• Właściciel firmy OSMODEL w ZSMiO

     • W dniu 25.04.2018r. właściciel firmy OSMODEL, Dariusz Osiecki na zaproszenie nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Katarzyny Mieczkowskiej odwiedził uczniów klasy 2TG/TTD. PHU OSMODEL s.c. to firma z wieloletnią tradycją, zajmująca się produkcją mebli, ich montażem oraz sprzedażą. Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom potrzeby uczenia się, zdobywania wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Nasz gość podkreślał wartość wykształcenia zawodowego m. in. w zakresie kierunku drzewnego. Zachęcał uczniów do nauki, samodoskonalenia się i rozwijania pasji związanych z przyszłym zawodem, a także zachęcał do podejmowania staży i praktyk zawodowych u przedsiębiorców. Poruszył zagadnienia związane z prowadzeniem indywidualnej działalności gospodarczej, jak działa przedsiębiorstwo i co decyduje o sukcesie firmy.

      Zaprezentował możliwości inwestowania i działania firmy na lokalnym rynku, które dają szanse na osiągnięcie ekonomicznego sukcesu. Omówił kwestie ekonomiczne, głównie źródła dofinansowania działalności gospodarczej oraz kosztami związanymi z prywatnym przedsięwzięciem. Pan Dariusz Osiecki w bardzo przystępny i przejrzysty sposób wyjaśnił te zagadnienia, zachęcając i inspirując uczniów do planowania swojej przyszłości zawodowej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Za poświęcony czas i udzielanie uczniom szczegółowych odpowiedzi serdecznie dziękujemy.

     • Finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto”

     • 18 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbył się finał miejskiego konkursu wiedzy „Łomża - moje miasto” dla szkół średnich. Konkurs zorganizowany był pod Honorowym Patronatem Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. w ramach obchodów   600 lecia nadania praw miejskich Łomży. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie 7 łomżyńskich szkół średnich, którzy uzyskali najlepsze wyniki    w eliminacjach szkolnych. Byli wśród nich reprezentanci I LO, II LO, III LO oraz Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6, Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7, a także gospodarze – ZSTiO Nr 4. W teście finałowym uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii miasta, postaci znanych Łomżan, zabytków, pomników i ważnych wydarzeń z dziejów nadnarwiańskiego grodu.

      Komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Sychowicza, wyłoniła 3 laureatów, wśród których znalazł się uczeń Mechaniaka – Kamil Lipski z klasy I F. Kamil za zajęcie III miejsca otrzymał dyplom, puchar oraz nagrodę rzeczową – głośnik mobilny. Pozostali uczniowie: Patryk  Kamiński – IIIGT, Mateusz  Kleszczewski, i Jakub Konopko – IS uplasowali się w środku stawki 22 finalistów i otrzymali pamiątkowe dyplomy gratulacyjne. Wszystkim naszym uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w konkursie upamiętniającym wielki jubileusz naszego miasta i życzymy aktywnego zaangażowania w podejmowaniu cennych inicjatyw na rzecz Małej Ojczyzny.

     • Mistrzostwa LZS

     • W sobotnie przedpołudnie 21 kwietnia swój kolejny występ w barwach Mechaniaka zaliczyli czołowi tenisiści Łomży: Kamil Baranowski 4TD, Sebastian Suchnicki 4TD i Wiesław Żelachowski 4E oraz Katarzyna Kadyszewska z 2TG.

      Mistrzostwo tegorocznych rozgrywek przygotowanych przez LZS należało do reprezentacji Mechaniaka, która była tego dnia bezkonkurencyjna. Podopieczni pani Elżbiety Mikołajczyk zajęli wszystkie miejsca na podium w kategorii młodzieżowiec. Jedyna reprezentantka Mechaniaka, juniorka Kasia Kadyszewska po stresującym finałowym pojedynku 2:1 w setach wywalczyła pierwsze miejsce i odnotowała swój największy sukces w tym sezonie.       Wielkie podziękowania i ogromne gratulacje naszym zawdnikom.

