• Uwaga konkurs!

• Serdecznie zapraszamy do udziału w VI edycji fotograficznego konkursu  "Patriotyczne inspiracje 2018".

O konkursie:

1. Uczestnik  przygotowuje 1-3 fotografie spełniające wymogi formalne konkursu (również w wersji elektronicznej).

2. Zdjęcia mogą być czarno-białe, kolorowe lub w sepii, wywołane na papierze fotograficznym (formatu minimum 18x24).

3. Do każdej fotografii należy dołączyć kartę informacyjną.

4. Fotorafie należy składać w bibliotece szkolnej do dnia 31.10.2018 roku.

Szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu oraz w bibliotece szkolnej.

Uroczyste wręczenie nagród oraz prezentacja wystawy pokonkursowej nastąpi w Święto Szkoły dnia 9 listopada 2018 roku.

• Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole!

• Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie:

• buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;
            • zapewnia emocjonalny rozwój,
            • rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
            • uczy myślenia, poprawia koncentrację;
            • wzmacnia poczucie własnej wartości,
            • poszerza wiedzę ogólną,
            • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,
            • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
            • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
            • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,
            • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Serdecznie zapraszamy wychowawców, nauczycieli przedmiotów, a przede wszystkim uczniów do udziału w akcji głośnego czytania w naszej szkole.

Proponujemy, aby 1 października 2018 roku  (poniedziałek) 3 lekcję rozpocząć od głośnego czytania fragmentu " Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (przewidzianego na ok. 10 min.). Proponowane fragmenty tekstów są dostępne w bibliotece szkolnej oraz w pokoju nauczycielskim.

• Wycieczka do MPWiK

• W dniu 12.09.2018r. uczniowie IV klasy Technikum w zawodzie technik ochrony środowiska w ramach łączenia teorii z praktyką zwiedzali obiekty oczyszczalni ścieków w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o w Łomży.  Młodzież ZSMiO w Łomży od lat czerpie wiedzę oraz umiejętności od praktyków, uczestnicząc w wycieczkach przedmiotowych organizowanych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości nabytych na zajęciach z przedmiotów zawodowych oraz pokazanie praktycznego zastosowania specjalistycznych urządzeń. Zakład realizuje zadania z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie miasta Łomża i gmin Piątnica oraz Łomża. Na oczyszczalni stosuje się następujące procesy technologiczne oczyszczania ścieków;

• mechaniczne usuwanie ze ścieków części stałych, z wykorzystaniem urządzeń; krata rzadka, kraty gęste, pompy, piaskowniki, separator piasku, osadnik wstępny, zbiornik retencyjny wód deszczowych.
            • biologiczne oczyszczanie z wykorzystaniem osadu czynnego do redukcji zanieczyszczeń organicznych z wykorzystaniem reaktorów biologicznych, osadników wtórnych, stacji do napowietrzania ścieków, stacji dozowania preparatu PIX.

Przeróbka osadów ściekowych polega na ich fermentacji w Wydzielonych Komorach Fermentacyjnych, zagęszczaniu i odwadnianiu w wirówkach. Odwodniony osad jest następnie spalany. Uzyskany podczas fermentacji biogaz, po odsiarczeniu wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni.

Dziękujemy pani Iwonie Domaszewskiej, kierownikowi laboratorium w MPWiK Łomża, za oprowadzenie i omówienie procesu technologicznego oczyszczania ścieków.

• Spotkanie z wychowawcami

3zd 315

3zs 215

• Dyplomy zawodowe

• Uczniowie klasy III ZSZ z roku szkolnego 2017/2018 (wych. Jan Rejmer) proszeni są o odbiór dyplomu zawodowego w sekretariacie szkoły.