• Ferie w bibliotece

• Wszystkich uczniów, którzy chcą miło i kreatywnie spędzić czas, zapraszamy w najbliższą środę (tj. 30.01.2019) w godz. 10.00-12.00 do czytelni szkolnej.

W planie zajęć przewidziane są gry i zabawy planszowe, spotkanie z wierszem Wisławy Szymborskiej oraz warsztaty z robienia pachnących i ekologicznych mydełek. Dla każdego, coś miłego!

Do zobaczenia!

• VII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

• Uczeń naszej szkoły  z klasy 1 GT Mateusz Gronostajski został laureatem VII Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim pt. „Suwerenność to wolność samodecydowania”. Konkurs polegał na napisaniu eseju na zadany temat ( był on napisany pod kierunkiem p. Wiesława Czupryńskiego).

W dniu 17 stycznia 2019 r. w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala, na której wręczano nagrody i dyplomy wyróżnionym uczestnikom konkursu. Mateusz Gronostajski zajął III miejsce w konkursie. W trakcie uroczystej gali wystąpił m.in. Waldemar Tyszuk  z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiono inscenizację, związaną z Romanem Dmowskim, zatytułowaną „Pogrzeb Wielkiego Kanclerza Narodu”.

Ogólnopolski konkurs promuje patriotyzm wśród młodzieży, popularyzuje i przypomina dorobek intelektualny, jednego z wybitniejszych polskich polityków II RP – Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości (obok m.in.  patrona naszej szkoły - Józefa Piłsudskiego). Organizatorami w/w konkursu była Fundacja Obowiązek Polski oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a jego patronami: JE Abp Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty.

• Sprzeciw wobec agresji, nienawiści i fali hejtu

• W dniu 14 stycznia 2019 r. zmarł prezydent Gdańska.
            Jako społeczność szkolna Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży łączymy się myślami z Rodziną tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, składając szczere wyrazy współczucia.
            Jednocześnie przeraża nas fakt, że w tak wspaniałym dniu jak finał WOŚP zginął człowiek, który niósł pomoc innym ludziom. Dlatego wyrażamy swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, nienawiści i fali hejtu, które są widoczne w społeczeństwie.

• I Ty zostań Świętym Mikołajem

• Uczniowie „Mechaniaka” podzielili się radością z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia z dziećmi z ogniska TPD. Tradycja mikołajkowej zabawy ma już kilkanaście lat. W szkole odbyła się zbiórka zabawek i pieniędzy na prezenty dla dzieci. Gdy już wszystko było  gotowe, grupa uczniów pod opieką pani Ireny Cieciórskiej udała się do SP2 na mikołajkowe spotkanie z maluchami z osiedlowych ognisk wychowawczych.

Święty Mikołaj rozdawał prezenty ku wielkiej uciesze dzieci. Każdy kto chciał otrzymać prezent, musiał zaśpiewać piosenkę lub wyrecytować wiersz. Gry, zabawy, radość i śmiech wypełniły wspólny czas noworocznego spotkania uczniów Mechaniaka i dzieci objętych opieką TPD.

• Stypendia św. Mikołaja

• Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży w 2018 roku przystąpił do ogólnopolskiego programu stypendialnego SOLIDARNI, obecnie noszącego nazwę Stypendia św. Mikołaja, który został stworzony po to, by budować więź między uczniami, szkołami i absolwentami. Celem inicjatywy jest zbiórka pieniędzy na stypendia  dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia rozwijanie talentów i umiejętności. Absolwenci i społeczność lokalna fundując stypendium w wybranej szkole, dają ich obecnym uczniom niezwykle ważną szansę na dalszą edukację i spełnienie marzeń. Stypendia może ufundować każdy, kto chce pomóc młodym, zdolnym osobom w trudnej sytuacji materialnej. Jednak pieniądze można wpłacać jedynie na szkoły, które zgłosiły się do programu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny .

Stypendia są przyznawane przez komisje stypendialne utworzone w szkołach. W naszej szkole powołany został koordynator, pani Katarzyna Mieczkowska, do której zadań należy kontakt z Fundacją oraz m. in. zbieranie wniosków i sprawozdań od uczniów. Uczeń musi spełniać określone wymagania - kryteria przyznania stypendium: dochód na osobę w rodzinie, średnia z ocen z roku poprzedzającego przyznanie stypendium, inne osiągnięcia oraz aktywność społeczno-kulturalna.

W województwie podlaskim do tej pory do programu zgłosiło się 19 szkół.

W dniach 13-19.12.2018r. odbył się w naszej szkole kiermasz bożonarodzeniowy. Święta Bożego Narodzenia to czas serdeczności, radości oraz okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. Inicjatywa ta miła na celu zbiórkę pieniędzy na stypendia dla naszej młodzieży. Zebraliśmy kwotę 730,00zł.

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej.  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu kiermaszu.

Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za ogrom pracy włożony w przygotowanie ozdób choinkowych na kiermasz, za twórcze zaangażowanie i dobroć. Wszystkie te rękodzieła charakteryzowała duża pomysłowość, która niewątpliwie wywodziła się z chęci współpracy i dobrego serca darowanego uzdolnionym i utalentowanym uczniom.

Odbiorca:
            Fundacja Świętego Mikołaja
            Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno

Numer konta:

Tytułem:

Darowizna na stypendia w szkole
            Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
            18-400 Łomża, ul. Przykoszarowa 22

• Euroelektra 2018/2019

• Uczniowie Mechaniaka podczas zmagań II etapu Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra" w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Trzymamy kciuki !!!!