     • Uczniowie Mechaniaka w Grecji

     • W czwartek 19 kwietnia 2018r. w podróż do Grecji na 2-tygodniowe praktyki zawodowe wyruszyła pierwsza 20-osobowa grupa uczniów MECHANIAKA. Szkoła pozyskała środki finansowe na ten cel z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, tworząc projekt pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy” w ramach Programu Erasmus+.

      Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się pod koniec stycznia bieżącego roku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego i poznali podstawy języka greckiego. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli praktyków, którzy na bieżąco używają języka greckiego, doskonale znają zwyczaje, tradycję i kulturę grecką, pozwoliły zaszczepić w młodych ludziach potrzebę poznania tego niezwykłego kraju. Okazji ku temu będzie wiele, ponieważ dwa tygodnie stażu to nie tylko praca i nauka, ale również atrakcyjny program kulturowy, który obejmuje wycieczki do Salonik i klasztorów w Meteorach. Uczniowie zostaną zakwaterowani w hotelach o wysokich standardach pięknie położonych z widokiem na morze i górę Olimp. Miejsca praktyk usytuowane są w Greckim Regionie Tessala w gminie Leptokaria.

      W sumie do końca września do Grecji wyjedzie 80 uczniów w zawodach: technik informatyk, technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych. Każdej z czterech grup towarzyszyć będzie po dwóch opiekunów, nauczycieli ZSMiO nr 5 w Łomży. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają nasi podróżnicy o godzinie 4.30. Następne zdjęcia, filmy z podróży i praktyk w Grecji znajdziecie na naszej stronie internetowej w kolejnych dniach.

     • Miesiąc Pamięci Narodowej

     • Z okazji 100 lat Niepodległości, 600- lecia nadania praw miejskich Łomży, w kwietniu - Miesiącu Pamięci Narodowej - proponujemy Państwu pokonkursową wystawę fotografii wykonanych przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu i miasta Łomża oraz przynależących do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość.

      Wystawa eksponuje prace nagrodzone, wyróżnione oraz inne, godne uwagi  ze względu na swoje walory artystyczne.

      Życzymy Państwu wielu pięknych przeżyć i refleksji w obcowaniu z patriotycznymi obrazami, które zostały uchwycone okiem młodych, wrażliwych ludzi.

      Organizatorem  fotograficznego konkursu „Patriotyczne inspiracje” jest Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących  nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży.

      Honorowy Patronat Konkursu sprawują:

      1. Prezydent Miasta Łomża
      2. Starosta Łomżyński

      Biblioteka Pedagogiczna w Łomży

     • "Otworzyliśmy serca dla Damiana"

     • "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.

      Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

      Jan Paweł II

       

      W sobotę, 14.04.2018r w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbyła się impreza charytatywna, której celem była   pomoc Damianowi Śliwowskiemu, ucz. kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

      Uczeń w maju 2017 r. uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Przeszedł ciężką operację i obecnie przebywa w ośrodku leczenia i rehabilitacji w Toruniu. Proces leczenia jest bardzo kosztowny, stąd wniknęła potrzeba finansowego wsparcia Damiana. Młodzież z „Mechaniaka”, mieszkańcy Łomży i okolic nie pozostawili chłopca i jego rodziny w potrzebie, organizując i czynnie uczestnicząc w imprezie, podczas której odbyły się:

      • liczne koncerty z udziałem:
       • Kingi Lewiarz i Stowarzyszenia „JA i TY” z Łomży, 
       • wkalistów muzyki Disco Polo – Boryss i SebBoy,
       • zespołu z Ostrołęki - "Biuro Rzeczy Znalezionych",
       • zespołu Rest Crew (Adam Zysk I LO, Szymon Nadolny Ekonomik Łomża, Jakub Guowski, Julia Ramotowska, uczniowie z Mechaniaka: Jakub Tarnacki, Krystian Bajno, Jan Kierklo,
      • występ grupy tanecznej "Gwiazdy" wraz z choreografem z Rumunii panem Mariusen Grancea,
      • BK Step Zumba Juniors
      • pokaz sportów obronnych: karate Kyokushin z udziałem Tomasza i Adam Stachacz, pokaz treningu MMA - Norbert Batagowski i Jakub Przybylski,
      • pokaz treningu bokserskiego - Adrian Oleksiej i Dominik Rogiński
      • pokaz ratownictwa medycznego „Grupy Nadzieja”,
      • diagnostyka pojazdów samochodowych
      • zawody sportowe
      • pokaz treningu piłki nożnej dzieci
      • zaprezentowanie umiejętności Ochotniczej Straży Pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego

