krawieckie… Panie pracujące w administracji i obsłudze oraz nauczyciele włączyli się do akcji szycia maseczek zabezpieczających. Profesjonalnie wykonane maseczki, od początku trwania pandemii, są przekazywane pracownikom szpitala i hospicjum Św. Ducha w Łomży.

      Ponownie pokazaliśmy, że na  pomoc Mechaniaka można zawsze liczyć.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • sekretariat@zsmio.pl
    • michniedz@gmail.com
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża 18-400 Łomża Poland
    • michniedz@gmail.com
    • 718 14 59 880
  • Galeria zdjęć

    brak danych