      Podczas imprezy były zbierane datki pieniężne, które zostaną przekazane na rehabilitacje Damiana.

      Serdecznie dziękujemy organizatorom imprezy i uczestnikom imprezy.

     • Mechaniak dołączył do Niebieskiego Marszu

     • Mechaniak dołączył do Niebieskiego Marszu zorganizowanego w ramach Światowego Dnia Autyzmu. Organizacji działań do II łomżyńskiego marszu podjęła się pani Elżbieta Mikołajczyk. Razem z uczniami klasy 3S przygotowała niebieskie balony, symbol chorych na autyzm, z którymi w towarzystwie klasy 4TD wyruszyła z placu Kościoła Krzyża Świętego ulicami miasta w oficjalnym‘’Marszu Niebieskich’’. Budująca jest postawa młodego człowieka, który rozumie, że chory potrzebuje nie tylko wsparcia, ale tolerancji i zrozumienia.  Mechaniak odważnie spiera takie akcje!!!

    • Technik elektryk w elektrowni
     • Technik elektryk w elektrowni

     • W dniu 6.04.2018 z inicjatywy nauczyciela przedmiotów zawodowych, Leszka Borkowicza, odbyły się zajęcia wyjazdowe na terenie firmy ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA, w których uczestniczyła klasa 3E z opiekunami, Leszkiem Borkowiczem i Kamilem Zalewskim.

      Elektrownia jest jedyną w północno-wschodnim regionie elektrownią systemową, zapewniającą bezpieczne prowadzenie ruchu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Praca jej bloków energetycznych jest niezbędna do utrzymania poziomów napięć w regionie. Elektrownia ta składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. Sumaryczna moc osiągalna wynosi 647 MW, co stanowi niemal 2% mocy systemu elektroenergetycznego kraju. Wytwarzana energia elektryczna jest wyprowadzana na napięciu 220 kV (bloki nr 1 i 2) i 110 kV (blok nr 3).
      W trakcie naszej wizyty mogliśmy obserwować proces wyładunku węgla, remont bloku energetycznego i pracę w nastawni.

      W trakcie zajęć omówiono następujące tematy:
      - historia elektrowni;
      - budowa i działanie elektrowni;
      - struktura paliw;
      - urządzenia ochrony środowiska;
      - produkcja gipsu;
      - plany na przyszłość;

      Zainteresowanych tematem zapraszamy na strony:
      https://www.youtube.com/watch?v=o3GJm9HwXKw
      http://www.energaostroleka.energa-wytwarzanie.pl
      http://elektrowniaostroleka.pl

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży
    • sekretariat@zsmio.pl
    • ul. Przykoszarowa 22, 18-400 Łomża
    • (0-86) 219-87-93 fax. (0-86) 218-62-39
    • michniedz@gmail.com
    • 718 14 59 880
  • Galeria zdjęć

   • Jasełka szkolne
   • Podsumowanie Dnia Życzliwości
   • 11 Listopada – obchody Święta Niepodległości
   • Pielgrzymka klas maturalnych
   • Dzień Edukacji Narodowej 2019
   • Dzień Otwarty Mechaniaka 2019
   • Jasełka w Mechaniaku 2018
   • Dzień Życzliwości w Mechaniaku
   • Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości
   • Dzień Edukacji Narodowej
   • Zakończenie roku 2017/2018
   • Dzień czytania w Mechaniaku